Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Problema tehnica cu senzor CCD

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Am lasat accidental aproximativ 15 minute obiectivul camerei digitale orientat spre un tv color la aproximativ 10 cm de ecranul acestuia. Cele 2 aparate erau in functiune, evident. E posibil sa se fi desensibilizat senzorul de imagine in urma expunerii la radiatiile  puternice ale monitorului? Personal am facut o analiza comparativa cu filmari inainte si dupa eveniment si mi se pare ca asa e. Astept pareri. Multumesc.

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Pai pune o imagine sa vedem si noi cum arata o poza iradiata.

#3
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Ma refer la faptul ca zgomotul de culoare si luminozitate a crescut si are tendinta de subexpunere pe auto la histograma calibrata corect.

#4
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Ma conformez.

#5
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
eu personal nu vad nimic in neregula cu imaginea de mai sus.

#6
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
poti sa o lasi cu shutteru deschis in fata unui tub cinescopic si 3ani, ca tot nu are nimic; ideea e sa nu o lasi indreptata spre surse puternice de lumina (ex. soare, sau lasere, sau chiar si proiectoare - ex. pentru iluminat stadioane), pentru ca arunci cand razele de lumina sunt concentrate intr-un fascicul, se transforma in energie termica, si cu cat sursa de lumina e mai puternica, cu atat... te-ai prins; mai mult : defectele provocate de asa ceva se manifesta prin puncte/pete intunecate pe imagine, sau chiar prin imagine complet neagra (probabil daca il lasi sa se patrunda bine :) - eu nu am intalnit pana acum, dar... cine stie), iar un tub cinescopic nu are in nici un caz suficienta energie ca sa provoace astfel de defecte; cat despre radiatiile monitorului... ma bufneste rasu', dar ma abtin... de exemplu : tu dupa ce te uiti 3ore in sir la televizor, vezi mai intunecat ? ...oricum, nici bine nu e sa te uiti prea mult, prea atent si prea de aproape la un televizor sau monitor cu tub cinescopic (asta poate provoca pagube irecuperabile, dar e vorba de ani de zile)... hmmm...

#7
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006

View PostHeyLupu, on Jan 7 2006, 16:02, said:

poti sa o lasi cu shutteru deschis in fata unui tub cinescopic si 3ani, ca tot nu are nimic; ideea e sa nu o lasi indreptata spre surse puternice de lumina (ex. soare, sau lasere, sau chiar si proiectoare - ex. pentru iluminat stadioane), pentru ca arunci cand razele de lumina sunt concentrate intr-un fascicul, se transforma in energie termica, si cu cat sursa de lumina e mai puternica, cu atat... te-ai prins; mai mult : defectele provocate de asa ceva se manifesta prin puncte/pete intunecate pe imagine, sau chiar prin imagine complet neagra (probabil daca il lasi sa se patrunda bine :) - eu nu am intalnit pana acum, dar... cine stie), iar un tub cinescopic nu are in nici un caz suficienta energie ca sa provoace astfel de defecte; cat despre radiatiile monitorului... ma bufneste rasu', dar ma abtin... de exemplu : tu dupa ce te uiti 3ore in sir la televizor, vezi mai intunecat ? ...oricum, nici bine nu e sa te uiti prea mult, prea atent si prea de aproape la un televizor sau monitor cu tub cinescopic (asta poate provoca pagube irecuperabile, dar e vorba de ani de zile)... hmmm...
nu stiu daca e de ras dar eu am doua filme facute inainte si dupa eveniment facute in aceleasi conditii la care se observa clar diferenta de luminanta. Astept si alte opinii.

#8
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
Scuze, nu am vrut sa spun ca aparatul tau nu are o problema, eu am spus doar ca problema nu are cum sa fi aparut din aceasta cauza; am lucrat intr-un service unde am reparat asa ceva... acuma' daca vrei sa ma crezi... bine... si... oricum, ce vezi in neregula la poza pe care ai pus-o mai de vreme ? pune si tu una inainte, si una dupa, sa vedem si noi diferentele

#9
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Aici sunt capturi de ecran din 2 filmulete facute cand am fost la bunici, aproximativ in aceeasi pozitie, cam pe la aceeasi ora (15:00), pe aceeasi vreme, inainte si dupa. Se observa flagrant diferenta:(.

#10
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
pai ce ai tu acolo este in primul rand o diferenta de white balance, si putin subexpusa a doua imagine (adica cea din dreapta); setarea de white balance este pe auto ? daca da, atunci intradevar a intervenit o problema (zic eu la partea de soft - firmware) la camera; daca aparatul (ca sa nu zic camera :)) este Sony, atunci te pot pune in legatura cu un service din Bucuresti, unde exista toate aparatele necesare pentru a reface aceste ajustari de white balance; daca nu, atunci contacteaza service-ul producatorului, poate te rezolva...

#11
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006

View PostHeyLupu, on Jan 7 2006, 18:06, said:

pai ce ai tu acolo este in primul rand o diferenta de white balance, si putin subexpusa a doua imagine (adica cea din dreapta); setarea de white balance este pe auto ? daca da, atunci intradevar a intervenit o problema (zic eu la partea de soft - firmware) la camera; daca aparatul (ca sa nu zic camera :)) este Sony, atunci te pot pune in legatura cu un service din Bucuresti, unde exista toate aparatele necesare pentru a reface aceste ajustari de white balance; daca nu, atunci contacteaza service-ul producatorului, poate te rezolva...
Cum se poate corecta wb si ce soi de scule ai nevoie? Se poate  rezolva altfel decat cu sdv-uri?

#12
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
nu stiu ce sunt allea sdv-uri, dar la aparatele Sony, ai nevoie de : Mini Lanc Link (pentru conectarea la PC), S.P.A.R.C. Software, S.P.A.R.C. Adjustment Package pentru modelul respectiv de camera, Light Box + color bars, si filtre cu anumite temperaturi de culoare, Filtru C14 (este un filltru cu temperatura de FIX 7300K, si e foaaarte scump) si trepied; daca le ai pe toate, adjustment-ul se face in mod automat, mai greu e pana faci setup-u'... a, si era sa uit, iti mai trebuie si o camera complet izolata de orice sursa de lumina (adica sa fie intuneric bezna)

Edited by HeyLupu, 07 January 2006 - 18:09.


#13
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
SDV e prescurtarea de la stravechiul Scule Dispozitive Verificatoare. La cat se negociaza un service micut? Se mai poate indrepta ceva:)?

#14
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
pai nu mi-ai zis ce marca e, ca eu nu pot sa te ajut decat daca e Sony, altfel nu pot sa te incurc; pretul cred ca pe undeva in jur de 250RON, sau gratis daca mai e in garantie (asa tin minte de cand eram si io pe acolo...)

#15
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Ce sa mai... Pana la urma e plauzibila panarama asta cu iradierea senzorului pe care am facut-o initial? E posibil sau e cauza unui soc sau alta dracovenie? Aparatul e Sony, relativ nou, made in Japan de la mama lui si anomalia a aparut brusc, fara alte antecedente.  Ar trebui altii sa tina cont de asta? Nasol momentul...

#16
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
nope, aia cu iradierea senzorului nu e plauzibila deloc; incearca sa dai un reset la camera (trebuie sa aiba un buton de reset, daca imi zici ce model este iti spun si unde il gasesti - daca are), si daca nici asta nu rezolva problema, iti spun unde trebuie sa mergi pentru o reajustare de WB, dar ATENTIE ! verifica bine inainte de a o duce in service (verifica setari, citeste bine manualul), ca e sau nu defecta, pentru readjustment tot iti ia banii (adica indiferent ca o sa fie la fel si dupa ce o vei lua inapoi). iti spun toate astea pentru ca am lucrat in acel service Sony o buna bucata de vreme, si nu am intalnit nici o data acest defect (reajustari de WB am facut numai in cazuri in care am schimbat CCD, sau alta componenta legata de partea de semnal de la CCD). deci inca o data : verifica expunerea (trebuie sa fie pe auto), si white balance (de asemenea pe auto), pentru ca daca o duci in service, chiar si daca nu o repari si numai o duci acolo sa isi dea si ei cu parerea, trebuie sa platesti taxa de diagnosticare; si inca o chestie : daca o duci si ei iti spun ca nu are nimic, inseamna ca chiar nu are nimic (acest lucru il determina softu de adjustment, care nu prea minte nici o data...)

Edited by HeyLupu, 07 January 2006 - 19:16.


#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

View Post2xg, on Jan 7 2006, 06:53, said:

Aici sunt capturi de ecran din 2 filmulete facute cand am fost la bunici, aproximativ in aceeasi pozitie, cam pe la aceeasi ora (15:00), pe aceeasi vreme, inainte si dupa. Se observa flagrant diferenta:(.
geee, odata e cu roshu, apoi e cu verde...

#18
bodox2

bodox2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.05.2004
la prima vedere in thumbs asi zice ca in prima era zi... se vede cum bate lumina acolo peste aragaz... iar in a doua e noapte...
sau iar am baut cam mult ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate