Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Minuni

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#19
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Credeți in minuni mănăstirești sau bisericești in 2014? Stupid.

#20
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostRUN_SLOWLY, on 14 decembrie 2014 - 22:02, said:

Credeți in minuni mănăstirești sau bisericești in 2014? Stupid.
Da 2014 ce are?
S-a descoperit cum maimutele invata sa vorbeasca?

#21
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

View Postmaxmedia1999, on 14 decembrie 2014 - 16:44, said:

Corect,si tu de ce ai spus in descriere ca nu se fac minuni nicaieri ca Dumnezeu nu asculta rugile etc
Pentru ca nu se fac minuni si nimeni nu a fost vindecat, desi multi au mers in genunchi in jurul manastirilor si multi spera in minuni.
Preotul ii contrazice pe toti spunand ca nu se fac minuni.

#22
maxmedia1999

maxmedia1999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 29.06.2012

View Postmoarepreot, on 15 decembrie 2014 - 04:19, said:

Pentru ca nu se fac minuni si nimeni nu a fost vindecat, desi multi au mers in genunchi in jurul manastirilor si multi spera in minuni.

Se fac minuni cu gramada dar nu stii tu,pe youtube e plin de oameni care spun ca au avut cancer si nu stiu ce sfant i-a vindecat.Eu am o cunostinta care a stat ani de zile cred ca mai mult de 15 prin spitale de nebuni cu schizofrenie,o persoana cu care nu te puteai intelege de nebuna ce era fugea de acasa efectiv,urla,tipa tot tacamul si s-a vindecat dar asta numai dupa ce fiul ei a devenit super credincios cu posturi negre,mers pe la manastiri,duminica de duminica stat in genunchi prin biserica pana si in masina era pe radio trinitas,deci se poate dar nu asa cum cred unii te-ai dus 5 minute si gata te-ai vindecat si nu cum spune preotul citeste acolo o rugaciune si gata


View Postmoarepreot, on 15 decembrie 2014 - 04:19, said:

Preotul ii contrazice pe toti spunand ca nu se fac minuni.

Preotul contrazice cateva cazuri particulare nu generalizeaza,daca ai toata inregistrarea pune sa vedem si noi ca asa pare ca e scoasa din context

#23
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Asta e considerata,de cei cativa comentatori si "likeuitori" de pe youtube, minune: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I2db8kclJwQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
maxmedia1999

maxmedia1999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 29.06.2012

View PostArianna-D, on 15 decembrie 2014 - 05:40, said:

Asta e considerata,de cei cativa comentatori si "likeuitori" de pe youtube, minune: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I2db8kclJwQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mai sunt si crestini amuzanti  Posted Image

#25
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

View Postmaxmedia1999, on 15 decembrie 2014 - 05:18, said:

Se fac minuni cu gramada dar nu stii tu,pe youtube e plin de oameni care spun ca au avut cancer si nu stiu ce sfant i-a vindecat.Eu am o cunostinta care a stat ani de zile cred ca mai mult de 15 prin spitale de nebuni cu schizofrenie,o persoana cu care nu te puteai intelege de nebuna ce era fugea de acasa efectiv,urla,tipa tot tacamul si s-a vindecat dar asta numai dupa ce fiul ei a devenit super credincios cu posturi negre,mers pe la manastiri,duminica de duminica stat in genunchi prin biserica pana si in masina era pe radio trinitas,deci se poate dar nu asa cum cred unii te-ai dus 5 minute si gata te-ai vindecat si nu cum spune preotul citeste acolo o rugaciune si gata

Preotul contrazice cateva cazuri particulare nu generalizeaza,daca ai toata inregistrarea pune sa vedem si noi ca asa pare ca e scoasa din context
Minunile trebuiesc dovedite!!!
Preotul raspundea la intrebari si unul din raspunsuri este cel din inregistrare. in continuare se refera la alte probleme care nu au legatura cu minunile.
Nu am scos nimic din context, sincer.
Ceea ce spune este suficient, el nu s-a putut vindeca, cum sa-i vindece pe altii.
de ex:
- Cum explicati ca puscariile sunt pline azi de ortodocsi. iar pocaitii sunt mai corecti si nu fac pacate?
Raspuns:
Cei ce sunt in puscarie nu sunt ortodocsi. Nu exista ortodox hot, betiv sau curvar!
Degeaba ai credinta dreapta - te numesti ortodox si nu ai si viata dreapta!
Si alte subiecte, sa poarte femeile batic cind merg la biserica si sa mearga credinciosii la biserica in fiecare duminica.
Credinciosul sa se scoale cu dumnezeu si sa se culce cu dumnezeu, adica sa se roage dimineata si seara!
Sa nu creada in yoga si in abtinerea finalizarii actului,,, deoarece nu se spiritualizeaza.
Sa nu creada in reincarnare.
Sa nu practice tantra-yoga.
Oxigen, glicogen, sa-ti pastrezi hormonii si sa ai o conceptie de viata crestina.(hormonii nu poti sa-i pastrezi sau sai cheltui)

Edited by moarepreot, 15 December 2014 - 07:49.


#26
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postcristi_71, on 14 decembrie 2014 - 20:46, said:

Pentru ca schizofrenic sau "posedat" e acelasi lucru. Depinde de cine pune diagnosticul: medicul sau popa. Din pacate, prostimea are incredere mai mare (sau chiar deplina) in popa decat in medic.
Din pacate medicul intelege la fel de mult ca popa mecanismul de functionare al creierului uman, si cu mici exceptii, ei trateaza cauza si nu efectul. Asa cum nu s-au vazut bolnavi iesind vindecati din manastire, la fel nu s-au vazut nebuni iesind vindecati din sanatoriu.

Mai mult chiar, daca popa pt bani iti face o liturghie, medicul iti da calmante care te fac dependent si in 10 ani arunci ficatul la gunoi... popa macar nu te omoara daca bine nu te face! Felcerii pt bani nu se mai dau inapoi de la nimic!

#27
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

View Postmaxmedia1999, on 14 decembrie 2014 - 15:30, said:

Nici apostolii lui Iisus nu au reusit sa vindece un demonizat si L-au intrebat pe Iisus de ce nu au putut iar El le-a raspuns ca acei diavoli nu ies decat cu post mult si rugaciune.
Teofil Paraian, nevazator, preot, a tinut post si s-a rugat toata viata, dar nimic.

#28
maxmedia1999

maxmedia1999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 29.06.2012

View Postmoarepreot, on 15 decembrie 2014 - 07:48, said:


- Cum explicati ca puscariile sunt pline azi de ortodocsi. iar pocaitii sunt mai corecti si nu fac pacate?
.

Asta intreaba preotul sau il intreaba pe el cineva??

#29
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Nu exista minuni. Exista unele coincidente fericite, la fel cum exista si coincidente nefericite. Nu e nici opera vreunui zeu, nici al lui dreacu. Fiți cuminți.

#30
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

View Postmaxmedia1999, on 15 decembrie 2014 - 13:41, said:

Asta intreaba preotul sau il intreaba pe el cineva??
Toate intrebarile ii sunt puse lui Teofil Paraian.
In partea pusa aici el raspunde la posibilitatea de a fi vindecati oamenii, miraculos, dand exemplu cu batrana si sora altui preot si binenteles cu cazul lui.
Alte intrebari au raspunsul pe rand in cele enumerate de mine.
Mie greu sa pun toata inregistrarea deoarece am nimerit un computer lenes si la fiecare incercare de a edita audio, de a inregistra audio si la facerea videoclipul m-am chinuit.

Edited by moarepreot, 15 December 2014 - 13:54.


#31
maxmedia1999

maxmedia1999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 29.06.2012

View Postmoarepreot, on 15 decembrie 2014 - 13:51, said:

Cum explicati ca puscariile sunt pline azi de ortodocsi. iar pocaitii sunt mai corecti si nu fac pacate?

Toate intrebarile ii sunt puse lui Teofil Paraian.


Cine putea sa puna o intrebare ca asta??? un pocait undercover  Posted Image Trebuia sa le spuna preotul " Tot ce e in afara Ortodoxiei este inselaciune" probabil n-a fost atent la intrebare

#32
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

View Postmaxmedia1999, on 15 decembrie 2014 - 14:19, said:

Cine putea sa puna o intrebare ca asta??? un pocait undercover  Posted Image Trebuia sa le spuna preotul " Tot ce e in afara Ortodoxiei este inselaciune" probabil n-a fost atent la intrebare
Intrebarile sunt citite de studenti la teologie(cred) dar sunt adunate de la alti credinciosi!
Dau un exemplu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/agYgQFT-MBY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by moarepreot, 20 December 2014 - 12:10.


#33
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Postmoarepreot, on 14 decembrie 2014 - 16:03, said:

De ce credeti ca mergeau in pelerinaj? Sa aiba parte de minuni si vindecari miraculoase pentru ei sau rude le lor.

Or fi si din-astia, nu zic nu.

Dar sunt si altii care merg doar din piosenie, pentru a-si arata respectul pentru un om, un semen de-al lor, pe care-l percep ca apropiat de Dumnezeu.

De ce trebuie sa extrapolezi si sa generalizezi?

Ti-e teama ca ramane iadul gol si speri sa-l umpli cu ortodocsi astfel incat, atunci cand iti va veni randul sau nu te primeasca pe motiv de supraaglomerare?

#34
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

View PostBoshaft_Sylvester, on 20 decembrie 2014 - 13:43, said:

Or fi si din-astia, nu zic nu.
Dar sunt si altii care merg doar din piosenie, pentru a-si arata respectul pentru un om, un semen de-al lor, pe care-l percep ca apropiat de Dumnezeu.
De ce trebuie sa extrapolezi si sa generalizezi?
Ti-e teama ca ramane iadul gol si speri sa-l umpli cu ortodocsi astfel incat, atunci cand iti va veni randul sau nu te primeasca pe motiv de supraaglomerare?
Eu nu cred in IAD.
Generalizarea se face logic.
Adica cei ce fac pelerinaj din interes nu sunt contrazisi de ceilalti care ii accepta in mod tacit,
deoarece nu exista martori nevinovati.
Sunt prea multe greseli care lasate sa perpetueze se dezvolta.
Am auzit atatea afirmatii legate de ingeri care nu corespund bibliei.
deoarece Ingerii nu pot fi vazuti si nu accepta rugaciuni.
De ce s-ar inchina un om altcuiva decat lui dumnezeu?

Mai nou mos craciun umbla cu spiridusi? De unde i-au scos nu stiu dar daca lumea tace se va schimba obiceiul.
Ce mai putem spune de juramintele pe biblie tinand doua degete spre carte asemanatoare unor coarne?
[ http://www.emaramures.ro/userfiles/Image/Foto%20Romania/Guvern/ioan%20rus%20depunere%20juramant.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by moarepreot, 21 December 2014 - 08:56.


#35
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postmoarepreot, on 21 decembrie 2014 - 08:50, said:

Generalizarea se face logic.
nu se face logic, logica spune ca rezultatul tre sa fie logic, nu filozofic
o contradictie nu e logica

ceea ce zice Stephen Hawking nu e logic

logic e sa cada o piatra de pe bloc
logica noastra...

Edited by Ayami, 21 December 2014 - 09:12.


#36
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

View PostAyami, on 21 decembrie 2014 - 09:09, said:

nu se face logic, logica spune ca rezultatul tre sa fie logic, nu filozofic
o contradictie nu e logica

ceea ce zice Stephen Hawking nu e logic

logic e sa cada o piatra de pe bloc
logica noastra...
Prin inductie se poate generaliza - logic.
Ceea ce zice Hawking este logic, iar ceea ce este scris in biblie poate fi admis dar niciodata verificat.

Edited by moarepreot, 22 December 2014 - 05:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate