Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Afumatoare si afumare.

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
Gusturile nu se discuta.
Ce am folosit:
- lemn de cires pentru  o culoare rosiatica / rosu inchis si un gust deosebit - astea sunt  favoritele mele
- stejar  pentru o culoare aramie
- fag aramie, daca este si un rumegus usor macerat ( aproape ca cel din care se face otet ) are un gust si parfum usor de marinat
- salcam/dud culoare aurie si un gust cu o tuica de butoi de .......curg balele pe tastatura

Nu prea am timp sa va fac o poza la afumatoare in urmatoarele zile. Include plita, cuptor deasupra plitei din fier, jos cuptor pe vatra ( pe  spuza ) de paine/malai, vatra si afumatoare. oriunde faci focul poti redirectiona fumul prin afumatoare sau pe cos afara, doar astupand  cu o caramida un fum care se ia de pe alt fum ca sa intre in afumatoare.
Vara afum fructe, in special prune, dar si poame de mar, par cateodata cais, visine, cirese.

Eu folosesc in special ramurile din taierile de la pomi ( ramurile  verzi ) pentru ca se controleaza foarte bine temperatura, ard cu fum, iar lemnul avand apa in el fumul este deja saturat de apa si nu usuca rapid carnea.  La mine afumatul dureaza intre 3 si 5 saptamani dupa care mai las sa stea vre-o doua saptamani sa se limpezeasca aromele.

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 03.02.2007

View Postlucifer76, on 12 decembrie 2014 - 18:34, said:

Este mult prea inalta...
Bagi juma' de porc! :)

#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
N-o fa din OSB ca iti va mirosi sunca a rasina (ca pantofii dupa o zi de coasa). Fa-o din scandura de 2,5.

#22
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Cred ca stiu cum o fac, un dispozitiv din astaconectat cu un furtun flexibilla o cutie de lemn sau un butoi de tabla.

#23
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Brichetele de fag sant bune pentru afumat?

#24
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
In principiu da, dar sa fie din cele facute prin presare fara lianti.

#25
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Da, despre brichetele fara lianti intrebam. Am cumparat de test 10kg de fag, le bag maine in probe.

Edited by pufarin, 14 December 2014 - 20:13.


#26
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
In copilarie aveam un mester in ale afumatului care contra cost executa operatia pt tot cartierul.
La pulpele de porc din care pregatea un fel de jambon inainte de a pune rumegusul pt afumat folosea jar ca sa coaca-friga pulpa
(ea raminea intreaga cu os cu tot) din care taiai fisii subtiri pt consum.

#27
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am dat drumul la instalatie. Afumatoarea am facut-o dintr-un generator de fum rece, model youtube  si un butoi de tabla de 200l. Acum am alta problema, imi trebuie retete de afumatura :) Ma intereseaza cum se face ciolanul afumat.

#28
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ai uitat să atașezi fotografiile.

Despre ciolan și împărțirea lui Posted Image tre' să ieșim un pic din parohie, adică aici.
Oameni faini grijesc acolo, tăt țărani de-ai noștri  Posted Image

#29
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Pai nu prea am ce fotografia, nu-i decat un butoi ruginit si o cutie de conserve cu doua tevi in ea si furtunul care vine de la compresor.

L.E. Uite si pozele cerute.
Attached File  IMG_0070.JPG   818.43K   349 downloads
Attached File  IMG_0072.JPG   602.66K   310 downloads

Edited by pufarin, 15 December 2014 - 16:06.


#30
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Bună-i şi descrierea, nu-i bai dacă nu ai film în aparat ori că-i prea scump developatu'.
Cu ce lemn mergi ?

#31
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am cumparat un pachet de brichete de foioase presate fara lianti de la Hornbach, 10kg cu 8lei. Initial aveam alta idee de afumatoare, care sa folosesca brichetele, dar m-am razgandit si a trebuit sa le sparg cu dalta pneumatica Posted Image  ca sa le folosesc la generatorul de fum.
P.S. Am pus mai sus doua poze, nu pot face mai multe acum ca instalatia tocmai am mutat-o pe balcon si nu-i loc de manevrat aparatul.

Edited by pufarin, 15 December 2014 - 16:13.


#32
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

View Postpufarin, on 15 decembrie 2014 - 15:55, said:

Pai nu prea am ce fotografia, nu-i decat un butoi ruginit si o cutie de conserve cu doua tevi in ea si furtunul care vine de la compresor.

L.E. Uite si pozele cerute.
Attachment IMG_0070.JPG
Attachment IMG_0072.JPG

Super intresanta instalatia.
Am o intrebare totusi.Produce o cantitate de fum care sa acopere volumul butoiului ?

#33
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Face chiar prea mult fum iar cantitatea de aer introdusa in generator este foarte mica ~5l pe minut.

#34
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
In 2014 iti trebuie compresor pt afumatoare....... asta se cheama evolutie oare? Posted Image

Bunicul meu proceda astfel:
- sant cu adancimea de cca 20-30 cm, lat de 30-50 cm, lungime 2-4 m
- santul sapat se acoperea cu scanduri peste care se punea pamantul sapat
- la un capat mai sapa inca o adancime de cazma si acolo se aprindea rumegusul, alimentat... nu mai retin cat de des insa toata treaba dura cateva zile
- lacelalalt capat al santului se afla un butoi de tabla de ~ 200l fara fund/capac
- deasupra butoiului erau 3-4 cupoane de fier de care se atarnau cu niste carlige otelite suncile invelite in ziar, muschiuleti firti in condimente...etc
- pentru pastrarea fumului butoiul era acoperit cu saci de iuta
dupa ce se terminau de afumat toate cele (eventual si ale vecinilor) disparea si afumatoarea din curte......

#35
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu zic ca este o evolutie faptul ca poti controla cantitatea de fum introdusa in afumatoare dintr-un singur buton. Iar in ce priveste tehnica bunicului tau, te invit sa faci un sant in pamantul saturat de apa, poate tie iti place noroiul, mie nu, plus vremea care nu tine cu noi, la meteo s-au anuntat iar ploi.

Edited by pufarin, 16 December 2014 - 00:27.


#36
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Eu fac mai simplu: butoiul de tabla fara funduri bineinteles il asez direct peste focul facut din lemn fructifer inabusit cu rumegus amestecat cu faina de porumb sau direct stiuleti.
Nu las mai mult de 3 ore. Iese semipreparat de la caldura, culoare aurie de la stiuletii de porumb si aroma de la lemn.
La peste tin mai mult.

PS: nu iese iute de la stiuletii de porumb, am mai fost intrebat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate