Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO
 

Am nevoie de o camera foto de 4-5MP, please!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ATFR.net

ATFR.net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.08.2004
Vreau sa-mi cumpar un aparat foto digital si am nevoie de sfaturile voastre pentru a face decizia corecta si pentru a nu regreta apoi, vreau un aparat care sa ma tina cel putin 6 ani.

Vreau sa aiba urmatoarele specificatii:
- Sa aiba pretul intre 5 si 10 milioane lei vechi sau echivalentul lor in euro sau dolari + TVA
- Sa aiba rezolutia de 4 sau 5 mega pixeli
- Sa aiba calitatea imaginii de 3 sau 4 stele in review-urile internationale
- Sa aiba vizor optic
- Sa aiba memorie interna (nu conteaza cat)
- Sa aiba unul (optional 2) din urmatoarele sloturi de memorie : SD, CF, MC
- Sa NU aiba slot de memorie XD (pentru ca sunt scumpe).
- sa aiba zoom: optic minim 1X, digital: minim 3x

si normal Blitz cu luminatie klumea.

Va multumesc si astept cu nerabdare opiniile voastre.

Scuzati-ma daca s-a mai vb despre asa ceva, eu sunt pe dial-up si nu prea am mult timp la dispozitie sa dau search, va rog indicati-mi adresa (URL) a subiectului respectiv.

#2
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Canon A520?
Sau daca scazi pretentiile la rezolutie, A510.
N-au memorie interna, dar vin in cutie cu SD card de 16 mega. Oricum, un SD card de 1 giga e un pic peste 2 milioane si din 10 milioane iti raman ceva.
Cauta unul sa-l tii in mana si eventual sa faci si niste poze cu el.
Pe langa ce ai zis tu acolo sunt si extrem de bine construite si de solide.
http://www.dpreview....iews/canona520/
http://www.dpreview....iews/canona510/

#3
ATFR.net

ATFR.net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.08.2004
multumesc, mai astept si alte opinii, apoi o sa citesc toate reviw-urile, o sa compar preturile si voi lua decizia.

#4
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005

ATFR.net, on Sep 1 2005, 20:16, said:

Vreau sa-mi cumpar un aparat foto digital si am nevoie de sfaturile voastre pentru a face decizia corecta si pentru a nu regreta apoi, vreau un aparat care sa ma tina cel putin 6 ani.

Vreau sa aiba urmatoarele specificatii:
- Sa aiba pretul intre 5 si 10 milioane lei vechi sau echivalentul lor in euro sau dolari + TVA
- Sa aiba rezolutia de 4 sau 5 mega pixeli
- Sa aiba calitatea imaginii de 3 sau 4 stele in review-urile internationale
- Sa aiba vizor optic
- Sa aiba memorie interna (nu conteaza cat)
- Sa aiba unul (optional 2) din urmatoarele sloturi de memorie : SD, CF, MC
- Sa NU aiba slot de memorie XD (pentru ca sunt scumpe).
- sa aiba zoom: optic minim 1X, digital: minim 3x

si normal Blitz cu luminatie klumea.

Va multumesc si astept cu nerabdare opiniile voastre.

Scuzati-ma daca s-a mai vb despre asa ceva, eu sunt pe dial-up si nu prea am mult timp la dispozitie sa dau search, va rog indicati-mi adresa (URL) a subiectului respectiv.

<{POST_SNAPBACK}>



Vrei sa il cumperi din tara sau de afara? Iti sugerez sa mai ai putintica rabdare (estimez 1 luna) pana cand Canon A610 va fi disponibil peste tot. Momentan se gaseste in Germania la aprox. 300 euro dar fiind foarte asteptat si dorit nu stiu care ii este disponibilitatea. Acesta va inlocui modelele actuale A510 si A520 si din cate am citit contine imbunatatiri (ecran mai mare, macro la 1cm etc.) iar pretul este foarte bun.
Mai rabda un pic, nu cred ca iti va parea rau  :console:
http://www.dpreview....nona610a620.asp
http://www.letsgodig...story_4155.html

P.S.: Nu exagera cu 6 ani. Daca ii dai de gust.... :coolspeak:

Edited by rellyc, 01 September 2005 - 20:47.


#5
ATFR.net

ATFR.net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.08.2004
daca la ei este 300 euro, la noi o sa ajunga 400-450 de euro si nu cred ca imi voi pemite sa-l tau la banii astia. Nu mai stiu ce s-a intamplat cu legea aia care erau accize 0 la camere foto, mai e in vigoare?

Vreau sa-l iau din tara cu garantie, nu de la "vindem aparate sigilatie".

Pe la 20(500 si ceva de euro la noi in tara) de milioane se invarte aparatul olympus 7070 wide zoom, ceea ce consider eu un aparat super profesional din puncdt de vedere al calitatii fotografiei facute ziua.

Eu am nevoie un aparat si usor de purtat cu tine si cu poze calitative.  Nu am vevoie sa ma plimb cu ditamai aparatul de 500 si ceva de grame.  (stiu ca Canon PowerShot A610 are 235grame)

Am cautat pe google sa vad cum stau preturile cu Canon A520 si am aflat ca intre 8 milioane si ceva si 11 milioane si ceva se situeaza pe piata online (la firme).

Edited by ATFR.net, 01 September 2005 - 21:22.


#6
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005

ATFR.net, on Sep 1 2005, 21:03, said:

daca la ei este 300 euro, la noi o sa ajunga 400-450 de euro si nu cred ca imi voi pemite sa-l tau la banii astia. Nu mai stiu ce s-a intamplat cu legea aia care erau accize 0 la camere foto, mai e in vigoare?

Vreau sa-l iau din tara cu garantie, nu de la "vindem aparate sigilatie".

Pe la 20(500 si ceva de euro la noi in tara) de milioane se invarte aparatul olympus 7070 wide zoom, ceea ce consider eu un aparat super profesional din puncdt de vedere al calitatii fotografiei facute ziua.

Eu am nevoie un aparat si usor de purtat cu tine si cu poze calitative.  Nu am vevoie sa ma plimb cu ditamai aparatul de 500 si ceva de grame.  (stiu ca Canon PowerShot A610 are 235grame)

Am cautat pe google sa vad cum stau preturile cu Canon A520 si am aflat ca intre 8 milioane si ceva si 11 milioane si ceva se situeaza pe piata online (la firme).

<{POST_SNAPBACK}>


Exagerezi un pic cu pretul A610. Pretul real il poti vedea aici: http://www.idealo.de...a610-canon.html
Sa luam un pret mediu - 275 euro. Pretul in Romania va fi cred aprox. 350 Euro (comparativ cu A510 care costa afara 165 euro iar la noi 220 euro). Eu consider ca merita sa platesti 2-2.5 mil in plus de la A520 la A610. Nu este doar diferenta de megapixeli ci si celelalte imbunatatiri (ecran mai mare si rabatabil, macro la 1 cm, viteza,  A610 se considera un upgrade de la A95). Aparatul pare foarte bun. Intre timp te poti interesa poate ai tu sau vre-un prieten de-al tau o ruda, amic, coleg in strainatate care sa ti-l cumpere si iesi pe la 250 Euro dupa deducerea TVA-ului. Garantia este reala si valabila in Romania.
In fine, este decizia ta. Nu trebuie sa te superi, a fost o sugestie realista.

Edited by rellyc, 01 September 2005 - 21:53.


#7
ATFR.net

ATFR.net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.08.2004
mercy oricum pt ideem nu mi-ai spus exact cat trebuie sa astept, suna tentant la pretul descris de tine

#8
bluero

bluero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 23.08.2004
maxim o luna ai de astepta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate