Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 

Am o problema cu sistemul..se blocheaza in jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DarkNemesis

DarkNemesis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2007
Salut la toti.Am si eu o problema cu sistemul..se blocheaza in jocurii :cursing:  si nu numai(si  se mai reseteaza dar mai rar).Eu banuiesc ca-i placa de baza sau driverele  la placa video de vina.Sistemul e:Placa de baza e o Nvidia 3,AMD Sempron 2800,1 gb ram,GeForce FX 5500,hard  160 GB.Stiu ca placa nu e prea buna dar nu  ar trebui sa se blocheze..eventual sa mearga sacadat in jocuri.Va rog sa ma ajutati...si daca e vorba de drivere  o  adresa de dowload.

#2
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Cred ca mai degraba e o problema de supraincalzire. Sau nu face fata sursa. Verifica temperaturile cu Hardware sensors monitor

#3
DarkNemesis

DarkNemesis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2007
Am instalat Hmonitor si imi arata o temperatura de 77'C la CPU1.Ce pot  sa fac sa  o scad acum pe moment fara sa deschid unitatea(ceva din bios?)Am  dat disable la optiunea  de inchidere a sistemului daca temp e prea mare(e in garantie).

#4
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Te duci cu el la garantie, sa verifice procesorul.
Nu ai ce face, procesoarele noi au singure activate functia software idle, pentru racire.
Oricum, 77 nu este extrem de mare.

#5
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Posteaza un print screen cu temperaturile!

#6
andu_steaua_86

andu_steaua_86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.10.2007
Sal. Cam aceeasi problema o am si eu. Intru in joc(am patit la majoritatea jocurilor. ex: Sims 2, Uefa CL 2006-2007, NFS carbon etc.) si dupa putin timp ingheata imaginea si nu am ce sa-i fac decat reset. Am reinstalat driverele de la placa video, am formatat C-ul si am reinstalat windows-ul si toate driverele... dar tot degeaba... Se poate sa fie procesorul? Ce imi sugerati? Am instalat si "hmonitor" si la cp1 arata 50-55.
Sistemul e Intel Core2 2.66 Ghz, 1gb ram, video Ati radeon 9600 cu 256 mb ram, hdd 200gb.

Multumesc anticipat si scuzati-ma ca zic aici, dar n-am vrut sa deschid alt topic.

#7
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Fa si un memetest.

#8
andu_steaua_86

andu_steaua_86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.10.2007
Astazi mi-a aparut si o eroare ... care habar nu am ce inseamna.

Legat de problemele cu video am inteles ca ar putea fi o incopatibilitate intre placa video si cea de baza...si  ca ar trebui sa maresc voltajul AGP din BIOS...si ceva legat de Fast Write. Stie cineva ceva?

Attached Files


Edited by andu_steaua_86, 18 November 2007 - 16:58.


#9
nerazzurru

nerazzurru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.08.2007
cel mai probabil ,problema reseturilor in jocuri este sursa (daca este no name) care nu ofera voltaj constant componentelor solicitate tare (procesor,placa video,ram).

@andu steaua 86:rezolvarea problemei este urmatoarea: intri in Internet Explorer ->tools ->internet options si acolo dai delete cookies si delete files.apoi intri in control panel in add and remove programs si dai uninstal la toate chestiile cu yahoo nefolositoare(asta daca folosesti yahoo) cum ar fi yahoo toolbar,yahoo browse manager si mai era ceva.sa nu dai uninstal la yahoo messenger si yahoo mail daca le folosesti  :D .apoi intri iarasi in internet explorer si dai dublu click in a 3-a casuta asa cum vezi in jpg-ul atasat de mine.apoi o sa iti apara mai multe programele care sunt enable.tu da disable aproape la toate...acum vezi si tu...care nu le foloseste internet exploreru si care stii tu ca le-ai instalat pentru altceva nu pentru internet explorer.100 % nu o sa iti mai apara eroarea aia dupa ce ai facut acesti 3 pasi.

Attached Files

  • Attached File  asa.JPG   5.33K   31 downloads


#10
cristos_07

cristos_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 08.04.2007

View PostDarkNemesis, on Nov 11 2007, 10:59, said:

Salut la toti.Am si eu o problema cu sistemul..se blocheaza in jocurii :cursing:  si nu numai(si  se mai reseteaza dar mai rar).Eu banuiesc ca-i placa de baza sau driverele  la placa video de vina.Sistemul e:Placa de baza e o Nvidia 3,AMD Sempron 2800,1 gb ram,GeForce FX 5500,hard  160 GB.Stiu ca placa nu e prea buna dar nu  ar trebui sa se blocheze..eventual sa mearga sacadat in jocuri.Va rog sa ma ajutati...si daca e vorba de drivere  o  adresa de dowload.
incompatibilitate intre placa de baza si placa video
fx5500 sunt compatibile numai cu procesoarele intel
am patit-o si eu si nu s-a terminat pana nu am cumparat alta
poti sa schimbi cate drivere vrei tot asa o sa faca
:cursing:

#11
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
cum dracu' o placa video nvidia sa fie incompatibila cu un chipset facut tot de ei ? astia de la nvidia chiar nu stiu ce fac ?
sincer, n-am auzit de asa ceva pana acum. poate o fi adevarat dar mi se pare aproape imposibil.
am avut 5900xt pe placa via kt400 cu procesor thoroughbred 2400+ si s-au inteles perfect.

#12
p3tric

p3tric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.03.2007
aceeasi problema am si eu
am un radeon 9600
tind se cred prima problema drivere al palca video  si a doua sursa
am sursa de 450 w
2 hdd 320 sata 1
un dvd rw
1 cd rw

oare nu duce sursa?

daor la nfs pro street patesc asa ceva  , ori e jocu virusat  ori nu stiu ce niaba are

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,792
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

daor la nfs pro street patesc asa ceva , ori e jocu virusat ori nu stiu ce niaba are

Vezi drivere Omega. Daca e doar intr-un joc sau doar in cateva de obicei driverele sunt problema.

Pentru cei cu problemele mai vechi:

1. De verificat incalzirea placii video - prefereabil sa nu depaseasca 90-100 grade in full load respectiv 60-75 in idle. Depinde si de placa.
2. Incercat alte versiuni de drivere.
3. Obligatoriu un MemTest - daca apare in toate jocurile si aleator.
4. Alimentarea sa fie ok - sursa in stare buna si sa scoata suficient curent, placa video sa aiba conectorul suplimentar de alimentare pus - daca este cazul.

#14
andu_steaua_86

andu_steaua_86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.10.2007
@nerazzurru: Am facut cum mi-ai zis. Sper sa nu mai apara. Mc mult

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate