Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 

Cum aflu ip-ul unei persoane cu care vorbesc pe mess

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 21.01.2007
Salut
Stiu ca foarte multi din useri au aceasta varsta.
Am un apropiat a carui fiica 17 ani  a disparut de acasa si totusi mai intra pe messenger sa vorbeasca mai stiu eu cu cine.

  Caut un program care sa identifice IP de la care acceseaza internetul  -asta daca nu este in spatele uni ruter.   :ciocan:

#2
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 516
  • Înscris: 21.03.2007
Stabileste cumva o conexiune pe internet cu respectiva - transfer de fisier prin messenger ar fi probabil cel mai usor si nu si-ar da seama. Apoi start -> run -> cmd si dai comanda netstat. De acolo iei ip-ul si apoi il introduci pe un site de pe internet pentru localizare (succes cu asta).

#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 21.01.2007
Din pacate nu ma are in lista de mes nefiind apropiat de ea.
Doresc sa ajut parintii.

#4
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 674
  • Înscris: 17.06.2006
Trebuie sa primesti un mail de la ea, trimite-i un mail la care sa fie tentata sa raspunda, poti sa incerci de pe mai multe adrese, de firma de preferat, sau le creezi tu si ii dai ceva de genul SPAM, iar undeva in mesaj, sa scrie ,, daca doriti sa va dezabonati, va rugam sa dati reply la acest mail cu subiectul Dezabonare"

Daca primesti raspuns la mail, spune-ne si noua si iti spunem pasii urmatori...

Am revenit si cu pasii:

Deschizi mail-ul respectiv, in dreapta sus ai optiunea Standard Header cu o sageata, dai click pe sageata respectiva si alegi Full Header View, ti se deschide o fereastra noua, acolo la inceput, este o linie:

Received: from xxx.xxx.xxx.xxx

Unde xxx.xxx.xxx.xxx este IP-ul respectiv,

Chiar daca IP-ul respectiv este in spatele unui router, tot poti sa afli al cui este...

Start/Run/cmd

In fereastra neagra care se deschide, scrii: tracert xxx.xxx.xxx.xxx (IP-ul de mai devreme) si dai Enter, postezi aici rezultatul si afli asa firma de net, de la care poti sa afli mai multe sau daca sunt necooperativi, apelezi la ajutorul Politiei care intr-un asemenea caz pot obliga firma de net sa spuna al cui este respectivul IP, eventual sa iti notezi undeva ora mail-ului.


Sa ne tii la curent si sper sa o gasesti, daca nu era minora nu te ajutam, dar asa.... ar fi insemnat sa nu fiu om...


Multa bafta....

Editat de JOSEPH, 26 martie 2009 - 10:09.


#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 16.280
  • Înscris: 05.01.2006
Ideea de baza a fost oricum foarte discutata, adica...
Chiar daca ai ip-ul ei poti afla doar localitatea in cel mai bun caz (daca este romtelecom pentru multe orase vezi ca localitate Bucuresti, iar daca este al vreunui provider de telefonie mobila e si mai rau) si providerul de net nu este obligat in nici un fel sa-ti spuna detalii concrete despre acel ip.
Numai politia poate interveni si nu stiu daca te-ar ajuta si acel ip.

Sorry :(

#6
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 21.01.2007

 JOSEPH, on Mar 26 2009, 09:59, said:

Trebuie sa primesti un mail de la ea, trimite-i un mail la care sa fie tentata sa raspunda, poti sa incerci de pe mai multe adrese, de firma de preferat, sau le creezi tu si ii dai ceva de genul SPAM, iar undeva in mesaj, sa scrie ,, daca doriti sa va dezabonati, va rugam sa dati reply la acest mail cu subiectul Dezabonare"

Daca primesti raspuns la mail, spune-ne si noua si iti spunem pasii urmatori...

Am revenit si cu pasii:

Deschizi mail-ul respectiv, in dreapta sus ai optiunea Standard Header cu o sageata, dai click pe sageata respectiva si alegi Full Header View, ti se deschide o fereastra noua, acolo la inceput, este o linie:

Received: from xxx.xxx.xxx.xxx

Unde xxx.xxx.xxx.xxx este IP-ul respectiv,

Chiar daca IP-ul respectiv este in spatele unui router, tot poti sa afli al cui este...

Start/Run/cmd

In fereastra neagra care se deschide, scrii: tracert xxx.xxx.xxx.xxx (IP-ul de mai devreme) si dai Enter, postezi aici rezultatul si afli asa firma de net, de la care poti sa afli mai multe sau daca sunt necooperativi, apelezi la ajutorul Politiei care intr-un asemenea caz pot obliga firma de net sa spuna al cui este respectivul IP, eventual sa iti notezi undeva ora mail-ului.


Sa ne tii la curent si sper sa o gasesti, daca nu era minora nu te ajutam, dar asa.... ar fi insemnat sa nu fiu om...


Multa bafta....


Multumesc mult baieti (sperca sunteti baieti) am sa rog o verisoara a ei sa urmeze pasii astia.Sper ca parintii sa-i dea de urma.Oricum a fost implicata si politia,si din discutiile pe care le-a purtat ea pe net se pare ca ar fi fost in Italia,acum se pare ca este in constanta.

Multumesc mult inca o data

#7
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 674
  • Înscris: 17.06.2006
Eu sigur sunt baiat :)

Si numele e tot de baiat :)

Multa bafta, sa mai imi spui si mie ce ai reusit..

#8
azraellus

azraellus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 251
  • Înscris: 02.01.2006
facand chestia asta afli IPul serverului de mail, nici decum ipul de unde a fost trimis mailul. de exemplu, daca iti trimit un mail din china, dar de pe un server aflat pe calculatorul meu de acasa, iti va afisa adresa calculatorului meu de acasa...

#9
Aurelian30

Aurelian30

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 14.04.2010
salut..am shi eu o intrebare...unde este acel standard header?:((:(( am facut faza cu mailul cu " Dezabonarea " shi vreau sa aflu Ip celui care mi-a rasp la mail..shi nu gasesc acel standard header:((:(( :console: va rog ajutati'ma:((:(( multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate