Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Racordare la apa termosemineu

Mi am luat 4x4

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 

Provincia Romania pe hărțile venețiene

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Am fost de curând la Veneția și normal că am vizitat palatul dogilor.

La un moment dat, există o sală a hărților și din câte am auzit în audio guide, sunt desenate undeva pe la 1300-1400?...parcă, deși nu sunt sigur.

Mă rog, pe 3 dintre hărți, pictate mari pe pereți, se distingea clar o zonă pe care scria Romania. Zona respectivă era în sudul Bulgariei, chiar în Turcia de azi, undeva până în Bosfor, adică sudul Bulgariei și nordul Turciei, dar nu ajungea la Constantinopol.

Mai sus de această provincie era Bulgaria de ayi iar mai sus scria clar Walachia sau Valachia în dreptul Țării Românești si Moldavia în dreptul Moldovei de azi. Ambele erau poziționate corect. Se distingea cursul Dunării, Carpații.

Întrebare.

A existat o provincie Romania în zona explicată mai sus?

Am marcat cu o săgeată în imaginea atașată cam pe unde era scris textul respectiv pe hartă.

Attached Files


Edited by paradigmatic, 20 January 2011 - 17:34.


#2
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009
Da, nu o provincie, un imperiu, Imperiul roman de rasarit.

Edited by armain, 20 January 2011 - 17:38.


#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postarmain, on 20th January 2011, 17:36, said:

Da, nu o provincie, un imperiu, Imperiul roman de rasarit.
Scria clar Romania. Chiar m-am holbat în sensul că poate pictorul băuse la vremea respectivă și poate era o eroare. Romania scria pe 3 dintre harti pe 3 pereti diferiti din care una era foarte mare.

Edited by paradigmatic, 20 January 2011 - 17:39.


#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ai vizitat Venetia si nu ai facut poze ?  :cursing:

#5
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postparadigmatic, on 20th January 2011, 17:38, said:

Scria clar Romania. Chiar m-am holbat în sensul că poate pictorul băuse la vremea respectivă și poate era o eroare. Romania scria pe 3 dintre harti pe 3 pereti diferiti din care una era foarte mare.
Da, Romania. Era ori numele dat restului ramas din Imperiu, inainte de cucerirea otomana completa, ori numele partii europene a acestuia, de la care vine numele turcesc de Rumelia dat partii europene a Turciei.

View Postlucifer76, on 20th January 2011, 17:42, said:

Ai vizitat Venetia si nu ai facut poze ?  :cursing:
Da' in barci te-ai dat? Ai tras la rame? :)

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postlucifer76, on 20th January 2011, 17:42, said:

Ai vizitat Venetia si nu ai facut poze ?  :cursing:
nu-ți dădeau voie.


View Postarmain, on 20th January 2011, 17:43, said:

Da, Romania. Era ori numele dat restului ramas din Imperiu, inainte de cucerirea otomana completa, ori numele partii europene a acestuia, de la care vine numele turcesc de Rumelia dat partii europene a Turciei.
Rumelia nu scria. Acum nu vreau să mă fac de râs dar chiar m-am uitat cu atenție.

Textul Romania era la fel de bolduit ca și Bvulgaria sau Valachia sau Moldavia, erau la fel, adică nu se punea în evidență Romania și restul erau mai mici. Am gugălit dar nu găsesc nimic.  :deadtongue:

#7
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postparadigmatic, on 20th January 2011, 17:46, said:

Rumelia nu scria. Acum nu vreau să mă fac de râs dar chiar m-am uitat cu atenție.

Textul Romania era la fel de bolduit ca și Bvulgaria sau Valachia sau Moldavia, erau la fel, adică nu se punea în evidență Romania și restul erau mai mici. Am gugălit dar nu găsesc nimic.  :deadtongue:
Rumelia e numele turcizat.

Romania era mai mare pentru ca era un imperiu, Tarile romane erau principate.

Nu vei gasi, vei gasi prostia (denumirea incorecta) cu Bizantul si Imperiul Bizantin, care vine de la fosta colonie greaca Byzantium, nu de la Imperiul roman, si e un nume care apare tirziu abia prin secolul 19.  Uita de prostia cu Imperiul Bizantin.
Ironia sortii a facut ca partea din Imperiul roman care a supravietuit sa nu cuprinda orasul Roma, vechea capitala de la care venea si numele Imperiului roman, dar imperiul si-a pastrat numele de Imperiul roman.
I se spunea de fapt Imperiul roman (ca ramasese singurul dupa disparitia Imperiului roman de apus) sau pe scurt Romania.

Edited by armain, 20 January 2011 - 18:18.


#8
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postparadigmatic, on 20th January 2011, 17:46, said:

Rumelia nu scria. Acum nu vreau să mă fac de râs dar chiar m-am uitat cu atenție.

Rumelia e numele turcesc, Rumelia, Romania, e acelasi lucru. Imperiul Bizantin se numea Romania, de acolo a ramas numele acelei regiuni. Grecii din acele regiuni se numesc si acum "romei", adica romani.

Iote:
[ http://3.bp.blogspot.com/_zBwAaY7HSjc/TPyjBfBZo0I/AAAAAAAAALg/LA-GniL5d7U/s1600/byzantine_map3.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Italia exista o regiune "Emilia Romania" regiunea aia tinea inainte de imperiu bizantin, adica de "Romania" de acolo si numele.

#9
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Postturcoctonul, on 20th January 2011, 19:04, said:

In Italia exista o regiune "Emilia Romania" regiunea aia tinea inainte de imperiu bizantin, adica de "Romania" de acolo si numele.
Regiunea aia nu are nici o legatura cu Romania (tara) si nici nu se numeste cum ai scris tu, ci Emilia Romagna

#10
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postturcoctonul, on 20th January 2011, 19:04, said:

In Italia exista o regiune "Emilia Romania" Emilia-Romagna


Există încă și se numește  Emilia-Romagna, ...nu-i așa Marcuzzo?

http://ro.wikipedia..../Emilia-Romagna

L.E. Scuze Edmund , ai apucat să postezi ceva mai devreme,...postul tău mi-a apărut doar după ce am postat.
Probabil numele imperiului "Bizantin" se grafia Romagna , nu Romania,...dar din cauză că unii useri nu folosesc diacritice, a apărut această eroare România-Romania, și acest topic.

Edited by NICU_LUPULALB, 20 January 2011 - 19:27.


#11
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Da,numele Emilia Romagna este varianta italianizata a formei de atunci "Romania".
Intai se numea astfel fiinca acolo era Exarhatul de la Ravenna,unde carmuia un soi de vicerege bizantin al Italiei in numele imparatului.

#12
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postedmund.chevul, on 20th January 2011, 19:13, said:

Regiunea aia nu are nici o legatura cu Romania (tara) si nici nu se numeste cum ai scris tu, ci Emilia Romagna
Poate nu-ti vine sa crezi, dar Romagna se pronunta Romania, cu "i" scurt.

#13
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Postarmain, on 20th January 2011, 19:22, said:

Poate nu-ti vine sa crezi, dar Romagna se pronunta Romania, cu "i" scurt.

Imi vine sa cred, aproximativ ai dreptate, dar accentul se pune altundeva, asta stiai?

#14
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postedmund.chevul, on 20th January 2011, 19:26, said:

Imi vine sa cred, aproximativ ai dreptate, dar accentul se pune altundeva, asta stiai?
Eu n-am pus accentul nicaieri. :)

#15
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Postarmain, on 20th January 2011, 19:30, said:

Eu n-am pus accentul nicaieri. :)
Iar eu nu am spus cum se pronunta nicaieri :)

#16
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postparadigmatic, on 20th January 2011, 17:32, said:

A existat o provincie Romania în zona explicată mai sus?

Am marcat cu o săgeată în imaginea atașată cam pe unde era scris textul respectiv pe hartă.
Vezi ca faci confuzie cu regiune Rumelia din imperiul otoman, care nu are decat o firava asemanare cu numele tarisorii conduse, prin gratia divina, de aprigul condotier.
Vezi aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Rumelia

#17
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postedmund.chevul, on 20th January 2011, 19:32, said:

Iar eu nu am spus cum se pronunta nicaieri :)

Asta ai spus, si nu e asa:

View Postedmund.chevul, on 20th January 2011, 19:13, said:

Regiunea aia nu are nici o legatura cu Romania (tara) si nici nu se numeste cum ai scris tu, ci Emilia Romagna

Pronuntia este similara cu numele Romaniei, difera "i"-ul scurt si implicit accentul, iar in plus pe linga similitudinea de pronuntie, se pare ca de acolo ne tragem noi numele de romani iar tara de Romania.

Edited by armain, 20 January 2011 - 19:42.


#18
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Baietilor domnul nu face confuzie: moderna emilia romagna facea parte din imperiul roman de rasarit asa numit "romania" sau,dupa pronunta turceasca "rumelia". Dupa razboaiele care s-au dat printre ostrogoti si bizantini,s-a pus la Ravenna (care azi face parte din emiglia romagna) un exarhat al Italiei,unde era un exarh cu sarcina de vicerege al Italiei.
Deci zona respectiva se numea ea insasi "romania" in evul mediu.

p.s. accentul este pus asa: emiglia romagna

grupul "gn" in italiana nu se pronunta ca fiind compus din doua litere separate ca in limba romana "g-n",ci "gnia" cu un soi de "i" scurt care de fapt nu exista in scris.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate