Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Vecin rau-voitor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#37
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 spare-me, on 09 decembrie 2014 - 22:26, said:

nu, nu inteleg!
singurul lucru pe care-l inteleg e ca tu folosesti haotic si eronat niste termeni pe care nu ii cuprinzi.
ti s-au cerut exemple si n-ai dat.
in afara de garaj, mai ai si altele?

Imi zici mie ca nu inteleg dar nu spui nimic concret. Argumenteaza ce intelegi tu prin abuz de drept.
Uite ceva ajutator: „niciun drept nu poate fi exercitat în scopul de a vătăma sau păgubi pe altul ori într-un mod excesiv şi nerezonabil, contrar bunei-credinţe”

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu am ce sa-ti spun concret pentru ca nu poti pricepe.
daca esti asa mare expert in drept nu stiu ce cauti aici.
in afara de faptul ca omul respectiv adreseaza sesizari, poti detalia?
in afara de garaj n-ai mentionat nimic.

ce raspuns vrei?
ai fost vatamat? ai fost pagubit? i-ai probat intentia?

#39
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 spare-me, on 09 decembrie 2014 - 22:46, said:

nu am ce sa-ti spun concret pentru ca nu poti pricepe.
daca esti asa mare expert in drept nu stiu ce cauti aici.
in afara de faptul ca omul respectiv adreseaza sesizari, poti detalia?
in afara de garaj n-ai mentionat nimic.

ce raspuns vrei?
ai fost vatamat? ai fost pagubit? i-ai probat intentia?


Nu inteleg ce alte lucruri in afara de sesizari ce ma privesc in mod exclusiv ar trebui sa faca ca sa ma deranjeze indeajuns. :))
1.Da, mi-au fost solicitate documentele oficiale pe care le avea si primaria eventual cu prezentare in persoana la sediul autoritatii publice;
2. da, am fost considerat potential infractor;
3. da, pentru ca este a 2-a sesizare cu acelasi continut dupa ce a primit raspuns negativ la prima.

#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1.deci e vorba de 2 sesizari?
2.ce-nseamna, in temeiul legii, c-ai "fost considerat potential infractor"?

nu renunti la a folosi aiurea termeni auziti la tv, nu? :)

#41
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 spare-me, on 09 decembrie 2014 - 22:58, said:

1.deci e vorba de 2 sesizari?
2.ce-nseamna, in temeiul legii, c-ai "fost considerat potential infractor"?

nu renunti la a folosi aiurea termeni auziti la tv, nu? Posted Image

da
inseamna ca autoritatile publice mi-au solicitat sa-mi demonstrez nevinovatia; or, tot ele sunt cele care au emis aprobarile in cauza.

Care sunt aia?
Fii mai specific in agumentatie.

Edited by mihaigerard, 09 December 2014 - 23:07.


#42
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu nu argumentez nimic. tu starnesti o furtuna intr-un pahar cu apa, augmentand, evident, artificial o situatie si folosind termeni juridici pe care nu ii intelegi provoci o mana de oameni sa-ti raspunda alambicat intr-un mod disproportionat fata de realitate.

NU esti considerat infractor, NU ti-a facut nimeni nicio plangere penala, NU ti-a cerut nimeni sa-ti dovedesti nevinovatia intrucat nimeni nu ti-a comunicat ca ai fi vinovat de ceva.
iar un vecin, sau ce e el are dreptul sa faca o sesizare (Sau petitie)...are dreptul sa faca si doua. si daca institutia are nevoie de tine sau de documentele tale pentru a-i comunica un raspuns, ghinion. nu inseamna nici ca esti infractor, nici ca esti hartuiti nici nimic.

si p.s - toti suntem potentiali infractori Posted Image

si p.s-2 - care e "speta"?...

Edited by spare-me, 09 December 2014 - 23:13.


#43
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Inca mai exista prezumtia de nevinovatie.
Nu trebuie sa iti dovedesti nici o nevinovatie nimanui, nici in fata primariei, primaria nefiind instanta si nici politie. Din cauza asta nu trebuie sa te explici pe la primarie, nu trebuie sa dai declaratii pe acolo.
Te agiti degeaba pentru nimic, ti-am zis: il ignori pe ala cu tot cu plangerile lui si gata.

#44
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
gresit din nou, din toate punctele de vedere. chiar nu inteleg cum va e atat de usor sa vorbiti despre niste lucruri care va depasesc.

in primul rand tu aduci in discutie un considerent avut in vedere de legea PENALA.. concluzia? nicio treaba cu subiectul.

in al doilea rand NIMENI, printr-o sesizare, nu a invinovatit pe cineva. dar daca o autoritate publica locala solicita documente, domnul in cauza ar trebui sa le prezinte. la fel de bine poate sa nu le prezinte si sa astepte sa-i fie solicitate in instanta, in CIVIL.

concluzia, la modul general, e buna. ignora-l pe idiot. in acelasi timp, insa, evitati sa folositi termeni pe care nu-i cunoasteti.

#45
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
E vorba de vreun garaj din ala jmecher la parter de bloc in spatiu verde?

Offtopic:
Sincer cand vad cazane de 3000 de euro bagate in tot felul de custi pe langa blocuri parca as face si eu o petitie ceva.

#46
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006


 spare-me, on 09 decembrie 2014 - 23:12, said:

eu nu argumentez nimic. tu starnesti o furtuna intr-un pahar cu apa, augmentand, evident, artificial o situatie si folosind termeni juridici pe care nu ii intelegi provoci o mana de oameni sa-ti raspunda alambicat intr-un mod disproportionat fata de realitate.

NU esti considerat infractor, NU ti-a facut nimeni nicio plangere penala, NU ti-a cerut nimeni sa-ti dovedesti nevinovatia intrucat nimeni nu ti-a comunicat ca ai fi vinovat de ceva.
iar un vecin, sau ce e el are dreptul sa faca o sesizare (Sau petitie)...are dreptul sa faca si doua. si daca institutia are nevoie de tine sau de documentele tale pentru a-i comunica un raspuns, ghinion. nu inseamna nici ca esti infractor, nici ca esti hartuiti nici nimic.

si p.s - toti suntem potentiali infractori Posted Image

si p.s-2 - care e "speta"?...

Garajul respectiv face parte dintr-o curte și are deschidere la strada,  cum au majoritatea. Este specificat in toate documentațiile proprietății, având aprobările solicitate de primărie încă de pe vremea când a fost construită casa,  adică acum 30 de ani.
Nu știu cum sunt considerat - infractor sau prost -  dar atunci când un idiot face o sesizare cum ca acel garaj e construit pe domeniul public, fie adresându-se primăriei, politiei, procuraturii sau mai știu eu cui, acea instituție publică sesizată în loc sa vină la mine să-mi ceară documentele oficiale ar trebui sa se ducă naibii la primărie sa le ia de acolo sa vadă dacă sesizarea aia e întemeiată sau nu,  nu sa vina buluc pe capul meu când documentele alea ar trebui sa fie la primărie. Înțelegi?  De fapt asta e problema. În cel mai rău caz,  eu ar trebui sa fiu informat printr-o nota, ceva de genul: bună ziua. Un idiot a formulat o sesizare în ce privește legalitatea amplasării garajului dumneavoastră. Vom face verificări în acest caz și va vom aduce la cunoștință rezoluția.
Sa nu mai zic de situația penibila în care însuși organul de control al primăriei Îți solicita acele documente.

Deci mai ușor cu pianul pe scări. :)

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Asta e parerea ta. Nu scrie nicaieri ca lucrurile trebuie sa decurga dupa cum ti se pare tie ca e corect.
Ce ma uimeste pe mine este ca in continuare vorbesti vorbe.
Deci, cine, concret a venit la tine? Institutie si functie? Ce ti a zis? Cum arata sesizarea? Cum s a solutionat si cand? Cu data? Cand a fost depusa urmatoarea? Cum arata? Cine te a informat? Cum? Ai depus la randul tau o sesizare la institutia respectiva?

Cum adica primaria politia sau procuratura? Pai la tine cine a venit? Ce ti a zis! Etc?

#48
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 spare-me, on 10 decembrie 2014 - 10:19, said:

Asta e parerea ta. Nu scrie nicaieri ca lucrurile trebuie sa decurga dupa cum ti se pare tie ca e corect.
Ce ma uimeste pe mine este ca in continuare vorbesti vorbe.
Deci, cine, concret a venit la tine? Institutie si functie? Ce ti a zis? Cum arata sesizarea? Cum s a solutionat si cand? Cu data? Cand a fost depusa urmatoarea? Cum arata? Cine te a informat? Cum? Ai depus la randul tau o sesizare la institutia respectiva?

Cum adica primaria politia sau procuratura? Pai la tine cine a venit? Ce ti a zis! Etc?


Pui intrebarile plictisitoare ale unui om paralel cu situatia. Eu am cerut o parere; sunt cativa care s-au obosit sa raspunda pe subiect. Tu n-ai nici o legatura cu el dar continui sa debitezi platitudini.
Au venit organele de control de la primarie, nu stiu cine de la procuratura and so on. Eu nu sunt in locatia respectiva. Sesizarea nu ti-o arata; in caz ca nu stiai, sunt obligati sa pastreze confidentialitatea.

#49
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008

 mihaigerard, on 10 decembrie 2014 - 10:34, said:



Pui intrebarile plictisitoare ale unui om paralel cu situatia. Eu am cerut o parere; sunt cativa care s-au obosit sa raspunda pe subiect. Tu n-ai nici o legatura cu el dar continui sa debitezi platitudini.
Au venit organele de control de la primarie, nu stiu cine de la procuratura and so on. Eu nu sunt in locatia respectiva. Sesizarea nu ti-o arata; in caz ca nu stiai, sunt obligati sa pastreze confidentialitatea.

Si eu sunt curios unde au venit respectivele "organe" de control de la primarie: acasa? Bun, daca nu le deschideai sau nu stateai de vorba cu ei ce se intampla?

#50
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu domnule. pun niste intrebari pertinente pentru a determina daca acest topic este:

1) topic de refulat si de injurat vecini (ok, mai sunt destule) cu premisa: Vecinul meu e naspa si cu concluzii de genul: Pune-i rahat pe clanta, cum am mai avut pe aici.

sau

2) topic ce are treaba cu aria Juridica si pe care, pana in acest moment, nu ai oferit nicio informatie concreta privitoare la cine ce ti-a facut.

ti-au raspuns repede insa cativa care sunt cu adevarat paraleli cu domeniul si care s-au infipt in codul penal. ca asa le-a returnat google.
intelegi?

Pana nu oferi cat mai multe date nu ai ce raspuns sa primesti.

Singura concluzie pe care-am tras-o pana acum este ca omul ala a facut 2 sesizari, nu 20 nu 200. Nici tu nu stii unde, nu stii cine-a venit, nu stii, se pare, nici ce le-ai zis, etc.
Sunt curios daca stii cine ti le-a facut si nu doar banuiesti, etc.

Asta e situatia de fapt.

Da-mi voie sa-ti arat ce ai cerut tu:

 mihaigerard, on 09 decembrie 2014 - 21:21, said:

Ce poti face (legal) impotriva unui vecin care te hartuieste in mod constant cu tot felul de plangeri si sesizari pe la autoritatile publice? Plangeri nejustificate, evident.
Se poate constitui in infractiunea de hartuire sau santaj si cat de greu se poate dovedi?

Multumesc!
1. Nu
2. Nu

Altceva?

Este evident ca daca ai raspunde la cat mai multe intrebari complet pertinente si sfaturile ar putea fi pe masura.

Ma gandesc numai de cata minte e nevoie sa ajungi la "santaj" de la o astfel de situatie.

Ba mai mult, exprimari de genul "tot felul de plangeri" pe la "autoritati publice" pare a fi o singura sesizare dar, probabil, la 2 institutii diferite (pentru ca ai amintit 3) pentru ca nu a primit un raspuns concret.


 ioppo, on 10 decembrie 2014 - 11:14, said:

Si eu sunt curios unde au venit respectivele "organe" de control de la primarie: acasa? Bun, daca nu le deschideai sau nu stateai de vorba cu ei ce se intampla?
Domnul nu e acasa. In caz ca n-ai observat.
De-aia nu stie nimic despre situatie.

Edited by spare-me, 10 December 2014 - 12:15.


#51
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Am spus ca omul a facut 2 plangeri referitoare la amplasarea unui garaj la 2 institutii diferite. O data a venit un organ de control de la primarie care a constat ca nea vasile bate campii. Asta dupa ce au cerut actele casei ca sa verifice, desi ar trebui sa le aiba si ei; altfel nu se poate.
Dupa care, la un interval de timp a venit cineva de la procuratura (asa am inteles de la persoana care sta acolo - sigur ca nu se pricepe prea bine, ar fi trebuit probabil sa-i ceara buletinul si cartea de vizita) care a spus ca a primit o sesizare referitoare la acelasi garaj si a cerut sa se prezinte persona care locuieste acolo cu documentele casei nu stiu unde.

Eu inteleg ca avem 50 000 de institutii care evntual se ocupa de aceleasi lucruri, cu mici variatiuni; ceea ce nu mi se pare firesc este ca ele in momentul in care primesc tot felul de sesizari de la lunatici vin pe capul paratului in loc sa-si faca intai verificarile intern.

Sper ca acum ai inteles.

A, si n-are nici o relevanta ca a facut 2 sau 20,000 de plangeri. Atat timp cat ele sunt nejustificate, avem o problema daca institutiile statului te verifica de 20,000 de ori pentru acelasi lucru.

Edited by mihaigerard, 10 December 2014 - 12:33.


#52
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Din pacate nu intereseaza pe nimeni ce nu ti se pare tie firesc.
Luat individual, fiecaruia niste lucruri ni se par firesti si altele nefiresti. Nimeni nu ii poate multumi pe toti.

Si da, are relevanta foarte mare daca a facut 2 plangeri sau 20.000. Tinand cont ca ele nu sunt plangeri, in primul rand, ci sesizari si ca sunt la institutii diferite, e problema acestora din urma cum isi fac verificarile.

Deci din cate vad tu ai foarte multe probleme. In primul rand, nu, vecinului nu ai ce sa ii faci.
Si mai ai o problema si cu institutiile. Acolo ai depusa vreo sesizare sau plangere? Banuiesc ca nu.

Si indiferent despre cine ar locui acolo (mai ales cand intentionezi sa te ocupi dumenata, de la distanta), DA ar trebui sa ii ceara nume, numar de telefon, de insigna, telefon de serviciu, etc.

Altfel..sanatate. Daca problema ta e mai mult cu institutiile intai documenteaza-te (de exemplu, ce face procuratura) si apoi apeleaza cu incredere la ele pentru lamuriri.

Edited by spare-me, 10 December 2014 - 12:59.


#53
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012

 mihaigerard, on 10 decembrie 2014 - 12:33, said:


Dupa care, la un interval de timp a venit cineva de la procuratura (asa am inteles de la persoana care sta acolo - sigur ca nu se pricepe prea bine, ar fi trebuit probabil sa-i ceara buletinul si cartea de vizita) care a spus ca a primit o sesizare referitoare la acelasi garaj si a cerut sa se prezinte persona care locuieste acolo cu documentele casei nu stiu unde.



Fara suparare, bati campii. "procuratura" care in mod corect se numeste Parchetul se ocupa de alte treburi.  Nu cu garaje, autorizatii etc..

#54
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 CountDownMe, on 10 decembrie 2014 - 17:03, said:

Fara suparare, bati campii. "procuratura" care in mod corect se numeste Parchetul se ocupa de alte treburi.  Nu cu garaje, autorizatii etc..


Stiu asta. Vecinul respectiv a depus sesizarea probabil la parchet care si-a declinat competenta si a trimis-o la primarie. Persoana aflata la fata locului e in varsta si nu se pricepe prea bine la chestiile astea.

Edited by mihaigerard, 10 December 2014 - 17:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate