Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

HiMedia Q5/Q10 QUAD CORE Android 4.4.2 TV Box

- - - - -
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#109
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Poate sa stea si la 70 grade, desi... - Nu e indicat , fiindca in timp duce la ''imbatranirea'' prematura a celorlalte componente electronice
Incearca daca nu e in garantie si monteaza un ventilator cumva pe la fantele de aerisire care le are sa traga caldura afara
Indicat ar fi sa montezi doua ventilatoare pe doua laterale opuse :
- unul sa bage aer inauntru
- unul sa scoata aerul cald afara
Adica sa creezi un ''curent fortat'' de aer care sa asigure o racire mai buna a procesorului
Sau daca nu un cooler/radiator ca in genul celor folosite la procesoarele de pe pc-uri
Daca e in garantie inapoiaza-l explicandu-le prb. avuta si sa incerce sa o rezolve - ori service-ul - ori sa iti dea altul care nu se ''incinge''  asa tare

#110
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta inseamna retur.
Prefer sa am un dispozitiv care functioneza in parametri nu sa stau cu ventilatoare sau cu alte modificari.

Edited by CristianAdrian, 15 March 2015 - 13:19.


#111
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai atunci ce mai astepti - RETUR
Sau astepti sa ti-se termine garantia , sa iti ''cada'' din cauza unei ''imbatraniri fortate'' a unei componente si apoi sa te plangi pe aici de........

- Tu cat timp poti sta intr-o camera la 40 de grade si o aerisire subdimensionata ?

Cam asta este situatia si cu componentele din interiorul carcasei
Nimeni nu zice ca nu iti functioneaza , insa in timp apar ''rateuri/blocaje'' ca apoi sa se strice vreo componenta si atunci.......

Edited by lupull, 20 February 2015 - 08:58.


#112
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
La aceste dispozitive in general racirea este pasiva si se face prin carcasa metalica. Este normal sa se incalzeasca, dar nu in exces. Un procesor de PC/Laptop poate ajunge in regim de lucru in sarcina si la 60-65 Grade de exemplu.
Acest tip de racire a fost implementat din mai multe motive:
- datorita clientilor care au reclamat faptul ca oricat de silentios ar fi un ventilator, acesta se aude si deranjeaza in timpul functionarii produsului.
- tot acesti clienti asteapta ca produsul sa fie de dimensiuni extrem de mici lucru care face imposibila disiparea caldurii fara sa se incalzeasca si carcasa metalica de aluminiu care chiar in acest scop a fost conceputa. Daca la un PC nu veti simti niciodata acea caldura, la un laptop sunt sigur ca ati intalnit portiuni din apropierea procesorului CPU sau GPU care se incalzesc relativ mai mult. La acest dispozitiv ganditi-va ca nu mai exista straturi de carcasa, placi, si suprafete mari, ventilatoare care sa raceasca temperatura degajata de functionarea normala a produsului.

Poate parea ca o problema pentru unii dar nu este, produsul fiind conceput sa functioneze foarte bine in aceste conditii.

Nu ar trebui sa va faceti probleme din acest punct de vedere, deoarece la o simpla cautare aici sau pe forumuri  dedicate de afara veti vedea ca nu au fost si nu sunt probleme din acest motiv cu aceste produse.
Si credeti-ma ca daca ar fi fost probleme s-ar fi umplut forumurile cu ele.

Bineinteles ca aveti si posibilitatea de retur conform politicilor de vanzare ale Comerciantilor.

Edited by suport_PNI, 20 February 2015 - 09:41.


#113
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Nu trebuie sa caute pe forumurile de afara , ci doar in threadul media playerelor cu android unde sunt doua exemple de curând cu niste Allwinner A80 care se opresc din varii motive , iar unul dintre presupusele motive fiind si incalzirea excesiva
Sunt de acord oarecum cu ce ati scris vis-a-vis de montarea unui cooler pe astfel de dispozitive , insa nici ca un dispozitiv care ajunge sau depaseste 70 de grade in mod constant sa fie normal
Ganditiva ca vine vara , multi useri nu au aere conditionate instalate sau locul media playerului nu e prea aerisit si astfel ca intr-o incapere in care temperatura ambianta depaseste constant 25 de grade + cele 70 de grade sau mai mult = ajungi la vreo 100 de grade constant
- Oare cat timp pot rezista componentele electronice la aceasta temperatura ?
Asta este din pacate MARELE DEZAVANTAJ la device-urile de dimensiuni reduse si care in timp duce la ''imbatrinirea fortata'' a componentelor interne
Putini useri insa tin seama de acest mare dezavantaj al unor astfel de device-uri , mai ales ca aceste device-uri trebuie sa redea formate hd/4k si deci disipatia de caldura/temperatura este un factor important de luat in seama

Adriatic , timpul imi va da dreptate sau nu
Insa daca e sa se intample din aceasta cauza , macar sa mai fie in garantie , altfel...........

#114
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
Q5 este la a treia generaţie, toate au folosit aceeaşi carcasă, nu au fost probleme cu încălzirea până acum .

deci, timpul a decis că nu trebuie să ne facem griji.

#115
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Exista probabil modele care au probleme cu caldura. Ideal e ca producatorul lor sa rezolve problema fie prin racire pasiva mai buna/ sau activa . Acum exista tehnologie care permite acest lucru.

Eu  prezint un feedback care se bazeaza pe urmatoarele:
- distributie si service Hi-Media in Romania de mai bine de 3 ani . Ex: modelul simplu Q5 se vinde din 2012 si nu a avut probleme din cauza incalzirii pana astazi.
- Datele oferite de producator si garantia oferita de acesta.
- Studiu si analiza topicurilor de pe forumurile dedicate de aici si de afara de unde se obtin informatii in mod constant care ajuta la imbunatatirea produselor.

E important sa privim istoricul brandului in domeniu, si feedback-ul din piata, pentru a nu induce in eroare posibilii cumparatori, pentru a nu panica actualii posesori,  ci pentru a-i ajuta sa faca o alegere cat mai buna.

Exista dispozitive si mai performante ca Hi-media cum ar fi Minix X8-H Plus care reda H.265 respectiv 4K si are review-uri foarte bune. Si acesta se comporta foarte bine la partea de racire si disipare a caldurii prin carcasa.

#116
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014
Am avut un Q5 2 dual core care nu se incalzea deloc. Pot  confirma intradevar ca actualul Q5 quad se incalzeste destul de bine. Nu este firbinte, dar este destul de  cald. Cu ce ati vazut temepratura ca sa o posetz si eu aici. Multumesc!

#117
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am stat sa masor temperatura, dar cand ai avut mai multe dispozitive in casa ca Q5II, Allwinner AW80 etc,
iar pe Q5 quad core nu poti sa tii mana e o problema.

 lupull, on 20 februarie 2015 - 10:11, said:

Nu trebuie sa caute pe forumurile de afara , ci doar in threadul media playerelor cu android unde sunt doua exemple de curând cu niste Allwinner A80 care se opresc din varii motive , iar unul dintre presupusele motive fiind si incalzirea excesiva
Sunt de acord oarecum cu ce ati scris vis-a-vis de montarea unui cooler pe astfel de dispozitive , insa nici ca un dispozitiv care ajunge sau depaseste 70 de grade in mod constant sa fie normal
Ganditiva ca vine vara , multi useri nu au aere conditionate instalate sau locul media playerului nu e prea aerisit si astfel ca intr-o incapere in care temperatura ambianta depaseste constant 25 de grade + cele 70 de grade sau mai mult = ajungi la vreo 100 de grade constant
- Oare cat timp pot rezista componentele electronice la aceasta temperatura ?
Asta este din pacate MARELE DEZAVANTAJ la device-urile de dimensiuni reduse si care in timp duce la ''imbatrinirea fortata'' a componentelor interne
Putini useri insa tin seama de acest mare dezavantaj al unor astfel de device-uri , mai ales ca aceste device-uri trebuie sa redea formate hd/4k si deci disipatia de caldura/temperatura este un factor important de luat in seama

Adriatic , timpul imi va da dreptate sau nu
Insa daca e sa se intample din aceasta cauza , macar sa mai fie in garantie , altfel...........

Sunt de acord ca racirea e esentiala.
La Q5 quad toata carcasa se incalzeste de nu poti tine mana, si asta dupa 20 minute.
Am avut zeci de playere dar modelul acesta depaseste orice limita.
Daca stiau ca se incalzeste excesiv de ce nu i-au facut suport pe verticala.

Edited by adiatric, 20 February 2015 - 13:30.


#118
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sau un ''radiator masiv'' ca la Prodigy , un model mai vechi de media player
Totusi probabil ca tu esti ''exceptia de la regula'' se mai poate intampla practic
Cel mai bine ar fi sa discuti cu service-ul daca e in garantie si sa ti-l schimbe , daca totusi ajungi sa ''fierbi oua'' pe el

Edited by lupull, 20 February 2015 - 13:40.


#119
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
@adiatric - ai mana sensibila masurat pe carcasa cu termometru de contact sunt ~38 de grade dupa rulare ~20 min dintr-un BD.
Adevarat este mai cald cu 3-4 grade decat Q5 dualcore, dar mult mai putin decat la R6s. Posted Image

De pe google, asa arata PCB v1.0.

[ https://www.mediafire.com/convkey/f4ce/96mk7kj9nyrdy59zg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este de preferat o carcasa calda decat scada frecventa CPU cand se incalzeste ca la Amlogic S802 / AllWinner A80, etc.

Edited by cristianstoica, 20 February 2015 - 14:40.


#120
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Chiar asteptam o masurare cu termometru de contact . Ne-ai facut curiosi cu infierbantarea adiatric. Perceptia caldurii poate fi diferita de la persoana la persoana, din acest motiv se foloseste termometru.

#121
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014
A incercat cineva totusi cu o aplicatie gen "cpu temperature " de pe playstore? Eu am sa incerc cand ajung acasa.

#122
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
EG-R1 a avut acelaşi sistem de răcire pasivă, folosind aceeaşi carcasă metalică, aceeaşi temperatură exterioară.
şi sunt utilizatori aici pe forum ce deţin unul cumpărat acum peste 5 ani  :-)

#123
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
@magicoolje
10 min StabilityTest / Cpu Temperature
[ https://www.mediafire.com/convkey/a678/ejmjlphb0tz9no8zg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru cine are timp poate face Stress Test Scenario dupa cele de aici/ aici.

Edited by cristianstoica, 20 February 2015 - 15:25.


#124
babyme

babyme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.01.2007

 puiut, on 02 ianuarie 2015 - 13:54, said:

model number Q5EN.1000 si build 1.0.4 2014-09-13.104221
Pot pune HMD-1.0.6 2014-11-12.133150 sau HMD-1.0.7 2014-11-25.114531?

Poti pune ce vrei...eu am la fel si am pus 1.0.7 si  1.0.7  CS...merge perfect.Din cat mi am dat seama astea au proc cortex A7 nu A9 dar nu sunt sigur...as vrea sa aflu diferenta intre q5en.1000 si 2000 dar inca nu am gasit decat pe un forum rusesc chestia cu A7 si A9.

#125
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Q5EN.1000 este firmware cu care vine Q5. Imediat ce am facut update a devenit Q5EN.2000.
Al meu Q5 se incalzeste sensibil mai tare decat R6s.
Poate producatorul va rezolva si problema cu incadrarea imagini pe ecran la filme 3D (respectiv marginile negre care apar).

#126
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

 puiut, on 21 februarie 2015 - 09:06, said:

Q5EN.1000 este firmware cu care vine Q5. Imediat ce am facut update a devenit Q5EN.2000.
Al meu Q5 se incalzeste sensibil mai tare decat R6s.
Poate producatorul va rezolva si problema cu incadrarea imagini pe ecran la filme 3D (respectiv marginile negre care apar).
Nu au rezolvare la asta:

 gmbanat, on 13 decembrie 2014 - 22:55, said:

@Cristian,am setat în fel și chip, la 3D blu-ray iso, chiar și la mkv 3D sbs/ho apar acele benzi negre ce se văd și în clip... sunt incredibil de enervante...
.....,apare imaginea în 3D dar iarăși cu acele dungi enervante...
Plus ca:

 gmbanat, on 13 decembrie 2014 - 22:55, said:

Pentru titrarea 3D,nu este rezolvare... am făcut tot ce am știut și cu programul 3dsubtitler până acum l-am folosit și când mă uitam cu eboda... dar pe himedia nici măcar titrările încorporate în 3D blu-ray iso originale, nu le vede 3D...doar 2D orice subtitrare...
Problema cu încălzirea nu e in regula, mi-au trecut si mie prin mana doua modele de mini pcuri care nu depaseau 40-45 de grade dupa câteva ore de functionare.
Nu esti singurul posesor care semnalează încălzirea peste normal la acest model:

 adiatric, on 20 februarie 2015 - 13:26, said:

Sunt de acord ca racirea e esentiala.
La Q5 quad toata carcasa se incalzeste de nu poti tine mana, si asta dupa 20 minute.
Am avut zeci de playere dar modelul acesta depaseste orice limita.
Daca stiau ca se incalzeste excesiv de ce nu i-au facut suport pe verticala.
Păcat ca are atâtea probleme acest himedia, mă atrăgea si pe mine, dar....

Edited by JanMakto, 21 February 2015 - 10:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate