Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

va rugam, avem nevoie de un sfat urgent...

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMizu, on 13 decembrie 2014 - 23:24, said:

diferenta e ca cea homeopata nu te face sa-ti doresti moartea, ca chimioterapia.
Dar nici nu functioneaza.

#20
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
la mine la 1 an, mama,  dupa chimio. Sunt otravuri si fac si alea rau.

#21
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006
Maica-mea a dat cam 4-5 milioane pe  luna timp de vreo doi ani, la niste ''medici'' cu o ''clinica'', homeopata, naturista, sa-i ia naiba numai ca sa constate, cand i s-a facut rau, si i-au bagat o camera in stomac, ca avea un ulcer, care daca ar fi fost operat la timp, n-ar mai fi costat-o jumatate de stomac.
Si aia o puneau sa tina post si sa manance rahaturi naturiste- faina de moara si tarate nu stiu de care, toate cumparate de la magazinul lor, deloc ieftin.
Clinica e la Voluntari, Naturalia mi se pare ca se cheama, si din pacate sunt foarte prosperi. NIste sarlatani ordinari.

#22
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View PostBodCasa, on 14 decembrie 2014 - 00:04, said:


......CARE ARE TOTUSI 5000 ANI VECHIME daca nu mai mult!


PS,Chimioterapia OMOARA oameni!

cu cei 5000 de ani vechime acum 100 de ani o gripa omora un oras intreg. medicina naturista. de acord ca e buna dar nu se compara cu medicamentele.
cu medicamente de o boala nasoala scapi intr-o luna. pe cale naturista....3 ani. totul e si cu medicamentele sa nu le iei "dupa ureche" si sa nu exagerezi cu ele.

#23
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
In copilaria mea zbuciumata aveam tot timpul genunchii juliti .
Bunica insista sa pun o frunza de patlagina pe rana .
Un pic de saliva , o frunza de palagina , aveau efect maxim , rana se vindeca aproape instantaneu .
Dar exact acelasi efect avea si un pic de saliva si o bucata de ambalaj de eugenia .
Organismul unui copil in crestere facea de fapt toata treaba , restul erau povesti .

#24
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Desi am un dinte impotriva medicilor, nu pot sa nu iti recomand sa ajungi la IRO Iasi (Institutul Regional de Oncologie).
Aparatura si tehnicile utilizate reduc enorm de mult impactul radioterapiei asupra organismului uman,

http://www.mediafax....n-lume-13581837

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006

View Postandreic, on 14 decembrie 2014 - 01:57, said:

Dar nici nu functioneaza.
Seeing is believing Posted Image
OP e invitat sa discute cu cei care pretind ca functioneaza, si sa ia singura decizia, nu dupa ce ii spune lumea pe forum.
Eu am discutat cu doua persoane care pretind ca s-au vindecat pe cale naturista, asa ca in directia aia m-as duce si eu daca as avea cancer. Pe de alta parte cunostintele mele care s-au bazat pe spital nu mai traiesc in momentul asta.

Edited by Mizu, 14 December 2014 - 13:26.


#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMizu, on 14 decembrie 2014 - 13:24, said:

OP e invitat sa discute cu cei care pretind ca functioneaza, si sa ia singura decizia

DA, sigur, oamenii pot decide cel mai bine daca e teapa prin discutia cu un tepar, e absolut sfatul ideal! Mai ales cind vulnerabili intr-o situatie de-asta.

#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Poate m-am exprimat gresit in primul post, insa reiau ideea: eu una nu-s de acord cu medicina naturista ca tratament principal in nicio boala, mai ales, cancer.
Ca omului ii e scris sa moara de cancer sau fulgerat prin geamul dormitorului, e una, insa sa apelezi la homeopati si doar la ei ca sa tratezi orice boala, inseamna ca nu prea ai minte.
A, ca inghiti si scuipat distilat din carabus ca sa te faci bine, da, merita incercat, insa nu te bazezi doar pe asta.

Am doua cazuri in jur de tumori in diverse zone ale capului, ambele operate in Romania, ambele operate in 2014.
Un caz este o pacienta tanara, de 25 de ani, celalalt caz are 65 de ani.
Momentan sunt bine, insa niciuna dintre ele (femei ambele) nu a apelat la medicina naturista.
Ca ce-o fi peste 5 ani, Dzeu stie.
Cea tanara are sanse mari de recidiva, din pacate.
Si tot din pacate, si surorii mele i-au spus la fel dupa analizele genetice, ca sansele de recidiva sunt mari. A scapat acum, insa e in stand by cu sabia lui Damocles deasupra capului.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006

View Postf300, on 14 decembrie 2014 - 13:31, said:


DA, sigur, oamenii pot decide cel mai bine daca e teapa prin discutia cu un tepar, e absolut sfatul ideal! Mai ales cind vulnerabili intr-o situatie de-asta.
Ce teapa, omule? :)
Uite ce as face eu... as merge la mai multi medici homeopati care pretind ca au vindecat cancer, si le-as cere numerele de telefon ale pacientilor care zic ei ca s-au vindecat asa, apoi as vorbi cu ei. Aia sunt cu siguranta oameni normali care nu au motive sa minta. Eu am vorbit cu doua astfel de persoane care nu vindeau nimic si nu erau nici nebuni, am mai povestit pe alt topic, unul din ei continua si acum sa mentina regimul de cruditati si bea suc de iarba de grau in fiecare zi, celalalt cu cancer (la plamani parca) a zis ca n-a bagat decat cruditati in gura 6 luni de zile combinat cu laptisor de matca. Ziceau ca-mi arata analizele dinainte si dupa, dar nu ma pasioneaza asa tare subiectul. Si nu vindeau absolut nimic!

Cand nu e viata ta pe linie e usor sa dai sfaturi si indicatii, de asta eu zic sa se informeze bine si sa ia singura decizia, pentru ca tot ea suporta consecintele.
I-ar recomanda si Dianei s-o bage pe sor-sa pe cruditati, sansele de recidiva vor fi zero, dar stiu ca vorbesc degeaba :)

#29
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Spoiler
pagina 3
teza de doctorat
http://www.unibuc.ro...drici Elena.pdf

Edited by tiopedi, 14 December 2014 - 20:04.


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMizu, on 14 decembrie 2014 - 19:31, said:

Uite ce as face eu... as merge la mai multi medici homeopati care pretind ca au vindecat cancer, si le-as cere numerele de telefon ale pacientilor care zic ei ca s-au vindecat asa, apoi as vorbi cu ei.

Daaaa, sigur - lasind la o parte ca e total vis ca un pacient sau vreo ruda a unui pacient cu o boala de-asta grea sa se duca si sa inceapa sa ceara ce vrei tu, lasind la o parte ca in nici un caz nu s-ar da numele cazurilor rezolvate favorabil si telefonul si mai stiu eu ce daca doctorul ala are vreo tangenta vaga cu medicina (cum ar fi sa te sune chiar si 10% din pacientii doctorului tau de acum 3 ani sa te intrebe: bai, ai avut cancer naspa, acum cum te simti, cum era inainte, etc).

Deci chiar si asa, sa zicem ca ai o lista cu numerele de telefon. Ii suni pe aia sa ii intrebi de vindecarile minune. De unde stii ca nu sint verii sarlatanului care iti spun o poveste? Fiecare are o impresie extrem de buna despre el, ca nu o sa iei teapa niciodata, ca tu esti destept, dar fapt este ca un escroc poate da teapa absolut oricui, Gindeste-te ca aia poate au repetat chestia asta de cinci ori pe zi, timp de 20 minute de fiecare data, in fiecare zi lucratoare pentru ultimii 4 ani. Si tu esti bolnav sau ai o ruda bolnava. Nu ai absolut nici o sansa.

Dar chiar si asa, sa zicem ca ai gasit un numar de pacienti vindecati miraculos. Nu o sa poti niciodata sa ai nici o siguranta ca asta e adevarat dar sa zicem ca ai niste puteri supranaturale si poti discerne adevarul aici. BUN. Stii exact citi au facut tratamente naturiste si nu s-au vindecat? Ai in cap exact statisticile cu evolutia bolii respective pe 6 luni, 1 an, 2 ani, etc? Poti spune cu precizie ca e o corelare intre homeopatia aia si nu cumva lasata de capul ei boala are tot o evolutie similara? Poti sa ai vreo incredere in diagnosticul initial, mai ales in Romania (unde sint radiologi care iti dau diagnostice de cutie toracica pe o radiografie de picior, doar ca sint prea ocupati sa trimita SMSuri)? Stii care este frecventa diagnosticelor gresite si o poti compara foarte precis cu recuperarile miraculoase cu tratamente naturiste?

Raspunsurile la toate intrebarile astea sint raspunsuri grele si sint cele ale medicinei "normale". Timpenii cu "cruditati si laptisor de matca" poate sa emita oricine. Asta nu le face stiinta, sint 100% timpenii. Sa trimiti o persoana disperata in ghearele astora este daca nu juridic macar moral 100% penal.

#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
A pus tiopedi pagina relevanta, ce conteaza cel mai mult de acolo e posibilul rezultat pozitiv pe care il ofera medicina - "supravietuirea se poate prelungi cu 18-24 luni".
Daca discutati cu un bolnav de cancer intr-o situatie similara (daca macar e capabil sa vorbeasca, sau e constient de ce se intampla in jurul lui) cred ca 100% din ei vor zice ca prefera sa traiasca o luna asa cum sunt decat 24 chinuindu-se pe chimioterapie.

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMizu, on 14 decembrie 2014 - 19:31, said:

Cand nu e viata ta pe linie e usor sa dai sfaturi si indicatii, de asta eu zic sa ....
Mai bine iti asculti propriile cuvinte si ii lasi sa raspunda pe cei cu un bagaj de cunostinte suficiente pentru a aborda un asemenea subiect. Ce zici?

#33
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View PostMizu, on 14 decembrie 2014 - 19:31, said:


Cand nu e viata ta pe linie e usor sa dai sfaturi si indicatii, de asta eu zic sa se informeze bine si sa ia singura decizia, pentru ca tot ea suporta consecintele.
I-ar recomanda si Dianei s-o bage pe sor-sa pe cruditati, sansele de recidiva vor fi zero, dar stiu ca vorbesc degeaba Posted Image

Sor-mea este pacient in Germania.
Afla ca niciun medic din cei multi de acolo nu i-au recomandat sa renunte la carne, dimpotriva cand facea citostaticele trebuia sa manince proteine animale.
Analizele genetice au aratat altceva, degeaba maninci iarba incoltita ca nu te bati cu genetica.

#34
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai.....
Carnea ingreuneaza digestia...
Asta o sti si tu!
DAR, carnea se poate inlocui cu proteine vegetale.....ciperci, soia, si multe altele!

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Carnea nu ingreuneaza digestia. De unde e prostia asta?
Anumite tipuri de carne, gatite intr-un anume fel, ingreuneaza digestia prin simplul fapt ca au nevoie de mai mult timp pentru a se digera. Cel mai bine e sa ai o alimentatie echilibrata, nu extrema.

#36
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Daca maninci carne de vanat sau foie gras de 3 ori pe zi, da, ingreuneaza digestia.
Insa, are si carnea rostul ei, alaturi de ciuperci si altele, evident.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate