Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?
 

CHIRIE STALPI ENEL

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
roofcrash

roofcrash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.01.2006
Salutare,

Am si eu o intrebare, poate stie cineva daca ENEL (cei cu energia eletrica) trebuie sa plateasca vreo chirie pentru stalpii de curent electric aflati pe terenuri proprietate personala, orice informatie ar fi de mare ajutor.

am tot cautat pe net dar n-am gasit nimic interesant.

multzam

Edited by roofcrash, 18 October 2009 - 19:47.


#2
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008

View Postroofcrash, on 18th October 2009, 20:45, said:

Salutare,

Am si eu o intrebare, poate stie cineva daca ENEL (cei cu energia eletrica) trebuie sa plateasca vreo chirie pentru stalpii de curent electric aflati pe terenuri proprietate personala, orice informatie ar fi de mare ajutor.

am tot cautat pe net dar n-am gasit nimic interesant.

multzam
din moment ce acestia percep chirie in cazul in care o alta firma doreste sa le foloseasca stalpii, automat si acestia la randul lor trebuie sa plateasca chirie primariilor (in cazul in care acestia se afla pe spatiu public) sau proprietarilor (cand se afla pe proprietate privata)

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu cred ca unii cu terenuri in zone bune ar incerca sa scape de acei stalpi pentru a putea construi.
O metoda ca sa scape de ei ar putea fi sa le ceara chirii enorme, ca doar esti proprietar.
Teoretic asa ar fi, dar nu prea cred ca se intampla asa in viata reala. Probabil ca sunt niste legi.

Stiu unul cu stalp simplu de beton in fata casei si ca sa scape de el ar trebui sa plateasca vreo 150 milioane.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 18 October 2009 - 20:18.


#4
ZaGG

ZaGG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 26.01.2009
Pe scurt, NU. Nu plateste nimeni chirie pentru stalpii de energie electrica amplasati pe orice teren.

In cel mai fericit caz (conteaza tipul staplilor), stalpii se pot muta de pe teren pe cheltuiala proprietarului de teren.

Daca stalpii fac parte din reteaua de transport nationala (in general e vorba de stalpii metalici inalti), raman pe pozitie. Nici cu o "atentie" bine plasata nu cred ca se pot muta.
In acest caz, Legea Energiei electrice (Legea nr. 13/2007, modificata de Ordonanta de Urgenta nr. 172/2008) spune:

Quote

Art. 35 alin. 2 - Rețeaua electrică de transport al energiei electrice este proprietatea publică a statului.
Art. 35 alin. 3 - Terenurile pe care se situează rețelele electrice de transport (bucata de teren pe care este fundatia stalpului) existente la intrarea în vigoare a prezentei legi sunt  și rămân în proprietatea publică a statului pe durata de existență a rețelei.
Art. 39 - Pentru protecția instalațiilor de transport se interzice persoanelor fizice sau juridice:
a) să efectueze construcții de orice fel în zona de siguranță a instalațiilor, fără avizul de amplasament al operatorului de transport  și de sistem;
b ) să efectueze săpături de orice fel sau să înființeze plantații în zona de siguranță a rețelelor electrice de transport, fără acordul operatorului de transport și de sistem;
c) să depoziteze materiale pe culoarele de trecere și în zonele de protecție și de siguranță a instalațiilor, fără acordul operatorului de transport și de sistem;
d) să arunce obiecte de orice fel pe rețelele electrice de transport sau să intervină, în orice alt mod, asupra acestora;
e) să deterioreze construcțiile, îngrădirile sau inscripțiile de identificare și de avertizare aferente instalațiilor de transport;
f) să limiteze sau să îngrădească prin execuția de împrejmuire, prin construcții sau prin orice alt mod, accesul la instalații al operatorului de transport și de sistem.

Daca stalpii fac parte din reteaua de distributie locala (fac legatura intre transformatoare sau intre consumator si retea) se poate obtine aprobarea operatorului retelei de distributie de mutare, dar totul se face pe cheltuiala proprietarului de teren pe care este amplasat initial stalpul.
Aceeasi lege spune:

Quote

Art. 41 alin. 4 - Terenurile pe care se situează rețelele electrice de distribuție (bucata de teren pe care este fundatia stalpului) existente la intrarea în vigoare a prezentei legi sunt și rămân în proprietatea publică a statului.
Art. 41 alin. 7 - Cheltuielile pentru modificarea instalațiilor de distribuție a energiei electrice, ca urmare a racordării de noi utilizatori sau a schimbării caracteristicilor energetice inițiale ale utilizatorilor existenți, inclusiv pentru eliberarea unor amplasamente, sunt suportate de cel care a generat modificarea, conform reglementărilor în vigoare.
Art. 46 - Pentru protejarea rețelelor electrice de distribuție se interzice persoanelor fizice și juridice:
a) să efectueze construcții de orice fel în zona de siguranță a rețelelor electrice de distribuție fără avizul de amplasament al operatorului de distribuție;
b ) să efectueze săpături de orice fel sau să înființeze plantații în zona de siguranță a rețelelor electrice de distribuție fără acordul operatorului de distribuție;
c) să depoziteze materiale pe culoarul de trecere și în zonele de protecție și de siguranță ale instalațiilor fără acordul operatorului de distribuție;
d) să arunce obiecte de orice fel pe rețelele electrice de distribuție sau să intervină, în oricare alt mod, asupra acestora;
Am niste rude care au incercat sa scape de un stalp de pe teren si au ajuns la urmatoarea concluzie. Ori lasa stalpul unde e, ori platesc integral mutarea (15000-20000 lei).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate