Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Despre miturile alimentare moderne(carbohidratii ingrasa, fructoza ingrasa si e toxica, glutenul e toxic, cerealele ingrasa si sunt nesanatoase).

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#451
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am o problema care nu-mi da pace și anume; din hrana diversificata îmi iau maxim 2000 kcal pe zi (am 1.65 m și 62 kg) și ard prin sport intre 1000 și 1500 kcal (peste 10 km mers pe jos plus minim 30 min HIIT) dupa care simt o nevoie nebuna de a consuma ciocolata. Și bag în mine 200g de ciocolata de casa. Teoretic sunt în deficit caloric dar ma gândesc dacă pe termen lung ma va afecta.
Ma gândeam sa înlocuiesc ciocolata tradițională cu cea de roscove dar îmi e ca o iau la vale rău de tot la arderile pe care le am datorita HIIT. La exerciții nu renunț căci sunt dependent.

#452
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMariusvlad2, on 16 septembrie 2016 - 13:23, said:

din hrana diversificata îmi iau maxim 2000 kcal pe zi (am 1.65 m și 62 kg) și ard prin sport intre 1000 și 1500 kcal (peste 10 km mers pe jos plus minim 30 min HIIT) dupa care simt o nevoie nebuna de a consuma ciocolata. Și bag în mine 200g de ciocolata de casa.

10 km mers pe jos arzi cateva calorii amarate
30 min de Freeletics nebun nu te duc la 500 kcal nici mort
dar sa lasam numaratoarea asta
nu inteleg, tu bagi 200 g cioco peste alea 2000 kcal sau cioco e inclusa in cele 2000 ?

#453
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ciocolata e peste alea 2000 zilnice.

#454
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Pai si cum mai esti in deficit atunci ?!
Te pacalesti din 2 surse: supraestimezi arderile prin sport si nu numeri caloriile din CIOCO.

#455
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ok. Ideea este eu încerc sa le fac sa se anuleze reciproc, ciocolata cu HIIT-ul. Teoretic îmi iese căci de 9 luni îmi mențin greutatea și imi creste rezistenta la efort dar ma gândesc la efecte secundare pe termen lung (datorate ciocolatii) sau la faptul ca îmi sabotez aproape total efortul.

#456
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Tot citesc despre peste ca ar contine mercur si ca sa nu mancam mai mult de 2 ori pe saptamana. Mie imi place foarte mult pestele, mai ales Tonul. Chiar e atat de toxic pe cat se spune ? sau e doar un alt mit pentru a reveni la Porcul nostru ?

#457
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

View Post_-AppleS-_, on 27 noiembrie 2016 - 11:29, said:

Tot citesc despre peste ca ar contine mercur si ca sa nu mancam mai mult de 2 ori pe saptamana. Mie imi place foarte mult pestele, mai ales Tonul. Chiar e atat de toxic pe cat se spune ? sau e doar un alt mit pentru a reveni la Porcul nostru ?

Pentru a avea un raspuns sigur la aceasta intrebare, ar trebui sa il duci la analize. Daca iti place mananca, e atat de simplu

#458
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004

View PostMariusvlad2, on 16 septembrie 2016 - 13:23, said:

Eu am o problema care nu-mi da pace și anume; din hrana diversificata îmi iau maxim 2000 kcal pe zi (am 1.65 m și 62 kg) și ard prin sport intre 1000 și 1500 kcal (peste 10 km mers pe jos plus minim 30 min HIIT) dupa care simt o nevoie nebuna de a consuma ciocolata. Și bag în mine 200g de ciocolata de casa. Teoretic sunt în deficit caloric dar ma gândesc dacă pe termen lung ma va afecta.
Ma gândeam sa înlocuiesc ciocolata tradițională cu cea de roscove dar îmi e ca o iau la vale rău de tot la arderile pe care le am datorita HIIT. La exerciții nu renunț căci sunt dependent.

200g de ciocolata au 800-1000 kcal. La ce greutate/inaltime ai tu, daca ai manca 3000 kcal in total, ar trebui sa faci extrem de mult sport pentru a ramane la aceeasi greutate. Poate ai tu un metabolism extrem. Eu pentru sport si viata de zi cu zi folosesc Strava si Garmin Connect (ceas Garmin Fenix 3HR care monitorizeaza tot si centura de puls Wahoo Tickr-X pentru sport). Avand in vedere clasa de activitate 6 (setata de mine) si caracteristicile mele (37 ani, 178cm, 78k) am nevoie de 2470 kcal zilnic. In general din alimentatie sunt in zona 2200-2600 zilnic (contorizat detaliat vreo 2 saptamani cu cantar + descompunerea mancarii in elemente primare). In ce priveste consumul, ard cam 2200kcal daca stau degeaba si cam 3000kcal daca fac miscare sustinuta 30-45min (alergare 8-10km). In ce priveste mersul pe jos, consumul este putin mai mare decat daca stai degeaba aceeasi durata de timp, pentru ca nu urci pulsul destul de mult (exceptie obezii pentru care si mersul pe jos creste pulsul mult din cauza conditiei fizice scazute). In cazul exercitiilor fizice intense, mai este si efectul de afterburn (de care multi uita). Legat de ciocolata aia, cred ca ti-ar fi mult mai utila inaintea unui exercitiu intens care cere carbohidrati. Dupa, ar trebui sa te axezi pe proteine !

"In one study, participants who cycled vigorously for 45 minutes burned roughly 190 calories more in the 14 hours after exercise than on days when they didn't work out at all."

"OXYGEN DEFICIT AND COMPENSATION
Among other things, our body needs oxygen to generate energy – the more work it must do or the more intense the stress on the body is, the more oxygen it needs. High intensity exercise such as Freeletics raises your pulse, respiratory rate and body temperature and your entire metabolismto a very high level over a very short period. The difference in metabolic activity, when compared to a resting state, is enormous.
It takes a few minutes after beginning a vigorous workout that your body is able to use as much oxygen from the air as it needs. Due to this time delay, an oxygen deficit has occured. This deficit will be compensated after training. Then, even more oxygen is absorbed, more than is actually needed to recover the deficit. You could say that the oxygen debt is being repaid with interest. This effect is called excess post-exercise oxygen consumption (EPOC).
Even when we are all rested after a training and our breathing has seemingly normalized, cellular respiration continues at full speed. Much energy is being used to regulate the many different systems back to their normal levels. In addition, our muscles remain in a heightened state of tension and regenerative process, such as the replenishment of glycogen and oxygen reserves. During this time, the repair of the micro traumatisms and increased protein synthesis, the depletion and recovery of lactate, the strengthening of the heart and vessels, the distribution of corresponding hormones, and many more processes, are all initiated. Together these require a large amount energy from our body, so prompting the so-called ‘afterburn effect."

"HOW LONG DOES THE AFTERBURN EFFECT LAST?
The more intense the physical stress, the longer the body takes for these processes, or in other words: the intensity of the workout determines the duration of the subsequent afterburn effect. Although strictly speaking, an afterburn effect also occurs with low and medium intensity exercises, it is only really significant at a high intensity level.
A wide variety of measurements and studies keep reporting various results, ranging from 24 to 72 hours. Researchers agree on one thing: the afterburn effect reaches its climax in the first hour immediately after a workout; then it decreases exponentially. The further back the workout lies, the weaker the effect will be"

"THE AFTERBURN EFFECT - A OVER- OR UNDERESTIMATED SYMPTOM?
It is estimated that the afterburn effect, depending on the intensity of the workout, may vary from approximately 5 to 20% of the energy consumed during training. Assuming a workout requires 500 kcal (measurable) and the athlete has reached the limits of performance (20%), the afterburn effect would amount to approximately 100kcal extra. This corresponds to about one banana. That might not sound like much, but the key difference is that these calories are obtained mainly from fatty acids."

#459
Slipkn0t

Slipkn0t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 31.08.2014
Salut!Am si eu o intrebare referitoare la paine.
Care ar fi mai sanatoasa (de fapt care ingrasa mai putin):
-paine graham din faina semialba tip 800 (macinis integral)
vs
-paine neagra  din faina neagra 1250

#460
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Eu stiu ca graham este faina integrala - macinis integral, nu este semi-alba (tip 800). Deci cred ca ai intrebat despre 3 tipuri de faina.
Oricum, te stresezi degeaba daca te intereseaza doar caloriile: diferenta dintre faina alba si faina integrala este de vreo 25 calorii la 100 grame. Faina integrala contine mai multe vitamine si minerale si 25 calorii mai putin.

#461
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Și un comportament diferit in absorbția glucidelor :)

#462
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Glycemic index and glycemic load for 100+ foods
Paine integrala (30g): Indice glicemic 69, incarcare glicemica 9.
Paine alba (30g): Indice glicemic 75, incarcare 11.

#463
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Salut,
Eu fac antrenamente la sala cu greutati
Am trimis pe cineva sa-mi cumpere niste omega 3 din peste si mi-a luat un supliment cu omega  3-6-9 din ulei de seminte de in. (a zis farmacistul ca e mai bun un 3-6-9)
Eu parca stiam ca omega 6 este un fel de margarina, si 9 un fel de ulei de masline.
Sau cum era cu grasimile astea?
Are vreun rost sa iau acest supliment? o sa-mi creasca  colesteroul rau sau?
Alimentatia mea cuprinde foarte rar peste, din aceasta cauza voiam omega 3.

Il dau la gunoi sau pot sa-l consum?

Edited by robert8197, 27 April 2017 - 19:06.


#464
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Il poti consuma daca l-ai cumparat insa posibil sa-ti fi fost mult mai util un omega 3. Majoritatea din noi consumam omega 6 din belsug, chiar prea mult, se gaseste in toate tipurile de ulei aproape.

#465
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
skeptikal vreau sa te felicit din cauza a cea ce promovezi mam ingrasat 10 kg in doar un an ,timp de 4 luni pe o dieta bogata in proteine nu doar ca imi mentineam  greutatea ba chiar slabeam dar mam lasat prostit de ce ai scris si mam apucat iar de carbo care  mau ingrasat   mult  , cel mai important
intr-o dieta este sa numai isi este foame ,cand manci carbo intri intr-o cursa  care te mentine non stop in foamete  ,cand manci proteine numai simti nevoia de a manca ,in fine    ,nu va luati dupa ce scriu uni de pe net daca functioneaza   ramaneti pe dieta voastra

#466
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Posted Image

#467
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostRay25tm, on 15 mai 2017 - 21:38, said:

skeptikal [...] mam lasat prostit de ce ai scris si mam apucat iar de carbo care  mau ingrasat   mult  , cel mai important
intr-o dieta este sa numai isi este foame ,cand manci carbo intri intr-o cursa  care te mentine non stop in foamete  ,cand manci proteine numai simti nevoia de a manca...
Cred ca nu ai citit tot ce a scris skeptikal sau nu ai inteles.

Quote

proteinele au cel mai puternic efect termogenic (20-30%) si dau cea mai mare senzatie de satietate, carbohidratii au un efect termogenic mediu (5-10%) si determina o satietate mai mica decat a proteinelor, dar mai mare decat a lipidelor, grasimile au cel mai slab efect termogenic (0-3%) si determina cea mai mica senzatie de satietate dintre toti nutrientii.

Quote

...uneori alimentele insulinogene se coreleaza cu satietatea alteori nu. De pilda majoritatea surselor de proteine stimuleaza insulina si cresc simultan si satietatea. Alteori alimente care determina cresterea insulnei nu determina si cresterea satietatii, de pilda produsele de patiserie.


#468
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Cred ca intelege precum scrie :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate