Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 

NOKIA 5230 - soft gps

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
BestiaMc

BestiaMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.10.2009
am un nokia5230(Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5;GPS with A-GPS support; Nokia Maps 2.0 Touch..nu am avut bani de 5800)

am descarcat de pe OVIstore harta romaniei,am vizualizat-o pe mobil dar nu reusesc sa folosesc gps..cineva mi.a spus k ar fi bine sa instalez alt program, ceva de genul garminXT..

deci ce soft imi recomandati si (cel mai important) cum sa il instalez??ps.stiu k sunt noob..

#2
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View PostBestiaMc, on 10th January 2010, 21:27, said:

Daca vrei sa-l folosesti in Romania ai de ales intre Garmin Mobile XT, discutia se poarta aici :
http://forum.softped...howtopic=304289
Sau Sygic, pentru care discutia se poarta aici :
http://forum.softped...howtopic=298528
Eu pe E71 am pus Garmin Mobile XT, si sunt multumit de el.
Lasa-ncolo Nokia Maps si daca nu ai abonament de date, dezactiveaza A-GPS ca faci aditionale.
Daca nu te descurci, gasesti indicatii si pe topicul Nokia E71.
Succes.
L.E.: Din cate stiu eu nu are GPS incorporat asa ca ai nevoie de un modul extern, pe care sa-l legi de telefon prin Bluetooth, de exemplu :
http://www.emag.ro/a...ireless--pLD-3W

Edited by creivean, 10 January 2010 - 20:51.


#3
BestiaMc

BestiaMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.10.2009
http://www.gsmarena....a_5230-2909.php

nokia5230 are gps, nokia5530nu are..

oricum ms de infolink.urile sunt f utile si din cate vad sper rezolv treaba asta repede..ms ink o data

#4
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View PostBestiaMc, on 10th January 2010, 22:28, said:

nokia5230 are gps, nokia5530nu are..
Sorry, de fapt eu am googalit cu 5320 si am vazut ca nu are GPS.
Succes.

#5
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 05.04.2006

View Postcreivean, on 10th January 2010, 20:41, said:

...
Daca vrei sa-l folosesti in Romania...
Sau Sygic...

Sygic 7.6x care are o harta veche (nov. 2008) dar decenta a Romaniei nu merge pe N5800 si probabil nu va merge nici pe 5230.
Sygic 7.7x merge, dar nu are harta detaliata a Romaniei.
Pentru Bucuresti se poate folosi si Ovi Maps (noul nume al Nokia Maps), se misca foarte bine pe acest telefon.

#6
BestiaMc

BestiaMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.10.2009

View PostAdrian P., on 11th January 2010, 10:34, said:

Sygic 7.6x care are o harta veche (nov. 2008) dar decenta a Romaniei nu merge pe N5800 si probabil nu va merge nici pe 5230.
Sygic 7.7x merge, dar nu are harta detaliata a Romaniei.
Pentru Bucuresti se poate folosi si Ovi Maps (noul nume al Nokia Maps), se misca foarte bine pe acest telefon.


eu am incarcat harta romaniei de la ovimaps..am vizualizat.o pe tel..dar nu pot sa fac gps sa mearga(sau nu stiu cum)..din cate observ nu prea are semnal(acel semnal de pe gps, apare max o liniuta, mai dispare)..cam cat timp tre sa astept sa se conecteze?recunosc k nu prea am avut rabdare..

#7
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View PostBestiaMc, on 11th January 2010, 10:48, said:

eu am incarcat harta romaniei de la ovimaps..am vizualizat.o pe tel..dar nu pot sa fac gps sa mearga(sau nu stiu cum)..din cate observ nu prea are semnal(acel semnal de pe gps, apare max o liniuta, mai dispare)..cam cat timp tre sa astept sa se conecteze?recunosc k nu prea am avut rabdare..
La E71 am stat 10 minute sub cerul liber, la prima conectare.
Asa ca, rabdare.

Edited by creivean, 11 January 2010 - 11:19.


#8
BestiaMc

BestiaMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.10.2009

View Postcreivean, on 11th January 2010, 11:18, said:

La E71 am stat 10 minute sub cerul liber, la prima conectare.
Asa ca, rabdare.


e putin timp..recunosc k sunt nooby si mai mult de 3min nu am asteptat..acum ma duc pe banca in parc sa astept cam 15 min.. :D

#9
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 05.04.2006

View PostBestiaMc, on 11th January 2010, 10:48, said:

...cam cat timp tre sa astept sa se conecteze...
Ca sa verifici cum se conecteaza telefonul la GPS, mergi in meniul telefonului la Applications/Location selectezi GPS data si apoi Options/ Sattelite status si o sa vezi semnalele de la sateliti si cand se stabileste pozitia. Daca ai A-GPS activat merge mai repede, dar trebuie sa ai abonament pentru date.

#10
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007
daca nu te descurci da-mi un pm.mie imi perfect pe 5230.

#11
paull83

paull83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.05.2007
am si eu tot n5230 am instalat garmin xt mobile cu ultima varianta de road si imi merge perfect. este super tare. singurul dezavantaj este ca pana isi gaseste conexiunea cu satelit-ul cam imbatranesti si daca mergi cu masina trebuie sa tii tel cumva langa parbriz.

recomand cu caldura garmin xt mobile.

se intsaleaza relativ usor si hartile la fel.

#12
naicg

naicg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.06.2008
te rog, da.mi si mie cateva detalii despre instalare garmin si despre harti
de unde iau kitul de instalare si cum procedez.....please

#13
otelea

otelea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2010
Buna ziua. M-am procopsit si eu cu un 5230 si vrau sa folosesc gps-ul. Nu ma pricep prea mult la telefoane, dar am descarcat de pe OVI-MAPS harta Romaniei, am incarcat-o pe tel. dar nu reusesc sa ma conectez. Este cineva sa ma ajute si pe mine sa-l folosesc? Vreau si eu niste explicatii asa mai pentru mine, adica "intrii in..., selectezi ....., activezi....". Va multumesc anticipat!

#14
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 05.04.2006
Vezi post-ul meu de mai sus (nr.9). In acelasi meniu (location) setezi si positioning method unde trebuie obligatoriu sa selectezi Integrated GPS. Daca ai si abonament de date poti selecta si Assisted GPS, care te va ajuta sa te conectezi mai rapid.
Conectarea se face in loc deschis si pe loc, prima conectare poate dura cateva minute. In masina dureaza mult mai mult.

#15
sorin_is_me

sorin_is_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.12.2007
va recomand tuturor cu symbian sa renuntati la garmin si sa treceti la ndrive.nu se compara,desi ndrive are o harta un pic cam veche(2009.02) fata de garmin.
ultima versiune ndrive pt symbian -9.3.18,are si harta 3d photo pt 12 orase din romania

#16
nightboy

nightboy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 394
  • Înscris: 18.05.2007
eu nu zic ca ndrive nu`i bun dar pierde semnalu si se mai blokeaza de nebun :)) cu garmin am mers la risc intr`un oras necunoscut si m`a ghidat absolut perfec t :)

#17
sorin_is_me

sorin_is_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.12.2007

View Postnightboy, on 5th May 2010, 20:53, said:

eu nu zic ca ndrive nu`i bun dar pierde semnalu si se mai blokeaza de nebun :)) cu garmin am mers la risc intr`un oras necunoscut si m`a ghidat absolut perfec t :)
depinde ce varianta ai incercat,fa-i update la ultima si ai sa vezi schimbari majore

#18
cosminmocan

cosminmocan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.01.2010
fratilor va spun eu ce sa faceti in primul rand downloadati ovi suite si facetiva update la soft creste viteza telefonului si scade timpul de conectare la sateliti apoi punetiva garmin ovi maps nu e bun deloc
dupa ce vati pus garminu bagativa pe pdiromania si punetiva poi si spedcams apoi aveti un gps de suces

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate