Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE

probleme domeniu sau configuratie...
 Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Recomandare pentru un acoperis di...
 Schimbare DVR/NVR Sistem de supra...

Suspensie sa bicicleta (fatbike)

Recomandare masina de facut cubur...

Racirea camerei

Epic Fly - primul meu joc

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

dobrocry

dobrocry

Junior Member

• Grup: Members

View PostpaulicaFX, on 27 decembrie 2014 - 14:51, said:

Cum ai avut grija ca jocul sa se scaleze ok pe mai multe rezolutii ?

Paulica am evitat scalarea pentru ca asta inseamna sa intind sau sa comprim imaginile. Si in general, asta arata groaznic. De fapt am taiat din ecran. Cu cat ai rezolutia mai wide, cu atat vezi mai mult din ecran. Doar vreo 2 imagini am fost nevoit sa le scalez si am avut grija ca imaginile sa nu sufere deformari.

sergiu9494

sergiu9494

Junior Member

Interesant joculetul, cu inca niste mici modificari, ai putea sa dai si o mica lovitura cu el. De modificat urgent ar fi partea cu cat de repede urca si coboara, ar trebui marita un pic. Astept un nou joc de la tine sa vad cum ai progresat. Mult succes!

dobrocry

dobrocry

Junior Member

La multi ani ! Scuze intarzierea Sergiu. Nu stiu precis cand ai  jucat jocul, dar chiar in perioada aia am marit gravitatia si viteza de urcare. Modicari minore mai fac la el, dar la cat de multe idei si sfaturi am primit, m-am hotarat sa le pun in aplicare intr-un nou joc, de care tocmai ma apuc. Intre timp am mai facut un mic proiect in Windows, (care mi-a luat numai 2 zile fata de jocul actual), pentru colegii de munca cu ocazia sarbatorilor, care a avut mare succes printre ei si pe care am sa il distribui gratuit si aici. Dar cred ca la sarbatorile viitoare, pentru ca trebuie modificat sa nu mai fie specific locului meu de munca si oricum in perioada asta nu mai are nici un farmec. Toate cele bune si un An Nou Fericit !

Edited by dobrocry, 02 January 2015 - 14:15.

shelder

shelder

Active Member

ai facut un update dar pe Google Play nu ai specificat ce modificari ai facut.

dobrocry

dobrocry

Junior Member

Asa e shelder. Nu am avut timp si am facut-o in graba. Am marit gravitatia si viteza de urcare, am schimbat bulele cu licuricii si inca cateva lucruri minore.

Cristiit

Cristiit

New Member

• Grup: Junior Members
E disponibil si pe IOS?

dobrocry

dobrocry

Junior Member

Din pacate inca nu, Cristi. Poate in viitor. Deabia am invatat cum sa il fac pentru Android. Urmatorul pas va fi pentru IOS si WP. Deocamdata nu am nici un dispozitiv cu IOS sau WP, pe care sa probez jocurile. Si ca sa imi deschid conturi si pe aceste platforme, implica si niste banuti. Sper ca voi reusi sa fac si asta. Numai bine.

lowly

lowly

Junior Member

Interesant jocul, imi place mult grafica si modul de joc, mult succes!

dobrocry

dobrocry

Junior Member

Ma bucur ca iti place jocul, lowly. Multumesc.

Piticu17

Piticu17

New Member

Salut, am descarcat si eu jocul tau azi si pot spune ca este unul reusit,cu o grafica excelenta, muzica placuta .Ce mi s-a parut un pic ciudat este atunci cand apas pe ecran parca are un delay si trebuie sa tin mai mult apasat pentru a misca avionul. Tu care ai lucrat cu GameMaker, ce sfaturi imi poti da inainte de a face un joc. Mersi !

dobrocry

dobrocry

Junior Member

Piticu, delay-ul de care cred ca spui, l-am intalnit pe vreo doua marci de telefoane, pe care am probat jocul, dintre care unul era Xperia Z2. Am incercat sa gasesc o explicatie, dar nu am reusit sa imi dau seama de ce un telefon atat de performant are delay, iar pe un Lg Optimus Net, cu un procesor de 800 mhz, 512 ram si un ecran mic, merge impecabil. Cand am creat jocul, pe langa gameplay (care nu prea mi-a iesit), grafica si sunet, un efort mare l-am facut pentru optimizarea jocului astfel incat sa mearga si pe cele mai slabe dispozitive.
Pentru sfaturi nu stiu daca sunt cel mai in masura sa le acord. Eu am cautat un program pe care poate sa il invete si un incepator in domeniu si fara experienta. Dupa ce am citit o multime de pareri, idei si review-uri, si am incercat cateva demo-uri (GameMaker, Construct 2, GameSalad), am ramas la GameMaker. Am urmarit o multime de tutoriale si le-am pus in practica pe toate. M-am incapatanat sa invat gml (limbajul de programare GameMaker) desi se poate si fara. Dupa care am incercat sa fac primul meu joc (un shooter), folosindu-ma in plin de manual si internet. Am realizat ca este mult prea greu pentru un invatacel ca mine. Am abandonat proiectul si am luat hotararea sa fac ceva mai simplu - Epic Fly. Dar asseturile cu licenta gratuita de pe internet sunt in mare parte de proasta calitate si invechite. Si chiar daca era primul meu joc, am vrut un joc ingrijit, pe care sa nu imi fie rusine sa il prezint. Desi stiam Photoshop am fost nevoit sa invat si Blender, pentru ca modele 3d gratuite si de calitate, se gasesc pe internet. Dupa care am invatat si putin Audacity pentru a modifica sunetele pentru joc. Poti urma aceiasi pasi, sau poti improviza pe parcurs. Dupa cum vezi, trebuie destul de multe si de aceea eu sustin ideea de echipa. Daca sunteti 2-3 prieteni, fiecare se poate ocupa de anumite sarcini. Te vei lovi mereu de piedici, te vei demoraliza si vei fi pe punctul de a abandona. Dar daca iti place ce faci si esti hotarat, ambitios si motivat vei trece peste ele. Crede-ma, am vazut jocuri facute acasa, superbe. Daca ai nevoie de ceva, te ajut cu placere. Succes.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate