Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Asus ZenFone 2

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6058 replies to this topic

#73
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
al meu e pentru piata europeană, luat de pe amazon.
vezi pe eticheta cutiei, eu am WW, tu ai CN?

nu are ciobituri, acu m-am uitat mai atent, e ok,
se observa un spatiu infim intre ecran si carcasa, asa e normal.

#74
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
Parca CN scrie.
Ciobiturile se vad si se simt la mana. Sunt pe marginea exterioara de jos.in fata. Sub asa zisa placuta metalica specifica zenfone. Mie mi se pare plastic . Placuta aceasta nu este la nivel cu sticla, in jumatatea din dr. Este usor mai sus. Se simte la deget. Si tot acolo, dar la imbinarea cu sticla are o ciobitura mica mica.
Par a fi defecte din fabricatie deoarece nu se vad urme de factori externi in zonele respective si nici in restul telefonului.
Acuma, eu lucrez si in calitate...so...is mai catolic decat papa dar parca ma deranjeaza, in conditiile in care peste tot se lauda lucratura asus la bani putini

#75
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
returnează-l, e cel mai bine.
asemenea defecte nu au ce căuta la un telefon, indiferent de care ar fi el.

ai posibilitatea de a lua cĂąteva poze cu zenfone2-ul și să le pui aici?

eu am zăpăcit camera și am dat reset la setări, cele mai bune fotografii le face in automatic, la calitate standard
și fără stabilizare de imagine, cu expunerea la -1.

Attached Files


Edited by sisifjunior, 16 May 2015 - 00:54.


#76
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Se vede clar din specificații cât și din imagini că SIM2 este 2G only.

#77
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
da, se vede, dar datele pot functiona si pe 2G, la o viteza foarte mica dar functioneaza. la ZF2 nu merge deloc

#78
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Cam aiurea, dar adevărat, cam greu de descifrat însă din specificaţii:

Quote

Connectivity Technology
  • Dual Micro SIM card
  • SIM1 Support2G/3G/4G
  • SIM2 Support2G
  • Dual SIM Dual Active

Network Standard
Data Rate:
  • HSPA+: UL 5.76 / DL 42 Mbps
  • DC-HSPA+: UL 5.76 / DL 42 Mbps
  • LTE Cat4:UL 50 / DL 150 Mbps
2G:
  • EDGE/GPRS/GSM :
  • 850/900/1800/1900


#79
cydul79

cydul79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2007
Trebuie sa apara si al meu de acum. Luat de pe amazon.it. Varianta cu 4G de ram, 32G memorie, procesor de 2,3.
Pret 349 Euro.revin dupa cu impresii.

#80
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
te aşteptăm cu impresii.

intre timp, eu pot spune că mi s-a mărit autonomia bateriei in stand-by la 5 zile(asa zice telefonul, acu' sunt in a doua zi)
dar pus la treabă(foto la greu, whatsapp, net 3G+WiFi) nu trece de 10 ore, chiar dacă are bateria mare.

#81
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
eu l-am returnat pe al meu :(. dar m-am ales cu alt device dual sim si totul e OK.
pentru ca timp l-am avut, subiectiv fiind va spun urmatorarele:
-este mare, te poti obisnui cu el, sta bine in mana, dar e mare
-incarcatorul de asemenea e mare, ocupa mult spatiu in manporse
-ecranul e senzatie, mi-a placut, rezolutie, luminozitate etc
-bateria...n-am reusit sa o testez dar functia aia cu incarcare rapida este extraordinar.
-in descarcare aplicatii pe Gplay si butonare parca parca a sughitat (4x1,8ghz, 2GbRam) umpic
-butoanele capacitive nu au backlight , si noaptea m-ar fi ajutat. butoane capacitive vs. onscreen...dilema veche...parca onscreen ar fi mai ok
-placuta aia tipica din josul telefonului nu se imbumba cu designul general
-screen gestures am avut la alcatel Hiro, super ok, mi-au placut dintotdeauna. la fel si knock gesture de la LG
-camera m-a surpirns in intuneric bezna, mult zgomot in poza dar a reusit sa lumineze tot
-castile sunt okeysh
-dual sim ok, cu mare minus ca nu poti selecta conexiunea date intre sim-uri
-capcaul spate, o durere sa-l dai jos dar sta teapan si nu scartaie/joaca
-accesoriile sunt o problema la noi in tara, si nu numai. varianta ebay sau amazon

#82
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
Un nou update disponibil pentru stabilitatea camerei si ceva bug-uri minore. Parca se observa un zgomot mai redus in poze, dar trebuie sa mai aprofundez.

Stand by de 3 zile in conditii de utilizare medie cu un sim(net, whatsapp, foto); 10 ore stand by la utilizare intensiva.

#83
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Am si eu in vedere ASUS Zenfone 2 ZE551ML Dual Sim 32GB 4G cel cu 2gb ram
Il are cineva? Cu siguranta nu voi fi utilizator inrait.
Il mai are cineva?

#84
cydul79

cydul79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2007
A venit si al meu(Zenfone 2 ZE551ML 2,3Ghz IntelZ3580 Quad 64Bit, 4GB Ram, 32GB eMMC, ZenUI, 13Mpx PixelMaster, LTE Cat4+).impresii bune si foarte bune. Autonomie pana la 48 de ore, cu net, ceva jocuri, muzica. Mai putin daca tragi de el intensiv. camera foarte ok, o folosesc mai ales pe HDR. Viteza super, nova3, modern combat 5, asphalt 8 airborne merg super bine. Memorie ram tot timpul aproape 2 giga liberi. Incarcare de la 15% la 100% in 1 ora si putin(atentie ca numai modelele cu 4 giga ram au incarcator rapid). ecran frumos. zenui dragut. urmeaza un microsd de 64 de giga ca sa profitam la maxim de ce ofera. Partea proasta, am comandat si o husa dar aia nu a ajuns iar la noi greu de gasit.

Edited by cydul79, 27 May 2015 - 15:16.


#85
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

View Postcydul79, on 27 mai 2015 - 15:00, said:

A venit si al meu(Zenfone 2 ZE551ML 2,3Ghz IntelZ3580 Quad 64Bit, 4GB Ram, 32GB eMMC, ZenUI, 13Mpx PixelMaster, LTE Cat4+).impresii bune si foarte bune. Autonomie pana la 48 de ore, cu net, ceva jocuri, muzica. Mai putin daca tragi de el intensiv. camera foarte ok, o folosesc mai ales pe HDR. Viteza super, nova3, modern combat 5, asphalt 8 airborne merg super bine. Memorie ram tot timpul aproape 2 giga liberi. Incarcare de la 15% la 100% in 1 ora si putin(atentie ca numai modelele cu 4 giga ram au incarcator rapid). ecran frumos. zenui dragut. urmeaza un microsd de 64 de giga ca sa profitam la maxim de ce ofera. Partea proasta, am comandat si o husa dar aia nu a ajuns iar la noi greu de gasit.
cydul79... de unde l-ai luat exact?un link ceva?EU sau afara?cat ai platit exact?ceva taxe in plus in cat timp a ajuns?niste poze la aparat accesorii, ne poti onora?multumescPosted Image

#86
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014

View Postcydul79, on 27 mai 2015 - 15:00, said:

A venit si al meu(Zenfone 2 ZE551ML 2,3Ghz IntelZ3580 Quad 64Bit, 4GB Ram, 32GB eMMC, ZenUI, 13Mpx PixelMaster, LTE Cat4+).impresii bune si foarte bune. Autonomie pana la 48 de ore, cu net, ceva jocuri, muzica. Mai putin daca tragi de el intensiv. camera foarte ok, o folosesc mai ales pe HDR. Viteza super, nova3, modern combat 5, asphalt 8 airborne merg super bine. Memorie ram tot timpul aproape 2 giga liberi. Incarcare de la 15% la 100% in 1 ora si putin(atentie ca numai modelele cu 4 giga ram au incarcator rapid). ecran frumos. zenui dragut. urmeaza un microsd de 64 de giga ca sa profitam la maxim de ce ofera. Partea proasta, am comandat si o husa dar aia nu a ajuns iar la noi greu de gasit.

Sunt 2 modele ZE551ML, asta ce l-ai cumparat si cel cu 2 GB RAM si cu procesor ceva mai slab.
Camera este la fel. Ai facut multe poze cu ea ? Cum ti se pare ? Pe langa asta am vazut un review pe gsmarena in care cei de acolo au postat o inregistrare facuta cu telefonul la 1080p / 30 fps si se vedea ca dracu ceea ce ma face sa cred ca are o camera penibila, parea mai mult 480p cum zicea si ala de acolo.
Ne poti arata cateva poze ?
Mai sunt curios si de cum se va comporta dupa mai mult timp de utilizare. In rest pare ok, display-ul full hd ips lcd etc etc

#87
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
@cydul79, felicitari! super telefon! să-l butonezi cu plăcere!

@IrishRiver, sunt 4 versiuni de ZE551ML:
- doua cu procesor de 1,8GHZ Quad si 2 Gb ram dar cu rom de 16GB sau 32GB
- doua cu procesor de 2,3GHZ Quad si 4GB ram dar cu rom de 32 sau 64 GB

camera filmeaza foarte bine, testat personal, am sa pun si un filmulet in weekend.

edit: @alinator, l-a luat de pe amazon.it, ca si mine.

Edited by sisifjunior, 27 May 2015 - 21:22.


#88
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
ok mersi deci a venit din EU nu cu taxe si tva din alte tari in fara UE?nu?mersi

#89
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014

View Postsisifjunior, on 27 mai 2015 - 21:20, said:

@cydul79, felicitari! super telefon! să-l butonezi cu plăcere!

@IrishRiver, sunt 4 versiuni de ZE551ML:
- doua cu procesor de 1,8GHZ Quad si 2 Gb ram dar cu rom de 16GB sau 32GB
- doua cu procesor de 2,3GHZ Quad si 4GB ram dar cu rom de 32 sau 64 GB

camera filmeaza foarte bine, testat personal, am sa pun si un filmulet in weekend.

edit: @alinator, l-a luat de pe amazon.it, ca si mine.

Uite aici in review, vezi inregistrarea si pozele de la punctul 8.

http://www.gsmarena....e551ml-6917.php

Daca ai posta acel filmulet mai repede ar fi perfect (si niste poze facute ziua si noaptea).  Vreau sa imi cumpar telefon si balansez intre zenfone 2 http://www.pcgarage....32gb-4g-silver/ , lumia 830, lg g3s etc.. Zenfone 2 ma atrage cel mai mult dar....mereu exista un dar. Dau o suma de bani si vreau sa aleg ce este mai bun.

Edited by IrishRiver, 27 May 2015 - 23:02.


#90
cydul79

cydul79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2007
Nu prea am poze. Poate va faceti o idee din astea.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate