Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 

Leica 25mm f/1,4

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007
De ceva timp am intrat in posesia unui 25mm de la Leica si voi face un mic review in care am sa postez imagini alaturi de impresiile mele.
In primul rand obiectivul mi se pare excelent pentru fotografia in lumina scazuta (street photo), pentru portret si binenteles pentru nunti  :D .
Ca si constructie este impecabil, calitatea fabricatiei este fara niciun compromis. Cantareste destul pentru un fix de 25mm dar se balanseaza foarte bine pe camera si este o placere sa-l folosesti. Corpul este dintr-un policarbonat foarte placut la atingere care lasa impresia metalului.
Nu am avut foarte mult timp la dispozitie pentru fotografii insa pe parcurs voi posta imagini din diferite medii si in diferite situatii, inclusiv de la nunti pentru ca mi se pare ideal pentru acest gen de fotografie. Din ce am facut pana acum am ramas absolut impresionat de ce poate face. In primul rand este incredibil de sharp la f/1,4. De fapt este poate principala calitate: calitatea exceptionala a imaginii la f/1,4. In continuare voi posta fotografii facute la f/1,4 (fara sa fie post procesate, cu exceptia resize) urmand sa revin cu alte impresii in perioada urmatoare. Deasemenea daca sunt intrebari va voi raspunde cu placere.

Attached File  pana01.jpg   88.34K   210 downloads    

Attached File  _8091802.jpg   293.95K   237 downloads   Attached File  _8111949.jpg   442.77K   248 downloads    Attached File  _8091805.jpg   275.56K   165 downloads

Attached File  _8111950.jpg   293.04K   240 downloads   Attached File  _8091803.jpg   293.11K   206 downloads    Attached File  _8111967.jpg   372.61K   347 downloads

Attached File  _8091820.jpg   275.84K   187 downloads   Attached File  _8091827.jpg   300.25K   248 downloads

#2
dionysos_11

dionysos_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 23.12.2006
Sa-l stapanesti sanatos.. Intr-adevar pare a fi foarte bun la mai multe aspecte (din cat pot vedea acum).. O intrebare: toate sunt facute la f/1.4, ca mi se pare cam mare campul de claritate la unele?

Edited by dionysos_11, 28 August 2008 - 21:30.


#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Il folosesti cu adaptor, in modul manual presupun... dar pe ce camera, pe Oly?

#4
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 dionysos_11, on Aug 28 2008, 22:29, said:

Sa-l stapanesti sanatos.. Intr-adevar pare a fi foarte bun la mai multe aspecte (din cat pot vedea acum).. O intrebare: toate sunt facute la f/1.4, ca mi se pare cam mare campul de claritate la unele?
Toate sunt facute la f/1,4. La 3 m de subiect DOF-ul este de 0,6m, la 1 m de subiect DOF-ul este de 0,07m iar la 10 m de subiect am 7,5 m de DOF.

 SuperDuper, on Aug 28 2008, 22:38, said:

Il folosesti cu adaptor, in modul manual presupun... dar pe ce camera, pe Oly?
Pana acum l-am folosit pe Olympus E-510 si pe E-520. Nu l-am folosit cu adaptor (presupun ca te referi la Olympus EX-25 extension tub; alt adaptor nu-ti trebuie pentru ca obiectivul este facut special pentru sistemul 4/3) si nici nu intentionez pentru ca am 50mm f/2 de la Zuiko. Deasemenea nu l-am folosit pana acum in modul manual. Mi se pare foarte bun pentru instantanee in conditii de lumina scazuta si din cauza asta mi se pare foarte potrivita focala pentru ca merge si in spatii mai stramte. Fotografiile sunt facute cu E-510.

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Mi se parea DOF prea ingust la unele poze, tinand cont ca ai factor de crop 2x. Nu am avut nicodata un obiectiv mai luminos de f/2 (si ala pe film), de aia intrebam.
Despre modul automat... nu stiam cat de precisa (sau daca este posibila) este focalizarea automata la Oly cu obiective Leica, in special la f/1.4. Arata bine pozele, par tari la capitolul contrast, despre rezolutie nu am cum sa zic nimic.

Edited by SuperDuper, 28 August 2008 - 22:03.


#6
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 SuperDuper, on Aug 28 2008, 23:03, said:

Mi se parea DOF prea ingust la unele poze, tinand cont ca ai factor de crop 2x. Nu am avut nicodata un obiectiv mai luminos de f/2 (si ala pe film), de aia intrebam.
Despre modul automat... nu stiam cat de precisa (sau daca este posibila) este focalizarea automata la Oly cu obiective Leica, in special la f/1.4. Arata bine pozele, par tari la capitolul contrast, despre rezolutie nu am cum sa zic nimic.
Daca as pune extensia as avea un DOF si mai ingust. Tubul de extensie iti adauga 25mm la focala si iti ia un stop la diafragma. As aveu un 50mm la f/2. Dupa cum spuneam am 50mm f/2 de la Zuiko care este un alt obiectiv excelent asa ca nu ma intereseaza extensia. Focalizarea automata functioneaza destul de bine chiar nesteptat de exact, poate prea exact uneori :D . Trebuie sa ai grija cum lucrezi cu el pentru ca de multe ori mi s-a intamplat (folosind doar punctul de focus de pe mijloc) ca dupa ce am facut focus si am reincadrat fotografia sa-mi iasa OOF. Trebuie sa fii atent la distante si sa nu modifici nimic la reincadrare. Am sa postez si linkuri spre fotografii la rezolutie maxima si in curand si fotografii facute cu E-3.

#7
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
superduper obiectivul este un panasonic facut cu acordul leica si nu este chiar nou. panasonic face parte din 4/3 dupa cum stii. obiectivul este cu af singurul dezavantaj cind il folosesti pe olympus e ca pierzi functionarea inelului de diafragma.

sa-l stapinesti sanatos anakin.

ps. de unde l-ai luat si cit te-a ajuns.

#8
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

 devlin2427, on Aug 28 2008, 23:49, said:

superduper obiectivul este un panasonic facut cu acordul leica si nu este chiar nou...
...de cam un an si jumatate http://www.dpreview....ica50mmsumm.asp

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 devlin2427, on Aug 28 2008, 15:49, said:

superduper obiectivul este un panasonic facut cu acordul leica si nu este chiar nou. panasonic face parte din 4/3 dupa cum stii. obiectivul este cu af singurul dezavantaj cind il folosesti pe olympus e ca pierzi functionarea inelului de diafragma.

Sitam eu ca este ceva, mi-a fost lene sa caut atunci. Obiectivele or fi din familia FT, dar suportul complet credeam ca trebuie sa existe in firmware-ul camerei, mai ales la diafragme mai "exotice".
Oricum este o sticla superba, numai citind detaliile tehnice imi lasa gura apa :)

Edited by SuperDuper, 29 August 2008 - 01:33.


#10
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 devlin2427, on Aug 28 2008, 23:49, said:

superduper obiectivul este un panasonic facut cu acordul leica si nu este chiar nou. panasonic face parte din 4/3 dupa cum stii. obiectivul este cu af singurul dezavantaj cind il folosesti pe olympus e ca pierzi functionarea inelului de diafragma.

sa-l stapinesti sanatos anakin.

ps. de unde l-ai luat si cit te-a ajuns.

Sunt 4 obiective facute de Leica pentru Panasonic, sau mai bine zis sunt obiective Leica facute pentru sistemul 4/3 si multiplicate de Panasonic la fabrica lor de la Osaka, Japonia purtand indicativul Leica D.

http://panasonic.net...ength_lens.html

Eu l-am luat tot din Japonia de pe Ebay de la un magazin online din Tokio (Matsuya) si m-a costat cu tot cu transport 890 $. De la B&H nu am reusit sa-l prind niciodata. Dupa ce apare in stoc se epuizeaza cam in 2 ore. Inelul de diafragma functioneaza doar pe DSLR-urile Panasonic insa mi se pare mai mult o chestie de a individualizare a produsului decat ceva cu adevarat util.
Multumesc pentru urari!!!

Edited by anakin28, 29 August 2008 - 06:03.


#11
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Frumoase samples, par sharp si cu contrast / culori frumoase. Sa-l stapanesti sanatos !

Rares

#12
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
anakin28 ai postat noua ta achizitie special sa ne bagam noi unghia-n gat, "raule". Din pacate cam toti utilizatorii de dslr Olympus incearca sa-si vanda aparatele (vezi bursa) din diferite motive. Poate tu ca ultim mohican le reinvii dorinta de a le folosii prin exemple si sugestii.
Sa-l stapanesti sanatos!
Eu ma calmez vazand cat ai dat pe el, calitatea are pretul ei si e valabil pentru orice produs cumperi.

Edited by netra, 29 August 2008 - 09:28.


#13
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004

 anakin28, on Aug 28 2008, 23:15, said:

Daca as pune extensia as avea un DOF si mai ingust. Tubul de extensie iti adauga 25mm la focala si iti ia un stop la diafragma.
Ala-i teleconvertor, si daca-i 2x (ca sa-ti dubleze focala) iti ia doua stopuri. Tubul/inelul de extensie e chiar un tub, fara elemente optice (deci nu-ti poate modifica focala), al carui rol e sa permita focalizarea la distante (mult) mai mici decat e constructiv posibil cu obiectivul respectiv. Poti realiza un tub de extensie dintr-un teleconvertor caruia ii scoti elementele optice...

In rest... sa-ti traiasca obiectivul, pare fain, aproape ca un Limited  :lol: (j/k)
Pacat ca la dimensiunea asta nu vezi mare lucru... in fine, e greu sa arati print-uri pe forum :)

#14
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 netra, on Aug 29 2008, 10:12, said:

anakin28 ai postat noua ta achizitie special sa ne bagam noi unghia-n gat, "raule". Din pacate cam toti utilizatorii de dslr Olympus incearca sa-si vanda aparatele (vezi bursa) din diferite motive. Poate tu ca ultim mohican le reinvii dorinta de a le folosii prin exemple si sugestii.
Sa-l stapanesti sanatos!
Eu ma calmez vazand cat ai dat pe el, calitatea are pretul ei si e valabil pentru orice produs cumperi.
Multumesc pentru urari!! Sa stii ca de tine imi pare cel mai rau ca te-am pierdut :D.
Ce sa mai zic ...voi ramane pe baricade.

 Kunzite, on Aug 29 2008, 10:27, said:

In rest... sa-ti traiasca obiectivul, pare fain, aproape ca un Limited  :lol: (j/k)
Pacat ca la dimensiunea asta nu vezi mare lucru... in fine, e greu sa arati print-uri pe forum :)
Am sa pun cat de curand imagini la rezolutie maxima pe www.pbase.com si se vor putea vizualiza acolo.

#15
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Summilux ??? Uhhh, n-ai gusturi rele!  :mellow:  Si nici buzunare prea stramte! Sa-ti traiasca.

Edited by qudatheo, 29 August 2008 - 19:49.


#16
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 qudatheo, on Aug 29 2008, 20:48, said:

Summilux ??? Uhhh, n-ai gusturi rele!  :mellow:  Si nici buzunare prea stramte! Sa-ti traiasca.
Multumesc! Sa stii ca un an si 6 luni am strans bani ptr el dar l-am vrut cu orice pret. L-am luat chiar inainte de E-3. :D
Si cateva proaspete cu individul  :D

Attached File  _NIK0118.jpg   260.92K   188 downloads
Attached File  _NIK0120.jpg   268.58K   106 downloads
Attached File  _NIK0122.jpg   316.52K   165 downloads

Si reciproca :D

Attached File  _8292468.jpg   315.87K   158 downloads
Attached File  _8292472.jpg   322.94K   154 downloads

Edited by anakin28, 29 August 2008 - 20:11.


#17
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
ai bagat bani frumosi in doua sisteme. nu infiezi? :)

#18
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 devlin2427, on Aug 29 2008, 22:11, said:

ai bagat bani frumosi in doua sisteme. nu infiezi? :)
Sa stii ca D200 munceste cel mai mult pe cand E-3 este aparatul meu de suflet si cu el ies sa ma relaxez. Oricum mi-e rusine sa spun cat am dat in 2006 pe D200+3 obiective; este adevarat ca nu era nou dar oricum numai eu il folosisem asa ca....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate