Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Bursa de turism Softpedista

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,315
  • Înscris: 30.10.2003
Acu' ca se incheie anul facem o mica retrospctiva (scurta) a calatoriilor din anul 2014. Ce v-a placut, ce nu v-a placut si ce planificati pentru anul 2015.

Eu in afara de niste iesiri la munte de jumate de zi cu feciorul, nu prea am facut prea multe. La anul planific sa ajung undeva la mare, posibil la croati si sa urc tot mai sus cu feciorul. Facem antrenamentul de pe'acum, sa cucerim impreuna varfurile Alpilor :D

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Mie mi-ar placea sa ma duc in Grecia, intr-o vacanta de 2 saptamani, fara copii! Posted Image
De fapt mai mult nevestei!Posted Image
Ca de drumetii o sa am timp cand ma introc "acasa"!

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,369
  • Înscris: 18.12.2007
Anul asta am fost asa: in mai o saptamana in Lisabona&Madeira + in iulie 4 zile la Viena si in noiembrie 2 saptamani full in Peru (aici inca nu am apucat sa ma adun ca sa pun un post).

La anu in plan e o saptamana Norvegia in august, pe 20 trebuie sa fim in Bergen si daca tot ajungem acolo de ce sa nu ne intindem un pic + pe lista de dorinte Costa Rica dar aici nu avem planuri deloc fiindca nu stim de ce fonduri dispunem.

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai daca este asa.....eu am "trait" tot anul la Paris!
Deja da pe langa de atata Paris!

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,369
  • Înscris: 18.12.2007
Cred ca era vorba de calatorii in interes personal/concedii/vacante, nu din alea de serviciu :D

#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Istanbul si Roma. Iar azi am sosit de la Gura Humorului, un loc deosebit ca si toata zona dealtfel, care, din pacate este distrus sistematic de defrisari masive si constructii aiurea. Pacat, merg de multi ani acolo si vad de la an la an cum dispare padurea si apar viloaie si pensiuni de neam prost.


View PostAlexEn, on 30 decembrie 2014 - 14:18, said:



Crezi ca ma descurc de unul singur in Peru? Vreau sa mult timp sa merg, dar am o retinere vizavi de siguranta. Da-mi niste sfauri, daca vrei. Multumesc.

#7
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Anul asta baza a fost balaceala:
1. Mallorca
   + : oameni extrem de veseli, limba, curatenia (am evitat "celebrele" Ballerman si Magaluf), mancarea (Mejillones a la marinera trebuiesc incercate obligatoriu) si mai ales apa extrem de clara si calda.
   - : plin de nemti, cu tot ceea ce inseamna asta (totul este in germana, chelnerii vorbesc germana, o gramada de terase cu mancare germana). Ok, exista si statiuni exclusiv englezesti, gen Magaluf, dar pe acolo n-am calcat. Nu am o problema cu nemtii, dar daca traiesc zilnic printre ei prefer ca in concediu, daca merg in Spania, sa aud in jurul meu spaniola, nu germana.

2. Caorle
  + : foarte aproape de Venetia, partea veche a oraselului e impresionanta, o destinatie nu f populara pt straini, mai mult pt italieni. Avand prieteni prin cam toate colturile lumii, in general intreb care sunt destinatiile preferate de localnici, unde nu dai de multi turisti "externi" si unde automat atmosfera e mai autentica si preturile mai omenesti.
  - : italienii sunt galagiosi, strazile erau destul de murdare, apa murdara.

Plus cateva weekend-uri in Salzburg, Munchen, Stuttgart, etc. City breaks, in special in weekend-urile prelungite.

Pe 2015 planificat:
- lacul Garda in Italia
- Pelopones in unul din oraselele in care turistii sunt rara avis
- Barcelona
- Craciun pe plaja pe undeva departe de gerurile astea

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,369
  • Înscris: 18.12.2007

View Postwiseguy76, on 30 decembrie 2014 - 15:05, said:

Crezi ca ma descurc de unul singur in Peru? Vreau sa mult timp sa merg, dar am o retinere vizavi de siguranta. Da-mi niste sfauri, daca vrei. Multumesc.

Vorbim pe PM sa nu poluam topicul ;)

Ca o scurta paranteza te poti descurca si singur cata vreme vorbesti bine spaniola, oamenii nu prea vorbesc engleza pe acolo si daca stai prin locurile turistice.

#9
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu cred ca Bursul se va supara....
Sunt detalii ce ar interesesa pe uni......nu?

#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Multumes, dupa sarbatori fac un FAQ si te deranjez putin. In principiu, visez sa ajung la Iquitos, sa vad jungla. Am 3 destinatii exotice, Peru Senegal si Cambodgia, una din ele vreau sa fie anul viitor, si sper sa fie Peru. Singura destinatie in afara de Europa sigura si civilizata, a fost Maroc, dar as vrea ceva mai departe.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,369
  • Înscris: 18.12.2007
Pai fix in jungla nu am fost :( Cel mai aproape am ajuns la Machu Picchu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate