Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)

KAZA Univisa

Reciclare hard disk-uri defecte v...
 Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Pot pune faianta noua peste adezi...

Probleme martorii de bord Opel Me...
 Opel Astra K sau Skoda Octavia 3?...

Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

Buget de vis: ce caravana sa aleg...
 Caut un VPN gratuit si un Antivir...

ajutor VPN

Sfaturi montaj folie antivapori l...

Sistem audio recomandat

Epic Fly - primul meu joc

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

dobrocry

dobrocry

Junior Member

• Grup: Members
Ok xtremdriving. Ma straduiesc sa ii multumesc pe cei mai multi, pentru ca pe toti, oricum nu am sa pot. Din pacate cu sunetele am avut cel mai mult de furca pentru ca la asta sunt cel mai afon. Oricum din parerile voastra invat, daca nu pentru jocul asta, atunci poate pentru urmatorul proiect.

Edited by dobrocry, 11 December 2014 - 18:49.

dobrocry

dobrocry

Junior Member

Va salut. Dupa cateva zile de munca titanica am reusit in dimineata asta sa postez o noua versiune a jocului. Am incercat sa tin cont de parerile voastre si am micsorat substantial timpul de joc din cadrul nivelurilor, modificandu-le in asa fel incat sa nu mai para repetitive. In acelasi timp am mai lucrat la sunete si grafica. De asemenea lucrez la un nou video pentru Youtube, deoarece cel actual este slab editat, sunetele de proasta calitate iar imaginile sacadate, facand un deserviciu jocului. Ma bucur ca am postat aici, pentru ca datorita aprecierilor voastre, am fost incurajat sa continui. Pentru asta va multumesc si astept in continuare pareri pro si contra, poate chiar si ceva idei noi.

stefy

stefy

Member

Salut, am intrat si eu si sunt foarte impresionat de look-ul jocului si de atmosfera. Nu stiu ce ai modificat in ultimele zile dar eu acum am luat jocul prima data si grafica+sunet+atmosfera mi se pare WOW.
Eu chiar cred ca tu ai un joc cu f mare potential pe maini, asa zic.

Acum sa iti zic care mi se pare mie problema pentru care jocul in versiunea asta nu va avea niciodata succes precum angry birds sau subway surf sau etc.
Am jucat primele 2 nivele si gameplayul e plictisitor. Adica jocurile de succes au 1 din 2 lucruri sau amandoua:
1. Upgrade-uri
2. Distanta
Faza e in felul urmator: Un joc trebuie sa iti dea un motiv sa te intorci, sa joci din nou.
Upgrade-urile sunt un motiv interesant si e ceva psihologic ptr care vrei sa joci un joc cu upgrade-uri, ai un sentiment de progress. Ai putea sa implementezi ceva de genul cu bulele alea de aer. Gen sa poti cumpara motorase, rachetele, boost-uri, noi modele de avioane, etc pentru bilutele alea.
Apoi si jocurile care se bazeaza pe ideea asta cu Recordul de 500 metri, 864 metri, etc au succes pentru ca la fel, te fac sa te intorci ca sa ajungi mai departe, sa iti bati recordul. Si le joci si cu prietenii si va bateti in recorduri.
Asa sa joci de nebun 80 nivele care par f asemanatoare nu are sens...

Asculta-ma ca nu iti spun prostii. Trebuie sa imbunatatesti gameplay-ul, nu neaparat sa-l faci mai complicat dar sa-l imbunatatesti cumva.
Macar fa nivelele foarte diferite!?! Sau poate ca ele sunt f diferite pe la nivelu 20, dar eu am jucat primele 2 si mi se par la fel...Gen nu sunt capcane, obstacole, inamici, plante carnivore mancatoare de avioane etc :-? Eu ca jucator nu o sa joc pana la nivelu 35 sa aflu daca pe acolo apar mari diferente
In loc sa faci 80 nivele poate mai bine faceai 6 nivele foarte detaliate, si pe masura ce jocul avea succes mai adaugai...
Asta este alt model de succes gen candy crush cu nivele diferite si o "harta" in loc de  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10. (harta cum e aici http://s29.postimg.o...gyhz/rz_Nh4.jpg .->Asta are efectul ca iti da indicii vizuale cu privire la faptul ca nivelele sunt f diferite, si impartite pe zone cu anumite teme : dragoni, ciocolata, aur, etc )

Deci ti-am dat 3 idei: upgrades, distance, nivele f detaliate si putine...: nu sa joci primele 2 nivele si sa para la fel...ca nu mai joci mai departe.
Asta cu distance nu merge, ca doar nu ai muncit degeaba atata ca sa dai delete la tot. Dar ai putea sa micsorezi, sa compresezi numarul nivelelor incat sa fie foarte diferite toate, nu? Daca mai adaugi si un sistem cu upgrades ai putea avea un mega succes.

Inca ceva: Intro-ul pare foarte neprofesional, mai ales pentru ca engleza e proasta, si mie ca player anonim imi sare in ochi chestia asta:

How much happiness bring beautiful things from our lives /// asta nu are sens, gen nu inteleg ce ar trebui sa insemne in romana
But what would happen if we lose happiness? /// Corect: But what would happen if we lost happiness?
How far we could go, to recover it? /// Corect: How far could we go to recover it?

Mnah, nu sunt eu vreo autoritate, dar ma pricep cat de cat. Desi probabil cel mai bine e sa dai $5 la un nativ cu facultate de Creative Writing pe freelancer.com (Sunt multi, ca astia sunt someri in general Posted Image) )

Also, fontul e un pic taiat in partea de jos, sau mi se pare mie? (gen nu ai facut casuta de text destul de inalta?)

Edited by stefy, 14 December 2014 - 14:53.

dobrocry

dobrocry

Junior Member

Mi-ai dat multe idei bune, pe care le-as pune cu placere in aplicare, dar care inca mi se par destul de greu de pus in practica. Engleza intr-adevar nu o stapanesc prea bine iar fontul asa este el. Oricum voi incerca sa creez un alt joc, poate o continuare la asta, in care sa pun mai mult accent pe gameplay, pentru ca grafica o am deja si nu trebuie sa o iau de la zero. Probabil voi incerca ideile cu batutul recordului si cumpararea de item-uri noi, poate chiar upgrade-uri. Dar pentru asta trebuie sa mai invat. Cel mai mare accent l-am pus pe grafica pentru ca Photoshop si ceva Blender stiam deja. Oricum, dupa cum spuneam in primul post asa invat. Sincer, cand m-am apucat de joc nu credeam ca voi ajunge nici la nivelul asta. Dar o data ce am ajuns aici am sa incerc sa ajung si mai departe. Multumesc pentru interes si idei, stefy. Mai astept si altele.

stefy

stefy

Member

View Postdobrocry, on 14 decembrie 2014 - 15:26, said:

Mi-ai dat multe idei bune, pe care le-as pune cu placere in aplicare, dar care inca mi se par destul de greu de pus in practica. Engleza intr-adevar nu o stapanesc prea bine iar fontul asa este el. Oricum voi incerca sa creez un alt joc, poate o continuare la asta, in care sa pun mai mult accent pe gameplay, pentru ca grafica o am deja si nu trebuie sa o iau de la zero. Probabil voi incerca ideile cu batutul recordului si cumpararea de item-uri noi, poate chiar upgrade-uri. Dar pentru asta trebuie sa mai invat. Cel mai mare accent l-am pus pe grafica pentru ca Photoshop si ceva Blender stiam deja. Oricum, dupa cum spuneam in primul post asa invat. Sincer, cand m-am apucat de joc nu credeam ca voi ajunge nici la nivelul asta. Dar o data ce am ajuns aici am sa incerc sa ajung si mai departe. Multumesc pentru interes si idei, stefy. Mai astept si altele.

Ma bucur daca ti-am fost de folos.
Eu ti-am scris ptr ca eu cred ca tu ai putea sa ai un joc acolo pe Google Play cu 10,000,000 downloaduri din care sa scoti o gramada de bani cu in-app purchases.

Majoritatea  nu sunt capabili sa faca partea de grafica foarte bine (pe care tu ai facut-o la un nivel professional. Nu stiu ce lucrezi dar arata super), chiar daca se descurca la gameplay. Parerea mea este sa furi un gameplay clasic de succes si sa ii dai o implementare cu grafica high quality. Daca faci asta ai mega succes, parerea mea.

Poti sa cauti seria Learn to fly sa vezi cum este (are upgrades+distance), sau altceva gen upgrades+ nivele f detaliate (Desi asta consuma mai mult timp)

Bafta oricum

Edited by stefy, 14 December 2014 - 19:02.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Super... felicitari!

slai

slai

User Incredibil

• Grup: Senior Members
A,  și fa în asa fel încât la terminarea unui nivel sa nu înceapă automat următorul. Pune o pagina cu felicitări sau ceva. Și schimba pagina de exit,  aia mi se pare urâtă.

dobrocry

dobrocry

Junior Member

Stefy im face placere optimismul tau. Dar pana la 10.000.000 de downloaduri mai am cale luuuunnggaaa :) Am sa incerc sa ascult sfaturile tale, asa cum le-am ascultat si pe ale celorlalti utilizatori. Lucrezi cumva in domeniu? Pentru ca mi se pare ca stii mai multe decat noi, ceilalti.

Multumesc netfree. Orice incurajare ajuta.

Slai, pai la terminare fiecarui nivel, ca recompensa pentru scorul obtinut apar niste stelute si un mesaj de incurajare. Si in legatura cu pagina de exit, exact inainte de lansare am schimbat-o :) Sa o fi vazut pe cealalta :) Am incercat sa fac una care sa se potriveasca la orice culoare de background. Am sa vad daca pot face una mai placuta. Asta nu ar trebui sa fie prea greu.

Oricum, va multumesc tuturor. Am primit aprecieri si pareri mai bune decat se astepta un incepator. Si desi jocul meu nu a spart nici un record, sunt mai optimist decat cand am scris primul post.

slai

slai

User Incredibil

nu stiu, io daca termin un nivel (nu zic, m-am blocat pe la 12, ceva de genul asta), incepe automat urmatorul.
pe pagina de exit, cred ca si daca scoti din chenar mesajul, maresti un pic scrisul ar fi o.k.
eventual pune si avionul acolo, cand zice userul ca iese, sa faca ala o secunda o mutra suparata si dupa sa se inchida jocul...

dobrocry

dobrocry

Junior Member

Curios. La sfarsitul fiecarui nivel ar trebui sa iti apara o imagine ca asta
[ https://i.imgur.com/9nfQcAZ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De unde poti sa rejoci nivelul, sa iti alegi alt nivel, sa poti trece la urmatorul sau sa iesi din joc. Nu iti apare asa ceva?

View Postslai, on 14 decembrie 2014 - 21:39, said:

cand zice userul ca iese, sa faca ala o secunda o mutra suparata si dupa sa se inchida jocul...
:) Notat :)

kingwarrior

kingwarrior

Junior Member

Salut dobrocry!
Azi am descarcat si eu Epic Fly si as avea cateva idei..
1. Sunetul de pe fundal este cam enervant
2. Avionul ar trebui sa poata fi manevrat mai usor. Eu tin apasat vreo 3 sec ca sa se ridice avionul.
3. Runzi mai scurte.
4. Un high score ar merge

In rest pot spune doar ca ai facut o treaba minunata cu grafica! Bafta in continuare ;)

tzaq93

tzaq93

Senior Member

Salut! Sunt anul 3 la medicina.

As dori sa te intreb daca poti face un joc asemanator dar sa fie cu un spermatozoid 3d cu miscari fluide care sa calatoreasca in interiorul unui uter?

dobrocry

dobrocry

Junior Member

Va salut

kingwarrior.
1. Care din sunetele de fundal ? Intr-adevar, probabil trebuia sa gasesc un alt sunet pentru avion.
2. Ca sa se ridice avionul mai repede, ar fi insemnat sa il fac sa si coboare la fel de repede. In cazul asta nu stiu daca ar fi fost mai usor de manevrat.
3. :) Runzile deja le-am facut mai scurte. Daca astea ti se par lungi, sa le fi vazut pe cele dinainte :) Probabil in viitor am sa le mai scurtez.
4. Asa e, ar merge.
Multumesc pentru sfaturi si urari. Numai bine.

tzaq93
Binenteles ca se poate ce vrei tu. Dar nu stiu cat ar putea dura, pentru ca inca nu am experienta necesara sa imi pot da seama cat timp imi va lua. Dar oricum mult mai putin decat a durat jocul asta :) Toate cele bune.

slai

slai

User Incredibil

View Postdobrocry, on 14 decembrie 2014 - 22:48, said:

Curios. La sfarsitul fiecarui nivel ar trebui sa iti apara o imagine ca asta
[ https://i.imgur.com/9nfQcAZ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De unde poti sa rejoci nivelul, sa iti alegi alt nivel, sa poti trece la urmatorul sau sa iesi din joc. Nu iti apare asa ceva?

Posted Image Notat Posted Image

ba da, din instinct dadeam direct pe sageata dubla.
fiumeu a reusit sa ajunga pe la 20, io am renuntat pe la 13, pentru mine e prea greu. cand mai vedeam ca am ajuns la finalul nivelului si nu treceam nivelul ca nu aveam suficient punctaj, era de-a dreptul frustrant.

shelder

shelder

Active Member

frumos jocul. punctajul il faci din bule, nu?

L.E.

View Posttzaq93, on 17 decembrie 2014 - 10:12, said:

As dori sa te intreb daca poti face un joc asemanator dar sa fie cu un spermatozoid 3d cu miscari fluide care sa calatoreasca in interiorul unui uter?
exista deja. https://play.google....perminator.game

Edited by shelder, 24 December 2014 - 21:30.

bullterrorist

bullterrorist

Senior Member

Nu poti sa il publici si pentru wp?

dobrocry

dobrocry

Junior Member

Va salut.

Slai, ma straduiesc ca urmatorul joc sa te atraga mai multe nivele :)

View Postshelder, on 24 decembrie 2014 - 21:27, said:

frumos jocul. punctajul il faci din bule, nu?

Multumesc shelder. Punctajul il faci din bule si din numarul de vieti cu care ramai la sfarsitul fiecarui nivel.

View Postbullterrorist, on 26 decembrie 2014 - 21:20, said:

Nu poti sa il publici si pentru wp?

Bullterorist, pot face jocul pentru mai multe platforme. Dar trebuie pentru fiecare platforma in parte descarcat cate un sdk care este destul de voluminos. Si mai trebuie facut cate un cont, care se plateste, pentru fiecare market in parte (android, windows phone, ios). Si nu am nici un dispozitiv prin jurul meu cu windows phone pe el, pe care sa pot proba jocul inainte sa il public. Am cautat si am aflat ca sunt intr-adevar modulatoare in Visual Studio pe care se pot proba jocul, dar trebuie sa ma intelegi ca  toate astea imi solicita foarte mult timp. Timp pe care nu prea il am. Incet, incet am sa le fac pe toate. Eu deabia am publicat primul meu joc pe Google Play si a trebuit sa o iau de la zero. Pentru ca nu stiam cum se face, incepand de la crearea jocului si pana la publicarea lui. Oricum, ma bucur pentru interesul tau si ma recompensez la urmatorul joc, care sper ca va fi mai bun.

Toate cele bune.

paulicaFX

paulicaFX

Member

Cum ai avut grija ca jocul sa se scaleze ok pe mai multe rezolutii ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate