Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Blu-Ray Movies

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#181
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 eiffel, on 14 martie 2019 - 10:26, said:

Din motive necunoscute mie 99% din seriale nu se lanseaza decat pe DVD - nu si pe Blu-ray. Desi sunt difuzate la TV in HD sau chiar 4k.
S-ar parea ca Blu-ray-ul nu prea a prins in US - mai mult DVD si eventual platformele online. Si cum restul lumii nu prea conteaza...

Mai ciudat de atat: Midsomer Murders (serial britanic) se vinde pe DVD in tara de origine si pe bluray in US :|

#182
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Il gasesti si in UK pe Blu-Ray.
Alea din US sunt "import UK".

#183
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pe Amazon nu l-am gasit. Citisem ceva comentarii unde se plangea lumea ca il gasesc doar in varianta US (alt region code fata de europa)

#184
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 eiffel, on 14 martie 2019 - 21:19, said:

Il gasesti si in UK pe Blu-Ray.
Alea din US sunt "import UK".

Ohoo sa traiesti, de cand asteptam momentul. Si cand te gandesti ca ma manca pielea sa-l cumpar pe DVD. Posted Image

Calitatea video este praf in varianta scoasa initial, era nevoie ca de aer de un Bluray pentru acest serial.

Cel mai probabil nu se gaseste pentru ca deabia acum a aparut.

Edited by razor01, 14 March 2019 - 23:46.


#185
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pe Amazon nu l-am gasit.
Apar pe Amazon UK. Doar ca nu sunt disponibile toate seriile - unele sunt disponibile doar prin Amazon Global - cu livrare din US desi sunt "imported from UK."

#186
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.amazon.c...,aps,159&sr=8-2

Quote

Amazon Global Store
Region 1 encoding. This DVD will not play on most DVD players sold in the UK [Region 2]. This item requires a region specific or multi-region DVD player and compatible TV.

Deci nu e import UK (chiar daca zice asta in titlu), e facut pentru piata americana.

#187
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Ala e ceva general care apare la toate care le livreaza Amazon Global - adica Amazon US. O atentionare ptr cei din Europa
Mi-am luat mai multe Blu-Ray-uri din US pe care zicea ca sunt region 1 si erau Region Free - inca n-am intalnit niciunul sa nu mearga in Blu-Ray Player. Erau filme mai vechi si un serial nou.

O mica teapa care o poti lua insa in US - la CD-uri cu muzica sau la DVD-uri cu filme - la ei se practica uneori copierea. Au "matrita" si cand primesc comanda iti "ard" un disc si ti-l trimit.
De obicei la produsele respective scrie undeva pe pagina chestia asta dar poate sa-ti scape.

#188
kirana47

kirana47

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.03.2019
Merită să cheltuiți pe DVD-uri BlueRay când Netflix & Hulu sunt încărcate în mod egal cu conținut.

#189
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Este o intrebare sau o afirmatie, ca nu inteleg?

Daca era o intrebare, pot sa spun ca da, categoric merita.

In primul rand ca stramingul este o solutie de compromis in materie de calitate, in special calitate audio.

In al doilea rand industria cinematografiei are o politica de vanzari complet diferita de orice altceva datorita licentelor date unui singur distribuitor in fiecare tara, cel putin primul an de la aparitie. La muzica este totul simplu, indiferent ce alegi (Tidal, Deezer, etc), gasesti aproape tot ce vrei. Aici nu este deloc asa.
In plus de asta nu ai nicio certitudine ca libraria va ramane intacta. Eu m-am trezit de nenumarate ori ca vreau sa revad un film de pe HBO GO si fusese scos. Treaba asta o face si Netflix. Vreau sa am certitudinea ca peste 1 an, peste 5 sau peste 10 ani, daca vreau sa vad un film pot sa fac asta fara sa am surprize.

Edited by razor01, 30 March 2019 - 18:25.


#190
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Hulu nici macar nu e la noi.

#191
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu am vrut sa vad serialul Yellowstone pe Amazon Prime. Nu accepta plata decat cu carduri de debit de la banci din SUA. Eu am vrut sa platesc, ei n-au avut nevoie de banii mei. Sigur ca l-am vazut, doar ca nu le-am mai dat nimic Posted Image

Industria vanzarii filmelor concureaza pentru locul 1 la categoria cea mai infecta politica de vanzari. Nu-mi vine nimic in minte acum unde sa existe atat de multe piedici pentru cumparatori, de la lipsa subtitrarilor pana la problemele cu licentele despre care aminteam mai sus.

Si daca tot am vorbit despre asta, majoritatea filmelor romanesti noi nu se gasesc de vanzare si nici nu sunt disponibile prin streaming, iar acelea care totusi se gasesc au pret de raft comparabil cu filmele cu buget de 100 milioane de dolari Posted Image

Edited by razor01, 30 March 2019 - 18:36.


#192
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Până la o concluzie în disputa dacă trebuie sau nu dați bani pe discuri, un nou titlu HDR în colecție. Acesta pare mai bine procesat, fără excese de luminozitate unde nu e cazul, deși fețele umane, aici cele feminine în special, sunt în continuare roz cu picățele maro.

Attached Files



#193
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Un film excelent ca imagine, sunet si actiune!

#194
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Il am dar ca Blu-Ray normal, nu 4K. La noi asta e singurul care a aparut in 4K fara al doilea disc cu FullHD.
Si desi am tv 4k inca nu am player 4k.

#195
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Primul titlu HDR10+ din colecție și încă două HDR-uri.

Attached Files



#196
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Foarte frumos! La cate filme 4k ai ajuns?

#197
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
La 19.

Edited by Jean-Luc_Picard, 02 August 2019 - 01:21.


#198
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Rectificare, 23 am.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate