Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...
 Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 

Lectii de vioara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
DarkSeth

DarkSeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2007
Salutari tuturor!
Mi-ar placea mult sa incep sa invat sa cant la vioara si de aceea as vrea sa va intreb pe voi, cei care stiu, cam cat de greu este se canti la un astfel de instrument. As avea nevoie de o parere : daca e cat de cat accesibil  :P (mi-e teama ca poate nu m-as putea descurca) ...
Va multumesc anticipat...Toate cele bune ... :D

#2
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Depinde cat de departe vrei s-ajungi.Daca vrei sa ajungi muzician,nu-ti ajunge 12 ani.Plus ca iti trebuie cunostiinte in materie de teoria muzicii si altele.Le ai cat de cat cu notele?Daca vrei "lautarie",nu e chiar asa de greu.Poti invata la orice scoala populara de arte de profil,in 2-3 ani ajungi sa canti binisor.Melodii,etc,dupa ureche.Cu clasica nici nu poate fi vorba la o scoala populara de arte.
Mai conteaza si ce varsta ai,daca ai peste 18 ani,iti cam pierzi din rabdare si atentie.Dar exista si exceptii,daca perseverezi.Niciodata nu e prea tarziu.
Banuiesc ca vrei sa inveti ca hobby,nu in mod profesionist.Sfatul meu,cauta tigani (da,ai auzit bine!) care sa te invete.Sunt al dracului de buni. (vorba aia,tiganu' se pricepe la doua lucriri;la furat si la muzica).Iti recomand deoarece tatal meu a invatat de pe la 6 ani vreo 4-5 ani cu un tigan si a ajuns sa cante destul de bine,chiar si-n prezent,fara scoala de muzica.

Pe de alta parte,ar mai fi un aspect.Fara sa te descurajez,dar vioara e cam cel mai greu instrument daca vrei sa faci performanta.Acum depinde de ce-ti doresti. :)
Accesibil ar fi in masura in care ai muuult timp liber si n-ai ce face cu el + o ambitie de fier si ceva bani pusi de-oparte.
Nu-i deloc usor,mai ales la inceput unde ti se face teoria chibritului pana iti vine scarba de instrument.Dupa aceea,descoperi si partea frumoasa.
Apropo,mai stii sa canti la ceva?Ai ureche muzicala?Ar fi cateva atuuri.Esti la o scoala de profil?

#3
DarkSeth

DarkSeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2007

 tyrael, on 6th September 2009, 22:53, said:

Depinde cat de departe vrei s-ajungi.Daca vrei sa ajungi muzician,nu-ti ajunge 12 ani.Plus ca iti trebuie cunostiinte in materie de teoria muzicii si altele.Le ai cat de cat cu notele?Daca vrei "lautarie",nu e chiar asa de greu.Poti invata la orice scoala populara de arte de profil,in 2-3 ani ajungi sa canti binisor.Melodii,etc,dupa ureche.Cu clasica nici nu poate fi vorba la o scoala populara de arte.
Mai conteaza si ce varsta ai,daca ai peste 18 ani,iti cam pierzi din rabdare si atentie.Dar exista si exceptii,daca perseverezi.Niciodata nu e prea tarziu.
Banuiesc ca vrei sa inveti ca hobby,nu in mod profesionist.Sfatul meu,cauta tigani (da,ai auzit bine!) care sa te invete.Sunt al dracului de buni. (vorba aia,tiganu' se pricepe la doua lucriri;la furat si la muzica).Iti recomand deoarece tatal meu a invatat de pe la 6 ani vreo 4-5 ani cu un tigan si a ajuns sa cante destul de bine,chiar si-n prezent,fara scoala de muzica.

Pe de alta parte,ar mai fi un aspect.Fara sa te descurajez,dar vioara e cam cel mai greu instrument daca vrei sa faci performanta.Acum depinde de ce-ti doresti. :)
Accesibil ar fi in masura in care ai muuult timp liber si n-ai ce face cu el + o ambitie de fier si ceva bani pusi de-oparte.
Nu-i deloc usor,mai ales la inceput unde ti se face teoria chibritului pana iti vine scarba de instrument.Dupa aceea,descoperi si partea frumoasa.
Apropo,mai stii sa canti la ceva?Ai ureche muzicala?Ar fi cateva atuuri.Esti la o scoala de profil?

Multumesc foarte frumos pentru raspuns...Din pacate nu mai stiu sa cant la nici un instrument dar as vrea sa am curajul sa incep sa invat sa cant la vioara  ^_^ Imi dau seama ca e dificil dar e ceva ce ma atrage si poate voi avea noroc daca voi fi putin ambitios. Intotdeauna mi-a placut muzica dar nu am facut o scoala de profil (doar am cantat pe la coruri  :rolleyes: ). Sunt deschis pentru orice sugestii...Numai bine ... :)

#4
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Vreau sa te intreb ceva,vrei sa inveti de unul singur?E foarte foarte greu,daca nu imposibil.Zici ca ai cantat pe la coruri,deduc de aici ca le ai cat de cat cu notele.Ar fi un inceput. :)

#5
DarkSeth

DarkSeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2007

 tyrael, on 7th September 2009, 22:39, said:

Vreau sa te intreb ceva,vrei sa inveti de unul singur?E foarte foarte greu,daca nu imposibil.Zici ca ai cantat pe la coruri,deduc de aici ca le ai cat de cat cu notele.Ar fi un inceput. :)

Cateva notiuni muzicale am ( ma bazez pe faptul ca voi mai invata  :rolleyes: ). Vreau sa ma duc la un curs , caci nu as putea sa invat singur sub nici o forma. De aceea, inainte de a face acest pas ma gandeam sa cer o parere cu privire la dificultatea de a invata sa cant la acest instrument. Si din fericire, am primit un raspuns. Oricum, o sa te anunt ce am hotarat pana la urma (sper sa fie alegerea corecta  :lol: ). Salutari...

#6
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Nu te multumi cu-n raspuns,mai intreaba. :D
Sa auzim de bine.:)

#7
Dascal

Dascal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2009
Pentru doritori... :D   www.lectiidevioara.ro

#8
rebe_beky21

rebe_beky21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.03.2010
e un instrument greu , crede-ma ! :|
mie mi se pare mai usor la violoncel :D

#9
XfeliX

XfeliX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.01.2005
Oare nu descuraja-ti omul?! Orice instrument e greu pana la urma! vioara e cel mai complet instrument, cel mai frumos si cel mai aproape de inima!
Cu cat ai mai mult har cu atat e mai usor!
Daca poti canta la viora ai sa intri intr-o lume fascinanta si plina de frumos!

#10
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 XfeliX, on 23rd January 2011, 00:36, said:

Oare nu descuraja-ti omul
nu descurajă-m omul :console:
vioara e cea mai cea, ce să mai :D

#11
mari_lou

mari_lou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.07.2011
Cu un profesor bun, orice e posibil. Mergi cu incredere la Boem Club.   :peacefingers:

#12
isatudor

isatudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2011

 mari_lou, on 25th July 2011, 08:17, said:

Cu un profesor bun, orice e posibil. Mergi cu incredere la Boem Club.   :peacefingers:


@Mari_lou, mergi la Boem Club? te intreb pt ca si eu i-am descoperit de curand si sunt f entuziasmata. Deocamdata fac pian (pana ma acomodez cu note, ritm, etc) dar pe parcurs as vrea sa incerc si altceva, poate chiar vioara. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate