Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Microsoft Mobile (ex Nokia Oyj)

- - - - -
  • Please log in to reply
6031 replies to this topic

#5779
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Dupa aia, dupa aia...
Ce ar fi sa fii mai atent si sa nu te apuci sa scrii romane?!
Vrei sa comanzi platesti daca nu e treaba ta (sau crezi ca daca nu se mai fabrica (cum speri tu si alti hateri) n-o sa primesti banii inapoi ca e la fel ca o "firma" romaneasca?).

Edited by breitner, 18 November 2017 - 15:43.


#5780
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce vreau sa spun e ca (cel putin din linkul pus de tine) NU EXISTA COMENZI. Exista (scuze pentru auto-citare) inceputul unei campanii Indiegogo. Care nu e totuna.

#5781
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbreitner, on 18 noiembrie 2017 - 15:51, said:

Ai vrut sa spui ca esti troll sau ca habar n-ai sa comanzi pe internet?

Vreau sa spun ca nu faci diferenta intre "sa comanzi pe internet" si sa faci crowdfunding pe de-alde indiegogo, kickstarter, etc. Daca din punctul tau de vedere e totuna cu a comanda oriunde - doar bagi ceva in browser si dupa citeva luni (sau uneori ani) o sa iti ajunga (sau nu) ceva in posta ok. Dar dupa mine e departe si o exprimare corecta si care nu induce pe nimeni in eroare e "exista o campanie pe indiegogo care e la 6% funding".

#5782
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,882
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNenea Zap, on 17 noiembrie 2017 - 21:06, said:

Nu știu cum faci tu pozele dar eu fac foarte rar poze la natura moartă.
În rest, orice e în mișcare va ieși mai bine pe o cameră mai nouă.
Ti-am mai explicat, confunzi timpul de expunere cu viteza de focalizare ... n-au nici o legatura una cu alta. 950-ul focalizeaza mai rapid/mai bine decat o faceau primele mele camere Canon dedicate medium-level, iar ca si calitate/detalii pur si simplu le umileste.

Edited by utopium, 18 November 2017 - 22:23.


#5783
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Wileyfox Pro va fi disponibil pe piata incepand cu 4 decembrie.
Display 5"
Qualcomm Snapdragon 210
2 GB RAM
Camera 8 MP (frontală 2 MP)
Pret 215 €.

Attached Files

  • Attached File  1.png   240.16K   9 downloads

Edited by breitner, 22 November 2017 - 13:00.


#5784
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Urasc sa fiu that guy, dar colegii cam au dreptate cand spun ca ai alternative mai bune, si mai ieftine. Ce-a fost si ce-a ajuns si windows mobile, pacat. Si acum ma uit pe ebay la lumia 830, 930 si 950, au super preturi, dar mno. What's the point. Eu am cam terminat-o cu Microsoft mobile. De curiozitate, am cumparat un lumia 800 cu vreo 10 lire de pe ebay, si m-am jucat cu el. Super telefon, camera foto e ok, bateria inca tine, ecranul este peste multe telefoane actuale, dar nu as mai recomanda nimanui sa-si ia windows mobile.
De exemplu, store-ul microsoft nu mai functioneaza pe windows phone 7, deci orice aplicatii ar fi fost pe acolo (cateva spre niciuna de actualitate, that's for sure), acum nu mai merg descarcate. Actualizarile de soft se fac doar prin alte cai decat cele oficiale, nu mai poti nici macar sa-ti dev unlock telefonul ca sa-ti faci sideload de aplicatii, interop unlock pare aproape imposibil pentru un average joe pe lumia 800, zune player (sau nokia player) nu pot derula melodiile forward sau backward iar internet explorer este cel putin jenant pentru standardele de azi, la windows phone 8 era cu mult peste, asta-i sigur. Acum, cred ca orice flagship contemporan cu lumia 800, desi sunt convins ca era sub el la multe capitole, inca mai poate descarca aplicatii, chiar fiind cu versiunile de soft stock. Google play si appstore functioneaza bine mersi si pe aparatele vechi.
Ce vreau sa spun cu asta? Pai...dispozitivele cu windows 10 mobile au o soarta similara la orizont. Nu mai tarziu de 2019, maxim 20, aceste dispozitive vor fi doar niste chestii frumoase de pe care poti doar trimite sms-uri si initia apeluri, app store-ul va fi inchis (fara niciun anunt oficial in cazul lui wp7, btw), iar limitarile de acum vor fi enorme pe viitor. Cand a aparut lumia 800 chiar imi doream unul (pe ala sau pe 900, superbe device-uri), acum ma felicit ca nu le-am putut cumpara.
Deci, daca doriti windows mobile in 2017, sa stiti la ce va bagati-cam asta e viitorul vostru. Culmea e ca pe wm 6.5 inca poti instala aplicatii-doar microsoft si nokia pot crea ceva nou care sa fi fost cu cativa pasi in spatele propiilor inovatii.

#5785
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si windows mobile 2003 e folosibil si poti sa instalezi mai bine apps decit orice se bazeaza pe WP.

Ca o paranteza telefonul de 6 ani pe care l-am mentionat mai sus in thread ( https://forum.softpe...0#entry19692742 ) nu numai ca ruleaza perfect ultima versiune (bleah) de skype pe care ziceam acolo ca o sa o testez (cred ca am si spus ca am testat-o dar nu mai gasesc unde) dar merge cu whatsapp, browser decent si google maps. Dar nu asta este chestia ci faptul ca l-am dat unei rude ca sa il testeze inainte sa il dea cadou altei rude un pic mai indepartate. Mie sincer imi era rusine sa dau un asa telefon, e lent se simte, mai bine dadeam citeva sute de lei si ii luam o scula vag mai decenta din ziua de azi dar cica nu-i nevoie, bateria tine de alaltaieri, am sunat personal si pe telefonie mobila si pe whatsapp de n ori ca sa vad cum merge (nimic de reprosat), am un chat de 4 pagini inclusiv n mesaje vocale, totul pare sa mearga ok.

Daca MS s-a tinut de cuvint sa nu mai mearga skype-ul pe device-uri cu WP8 cred ca sint telefoane carora le-a murit skype (lasa whatsapp-ul si alte chestii mai hipsteriste) inainte sa iasa din garantie.

#5786
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Vesti bune de la Microsoft. A început sa vândă oficial mai multe modele de telefoane Samsung Galaxy, ce rulează Android OS.
Detalii aici:

https://www.androida...-note-8-817589/

O seara linistita!


#5787
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

View Postpensionarul, on 25 noiembrie 2017 - 20:30, said:

Vesti bune de la Microsoft. A început sa vândă oficial mai multe modele de telefoane Samsung Galaxy, ce rulează Android OS.
Detalii aici:

https://www.androida...-note-8-817589/

O seara linistita!


Uite aici, fara rahaturile de tradefixpix
https://www.microsof...3960e70ca77b0d7)(190947)(1929404)(74660X1524607X12e8846847b31504d056a0f20ea8d778)()&activetab=pivot:overviewtab

#5788
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Nu mai faceți off topic. deschideți subiect separat de versus sau dezbateri. La următorul raport chiar sancționez.

#5789
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View Postnick5roo, on 26 noiembrie 2017 - 12:00, said:

Nu mai faceți off topic. deschideți subiect separat de versus sau dezbateri. La următorul raport chiar sancționez.


Nu vreau să mă bag în ciorba ta, dar mi se pare aiurea să ștergi posturile despre produsele comercializate de Microsoft, pe secțiune lor de mobile, doar pentru că avem un coleg frustrat și care nu înțelege că acesta e viitorul Microsoft-mobile. Fără Windows, cel puțin pentru viitorul apropiat. Asta e realitatea acum. Dacă singurele postări acceptate pe topic sunt doar cele pe placul unor colegi, puneți un pin sus pe rubrică să știm cu toții că aici nu se acceptă decât anumite opinii.

Scuze pentru rantul mai lunguț

#5790
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nick, postările respective nu erau offtopic. Titlul topicului, respectiv "Microsoft Mobile", nu face referire doar la dispozitivele cu Windows 10 Mobile/Windows Phone, cum foarte bine a punctat Iladi mai sus.

#5791
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Bun atunci, eu nu mă pricep la win mobile, postați ce vreți de acum încolo, iar @breitner dacă mai dă raport, îl sancționez pe el pentru exces de zel, ok? Posted Image

Edited by nick5roo, 26 November 2017 - 12:22.


#5792
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postiladi, on 26 noiembrie 2017 - 12:15, said:



Nu vreau să mă bag în ciorba ta, dar mi se pare aiurea să ștergi posturile despre produsele comercializate de Microsoft, pe secțiune lor de mobile, doar pentru că avem un coleg frustrat și care nu înțelege că acesta e viitorul Microsoft-mobile. Fără Windows, cel puțin pentru viitorul apropiat. Asta e realitatea acum. Dacă singurele postări acceptate pe topic sunt doar cele pe placul unor colegi, puneți un pin sus pe rubrică să știm cu toții că aici nu se acceptă decât anumite opinii.

Scuze pentru rantul mai lunguț
Ai citit prima propozitie din primul post al acestui topic? :P

#5793
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Ii aduc eu aminte:
"Va invit sa postam si sa dezbatem aici toate stirile si informatiile legate de noua divizie hardware Microsoft Mobile infiintata dupa preluarea diviziei Nokia de telefoane mobile."

Deci poate posta si despre Surface (dar exista topic separat)!

Edited by breitner, 26 November 2017 - 12:29.


#5794
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Acea postare este din 2014 si nu mai are vreo relevanta in prezent. Ba chiar propun actualizarea primului post la realitatile actuale.

#5795
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Pai atunci deschide pe aria Android topic despre Microsoft.

#5796
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postjegmihai, on 26 noiembrie 2017 - 12:30, said:

Acea postare este din 2014 si nu mai are vreo relevanta in prezent. Ba chiar propun actualizarea primului post la realitatile actuale.

Daca nu mai are nicio relevanta pentru tine poti sa nu citesti acest topic!

View Post654321, on 26 noiembrie 2017 - 12:32, said:

Pai atunci deschide pe aria Android topic despre Microsoft.

Excelenta idee!
Suint curios cate blagosloveli va avea din partea utilizatorilor android.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate