Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Cu masina, spre Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#19
g0guletu

g0guletu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.06.2011
Vinietele pt ungaria si austria le poti lua din vama din romania.in austria cauta benzinaria de la oed,e o iesire de pe autostrada si ai benzinaria mare,cu locuri de parcare si la exterior si la interior,posibilitate de a lua masa acolo.e cea mai ieftina motorina de pe teaseul spre belgia pt mine acolo.drum bun!

#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostBursul, on 11 decembrie 2014 - 08:48, said:

Daca ai fost duminica dupa-masa/seara asa este, zona München e dezastru. In rest e mai ok decat in zona Stuttgart de exemplu, acolo sunt mai dese ambuteiajele.

Nu trece pe acolo. M-aș feri să trec pe lângă vreun oraș mare gen Wurzburg la ora la care se pleacă la lucru.

View Postpetit_christian, on 11 decembrie 2014 - 03:52, said:

Bonus: benzina/motorina din Ro. Faci plinul inainte de granita.In Hu nimic.

În at de la Oed, cum a mai zis un coleg. Motorină bună și ieftină, se iese 1 km de pe autostradă.

View PostAdrianHH, on 11 decembrie 2014 - 13:01, said:

Bucuresti-Munchen 19h via Sibiu-Lugoj-Tm cu 1h.15-1h30min pauze.Bonus ceata feroce de la Nadlac pana in Munchen.2 soferi.Nov 2014.S-au mai deschis si alte tronsoane de autostrada de atunci la noi,deci se poate si mai bine.

Din câte văd omul vrea să ajungă în nord. Mai mănânci o pită până acolo, la 160-170 pe zonele nelimitate.

#21
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Am tot auzit si pareri cu bulina verde, ca iti trebuie pentru anumite zone, orase, difera de la benzinar la diesel, stie cineva ?

Multumesc pentru informatii.

Attached Files



#22
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Cauta pe net benzinariile Jet. E semnificativ mai ieftin ca la Oed. Pana sa aflu am lasat si eu ceva bani la Oed.Vigneta de hu e mai ieftina si e mai comod de pe net. Calitativ, benzina e la fel si in De si in At. Ca pret mai ieftin in At si pe nationale in De.

#23
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010

View Posttfmercedez, on 11 decembrie 2014 - 02:11, said:

Verifica sa ai carte verde valabila
Talonul masinii, ITP valabil, permis de conducere, CI sau pasaport valabile min 6 luni pentru toti pasagerii, un act legalizat de la proprietarul masinii..

Arata-mi te rog o lege care precizeaza cele 6 luni valabile spuse de tine. Altfel e doar dezimformare.

http://europa.eu/you...en/index_ro.htm

http://europa.eu/you...ty/index_ro.htm

Edited by crull, 11 December 2014 - 18:03.


#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca si fazele cu cartea verde si ITP-ul.

#25
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Eu nu vreau să creez polemici, dar eu am fost în centru' la München fără placheta verde....
Asta cu mașina cu numere ro, am și mașină cu numere nemțești, la aia am primit placheta verde când l-am înmatriculat.....

Cu toate că mașina (Bora) este euro 2 ;)

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si eu am parcat aproape o ora acolo unde spunea ca n-ai voie decit 30 minute. Morala?

#27
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
În general dacă văd că ai numere străine nu te "taxeaza"....

#28
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Am intrebat eu politistul de frontiera saptamana trecuta pe Otopeni si mi-a confirmat ca se poate iesi in UE cu pasaportul pana la data expirarii. (pasaportul unuia din copii expira in aprilie iar noi vrem sa plecam in martie)

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,454
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcrull, on 11 decembrie 2014 - 18:02, said:


Arata-mi te rog o lege care precizeaza cele 6 luni valabile spuse de tine. Altfel e doar dezimformare.

http://europa.eu/you...en/index_ro.htm

http://europa.eu/you...ty/index_ro.htm
Vai, vai.. astept citatie la tribunal.
Da' chiar cine esti tu sa ma iei cu hopa mitica? De parca ai fi un "om mare".
Din partea mea sa se duca si fara acte.
Intra si tu pe site la MAE si citeste pe acolo sfaturi utile.


View Postmdt, on 11 decembrie 2014 - 21:44, said:

Am intrebat eu politistul de frontiera saptamana trecuta pe Otopeni si mi-a confirmat ca se poate iesi in UE cu pasaportul pana la data expirarii. (pasaportul unuia din copii expira in aprilie iar noi vrem sa plecam in martie)
Mie mi-a facut mutre sarboaica la vama, ca imi expira buletinul peste 2 saptamani. Aveam si pasaport .. si mi-a cerut sa vada .

#30
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Nu conteaza cine face mutre si  de ce. Conteaza ce zice legea.Fiind vb de sarbi, poate  se astepta sa respecti traditia. Aia cu 'dai pet' ? Cine stie, cunoaste. Dilentanti fac vorbire.
Si in plus se mai uita si ei asa la fata omului.
Oameni buni, invatati-va bine drepturile si aparati-le, ca de aia ne iau unii si altii la misto,  ca multa lume din neinformare,  frica de autoritati, lasa capul in jos si se lasa intimidata atunci cand nu trebuie.


P.S iniator traseul ales e bun.Lamuriri amanuntite ai primit
Asa ca, drumuri bune, fara cuie..., ca presimt ca o sa se incinga spiritele si pe topicul asta.

Edited by petit_christian, 12 December 2014 - 03:06.


#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View Postferibalint, on 11 decembrie 2014 - 20:25, said:

Eu nu vreau să creez polemici, dar eu am fost în centru' la München fără placheta verde....
Asta cu mașina cu numere ro, am și mașină cu numere nemțești, la aia am primit placheta verde când l-am înmatriculat.....

Cu toate că mașina (Bora) este euro 2 Posted Image
Pentru ca toate benzinarele primesc placheta verde indiferent de euro.

Si eu am trecut cu masina exact prin Marienplatz (centru), nu au voie decat taxiurile si autobuzele. Sunt mai tare ca tinePosted Image

#32
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010

View Posttfmercedez, on 12 decembrie 2014 - 02:28, said:

Vai, vai.. astept citatie la tribunal.
Da' chiar cine esti tu sa ma iei cu hopa mitica? De parca ai fi un "om mare".
Din partea mea sa se duca si fara acte.
Intra si tu pe site la MAE si citeste pe acolo sfaturi utile.



Mie mi-a facut mutre sarboaica la vama, ca imi expira buletinul peste 2 saptamani. Aveam si pasaport .. si mi-a cerut sa vada .

Dar tu cine esti ? Adu ceva util subiectului ,nu dezinformari. Omu poate te crede si sta acasa ca are CI valabila 2 luni.

CI se poate preschimba anticipat cu maxim 3 luni. Deci cele 6 luni ale tale pica.

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,454
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcrull, on 12 decembrie 2014 - 14:57, said:


Dar tu cine esti ? Adu ceva util subiectului ,nu dezinformari. Omu poate te crede si sta acasa ca are CI valabila 2 luni.

CI se poate preschimba anticipat cu maxim 3 luni. Deci cele 6 luni ale tale pica.
Si daca il pierde?
Hai las-o moarta.


#34
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Uh, e mai greu de pierdut un CI care expira in 10 ani decit unul care expira in 2 luni?

#35
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,691
  • Înscris: 23.04.2007

View Posttfmercedez, on 11 decembrie 2014 - 13:28, said:

Nu stiu. Asa imi amintesc ca a costat prin 2008 sau 2009 vand am fost ultima data la Viena.
Si eu imi amintesc ca la inceputu' lu' ianuarie 2009 am luat benzina cu vreo 0.85 € undeva pe linga Parndorf Posted Image

View Postferibalint, on 11 decembrie 2014 - 20:25, said:

dar eu am fost în centru' la München fără placheta verde....
Asta cu mașina cu numere ro, am și mașină cu numere nemțești
Si eu ... pe vremea cind nu trebuia "placheta verde" ... cind a trebuit am cumparat-o Posted Image

PS - "asta cu mașina cu numere ro" (n-"am și mașină cu numere nemțești")

View Postrazvan_milan08, on 11 decembrie 2014 - 16:28, said:

Am tot auzit si pareri cu bulina verde, ca iti trebuie pentru anumite zone, orase, difera de la benzinar la diesel, stie cineva ?

UMWELTPLAKETTE

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,454
  • Înscris: 15.06.2007

View Postadrian_r5, on 12 decembrie 2014 - 18:05, said:

Si eu imi amintesc ca la inceputu' lu' ianuarie 2009 am luat benzina cu vreo 0.85 € undeva pe linga Parndorf Posted Image


Si eu ... pe vremea cind nu trebuia "placheta verde" ... cind a trebuit am cumparat-o Posted Image

PS - "asta cu mașina cu numere ro" (n-"am și mașină cu numere nemțești")



UMWELTPLAKETTE
Nu stiu ca pe mine un plin din Timisoara imi ajunge dus intors pana la Viena .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate