Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Lexmark S305 Refill

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alex.puchianu

alex.puchianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.09.2007
Salut,

Se poate face refill la Lexmark S305? Cartusele sunt Lexmark 100. Vad ca au ceva electronic in ele care "tine minte" cata cerneala s-a consumat. Trebuie cumparate alte cartuse sau se poate face reset la astea?

#2
mediatec

mediatec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.10.2006

View Postalex.puchianu, on 16th January 2010, 15:10, said:

Salut,

Se poate face refill la Lexmark S305? Cartusele sunt Lexmark 100. Vad ca au ceva electronic in ele care "tine minte" cata cerneala s-a consumat. Trebuie cumparate alte cartuse sau se poate face reset la astea?

1. De regula Lexmark doteaza imprimantele noi cu cartuse de unica folosinta, care se ard imediat dupa prima utilizare. Deci du-te si ia alte cartuse noi.

2. Imprimanta nu apare in listele imprimantelor care au kit de refill (vezi mediatec.ro, skygroup.ro sau zepotech.ro s.a.) , nici cartusele folosite de aceasta, asadar nu se preteaza la refill.

Ne aflam in fata celui de al doilea caz cunoscut de mine in care unele magazine (CORA s.a.) aduc imprimante ciudate, de preferinta din alte regiuni (in cazul CORA, acesta a adus Canon MP240 zona SUA, care merge cu alte cartuse decat in Europa), pentru a lega clientul de ei pentru consumabile.

Eu zic insa ca de vina nu e cel care ofera... ci cel care cumpara fara a se interesa inainte daca exista sau nu compatibile, respectiv metode de refill, pentru acel echipament... :(

Nu pot spune decat spor la cumparat originale Lexmark, pana apar cartuse compatibile/kit-uri de refill pentru imprimanta ta.

Nu impusca mesagerul pls!  8)

#3
ciprian315

ciprian315

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.06.2007
Salut Alex
Eu doar ce am umplut cartusele tot pt Lexmark S305 si merge doar ca le arata tot goale dar merge cel putin pina acum.Curios este cum face legatura cipul de sus de pe cartus de sub actibild ca este prins doar sub lipiciul acela.Cartusele au gaura pt umplere din fabrica si pt a lua aer cred ca mai este o gaurica.Am umplut cu cerneala refill pt negru L16KK 100 ML For use Lexmark 10N0016/10N0217/18C0032/18C0034 Pt. COLOR L26CY;YE;MA 100 ML For use Lexmark 10N0026/10N0227/18C0033/18C0035.Am scris ce scrie pe sticlute.De resetat imi era frica deoarece nu se stie ce se intimpla.Am ridicat capacul, am scos din priza si usb, am scos cartusul, am umplut si am bagat la loc in capul de imprimare dupa care am bagattotul la loc si am bagat in priza si in usb apoi am lasat capacul jos.Dupa care am dat bataie cu printul si merge pina acum.Specific ca, cartusele sint cele originale.Multa bafta tuturor.

#4
softgroups

softgroups

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.01.2007

View Postciprian315, on 6th February 2010, 11:36, said:

Salut Alex
Eu doar ce am umplut cartusele tot pt Lexmark S305 si merge doar ca le arata tot goale dar merge cel putin pina acum.Curios este cum face legatura cipul de sus de pe cartus de sub actibild ca este prins doar sub lipiciul acela.Cartusele au gaura pt umplere din fabrica si pt a lua aer cred ca mai este o gaurica.Am umplut cu cerneala refill pt negru L16KK 100 ML For use Lexmark 10N0016/10N0217/18C0032/18C0034 Pt. COLOR L26CY;YE;MA 100 ML For use Lexmark 10N0026/10N0227/18C0033/18C0035.Am scris ce scrie pe sticlute.De resetat imi era frica deoarece nu se stie ce se intimpla.Am ridicat capacul, am scos din priza si usb, am scos cartusul, am umplut si am bagat la loc in capul de imprimare dupa care am bagattotul la loc si am bagat in priza si in usb apoi am lasat capacul jos.Dupa care am dat bataie cu printul si merge pina acum.Specific ca, cartusele sint cele originale.Multa bafta tuturor.

M-ar mira, de obicei in secunda cand ai reincarcat cartusul cipul se arde...
Unica solutie e sa cumperi cartuse care au "A" pe ele. gen 100A, sau 100XLA.
Insa un 100XLA costa 130-150 lei.

Stie macar cineva de cate ori pot sa-l reincarc pana se strica de tot?

Intreb asta deoarece, pe ebay.com gasesti un cartus simplu la 5$ (aproximativ 16 lei), neoriginal din Hong Kong, care in Romania se vinde in magazin cu 45 lei.

#5
tibanul

tibanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.10.2006

View Postalex.puchianu, on 16th January 2010, 16:10, said:

Salut,

Se poate face refill la Lexmark S305? Cartusele sunt Lexmark 100. Vad ca au ceva electronic in ele care "tine minte" cata cerneala s-a consumat. Trebuie cumparate alte cartuse sau se poate face reset la astea?

Cartusele au un cip care se arde cand printezi numarul de pagini care este setat. Poti pune cerneala in ele si merg doar pana ajung la numarul stabilit de producator sa se arda. Deocamdata cea mai ieftina varianta sunt cartusele compatibile. Eu am vandut si clientii au fost multumiti. Iti recomand sa le cauti aici.
Succes

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate