Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Nastere Filantropia: pareri, experiente, impresii :)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Am facut acolo cursul de puericultura. Prima sesiune a fost cu lista (kilometrica) de chestii pe care trebuie sa le aduci de acasa. Printre altele trusa de epidurala si apa. Bine, au zis ca daca nu apuci sa iti aduci apa le poti da lor bani si se duc ei pana la nonstop sa iti cumpere :) . In concluzie, nevasta a nascut la privat (nastere naturala).

#20
idenisssa

idenisssa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2009
Buna ziua. Eu am nascut natural la Filantropia in sept 2015 cu dr Antohi. Spitalul este ok, curat si este pro nastere naturala. Eu eram in sapt 41 si dr mea a vrut sa ma bage in cezariana, dar seful de sectie nu i-a dat voie. Mi-au indus nasterea cu hormoni si pana la urma am reusit sa nasc natural. Am facut epidurala, dar pana la epidurala durerile au fost groaznice. Moasele au fost foarte ok, insa infirmierele m-au scos din sarite. Dupa ce am nascut, dr m-a mai lasat putin pe masa sa ma linistesc inainte sa fiu mutata din sala de nasteri. In timpul asta au venit 2 infirmiere sa faca curatenie in sala si eu le-am dat cate 10 lei pt asta. Desi abia nascusem si eram inca ametita dupa tot ce s-a intamplat, mare mi-a fost surpriza cand una din infirmiere imi zice ca e prea putin 10 lei. Mi-a cazut tavanul in cap, pt 5 min in care au facut curatenie, era prea putin 10 lei? Mai bine nu le dadeam nimic sa vad daca era mai bine. Si pe deasupra am auzit cum aceasta infirmiera spunea taticilor care veneau sa-si vada copiii abia nascuti ca sa fie draguti si cu ele. Nu pot sa cred, si mama si tata sunt in momentul ala ametiti de venirea bebelului si in loc sa se bucure de moment, vine una si-ti cere bani. Bataie de joc,imi pare rau ca nu am retinut numele infirmierei, dar am vazut-o prea putin ca apoi am fost dusa in salon, unde erau alte infirmiere, mult mai dragute.
Referitor la bani, am dat 1000 lei doctorei, 50 lei/moasa (sunt 2), cate 5-10 lei la asistente/infirmiere (depinde ce faceau), 200 lei pt epidurala (nu am venit de acasa cu kit sau altceva), 30 lei la neonatolog la fiecate vizita la bebe (la nastere nu am reusit sa dau ca nu am vazut-o,oricum a fost alta decat cea care venea in vizita).
Mult succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate