Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

HiMedia Q5/Q10 QUAD CORE Android 4.4.2 TV Box

- - - - -
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#415
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Eu nu am avut niciodată problemele pe care le invocați voi aici, mă refer la cele spuse de Gran_Torino și Hansolo.

Dacă ești "fericitul" posesor al unui ruter prost, poți să dai și cu agheazmă pe lângă mini PC că n-o să meargă cum trebuie prin rețea.

Dacă se face referire la o "clonă" Blu-Ray, e normal să nu fie redată. Cred că trebuie eliminată cel puțin criptarea Cinavia și nu numai...

Dacă este vorba doar de niste BD-ISO 3D de 40-45 GB, încercați să le redați de pe unitate USB 3.0 și/sau rețea Gigabit.

Have fun!

#416
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
@koji, ce am mentionat eu e complet adevarat si verificat de mai multi inclusiv de cei de la Futeko. Mai exact, ultimele firmware la Q5 au default underscan si daca nu umbli prima oara sa dai zoom la maxim vei avea maxim 700 linii rezolutie indiferent de alte setari.
Chestie care se vede cel mai bine cu o grila, nu cu impresii generale.
Cum ai corectat setarea implicita ai pe grila vizibil inclusiv 4k.

Edited by Hansolo, 21 December 2015 - 08:19.


#417
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Eu credeam că este de bun simț să știi să setezi corect un mini PC media player sau ce-o mai fi atunci când îl deschizi prima dată sau după rescriere de firmware. Este elementar să-i răsfoiești setarile și să stii ce efecte au acestea, nu?

În afară de asta, sesizez o undă de ironie în cele scrise de tine și mi se pare că nu e cazul. Ai scris cumva aici și aici ceva de subscanare? Nu mai înțeleg eu limba română sau ce?

Have fun!

#418
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Problema e urmatoarea:
- nu reusesc deloc sa conectez mediaplayerul prin LAN. Wi-fi merge excelent, insa prin cablu nu vrea sa mearga sub nici o forma.
- setarea DHCP este pe auto, deci ar trebui sa-si ia setarile de retea singur.
- de vreo doua ori si-a luat IP prin cablu, dar cand am vrut sa accesez fisierele partajate, imi da mesaj ca nu gaseste network server.
- problema se mentine indiferent de firmware (atat oficial, cat si cel facut de CS).

E ceva ce nu fac corect? E vreo setare care imi scapa?

Multumesc frumos.

#419
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

View Postkoji, on 21 decembrie 2015 - 21:04, said:

Eu credeam că este de bun simț să știi să setezi corect un mini PC media player sau ce-o mai fi atunci când îl deschizi prima dată sau după rescriere de firmware. Este elementar să-i răsfoiești setarile și să stii ce efecte au acestea, nu?

În afară de asta, sesizez o undă de ironie în cele scrise de tine și mi se pare că nu e cazul. Ai scris cumva aici și aici ceva de subscanare? Nu mai înțeleg eu limba română sau ce?

Have fun!
Nu stiu ce ironie vezi. Mesajele mentionate erau catre cineva care m-a citat incomplet.
Mesajele indicate erau http://forum.softped...8#entry18104051 si http://forum.softped...6#entry18136490
Sau pe Futeko la http://www.futeko.co...php?topic=349.0

Treaba cu bun simt de asemenea te rog sa o pastrezi pentru tine, nu tolerez atacurile la persoana. Din link-ul de la Futeko nici cei de acolo n-au umblat la aceasta setare si nu stiau ce efect are asa ca pana nu prezinti faptul ca ai testat si observat acest lucru observatia ta e un simplu flame.

@batman, e curios ce se intampla, parerea mea e ca ai o problema la router. Eu am prin cablu cu DHCP si pot sa vad atat folderele partajate Windows (pe Himedia) cat si folderele de pe Himedia partajate cu Samba (pe un PC Windows sau pe Egreat R6A2).

Edited by Hansolo, 23 December 2015 - 11:31.


#420
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Nu am avut in intentie sa starnesc spiritele pe forum.

Referirea la bun simt avea caracter general nu este nicidecum un atac la persoana.

Tu mi-ai spus ca vin cu impresii generale.

Nu stiam ca futeko.com se ocupa cu implementarea standardelor in industrie si cu toate astea nu stiu sa seteze corect un aparat de 150 € sau cat o mai costa...

Daca te uiti la inceputurile subiectului vei constata ca m-am lovit de setarea afisarii corecte la Himedia inca din vremea cand aveam Dual-Core-ul de la ei, deci stiu ce spun.

Eu am facut referire la ultimele tale postari, iar tu imi spui ca vorbeai de unele de prin octombrie? Parca asa, sper sa nu gresesc. Puteai sa faci citarea acelor mesaje de la bun inceput, iar eu as fi stiut exact la ce te referi. Probabil ca nu as mai fi postat nimic referitor la vreo afirmatie de-a ta.

Lucrez in domeniul tehnic si printre atributii am inclusiv implementarea corecta a standardelor industriale rezolutive.

Acel tipar rezolutiv nu poate sta in picioare atat timp cat nu este impus ca un standard de calibrare industrial.

Presupunem ca cineva seteaza un aparat sa afiseze corect la iesire 1920x1080p@24/50/60 Hz si il pune sa redea un fisier 1280x720p. Aparatul va afisa pe 1920x1080p o imagine care are cu 150% mai putini pixeli, adica 1280x720p. Liniile de rezolutie raman cele setate de utilizator la iesire, piederea de calitate fiind direct legata de afisarea unui numar mult mai mic de pixeli.

Ma opresc aici, pentru ca nu este in intentia mea sa continui o disputa care nu isi are rostul pe forum.

Numai bine!

#421
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Am mai descoperit o problema: am incercat un film de test 2160p30fps. Se numeste Road to Machu Pichu. Problema e ca in Kodi 15.2 fisierul ruleaza foarte prost si sacadat, iar in Media Center ruleaza fara nici o problema. Trebuie instalate codecuri sau addon-uri in Kodi pt a viziona anumite filme?

Imi cer scuze daca intrebarile par stupide, dar sunt nou in Android si nu ma pricep deloc.

Edited by batman, 27 December 2015 - 14:23.


#422
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Asa cum bine a spus koji in posturile anterioare, in Kodi singura posibilitate de a vedea corect/fara probleme clipuri de rezolutie 4k e instalarea de wrapper de aici: http://www.futeko.co....php?topic=60.0
Acel wrapper va lansa player-ul Himedia in Kodi si va avea accelerarile necesare pentru redarea corecta.
Insa nu are nici un sens (cel putin pentru mine) sa faci asta, ca interfata mi se pare mult mai simplu de folosit Media Center decat Kodi pentru redare de filme de pe local/retea.
Nota: vezi sa nu uiti sa faci zoom maxim pentru a elimina underscan, altfel rezolutia 4k va fi redata la 720p.

Edited by Hansolo, 28 December 2015 - 09:19.


#423
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Pai cred ca wrapper e deja instalat in versiunea facuta de CS (pe care o am instalata).

#424
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Posibil sa fie sau nu instalata, am tot CS si nu mai retin daca am instalat manual sau nu. Pentru a vedea daca e instalata in Kodi te duci pe folderul cu un film si apesi butonul Menu pe telecomanda. Daca la Play with ai doua optiuni (DVD player sau Himedia) atunci ai wrapper instalat, altfel trebuie instalat manual.
Si cu wrapper-ul am vazut ca tot mediacenter e mai stabil, probabil ca in combinatia Kodi+wrapper sunt unele probleme (de RAM alocat, cine stie). Din nou, nu vad sensul redarii de filme 4k (sau orice film) din Kodi, pe acesta il folosesc doar la resurse online.

#425
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
wrapper este pre-instalat in FW CS, trebuie deschisa aplicatia wrapper pentru a instala playercorefactory.xml, dupa aceea va fi activ in Kodi.

#426
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Got it! Am rezolvat. Multumesc mult pentru ajutor.

#427
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Firmware nou Q5 4K3D. 11-DEC-2015. FIRMWARE HMD-3.0.3 FUTEKO-EN

#428
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
update_quadcore_Q5(updates&themed)_HMD-3.0.3 2015-12-11.095610
update_quadcore_Q10(updates&themed)_HMD-3.0.3 2015-12-14.092330
[ https://www.mediafire.com/convkey/61c2/z2c244d4thmmpiazg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fix: update not update model to QxxEN.2001 if you skip version 3.0.2 (bug updater-script in HMD-3.0.3)
- this custom FW can apply in top of any CS moded version (HMD-1.0.4,...,3.0.2)
Spoiler

Installation Instructions:
1. Rename update_quadcore_Q(...)_HMD-3.0.2(...).zip to update.zip
2. Copy update.zip to the root of a USB pen drive.
3. Insert the USB pen drive into any USB port of the Q5 quad.
4. With the Q5/Q10 quad turned off, use a paper clip or pen to press and hold the the pinhole restore button on the side of the Q5/Q10 quad(next to the USB ports).
5. While keeping the restore button pressed, turn on the Q5/Q10 quad.
6. The Q5/Q10 quad will show an Android droid logo and proceed to upgrade the firmware.
7. The box will auto-reboot when finished.
8. First boot can take few minutes, just wait...
Download Q5: mediafire.
Download Q10: mediafire.

YouTube 1080p:
A. install OGYouTube from here and enable all quality.
(if black screen you forgot enable all quality)
B. Spoofing_Samsung_SM-T325 download form here and update from menu.
(Don't to A+B well stack with adaptive streaming on 1440p)

Folositi pe propria raspundere(Use at your own risk).

Edited by cristianstoica, 03 January 2016 - 01:32.


#429
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Multumim CS

#430
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014
CS ai idee ce e diferit pe partea de hdmi detection.... de exemplu intre 1.0.8 si firmurile actuale? Caz concret eu folosesc mediaplayerul in felul urmator:

Din el cablul hdmi pleaca intr-un splitter de semnal video si imi da semnal la televizorul din sufragerie si la cel din dormitor. Nu ma uit simultan la ele. Tv-ul din sufragerie suporta 1080 p iar cel din dormitor doar 720p. Pana in prezent cand au aparut noile updateuri de firmware era ok. Ma uitam la  1080p in sufragerie iar cand plecam in dormitor si aprindeam Tv-ul trecea automat pe 720p. Acum cu noile firm nu se mai intampla chestia asta. Ai idee ce ar trebui modificat ca sa am din nou aceasta functie? :) Asta bineinteles fara sa imi cumpar un Tv 1080p si in dormitor.
Multumesc!

#431
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
Settings / More / Display / Optimal Display format
Acum este off in 1.0.8 era on in mod implicit.

#432
mrc1

mrc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2007
Multumim CS pt. efortul depus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate