Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICSee din sursa sigura sau echiva...

Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

Alternativa la Ruse din Bucuresti...
 Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )
 Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...
 Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi
 

Freelancer

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 08.09.2006
Am tot cautat siteuri unde sa incerc sa iau proiecte informatice dar nuprea gasesc nimic rentabil. In mare treaba ar fi in felul urmator:
Ma gandesc serios la o firma in care sa dezvolt diverse programe scrie in java, c/c++ sau site-uri in html+jsp sau php.
Anul trecut pe vara am incercat pe freelancer.com dar sincer nu iti da nimeni nici un proiect plus ca sunt jalnice preturile, abia ajungi la un salariu de firma mica mica mica(asta daca ai prinde proiecte).
Eu ma gandeam sa incerc sa iau proiecte la care sa lucram 2-3 persoane apoi daca strangem bani sa ne extindem dar problema cea mai mare este ca nimeni nu imi da nimic. Stiti vreun site serios unde as putea gasi ceva proiecte?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,656
  • Înscris: 30.07.2003
Daca tu iti imaginezi ca eu firma fac aplicatii de anvergura cu necunoscuti din lumea larga ca au un pret mai mic te inseli.

Edited by neagu_laurentiu, 09 February 2013 - 21:28.


#3
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
freelancer.com e un site bun, dar trebuie mai intai sa-ti faci un portofoliu insotit de comentarii de la cei carora pentru care faci treaba, poti prinde si proiecte foarte bine platite, sau ma rog, depinde foarte mult si de domeniul de activitate pe care-l cauti.

Edited by catalinuptm, 09 February 2013 - 21:32.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Fara portofoliu nu vei castiga proiecte. Portofoliul se face in felul urmator: iti faci cont de buyer si de pe contul asta iti comanzi singur lucrari catre contul de worker/freelancer si iti dai calificative si comentarii foarte bune. Dupa 4-5 proiecte inregistrate la portofoliu incep sa vina si comenzile reale.
2. Nu te lasa descurajat de multitudinea de indieni care produc pe nasturi. Daca esti bunicel poti sa iti gasesti clienti seriosi care platesc bine pentru proiecte de calitate nu cacaturi facute de aia ieftini. Pretul minim la care se vinde un freelancer e 15 dolari pe ora. Sub asta esti doar o curva, nu programator.
3. De obicei lucrul freelancer in asociere cu altii aduce neintelegeri din cauza viziunilor diferite. Basca ai sanse maxime sa te certi cu prieteni buni din cauza asta. Ia proiecte mici, apoi daca iti arde de colaborari poti subcontracta alti freelanceri si astfel mai faci si comision, dar pentru asta trebuie sa muncesti sa iti faci o imagine.
4. Freelancerii nu fac proiecte mari.
5. Nu prea are rost sa te complici cu firma pentru inceput. Incepe la negru apoi cand vezi ca iti cer clientii factura iti poti face PFA sau cel mai bine firma in Bulgaria.

Edited by Friskey, 09 February 2013 - 21:35.


#5
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 08.09.2006
Totusi alt site mai serios nu exista? Eu ma gandeam si la proiecte in sensul ca am face noi ceva apoi am primi banii. In final si la firme sun proiecte destule care sunt dezvoltate de putini oameni...
Pe freelancer mai e o problema. ceri jumate in bani la inceput, faci ce faci apoi cam cu aia ramai... Chestie patita pe bune!

Edited by geopsi, 09 February 2013 - 21:39.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sunt si alte site-uri, cel putin erau cand am mai umblat si eu pe ele: vworker (fostul rentacoder), getafreelancer si ar mai fi cateva.
Firmele au mai multi angajati dar cel mai important au sef de echipa care se impune. Voi 3 o sa va luati la bataie intre voi in scurt timp, neavand sef o sa incercati fiecare sa va impuneti. Puteti incerca dar din experienta mea nu merge. Daca vrei asociati, asta mai tarziu cand incepi sa faci proiecte mai complexe, ia-ti freelanceri selectati bine de pe net. Daca nu iti convine ceva la ei ii poti concedia instant, cu prietenii nu poti face asta, cel putin fara a va certa nasol.
Intotdeauna negociezi in avans si cate putin, gen 25%: imi dai 25% avans (calificativele bune te avantajeaza la credibilitate) si ma apuc de lucru; fac 25% din proiect, iti arat ce am facut, iar ca sa continui imi dai urmatorii 25% (daca nu vrea atunci pa si pusi fara regrete) si tot asa pana termini proiectul.
Ei o sa inceapa sa se fastaceasca, sa refuze, nu te speria, asta inseamna negociere. Curaj si urmareste-ti scopul. In meseria asta nu esti angajatul lor ci esti propriul sef. Pana la urma o sa accepte. Daca refuza, no problem, are balta peste. E inflatie mare de programatori (seriosi), cererea e mult mai mare decat oferta.
La inceput e mai greu dar o data ce ti-ai facut 2-3 clienti fideli pe care ii cunosti bine (stii ca nu iti dau teapa, stii cum gandesc, ce vor) te-ai scos. Iesi de pe site si lucrezi doar cu ei direct, deci nu mai platesti comision site-ului.

#7
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

Quote

@Friskey
1.  Portofoliul se face in felul urmator: iti faci cont de buyer si de pe contul asta iti comanzi singur lucrari catre contul de worker/freelancer si iti dai calificative si comentarii foarte bune. Dupa 4-5 proiecte inregistrate la portofoliu incep sa vina si comenzile reale.

Interesanta metoda, dar nu-si dau seama cei de la Rentacoder de smecherie? (dupa nr. de card, nume,etc.) Sau poate se uita buyer-ii si vad ca toate calificativele vin de la un singur alt buyer?

#8
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 geopsi, on 09 februarie 2013 - 21:15, said:

Am tot cautat siteuri unde sa incerc sa iau proiecte informatice dar nuprea gasesc nimic rentabil. In mare treaba ar fi in felul urmator:
Ma gandesc serios la o firma in care sa dezvolt diverse programe scrie in java, c/c++ sau site-uri in html+jsp sau php.
Anul trecut pe vara am incercat pe freelancer.com dar sincer nu iti da nimeni nici un proiect plus ca sunt jalnice preturile, abia ajungi la un salariu de firma mica mica mica(asta daca ai prinde proiecte).
Eu ma gandeam sa incerc sa iau proiecte la care sa lucram 2-3 persoane apoi daca strangem bani sa ne extindem dar problema cea mai mare este ca nimeni nu imi da nimic. Stiti vreun site serios unde as putea gasi ceva proiecte?

 geopsi, on 09 februarie 2013 - 21:15, said:

Am tot cautat siteuri unde sa incerc sa iau proiecte informatice dar nuprea gasesc nimic rentabil. In mare treaba ar fi in felul urmator:
Ma gandesc serios la o firma in care sa dezvolt diverse programe scrie in java, c/c++ sau site-uri in html+jsp sau php.
Anul trecut pe vara am incercat pe freelancer.com dar sincer nu iti da nimeni nici un proiect plus ca sunt jalnice preturile, abia ajungi la un salariu de firma mica mica mica(asta daca ai prinde proiecte).
Eu ma gandeam sa incerc sa iau proiecte la care sa lucram 2-3 persoane apoi daca strangem bani sa ne extindem dar problema cea mai mare este ca nimeni nu imi da nimic. Stiti vreun site serios unde as putea gasi ceva proiecte?

Salut eu sunt web designer ,sunt pe piata de vreo 5 ani ,asa a fost si la mine la inceput ,acum pe piata occidentala  nu prea mai merge trebuie sa ai deja clientela formata ca sa mai scoti ceva ,sfat invata limba chineza,portugheza sau araba ...

#9
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 08.09.2006
Si cum iti gaseai clientii? Si eu m-am gandit la web desighn dar sunt foarte multi deja...

#10
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 geopsi, on 10 februarie 2013 - 13:07, said:

Si cum iti gaseai clientii? Si eu m-am gandit la web desighn dar sunt foarte multi deja...

 geopsi, on 10 februarie 2013 - 13:07, said:

Si cum iti gaseai clientii? Si eu m-am gandit la web desighn dar sunt foarte multi deja...



Incepe de jos cu lucruri mici ,bannere,logo-uri etc si usor vei progresa nu te astepta  la clienti cu proiecte mari de la inceput ,oamenii trebuie sa isi formeze un fel de incredere in tine ,nu incerca sa dai tepe(copy paste), fii onest ,si incearca sa termini proiectele inainte de termenul limta daca se poate,renunta la piata romaneasca ,e o piata prea mica ,toti vor mai degraba sa le faci gratis in ro si iti irosesc si timpul fiindca nu stiu ce vor.

#11
nnn02

nnn02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.12.2012
buna
.incearca pe odesk si elance.
.daca la aplicare,incluzi si un mesaj in detaliu despre cum ai de gand sa faci,cu ce etc etc ai sa vezi atragi atentia
.deobicei proiectele celor din anglia/irlanda/australia sunt mai bine platite si seriosi
.nu aplica pe proiectele oamenilor din pakistan,india doar daca are un feedback grozav

eu aveam cont pe vworker si mai lucram cu php(desi in viata mea nu am citit o carte de php si nici la curs nu am
fost =)) ) si prin metodele de mai sus prindeam ceva in jur 200$-300$ pe luna, asta ca fiind un sub mediocru php developer

acum incerc pe freelance(care intre timp a cumparat vworker) pe java,am review uri bune(de la php) dar ori sunt prea grele ori e tema vreunui student  =))

daca cauti ceve pe c/c++ ar trebui macar ceva qt sau linux programming, mi se pare cel mai dificil in aceasta directie

daca as avea un windows in schimb as incerca asp.net

#12
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 26.02.2008
Si eu incerc sa ma axez mai serios pe freelancer, pe vworker am prins 4 proiecte dealungul unui an totalizand $60. Deocamdata in zona de concurs stau mai mult ca is tot felul de detalii din cauza carora nu pot termina proiectele. Daca vrei te ajut la proiectele mai mari.

#13
softpedian

softpedian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 04.01.2010
Daca esti bun gasesti, daca esti pierde vara nici nu are rost sa te gandesti.

Fa un training la o firma de soft, poate te ajuta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate