Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Laptop fără VGA cum îl conectez la videoproiector?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
acidor_m

acidor_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2010
Bună.
Cum pot conecta un Laptop care nu are iesire VGA doar usb si hdmi (cred că se numește) la un videoproiector care are VGA. Sper totuși să existe o soluție. Oare acest cablu ar fi valabil?

http://www.altex.ro/...udio-hama-54569

Mulțumesc.














#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
HDMI e digital. VGA e analogic. Nu se poate fără adaptor!

#3
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Da, merge cu adaptorul ala

#4
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Ar trebuii sa mearga cu adaptorul acela tinand cont ca totusi e de la o firma ok. Orice ai face tot iti trebuie un adaptor

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Proiectorul nu are și alte intrări? Gen DVI, că e mai ieftin (din câte țineam minte) adaptor HDMI-DVI.

#6
acidor_m

acidor_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2010
Mulțumesc de räspuns. Să sperăm.
Mai necunoscătoare într-ale tehnologiei, am cumpărat un laptop pentru videoproiector, nici prin cap nu mi-a trecut sa verific daca are mufa aia pentru monitor.
Asta este.

Nu știu încă. Mâine ajung la el să-l studiez, e la țară. Faza e că am cumpărat odată cu proiectorul(acu vreo 3 ani) și un cablu de 30m(era nevoie pentru că e suspendat de tavan iar cablul l-am dus prin pod). Idea e să n-am de cumpărat alt cablu, doar ceva adaptori.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,871
  • Înscris: 07.06.2014
hmm, pai si tu ce faci, urci in pod sa umbli la laptop pt a putea scoate cablul si utiliza in camera respetiva?

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Dany_Darke, on 17 ianuarie 2015 - 06:39, said:

hmm, pai si tu ce faci, urci in pod sa umbli la laptop pt a putea scoate cablul si utiliza in camera respetiva?

E tras probabil cablul pina pe noptiera ca doar nu sint 30m (10 etaje) intre camera si pod.

#9
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007
Acela adaptor nu prea are cum sa mearga. Cum sa converteasca semnalul digital in analogic fara o sursa de curent?

Este si un comentariu care spune ca adaptorul merge doar intr-o singura "directie": daca vrei sa transmiti semnal analogic pe un monitor ce nu are DSUB

Edited by andreyvsjoker, 17 January 2015 - 08:51.


#10
acidor_m

acidor_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2010
Nu e la casä montat, e la biserică. Traseul e lung. De la laptop l-am urcat în pod, apoi am continuat pe-acolo și am ieșit cu el exact unde este montat videoproiectorul(suspendat de tavan). La fel și cu alimentarea. Acuma toate s-au dat peste cap din cauza laptopului fara iesirea asta.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 andreyvsjoker, on 17 ianuarie 2015 - 08:49, said:

Acela adaptor nu prea are cum sa mearga. Cum sa converteasca semnalul digital in analogic fara o sursa de curent?

Este si un comentariu care spune ca adaptorul merge doar intr-o singura "directie": daca vrei sa transmiti semnal analogic pe un monitor ce nu are DSUB

HDMI da si +5V.

Comentariul spune ca merge exact in directia in care ii trebuie: "Practic, ar merge daca vrei sa proiectezi pe un monitor de pe un dispozitiv care are doar iesire hdmi. Cei de la altex nu au stiut sa imi spuna asta si am dat niste bani degeaba pe mufa asta inutila (in conditiile in care spusesem clar ca am iesire vga si intrare hdmi)"

Am gasit o descriere pe hama.com, doar in franceza: https://be.hama.com/...isseur-hdmi-vga

Idéal pour raccorder un PC/un ordinateur portable/une tablette/un lecteur Blu-ray doté d´une prise HDMI™ à un moniteur VGA/à un téléviseur ou à un vidéoprojecteur

Pare sa fie ce trebuie.

Cablul ala de 30m VGA a fost testat intii? 30m pare destul de mult.

#12
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007
Da, se pare ca am citit pe dos, nu bausem inca cafeaua.

Edited by andreyvsjoker, 17 January 2015 - 14:06.


#13
acidor_m

acidor_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2010
Revin. Am cumpărat acel adaptor, merge. Oricum era singura variantă pentru că videoproiectorul nu are HDMI.
Deci funcționează.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate