Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Microsoft Mobile (ex Nokia Oyj)

- - - - -
  • Please log in to reply
6031 replies to this topic

#4825
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 28 martie 2017 - 20:36, said:

Știi de ce nu are? Pentru că aici discutăm Microsoft Mobile, nu fixurile lui Utopium. Un ecosistem nu se construiește pe o cameră de telefon, nici pe un model defunct.
Da si nu ... azi discutam cu un coleg care are un Samsung Android middle-high (nu stiu exact modelul) de vreo 2 ani vechime ... si imi zicea ca si-ar lua un WP gen 830, 930, 950 ... stie bine ce are fiecare eco-sistem, dar nu il intereseaza asta, ci un telefon care sa aiba ce vrea el. Pentru ca eco-sistemul Windows ii ofera ce are el nevoie ... pe el il interesa insa hardware-ul Lumia.

La fel cum si pe mine ma intereseaza in primul rand hardware-ul, ecosistemul nu mai inseamna mare lucru in ziua de azi din punctul meu de vedere, sunt cam tot acolo. Stiu ca altii vor aplicatii de nisa care nu sunt pe Windows, dar continui sa afirm ca numarul celor care vor aplicatii de nisa e totusi mic. Eu traiesc majoritar printre programatori, foarte rar ii vad folosind o aplicatie de nisa pe telefon ... eu am mai multe aplicatii instalate pe telefon decat 90% din colegii mei cu Android/iOS si nici eu nu sunt mare consumator de aplicatii.

#4826
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 28 martie 2017 - 20:45, said:

... eu am mai multe aplicatii instalate pe telefon decat 90% din colegii mei cu Android/iOS si nici eu nu sunt mare consumator de aplicatii.

Cred că nu înțelegi: foarte mulți am plecat de pe wm pe alte platforme nu neapărat din cauza aplicațiilor ci a politicii de veștic reboot a Microsoft.

Aș putea trăi liniștit cu aplicațiile windows și mâine, ar fi câteva să-mi lipsească, dar nu mor fără ele. Se poate rezolva. Dar, să dau acum bani pe un 950xl și să descopăr, cu stupoare, din nou, că Microsoft mi-a tras țeapă, ar însemna să fiu mare idiot.

Da, telefonul are tot cevreau, îmi place sistemul de operare, îmi place aspectul funcționalitate, însă nu-mi place politica Microsoft vis a vis de mobile și nici nu se întrevede schimbare în acest sens.

Edited by iladi, 28 March 2017 - 20:55.


#4827
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
E clar ca nu stiu sa comunice si ca au schimbat prea des strategia, ceea ce a alungat o buna parte din potentialii clienti (dar asta nu schimba faptul ca motivul schimbarii e in esenta bun). Eu am mai zis, nu ma astept ca un telefon sa aiba suport mai mult de 2 ani, oricum il schimb si nu mi se pare nici o mare tragedie daca urmatorul update major de Windows nu va merge pe telefonul meu ... cumpar urmatorul model si gata. Pe mine ma intereseaza mult mai mult ce imi ofera acum un dispozitiv/OS decat ce va oferi dupa 2 ani de la achizitie ... nu vad de ce sa-mi bat capul cu ce se va intampla in viitor din moment ce atunci oricum voi lua alt telefon. Daca la anul va aparea un 960 cu un WM11 mai bun (sa zicem ca va emula x86 printre altele) care nu va merge pe 950-ul meu, nu voi avea nici o problema cat timp telefonul va fi din punct de vedere hardware un upgrade, ba chiar m-as bucura ca voi avea un telefon mai bun atat hardware, cat si software :)

Edited by utopium, 28 March 2017 - 21:07.


#4828
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 28 martie 2017 - 21:02, said:

... nu vad de ce sa-mi bat capul cu ce se va intampla in viitor din moment ce atunci oricum voi lua alt telefon.


Pentru că stabilitate? Și aici nu mă refer la sistemul de operare. Ci mă refer la stabilitatea unui ecosistem, la investiția într-un ecosistem cu tot ceea ce înseamnă acesta: terminale, accesorii, periferice, software. Ceva de genul ce face Apple, dacă înțelegi ce vreau să spun.

Am desktop windows, tabletă windows, xbox one, mi-aș fi dorit un Band, mi-aș fi dorit și un telefon windows. Dar...

#4829
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Sunt persoane mai in varsta fara prea mari pretentii de software care au folosit windows mobile si au renuntat la el pentru ca nu au gasit aplicatii sa ii satisfaca de youtube, google maps, gmail.
Ei sunt probabil useri care folosesc aplicatii de "nisa" gen google maps.
Astea sunt cateva exemple de aplicatii "de nisa". Sa nu vorbim de altele ca nu are rost sa insiruim zeci de aplicatii dorite de oameni.
Daca se confunda aplicatiile populare si folosite de majoritate cu nisa, atunci e clar.
Probabil ca oamenii au renuntat masiv la windows phone/mobile pentru ca doreau aplicatii de nisa. Cei 1% ramasi sunt grosul care nu sunt interesati de software de nisa.

Utopium a scris: "Pe mine ma intereseaza mult mai mult ce imi ofera acum un dispozitiv/OS decat ce va oferi dupa 2 ani de la achizitie ... nu vad de ce sa-mi bat capul cu ce se va intampla in viitor"

Pai tocmai asta e principiul microsoft: "o sa facem, o sa apara aplicatii, universal apps or sa fie viitorul". Tocmai asta e motivul pentru care au plecat oamenii de pe windows, ca tot asteapta sa ajunga wp/mobile ce a fost promis inca de prin 2012.

Edited by Paranoir, 28 March 2017 - 21:15.


#4830
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Ok, dar opusul stabilitatii e evolutia Posted Image Iar cateodata ca sa ai evolutie, trebuie sa rupi compatibilitatea cu chestiile mai vechi. La fel cum eliminarea mufei jack de pe telefoane nu m-ar bucura momentan, dar daca se trece in masa la casti mai destepte (cu control mai complex, calitate mai buna, etc) cu mufa USB Type C, pana la urma ar fi o evolutie de dorit.

View PostParanoir, on 28 martie 2017 - 21:10, said:

Sunt persoane mai in varsta fara prea mari pretentii de software care au folosit windows mobile si au renuntat la el pentru ca nu au gasit aplicatii sa ii satisfaca de youtube, google maps, gmail.
Sunt zeci de aplicatii de youtube, mai bune decat aia de la Google. La fel sunt si aplicatii 3rd party Google Maps sau Gmail. Dar si alternative poate chiar mai bune (gen harti offline in loc de online - care nu iti consuma trafic de net in roaming, Gmail prin Outlook, etc). Solutii sunt o gramada, unele chiar mai bune decat aplicatiile originale Google.

Edited by utopium, 28 March 2017 - 21:16.


#4831
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 28 martie 2017 - 21:13, said:

Ok, dar opusul stabilitatii e evolutia


Prostii: pe desktop are loc o mega evoluție și, surpriză, se face pe același hardware.

Oricum, se pare că nu te-ai prins ce am vrut să spun prin "stabilitate"

Edited by iladi, 28 March 2017 - 21:16.


#4832
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 28 martie 2017 - 21:16, said:

Prostii: pe desktop are loc o mega evoluție și, surpriză, se face pe același hardware.
Teoretic ... practic nu prea vrei sa rulezi Windows 10 pe un desktop de acum 5 ani, chiar daca teoretic merge, practic nu prea ai vrea sa faci asta. Ma rog, nevasta-mea foloseste un laptop de acum vreo 5 ani si are Windows 10 pe el, dar eu personal nu l-as folosi de exemplu ca m-as enerva cu el Posted Image Dar da, pentru facebook si citit mailul, e bun ... dar nu ar fi deranjat-o nici daca avea Windows 7 sau chiar XP pe el :)

Edited by utopium, 28 March 2017 - 21:20.


#4833
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

View Postutopium, on 28 martie 2017 - 21:15, said:

Ok, dar opusul stabilitatii e evolutia Posted Image
Sunt zeci de aplicatii de youtube, mai bune decat aia de la Google. La fel sunt si aplicatii 3rd party Google Maps sau Gmail.

S-a mai discutat, lumea nu are incredere sa se logheze cu conturile lor in aplicatii neoficiale, facute de baieti.
Plus ca aplicatiile alea 3rd party despre care zici tu ca sunt mai bune, nu sunt apreciate. Lumea a plecat de pe windows.

#4834
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 28 martie 2017 - 21:19, said:

Teoretic ... practic nu prea vrei sa rulezi Windows 10 pe un desktop de acum 5 ani, chiar daca teoretic merge, practic nu prea ai vrea sa faci asta. Ma rog, nevasta-mea foloseste un laptop de acum vreo 5 ani si are Windows 10 pe el, dar eu personal nu l-as folosi de exemplu ca m-as enerva cu el Posted Image

Practic merge foarte bine.

#4835
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View PostParanoir, on 28 martie 2017 - 21:19, said:

S-a mai discutat, lumea nu are incredere sa se logheze cu conturile lor in aplicatii neoficiale, facute de baieti.
Plus ca aplicatiile alea 3rd party despre care zici tu ca sunt mai bune, nu sunt apreciate.
Ba sunt foarte apreciate, intra pe store si o sa vezi ce note au Posted Image Si login-ul se face cu API-uri oficiale de multa vreme, la fel cum te loghezi si cu Facebook pe sute de site-uri fara sa ai probleme de "incredere".

Userii n-au mai avut ce sa cumpere, daca ar fi fost pe piata in continuare dispozitive Lumia de toate categoriile, clienti ar fi fost destui. Si eu as fi schimbat 730-ul sotiei cu un 750 (sau 850) daca ar fi aparut, dar nu a aparut. Iar 650-ul nu a adus nimic notabil fata de 730 (in afara de design).

View Postiladi, on 28 martie 2017 - 21:21, said:

Practic merge foarte bine.
Daca ai avut un desktop scump eventual :) Desktopurile mele nici nu le-am upgradat macar, ca nu merita efortul (bine, nici nu prea le folosesc oricum).

Edited by utopium, 28 March 2017 - 21:29.


#4836
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Nici anul trecut nu erau utilizatori. Iar acele aplicatii surogat de care zici sunt folosite si apreciate de un numar foarte mic de oameni (1% din piata) si le folosesc ca nu au aplicatiile originale.
Treaba e ca mie imi place OS-ul ca idee,  daca era dezvoltat corect, ajungea ce trebuie.

Microsoft a facut greseli peste greseli. Dar sa spui ca lumea a migrat de pe wm ca nu mai sunt terminale e o gluma. Daca s-ar fi vandut, Ms ar fi produs terminale noi. Dar pentru cine sa produca?

#4837
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Dispozitivele ieftine se vindeau chiar bine (gen 520) intr-o perioada cand WP era muuuult mai limitat ...  insa tocmai alea au disparut ... deci motivul e altul :) Ca MS nu mai vrea o piata low-cost pe Windows, ca vor doar dispozitive mai puternice care vor putea rula un emulator de x86, etc ... nu stiu care sunt motivele si, repet, nici nu prea conteaza. Ce e relevant e ca eu ca si detinator actual sunt multumit de dispozitivul actual cu Windows si nu l-as schimba, strategiile de piata/marketing/etc sunt deja alte chestii care nu sunt foarte relevante pentru utilizatorul de rand.

#4838
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

View Postiladi, on 28 martie 2017 - 20:43, said:


Tu ai .... un ego puternic. Posted Image

Nu vrei să revenim la Microsoft Mobile?




Ți-ai cumpăra acum un 950 xl? Sincer.
Foarte sincer mi-am cumparat unul de black Friday. mai devreme avea un pret pe care eu nu-l puteam ajunge.

#4839
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 28 martie 2017 - 21:41, said:

, strategiile de piata/marketing/etc sunt deja alte chestii care nu sunt foarte relevante pentru utilizatorul de rand.

Ba da, dacă vrei să investești și în software

#4840
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 28 martie 2017 - 22:17, said:

Ba da, dacă vrei să investești și în software
La cat investeste romanul in medie in software, nu e o problema Posted Image Eu cumpar aplicatii pe toate platformele, ca am si tableta Android (ma rog, pe asta n-am cumparat de ceva vreme ca nu prea e folosita), si iOS, si telefoane/laptopuri Windows, dar nu mi se pare asta o problema, costul aplicatiilor pentru mine e mult mai mic decat al serviciilor gen Netflix + Deezer + Office/Onedrive (cam 100 de lei pe luna) pe care le folosesc pe mai multe platforme ... la aplicatii in medie nu trec de 20 de lei pe luna (mai mult jocuri pentru fiica-mea). Sau te referi la aplicatii de desktop?

Edited by utopium, 28 March 2017 - 22:33.


#4841
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
La toate. Mai ales dacă uwp va începe să prindă. Desktop / xbox / tabletă / surface phone sau ce pisici o pregăti Microsoft.

Edited by iladi, 28 March 2017 - 22:56.


#4842
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014

View Postiladi, on 28 martie 2017 - 20:43, said:


Ți-ai cumpăra acum un 950 xl? Sincer.

Eu nu. Parcă e prea mare pentru mine. Dar un 950 mi-aș lua chiar mâine. Dar deja am :)
Mi se pare cea mai bună alegere deocamdată. Anul viitor probabil că îl voi schimba. Probabil cu urmașul lui, dacă îmi voi permite. Probabil că îmi voi permite :)

Oricum, nu mai pot accepta un telefon fără glance sau fără clear black display sau cu buton fizic de home, cum au iphone sau Samsung.

Pe 950 e o adevărată plăcere să citești cărți pe night mode, pe întuneric. Literele parcă plutesc. E perfect.

Nu cunosc destul de bine vocabularul, pentru a lăuda cum se cuvine acest telefon.

Edited by r3my_cc, 28 March 2017 - 23:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate