Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 

Conectare microfon dinamic supercardiod la PC

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
ionut_buzescu

ionut_buzescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.07.2004
Am un mic Beyerdynamic Opus 29 pe care îl conectez la placa audio Creative X-Fi 5.1 a PC-ului dar nu aud nimic cu nicio aplicație de voce. Care ar fi cea mai ieftină cale de a face combinația asta să meargă ? în caz că e posibil, desigur; iar dacă nu, ce ar trebui să fac pentru a avea o combinație microfon + placă audio așa încât să pot face karaoke sau înregistrări live decente ?  :huh:
Mulțumesc anticipat respondeților !

#2
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postionut_buzescu, on Dec 22 2008, 22:51, said:

Am un mic Beyerdynamic Opus 29 pe care îl conectez la placa audio Creative X-Fi 5.1 a PC-ului dar nu aud nimic cu nicio aplicație de voce. Care ar fi cea mai ieftină cale de a face combinația asta să meargă ? în caz că e posibil, desigur; iar dacă nu, ce ar trebui să fac pentru a avea o combinație microfon + placă audio așa încât să pot face karaoke sau înregistrări live decente ?  :huh:
Mulțumesc anticipat respondeților !
O varianta ieftina ar fi sa-ti cumperi un preamplificator behringer mic100, iar conectarea e cat se poate de simpla, microfon-preamplificator-placa de sunet(line in) iar pentru caraoke sau inregistrari live calitatea este excelenta la pretul asta.

Edited by buncar, 23 December 2008 - 00:55.


#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postionut_buzescu, on Dec 22 2008, 15:51, said:

Am un mic Beyerdynamic Opus 29 pe care îl conectez la placa audio Creative X-Fi 5.1 a PC-ului dar nu aud nimic cu nicio aplicație de voce.

Pai cum il conectezi? Ai adaptor pentru jack-ul de calculator? Jackurile de PC sunt mai diferite fata de alea pro, microfonul trebuie sa fie conectat cu un jack de 3.5mm stereo, firul cald la  inel si masa la masa jackului. Varful ramane neconectat - este folosit pentru alimentarea eventualelor microfoane condensator care necesita 5V (are pe placa o rezistenta serie).

Attached Files


Edited by SuperDuper, 23 December 2008 - 05:22.


#4
ionut_buzescu

ionut_buzescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.07.2004
@SuperDuper: jack-ul 6,3 al microfonului l-am conectat printr-un adaptor 6,3/3,5 și pe acesta, la rândul lui, la intrarea Mic/Line in a plăcii audio.

@buncar: Așa dedusesem și eu din ce am citit pe net, anume că un preamplificator gen Behringer MIC 100/200/800 ar rezolva cu brio treaba dar, stupoare, când am sunat ieri la (firma ESON) un domn de acolo mi-a retezat-o categoric că nu va fi nicio diferență cu un preamplif de acest fel și în continuare nu voi auzi nimic. Prin urmare, sunt cu adevărat confused  :confuzzled:

Edited by ionut_buzescu, 23 December 2008 - 11:41.


#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Da, dar vezi ca SuperDuper a mentionat ca nu se poate conecta direct microfonul la PC. Adaptorul nu schimba conexiunile. Tu trebuie sa faci un adaptor dedicat, preferabil de la o mufa 6.3mm-mama la una de 3.5mm-tata, la care sa nu folosesti pinul central...
In principiu:
de   la mufa mama de 6.3mm se conecteaza masa plus inelul central la masa mufei de 3.5 mm-tata
varful  mufei de 6.3mm se conecteaza la inelul de mijloc al mufei de 3.5mm-tata
Ramane neconectat varful mufei de 3.5mm-tata

#6
ionut_buzescu

ionut_buzescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.07.2004
iau de bun ce spui mister_rf, problema e cum pot să fac acest adaptor dedicat ? mă apuc pur și simplu și dezintegrez adaptorul pe care-l am și refac lipiturile conform cu ce-ai spus ? nu există unul gata făcut ? sau poate nu am înțeles eu bine...sugerai să cumpăr două mufe separate 6,3 și 3,5 și să le conectez apoi printr-un cablu ?

Edited by ionut_buzescu, 23 December 2008 - 12:07.


#7
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Dar este legat corect?Cu 3 la masa si pe 2 semnalul,sau simetric?

Attached Files

  • Attached File  Mic.JPG   10.25K   118 downloads


#8
ionut_buzescu

ionut_buzescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.07.2004

View Postmiron1947, on Dec 23 2008, 12:53, said:

Dar este legat corect?Cu 3 la masa si pe 2 semnalul,sau simetric?
Schema pe care ai văzut-o tu este pentru varianta cu conector XLR, eu însă îl am pe cel cu jack TSR (6,3mm).
Iar de legat nu știu cum se leagă în adaptorul 6,3/3,5 pe care l-am cumpărat dar probabil nu se leagă bine de vreme ce nu se aude nimic

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pentru ca ai cumparat ceva ce nu trebuie nu trebuie sa fii suparat pe noi. Adaptorul ala NU este bun pentru intrari de PC (nu numai Creative, dar toate placile si microfoanele PC sunt la fel).
Roaga eventual pe un prieten electronist de pe aici sa iti faca un adaptor corespunzator, nu este mare branza (se pot eventual chiar modifica legaturile de la mufa de iesire la cel existent).
Trebuie doar mutata conexiunea de pe varful jackului de 3.5 mm pe inel. Atata tot.

Edited by SuperDuper, 23 December 2008 - 13:50.


#10
ionut_buzescu

ionut_buzescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.07.2004

View PostSuperDuper, on Dec 23 2008, 13:40, said:

Pentru ca ai cumparat ceva ce nu trebuie nu trebuie sa fii suparat pe noi. Adaptorul ala NU este bun pentru intrari de PC (nu numai Creative, dar toate placile si microfoanele PC sunt la fel).
Roaga eventual pe un prieten electronist de pe aici sa iti faca un adaptor corespunzator, nu este mare branza (se pot eventual chiar modifica legaturile de la mufa de iesire la cel existent).
Trebuie doar mutata conexiunea de pe varful jackului de 3.5 mm pe inel. Atata tot.
Concluzie:
1) trebuie să refac în primul adaptorul conform instrucțiunilor
2) mai este nevoie de preamplificator ? și dacă da, trebuie să apăs butonul phantom power sau nu ? (în specificațiile microfonului nu scrie dacă necesită alimentare phantom power sau nu)

Edited by ionut_buzescu, 23 December 2008 - 14:15.


#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,781
  • Înscris: 08.12.2006

View Postionut_buzescu, on Dec 23 2008, 14:06, said:

2) mai este nevoie de preamplificator ? și dacă da, trebuie să apăs butonul phantom power sau nu ? (în specificațiile microfonului nu scrie dacă necesită alimentare phantom power sau nu)
Microfonul respectiv nu necesită phantom power. Cât despre preamplificator, pe intrarea de microfon a plăcii de sunet există, în situația folosirii unui preamplificator extern ar trebui să intri cu el pe intrarea de linie. Singurul avantaj (în afara calității preampului în sine, aici nu mă pronunț) ar fi că nu ai mai avea nevoie de adaptor, dat fiind că vii cu semnalul pe line in.

#12
ionut_buzescu

ionut_buzescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.07.2004

View Postantinari, on Dec 23 2008, 15:21, said:

Microfonul respectiv nu necesită phantom power. Cât despre preamplificator, pe intrarea de microfon a plăcii de sunet există, în situația folosirii unui preamplificator extern ar trebui să intri cu el pe intrarea de linie. Singurul avantaj (în afara calității preampului în sine, aici nu mă pronunț) ar fi că nu ai mai avea nevoie de adaptor, dat fiind că vii cu semnalul pe line in.
Așadar pot concluziona că cu un Behringer MIC100 pot conecta microfonul pe TSR-ul acestuia, iar preamplificatorul are ieșire compatibilă cu intrarea Line-in a plăcii de sunet a PC-ului și deci nu mai e necesar niciun alt adaptor ?

Edited by ionut_buzescu, 23 December 2008 - 15:48.


#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Find dinamic, nu ai nevoie de phantom power.
Daca preferi sa cumperi un MIC100 in loc de a modifica o mufa, este ok, il poti lega la intrarea de linie a placii si acolo ai o intrare stereo "normala".
Dezavantajul este ca ai nevoie si de alimentare pentru MIC100. Si pretul, evident... Avantajul MIC100 este ca poti folosi un cablu mai lung pana la PC.

Edited by SuperDuper, 23 December 2008 - 15:49.


#14
ionut_buzescu

ionut_buzescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.07.2004

View PostSuperDuper, on Dec 23 2008, 15:49, said:

Find dinamic, nu ai nevoie de phantom power.
Daca preferi sa cumperi un MIC100 in loc de a modifica o mufa, este ok, il poti lega la intrarea de linie a placii si acolo ai o intrare stereo "normala".
Dezavantajul este ca ai nevoie si de alimentare pentru MIC100. Si pretul, evident... Avantajul MIC100 este ca poti folosi un cablu mai lung pana la PC.
Și uite așa, mai luminat un pic, constat că pot să aleg. Care va să zică nu e musai preamplificatorul acela și aș putea doar să refac adaptorul 6,3/3,5 cumva.
Pe de altă parte, cablul microfonului e suficient de lung pentru mine. Întrebarea ar fi acum dacă totuși acest preamp MIC100 ar îmbunătăți net calitatea sunetului ?

#15
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postionut_buzescu, on Dec 23 2008, 13:04, said:

eu însă îl am pe cel cu jack TSR (6,3mm).
Daca este jack stereo,are tot trei conectori,verificati cu ohmetru intre care conectori ai jack-ului aveti continuitate.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postionut_buzescu, on Dec 23 2008, 08:54, said:

Pe de altă parte, cablul microfonului e suficient de lung pentru mine. Întrebarea ar fi acum dacă totuși acest preamp MIC100 ar îmbunătăți net calitatea sunetului ?
Numai daca vrei distante mai mari decat cablul microfonului sau ai microfon XLR balanced... Altfel, nu.

Edited by SuperDuper, 23 December 2008 - 19:14.


#17
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View PostSuperDuper, on Dec 23 2008, 15:49, said:

Find dinamic, nu ai nevoie de phantom power.
Daca preferi sa cumperi un MIC100 in loc de a modifica o mufa, este ok, il poti lega la intrarea de linie a placii si acolo ai o intrare stereo "normala".
Dezavantajul este ca ai nevoie si de alimentare pentru MIC100. Si pretul, evident... Avantajul MIC100 este ca poti folosi un cablu mai lung pana la PC.
cum poti sa compari un preamplificator cu un adaptor ?...cum poti crede ca poti obtine o calitate mai buna decat jalnica de la un microfon dinamic infipt in mufa de microfon a placii de sunet care de fapt, pentru a avea si un raport semnal zgomot mai mic(dar tot imens) este proiectata pentru microfoane tip condensator(adica cele de calculator)...cat o fi de prost mic100 e de 20 de ori mai superior decat ce poti obtine cu un microfon dinamic infipt in mufa mic a placii de sunet si mai ales in mufa unei placi de sunet integrate pe placa de baza.Cand un microfon dinamic este preamplificat iar apoi semnalul se duce in line-in-ul placii de sunet se obtine o calitate mult mai buna decat ceea ce-ti da preamplificatorul placii de sunet dinaintea mufei mic. care are un raport semnal/zgomot de cel mul -35dB ceea ce inseamna execrabil(zgomot de fond urias).Pentru caraoke sau inragistrari live nici nu poate fi vorba de calitate daca nu exista un preamplificator intre placa de sunet si microfon.mufa aia de mic din placile de sunet sunt pentru messenger skype si alte astfel de programe de comunicare vocala pe internet

Edited by buncar, 25 December 2008 - 02:32.


#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Tu vorbesti din cartile de povesti nemuritoare? Ai testat tu intrarea de microfon a placilor de sunet Creative X-Fi ai ai ajuns la concluzia ca au 35dB semnal/zgomot?

Edited by SuperDuper, 25 December 2008 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate