Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Samsung B2100

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Samsung B2100 este un telefon care rezista 30 de minute scufundat in apa la o adancime de 1m.

B2100  este rezisten la soc , apa ,sare, ceata si praf comform certificatului  European IP57 respectiv US Military Standard 810F .

Principalele caracteristici tehnice sunt :

- display TFT, 256 de mii de culori cu rezolutia de 120 x 160 pixels si diagonala 1.77 inches
- dimensiuni 113 x 48.9 x 17.4 mm
- greutate 102.8 g
- memorie interna de 7 MB
- suporta card MicroSD de 8GB
- EDGE
- camera de 1.3 MP, 1280 x 1024 pixels, flash
- radio FM stereo cu functia RDS
- MP3/e-AAC+/WMA/WAV player
- MPEG4/3GP/M4V player
- Voice memo
- Stopwatch
- Standard battery, Li-Ion 1000 mAh
  Stand-by Up to 600 h
  Talk time Up to 9 h
Un lucru important de mentionat este ca va avea un pret accesibil. ;)

Specificatiile tehnice complete le gasiti aici http://mobile.softpe...0-Xplorer.shtml

Attached Files



#2
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Pentru cei interesati telefonul este acum disponibil pe piata la pretul de 549 de lei  ;)  . http://telefonultau....orer-Black.html

Edited by stokarit_s, 01 June 2009 - 10:29.


#3
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Destul de ieftin , ma bate gandul ca pana la concediu sa-mi achizitionez unul :) Au facut o treaba extraordinara cu acest model.Daca exista cineva care il detine , il rog sa posteze un mic review :P

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 14.11.2004
Am cumparat si eu acest telefon , am dorit un telefon durabil , cu acustica buna si baterie decenta ?

S o luam cu inceptulul :

Telefonul este negru cu rosu , rosu este o nuanta metalizata , nu cum este pozat aici .
Display-ul desi are rezolutia slaba se vede bine si in soare .
Volumul convorbirilor este bun , claritatea este buna si ea , mai trebuie testata functia de noise cancelation .
Iti ia 5 minute sa desfaci capacul de pe spate .
Difuzorul de la melodii se aude suficient de tare pentru un telefon "blindat" .

Il am de 24 de ore , deja i-am facut botezul apei si al socurilor , mai ales ca am si aruncat dupa o persoana cu el  :notangel: .

Desi domeniul unde lucrez nu are de a face cu conditii dificile sau riscante , am dorit sa am un telefon "anyproof" cu certificare militara , imi place cum suna .

Mai trebuie sa il iau cu  mine in dus sa vad cum rezista , ca in rest este super .

Interfata de meniu este cea de la modele actuale , inclusiv are acele tranzitii specifice si acel editor de teme , camera e acolo , e buna pentru poze underwater sau filmari "Jack Cousteau".

Ca pret , a fost 260 de lei pe abonament Vodafone .

Trebuie sa citesc conditiile de garantie , sa speram ca nu le-au pastrat pe cele de la un telefon normal , ca nu e corect  :thumbdown: .

Cam asta imi trece acum prin cap , va astept cu itnrebari .

#5
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Samsung B2100 Xplorer review [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/89nW6mpdP_E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . :)

#6
saureign

saureign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.07.2004
am luat si eu unul de la Vodafone, la liber - il folosesc pe Orange (am cerut decodare, mi s-a trimis un cod). Partea proasta e ca ramai cu un buton pe carcasa link catre Vodafone Live. Sper sa gasesc un update de firmware (modelul B2100 nu exista pe nici un site Samsung...) care sa rezolve asta.
Alte chestii nasoale: pt economisirea energiei, ecranul ramane blank (se poate seta durata dupa care intervine blank), dar blank... Ca sa verifici daca ai evenimente, trebuie intai sa deblochezi tastatura. De asemenea, sonorul nu este atat de clar si deschis in difuzor...
In rest, numai de bine: este dur (mai dur decat Siemens ME45 si asemanator cu Ericsson r310s, doar ca-i etans, nu ca "rechinul"), autonomie crescuta (tine cam o saptamana, vorbit 2 ore), lanterna puternica, sunete puternice (mai tare decat va inchipuiti, eu il tin la minim!) si cam atat.
O realizare.

#7
david1979

david1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 28.09.2007
stie cineva unde pot gasi varianta neagra de carcasa ? sau gri inchis, cum o fi ...
multumesc

#8
iionnutgr

iionnutgr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2009
sal,

caut demult un telefon de genul asta.. e super ideea... imi plac specificatiile lui dar vreau  un telefon care sa se auda calitativ , clar in timp ce vorbesti la el nu neaparat difuzorul extern...aveti idee daca se aude bine sau nu.....
bateria este chiar asa de buna pe cat spun cei de la samsung...cat va tine?

#9
saureign

saureign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.07.2004
se aude destul de clar, nu atat de clar ca un SE. Bateria tine 10 zile, cu 2 ore vorbit

#10
david1979

david1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 28.09.2007
nu incercati sa il bagati in apa.
dupa ce l-am testat 10 sec in lavoar acum sta cu burta-n sus la uscat
in rest super telefon. sa vedem daca scapa ....

#11
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006
Eu am telefonul de 2 zile si sunt foarte multumit....l-am testat prima oara intr-o halba de bere, este ok, apoi in cada...absolut nici o problema. Bateria este la jumatate in doua zile de butonare intensa. Camera este extrem de slaba, in conorbiri se aude foarte tare.
Un telefon perfect pt munca intr-un santier.

#12
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Hmm... ma tenteaza. Vinde cineva asa ceva la liber?

#13
david1979

david1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 28.09.2007
super telefon, dar mai vreau unul
peste tot il gasesc cu carcasa rosie. stie cineva unde se gaseste si cu alta culoare?

#14
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Il gasesti aici pe culoarea negru http://telefonultau....orer-Black.html

Edited by stokarit_s, 20 October 2009 - 18:45.


#15
G0mez

G0mez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2009

View Postsaureign, on 24th June 2009, 15:49, said:

am luat si eu unul de la Vodafone, la liber - il folosesc pe Orange (am cerut decodare, mi s-a trimis un cod). Partea proasta e ca ramai cu un buton pe carcasa link catre Vodafone Live. Sper sa gasesc un update de firmware (modelul B2100 nu exista pe nici un site Samsung...) care sa rezolve asta.

Am si eu unul tot de la Vodafone. Si pe mine ma deranja tare mult tasta dreapta catre Vodafone live + iconita Vodafone din meniu. Recomand un service din incinta magazinului Unirea aripa calarasi parter unde mi l-au resoftat excelent, adica softul cu care vine el la liber, e usor diferit mult mai bun.

#16
solarian

solarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 03.01.2007

View Postsaureign, on 24th June 2009, 16:49, said:

am luat si eu unul de la Vodafone, la liber - il folosesc pe Orange (am cerut decodare, mi s-a trimis un cod). Partea proasta e ca ramai cu un buton pe carcasa link catre Vodafone Live. Sper sa gasesc un update de firmware (modelul B2100 nu exista pe nici un site Samsung...) care sa rezolve asta.
Alte chestii nasoale: pt economisirea energiei, ecranul ramane blank (se poate seta durata dupa care intervine blank), dar blank... Ca sa verifici daca ai evenimente, trebuie intai sa deblochezi tastatura. De asemenea, sonorul nu este atat de clar si deschis in difuzor...
In rest, numai de bine: este dur (mai dur decat Siemens ME45 si asemanator cu Ericsson r310s, doar ca-i etans, nu ca "rechinul"), autonomie crescuta (tine cam o saptamana, vorbit 2 ore), lanterna puternica, sunete puternice (mai tare decat va inchipuiti, eu il tin la minim!) si cam atat.
O realizare.
in ideea in care codul primit de tine poate debloca un b2100 codat pe Orange, te rog ajuta-ma, multumesc

#17
mariuspad

mariuspad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 29.06.2004
Nu se poate decoda decat cu codul special pentru telefonul tau. Il am si eu decodat cu cod e de la vodafone, - rezistent - singura problema este calitatea convorbirilor, eu unul nu-l recunosc dupa voce pe interlocutor.

Edited by mariuspad, 24 November 2009 - 21:00.


#18
_mexicanu_

_mexicanu_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.10.2009
Salutare, am si eu unul, in mare sunt multumit, singura problema este ca daca il folosesc intens se inchide si se redeschide, stie cineva daca e de la soft sau sunt toate asa? Si daca stie cineva sa ma lamureasca pt ca sunt mai multe modele b2100 b2100 xplorer si b2100 marine, care e diferentza? cumva b2100 nu este rezistent la apa 1m/30 min ca xplorer?

multumsc anticipat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate