Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Dell S2340L nu reusesc sa-l fac sa nu ma doara ochii

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,011
  • Înscris: 02.11.2009

View Postdaniel:), on 24 decembrie 2014 - 13:39, said:

Am acelasi model, nu am probleme ... taie din sharpness pana la 50.

Flicker ai si tu banuiesc.

Shaprness-ul e standard pus pe 50 si nu m-am atins deocamdata.

Am reusit insa sa-l fac mult mai placut pentru ochi prin a scadea contrastul pana pe la 40% in timp ce urc brightnessul pana spre 90% si chiar peste pentru a diminua din efectul nevazut cu ochiul liber dar resimtit de ochi si anume flickeringul.
Problema care apare de aici e ca scrisul negru pe fundal deschis (alb sau griuri deschise ) lasa un trail un ghosting la scroll ceea ce devine realmente obositor. La alte browsere in afara de cel principal Mozilla trecerea se face mai brusc si mai sacadat si nu se cunoaste.

Eu il am pe grafica Intel 4600 tu pe ce il ai? Din cauza Intel mi-l vede ca televizor si asta poate conta desi e setat pe full range la toate capitolele de culoare si artefacte nu face.

Edited by asda, 27 December 2014 - 21:25.


#20
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
Am o pocnitoare gt 220 care mai face probleme la afisarea pozelor in Windows photo viewer. Flicker eu nu am (verifica cablul), problema deranjanta pentru mine a fost la text, creaza un fel de umbra in jurul scrisului când sharpness e 100, problema care parea vizibila si in clipul postat de tine si de care s-au mai plans si altii ... totusi e un model de monitor buget, tentativa de profi. Ghostingul din ce am inteles e vizibil la monitoarele din categoria asta ... ai calitate a imaginii mai buna, dar nu se recomanda pentru jocuri si activitati rapide Posted Image ... uite aici o recenzie a modelului si o comparatie la ghosting http://www.tftcentra...dell_s2440l.htm . Sa vezi si modelele scumpe, pentru editare, cum se comporta Posted Image.

Edited by daniel:), 28 December 2014 - 02:19.


#21
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,011
  • Înscris: 02.11.2009
Stiu, am citit reveiw-ul de multa vreme deja si multe altele inclusiv pe site-ul dell opinii ale posesorilor.

Flicker-ul care nu e flagrant se poate observa doar filmand monitorul in timp ce il tii pe brightness minim ( indiferent de contrast ). Se vad dungi orizontale pe display-ul cu care filmezi si pe masura ce cresti contrastul ele se schimba nitel si dispar complet cand duci brihtnessul cat mai aproape de 100%. Eu cred ca are si modelul tau pentru ca altfel l-ar fi certificat cineva ca flicker free mai ales ca fratii lui mai mici / mari sunt deja certificati de diferite publicatii ca nesuferind de acest neajuns. Cablul e nou nout placat cu aur pentru a spori calitatea semnalului deci nu-mi fac griji in privinta lui. Eu am rezolvat flickering-ul la el lasandu-l adesea mai ales noaptea pe brightness mare aproape de 100% si contrast mic intre 30-70%. Cand am nevoie de capacitatile lui integrale in filme, jocuri, aplicatii desoebite il urc cat am nevoie si nu e o problema.

Partea buna ca e ca am stat in dubiu daca sa-l tin sau sa-i fac retur pana in ultima zi in care puteam legal face acest demers. Am ales sa il tin pentrru ca finalmente m-am obisnuit cu el si sunt fericit pentru decizia luata pentru ca in banutii pe care i-am platit eu pentru el 599 lei cred ca este cel mai bun produs din categoria sa. Totusi el nu e chiar un monitor de buget desi e unul din categoria inferioara de pret din doua motive cred eu. Pentru ca nu e chiar asa de ieftin cu preturi intre 700 si 850 de lei ( daca te gandesti sunt multe monitoare AH - IPS de 27" care se invart la 7-800 lei ). In al doilea rand cel de la Dell au botezat seria cu S de la Studio. Evident ca nu e un monitor profesional dar in acelasi timp nu e nici unul entry level sau din ala get be get de buget :)

Eu nici n-am umblat la sharpness, a ramas 50 si tot face problemutele cu scrisul. La mine s-au rezolvat din setarile grafice iar cele legate de lag-ul scrisului atunci cand am brightnessul sus si contrastul mai jos sunt in opinia mea absolut acceptabile chiar daca fac mult browsing.

Cat despre cum merge in jocuri eu il clasific spre foarte bine pentru ca nu observ motion blurr, lag de niciun fel iar imput lag-ul lui nativ e mic. Ma refer la shootere fps unde chiar se descurca bine. Singurul minus al lui din punctul meu de vedere este contrastul tipic IPS-urilor care nu e suficient pentru un joc optim atunci cand ai de-a face cu locuri intunecate din joc in apropierea celor luminate bine dar asta este un minus al tehnologiei propriu-zise, un minus de care am fost constient de dinainte sa il achizitionez.

Eu de fapt m-am hotarat sa-l iau in 2 ore cand l-am vazut redus cu 200 lei asta in timp ce la probabil cel mai mare retailer exclusiv de IT din online il gaseam la 867 lei :) Acum s-a scumpti la ei si e 890 lei Posted Image

#22
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,011
  • Înscris: 02.11.2009
Update dupa aproape un an :

Problemele mele  cu acest monitor au fost exclusiv de adaptare la tipul de iluminare (mult mai puternic ca predecesoarele) si in acelasi timp la lumina albastra in exces emanata de modul custom din display manager pentru monitoarele Dell.

Din ianuarie 2014 totul a mers perfect, monitorul, oboseala ochilor minima spre zero. Practic prin adaptarea ochilor si prin setarea unor  culori  calde la intensitati moderate am reusit sa elimin total acel disconfort deosebit de suparator. Deci nu a fost de la monitor sau de la flicker.

Foarte multumit de produs dupa un an de utilizare, mai ales in raportul pret calitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate