Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?
 

Emitator - Receptor

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005
As avea nevoie de un kit emitator - receptor, adica imi trebuie un receptor de dimensiuni mici care sa actioneze ca un intrerupator cand butonul de la emitator este apasat,(fiind montat pe un alt montaj) si sa functioneze pe o raza de 200-300 de metri.mi-ar trebui niste linkuri unde as putea cumpara... mersi.

#2
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 likudio, on Oct 26 2005, 18:40, said:

As avea nevoie de un kit emitator - receptor, adica imi trebuie un receptor de dimensiuni mici care sa actioneze ca un intrerupator cand butonul de la emitator este apasat,(fiind montat pe un alt montaj) si sa functioneze pe o raza de 200-300 de metri.mi-ar trebui niste linkuri unde as putea cumpara... mersi.

vezi pe la firmele care vind usi si porti telecomandate

Nu stiu insa daca acopera 300m  Depinde foarte mult si de conditiile de propagare.

#3
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

 likudio, on Oct 26 2005, 17:40, said:

...mi-ar trebui niste linkuri unde as putea cumpara... mersi.
Decât să dai cât nu face, mai bine renunți la cinci țigări și-ți construiești singur atât emițătorul - un simplu oscilator undeva pe la 3-400 MHz "modulat" prin întreruperea purtătoarei (sau mai exact pe care-l alimentezi când dorești să acționeze) și cu a cărui putere te joci fie din alimentare fie folosind un tranzistor de putere medie - și un la fel de simplu receptor cu super-reacție urmat de un amplificator care are ca sarcină un releu (electromagnetic sau electronic).

#4
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Cat oferi pentru ceva gata facut ?

#5
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 m-marian, on Oct 26 2005, 20:48, said:

Decât să dai cât nu face, mai bine renunți la cinci țigări și-ți construiești singur atât emițătorul...
Ce simplu pare daca ai ceva experienta... un oscilator, un receptor...LOL si sa mearga la ceva distanta...
Solutia: exista in gama de 433MHz  special dedicata sistemelor de automatizari  wireless, o serie de echipamente ieftine care se pot adapta in acest scop... Cineva tocmai remarca ca o simpla sonerie fara fir se poate modifica cu succes pentru telecomanda la distanta... Si costurile pentru soneriile chinezesti sunt destul de mici, aproximativ 20 lei...

#6
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

 Acta non verba, on Oct 26 2005, 23:20, said:

...o simpla sonerie fara fir se poate modifica cu succes pentru telecomanda la distanta...
Cam cât "bate" un buton brand și cât o chinezărie în spațiu închis și ecranat (de ex. într-un bloc cu butonul la parter și apartamentul la etaj pe fața opusă)?

#7
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Optim se ajunge si la 100m... Trebuie tinut cont ca sistemele de emisie in 433MHz sunt destinate sa fie low power  pentru a nu interfera cu alte unitati similare.
La 300m iti trebuie un mic amplificator sau o antena directiva, dar asta nu se poate face la un device care sa ramina si portabil si sa intre intr-un breloc... :)

#8
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

 likudio, on Oct 26 2005, 17:40, said:

As avea nevoie de un kit emitator - receptor, adica imi trebuie un receptor de dimensiuni mici care sa actioneze ca un intrerupator cand butonul de la emitator este apasat,(fiind montat pe un alt montaj) si sa functioneze pe o raza de 200-300 de metri.mi-ar trebui niste linkuri unde as putea cumpara... mersi.
www.secpral.ro
www.romanoelectro.ro

#9
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005

 Acta non verba, on Oct 26 2005, 23:20, said:

Ce simplu pare daca ai ceva experienta... un oscilator, un receptor...LOL si sa mearga la ceva distanta...
Solutia: exista in gama de 433MHz  special dedicata sistemelor de automatizari  wireless, o serie de echipamente ieftine care se pot adapta in acest scop... Cineva tocmai remarca ca o simpla sonerie fara fir se poate modifica cu succes pentru telecomanda la distanta... Si costurile pentru soneriile chinezesti sunt destul de mici, aproximativ 20 lei...

Da am cumparat o astfel de sonerie, dar insa nu am reusit s-o modific, totul inauntru tie de doua circuite integrate, dar nu am reusit.Aveti vreo schema s-au ceva ?

#10
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Acum depinde si ce vrei sa modifici...
Daca doresti sa adaptezi o astfel de sonerie pentru a transmite la distanta o comanda este relativ simplu. Nu ai nevoie de schema...
Se desface difuzorul si semnalul respectiv se redreseaza si se aplica unui tranzistor ce poate comanda un releu...
[ http://tinypic.com/f1cry0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Stie cineva niste indicative de CI care fac codarea/decodarea in cazul telecomenzilor (auto, sonerii etc)? Ma intereseaza sa fac un sistem wireless de comanda cu mai multe canale simultan (peste 20). Poate un singur decodor sa faca toata treaba sau trebuie un decodor pentru fiecare cod (emitator)?
Din ce-am vazut, uzual se pot decoda doua canale cu un singur decodor.. desi exista telecomenzi pentru alarme cu mai mult de doua functii (desi nu stiu daca se trimit coduri separate sau se foloseste o anumita secventa a celor doua canale care este demultiplexata si interpretata la receptie).

#12
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004

 unGuru, on Dec 23 2005, 11:56, said:

Stie cineva niste indicative de CI care fac codarea/decodarea in cazul telecomenzilor (auto, sonerii etc)? Ma intereseaza sa fac un sistem wireless de comanda cu mai multe canale simultan (peste 20). Poate un singur decodor sa faca toata treaba sau trebuie un decodor pentru fiecare cod (emitator)?
Din ce-am vazut, uzual se pot decoda doua canale cu un singur decodor.. desi exista telecomenzi pentru alarme cu mai mult de doua functii (desi nu stiu daca se trimit coduri separate sau se foloseste o anumita secventa a celor doua canale care este demultiplexata si interpretata la receptie).
Erau ceva CI facute  de Motorola...si inca cineva. Stiu ca in ceva numere mai vechi din Conex Club erau niste articole. Daca nu le ai/nu gasesti, zi-mi si o sa caut eu (acum nu am timp).
Sarbatori fericite !

#13
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Am doar citeva numere din Conex Club si nu-mi amintesc sa fi citit despre asa ceva.. cind ai timp, poate reusesti sa afli despre ce CI este vorba, restul mai gasesc pe net. Sarbatori fericite!

#14
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Exemple de circuite:
MC145026/27/28
http://www.freescale...et/MC145026.pdf

#15
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003

 Acta non verba, on Oct 27 2005, 10:16, said:

Acum depinde si ce vrei sa modifici...
Daca doresti sa adaptezi o astfel de sonerie pentru a transmite la distanta o comanda este relativ simplu. Nu ai nevoie de schema...
Se desface difuzorul si semnalul respectiv se redreseaza si se aplica unui tranzistor ce poate comanda un releu...
[ http://tinypic.com/f1cry0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
questia propusa de tine merge fain si daca vrei sa folosesti un mobil pe post de receptor.

#16
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004

 unGuru, on Dec 26 2005, 10:04, said:

Am doar citeva numere din Conex Club si nu-mi amintesc sa fi citit despre asa ceva.. cind ai timp, poate reusesti sa afli despre ce CI este vorba, restul mai gasesc pe net. Sarbatori fericite!
Uite aici: Conex Club sept.1999 / UM3758. Daca nu gasesti detalii pe net despre el, zi-mi si-ti scanez articolul. Mai caut prin arhiva ca stiu ca mai erau articole...asta l-am gasit la repezeala.
Asa...intre timp am mai gasit in aprilie 2004 un articolul cu CI mentionat de Acta non verba.
Cam atat.
Salut !

Edited by lucianf, 27 December 2005 - 23:46.


#17
Sealevel

Sealevel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.10.2005

 Acta non verba, on Oct 27 2005, 10:16, said:

Acum depinde si ce vrei sa modifici...
Daca doresti sa adaptezi o astfel de sonerie pentru a transmite la distanta o comanda este relativ simplu. Nu ai nevoie de schema...
Se desface difuzorul si semnalul respectiv se redreseaza si se aplica unui tranzistor ce poate comanda un releu...
[ http://tinypic.com/f1cry0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Acuma nu ca  vreau chiar mura in gura dar zi-mi si mie cam ce tipuri de diode si tranzistor sa folosesc pentru montajul asta???  :worthy:
Merci mult

#18
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Tranzistorul este de tip NPN si singura problema este ca trebuie sa suporte curentul cerut de releu. Uzual  BD135, 137, 139  iar daca releul consuma putin se pot folosi si tranzistoare din seria ''BC'', diodele sunt 1N4148, 1N4154 sau chiar 1N4001-1N4007...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate