Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

In ce sa investesti 150.000 €?

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#73
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
mai bine cumperi in Cluj.
in Buc daca da cutremurul iti pune toate garsonierele palanca la pamant.

#74
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postteknotronik, on 09 decembrie 2014 - 21:19, said:

Inca ceva, exista o firma in capitala care sa se ocupe contra cost de inchirierea proprietatilor?
In Spania exista o firma care se ocupa cu cautarea chiriasilor si in cazul in care nu platesc chiria platesc ei chiria timp de un an de zile sau pana elibereaza apartamentul.
La o chirie de 7-800 de euro incasezi cu 50 de euro mai putin luna de luna, comisionul lor.



Am o ruda care mai este si avocat dar nu suntem in relatii de cativa ani.



Amuza-te linistit in continuare.
Nu uita ca nu vedem lucrurile asa cum sunt, le vedem asa cum suntem.

Despre muscat, sa o lasam cum crezi tu desi daca recitesti mesajul respectiv vei vedea ca in acea fraza am pus si un cuvand care poate schimba sensul frazei, total, "poate".
Asadar de muscat nu a muscat-o nimeni, pur si simplu am respectat opinia fiecaruia, implicit a persoanei in cauza, insa se pare ca in Romania tot mai greu se intalneste respectul intre oameni.

Iar un plan de afaceri asa cum am mai spus nu reprezinta o simpla hartie, tu esti liber sa sustii ce vrei.
Si daca gasesti in calitate de consultant oameni care sa "muste" planurile tale de afaceri reprezentate prin o simpla hartie bravo tie.
domnule, poti s-o dai la intors pana maine. eventual adancesti si mai mult ideea ca esti unul plecat in spania cu ceva pospai pus la saltea care habar nu are ce face.
planul de afaceri ESTE o hartie. destinata cuiva in mod precis.
faptul ca habar nu ai un lucru atat de simplu inseamna ca esti unul dintre multi care vin cu banii la ciorap si se cred afaceristi.
mai bine-l lasam pe ala sa-ti ia 2500 de euro pe o hartie fara valoare.

#75
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Nu stiu ce sa zic .
Dar daca stai cu " curul " pe 150 k si singura idee de afaceri esta sa cumberi niste betoane..............
fara, usi, fara ferestre , fara............
si sa calculezi o posibila chirie lunara de 200 de euro.
mai bine doneaza banii aia, macar peste 3 ani nu vei avea si alte datorii

#76
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
De ce sa ii doneze daca a muncit pentru ei ?

#77
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Diamante din Siberia, montate pe montura turnata din Italia. In Romania cu exceptia micrigold, toti vand doar niste prostii, iar micrigold sunt scumpi de te ia cu capu. Toti cei ce apreciaza bijuteriile bune le procura din afara. 150K E FOARTE putin, dar poate fi un început.

#78
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postspare-me, on 09 decembrie 2014 - 22:39, said:

domnule, poti s-o dai la intors pana maine. eventual adancesti si mai mult ideea ca esti unul plecat in spania cu ceva pospai pus la saltea care habar nu are ce face.
planul de afaceri ESTE o hartie. destinata cuiva in mod precis.
faptul ca habar nu ai un lucru atat de simplu inseamna ca esti unul dintre multi care vin cu banii la ciorap si se cred afaceristi.
mai bine-l lasam pe ala sa-ti ia 2500 de euro pe o hartie fara valoare.

De departe incepi sa aduci a persoana civilizata, mai ai inca de lucrat la acest aspect din pacate.

O sa-ti multumesc ca "m-ai salvat" de individul care "a fost la un pas de a ma insela" daca nu apareai tu.
Daca vrei o sa spun si ca planul de afaceri este o simpla hartie, asa cum esti tu obisnuit probabil sa-ti inveti clientii.
Poate asa o sa dormi bine in seara asta.

Acum poate ca o sa-ti vezi de ale tale.

View Postcasablanca1000, on 09 decembrie 2014 - 22:10, said:

mai bine cumperi in Cluj.
in Buc daca da cutremurul iti pune toate garsonierele palanca la pamant.

Poti sa detaliezi putin te rog.

#79
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014

View Postpetre69, on 09 decembrie 2014 - 21:23, said:

Exista
Am cautat odata pe net si am gasit cativa
Da si tu o cautare cu administrez cladiri sau ceva de genul asta
Cautare property management.

#80
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View Postpetre69, on 09 decembrie 2014 - 22:58, said:

De ce sa ii doneze daca a muncit pentru ei ?
Pentru simplu motiv ca cel care a turnat betoanele respective Nu reuseste sa le rentabilizeze .
Din acea cauza le vinde .
Ce te face pe tine sa crezi ca acest " mielusel " venit acum in afaceri imobiliare are mai multe cunostinte si abilitati de a mobila si pregati pentru inchiriere si inacasare achiriilor lunare ??

#81
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Posttiopedi, on 09 decembrie 2014 - 22:56, said:

Nu stiu ce sa zic .
Dar daca stai cu " curul " pe 150 k si singura idee de afaceri esta sa cumberi niste betoane..............
fara, usi, fara ferestre , fara............
si sa calculezi o posibila chirie lunara de 200 de euro.
mai bine doneaza banii aia, macar peste 3 ani nu vei avea si alte datorii

Pai de ce nu spui tu o afacere care sa-mi dea 1000 de € pe luna investind 150.000?
Cu 7 garsoniere pot obtine asta, cel putin pe hartie.

#82
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 01.01.2014

View Postteknotronik, on 09 decembrie 2014 - 23:06, said:


Pai de ce nu spui tu o afacere care sa-mi dea 1000 de € pe luna investind 150.000?
Cu 7 garsoniere pot obtine asta, cel putin pe hartie.
Pana ce gasesti tu clienti pentru garsonierele alea iti apare par alb in cap si pe langa asta sa mai nimeresti studenti veniti din provincie care stau cu miloaga la tine sa le dai mai ieftin chiria.

#83
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Sunt asemenea afaceri .
Cea pe care ti-am propus-o initial , ofera 1.000 k pe luna , fara riscurile din piata imobiliara .
Si nu trebuie sa ai sediul in buricul orasului .
In buricul orasului desfasori activitatea .
Cate logane noi noute poti achizitiona cu 150 K ??
Daca fiecare din ele produce mimim 300 ron / luna ? te apriprii de 1.00 K ?
trebuie doar sa se invarta roata acestor autoturisme .
Iar asigurarea clientilor si a celorlate lucruri necesare pentru rulajul acestor  pneurilor este daroria managerului , sau dupa caz a patronului .

Edited by tiopedi, 09 December 2014 - 23:13.


#84
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014

View PostNeoB, on 09 decembrie 2014 - 23:03, said:

Diamante din Siberia, montate pe montura turnata din Italia. In Romania cu exceptia micrigold, toti vand doar niste prostii, iar micrigold sunt scumpi de te ia cu capu. Toti cei ce apreciaza bijuteriile bune le procura din afara. 150K E FOARTE putin, dar poate fi un început.
Nu e poveste. E o afacere de nisa foarte interesanta. Am furnizorii, dar va fi greu doar cu 150k.

#85
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Posttiopedi, on 09 decembrie 2014 - 23:05, said:

Pentru simplu motiv ca cel care a turnat betoanele respective Nu reuseste sa le rentabilizeze .
Din acea cauza le vinde .
Ce te face pe tine sa crezi ca acest " mielusel " venit acum in afaceri imobiliare are mai multe cunostinte si abilitati de a mobila si pregati pentru inchiriere si inacasare achiriilor lunare ??

Incasarea chiriilor poate fi o problema cu toate ca importanta este sa selectionezi cu grija chiriasii.
Mai exista, daca exista cu adevarat, si varianta in care o firma se ocupa de inchirierea locuintelor.

Prima parte insa cu mobilatul si pregatitul pentru inchiriere cred ca ti-a scapat din greseala, nu este ceva atat de dificil sa mobilezi o locuinta in scopul inchirierii.

Si la urma urmei nu este nimic batut in cuie, nu inteleg de ce va purtati asa de parca banii au si fost investiti si prost pe deasupra.

#86
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View Postteknotronik, on 09 decembrie 2014 - 23:04, said:


Poti sa detaliezi putin te rog.

cutremurele din zona Vrancea afecteaza sudul tarii nu si Transilvania.

nu am incredere deloc in societatile de asigurari. chiar daca le platesti cuminte politele, cand e vorba sa te despagubeasca parca ii si aud: "aaa, pai stai ca nu-ti dam nimic pt ca vecinul de deasupra matale si-a daramat peretii de rezistenta si de-aia s-a prabusit blocul". "asa, si eu cu ce sunt de vina, eu v-am platit polita, despagubiti-ma"
"nu ne intereseaza, judecati-va cu vecinul"

#87
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Posttiopedi, on 09 decembrie 2014 - 23:10, said:

Sunt asemenea afaceri .
Cea pe care ti-am propus-o initial , ofera 1.000 k pe luna , fara riscurile din piata imobiliara .
Si nu trebuie sa ai sediul in buricul orasului .
In buricul orasului desfasori activitatea .
Cate logane noi noute poti achizitiona cu 150 K ??

In orice negot ai batai de cap.
Si o scoala de soferi are problemele ei.
Nu fac altceva decat sa recopliez informatii cu ajutorul peroanelor binevoitoare, apoi voi studia si cand voi ajunge la concluzia ca este bine sa fac pasul il voi face.

In afara de ceea ce am citit pe aici am si eu ideile mele insa este greu sa ma decid.
Important este ca nu ma grabesc.
Nu am nevoie de un venit pentru a trai si de aceea doresc sa investesc acesti bani.

Multumesc inca o data tuturor pentru sfaturi.

#88
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View Postteknotronik, on 09 decembrie 2014 - 23:11, said:

Si la urma urmei nu este nimic batut in cuie, nu inteleg de ce va purtati asa de parca banii au si fost investiti si prost pe deasupra.

eu zic ca e o idee buna intr-un oras din Transilvania - sau daca e sa fie Buc, atunci in constructii mai noi (dupa '77) si joase (blocuri cu 4 etaje)

#89
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2010

View Postteknotronik, on 09 decembrie 2014 - 23:06, said:

Pai de ce nu spui tu o afacere care sa-mi dea 1000 de € pe luna investind 150.000?
Cu 7 garsoniere pot obtine asta, cel putin pe hartie.


cauta garsoniere in zone universitare (aproape de facultati). faci un hol la intrare, din rigips, si apoi doua camere cu intrare separata.
daca gasesti apartamente si mai bine.

daca vrei constructii, mai bine le faci tu pana la rosu si apoi le vinzi. finisajele sunt foarte scumpe.

firme de property exista: MT&T parca, Building Management, etc. dar nu merita sa-ti ia banii degeaba. in cele 10 zile te poti ocupa de ele.
fii atent cu chiriasii, cele mai mici servicii gratuite ii vor fideliza (chiar daca te costa cativa banuti, sau putina munca, castigi pe termen lung). asta daca te pricepi sa schimbi o broasca, un bec, o mica reparatie. daca nu, gasesti o persoana de incredere sa se ocupe de contracte si intretinere. tu doar verifici, dar la sange, macar pentru inceput.

Edited by superior, 09 December 2014 - 23:20.


#90
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu am urmatoarea problema. tu nu esti un investitor. tu esti un nene cu bani la ciorap care habar nu ai ce e aia investitie (Asa cred eu).
eu incerc sa-ti deschid ochii asupra unor chestiuni care, pentru orice ochi antrenat,  e evident ca te depasesc.
tu ma iei peste picior si-mi explici ca stii tu mai bine si ca eu am ceva cu tine.

de fapt DACA tu chiar ai acesti bani, oricum topicul fiind in mod REAL doar pentru trollat pentru ca nici nu te grabesti, ai putea macar sa apreciezi un sfat real si dezinteresat.
eu nu ti-am cerut 2500 de euro. nici nu m-am bagat peste topicul tau.

dar ai carente grave pe care NU le recunosti. si risti sa fii pacalit. altfel daca esti doar un alt capsunar cu bani la ciorap care vrea sa devina milionar peste noapte, succes! scuze de interventie.
dar cum dracu' poti tu sa-mi explici ca "pentru tine" stii tu mai bine ce-i un plan de afaceri si el e ce vrei tu sau ce crezi tu, nu ce e el de fapt? :w00t:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate