Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

În ce situatii se retine o rețetă (necompensată) la farmacie?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Există rețete necompensate de pe care se pot scoate medicamentele doar o singură dată, deoarece sunt retinute de către farmacist?
Dacă rețeta conține cumva antibiotice? sau în ce situație? Posted Image
Multumesc.

Edited by MiculDexter, 08 December 2014 - 23:14.


#2
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
eu cred ca tu vrei sa verifici pe cineva
retele simple nu se retin, deobicei

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Ce vrei sa afli mai exact? Antibioticele se dau pe PRF, care se retine in farmacie.

#4
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Uita-te pe cu tia medicamentului si vei vedea PRF, cum spunea colegul mai sus sau P-6L, adica cu o valabilitate de 6 luni.

#5
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Nu ştiu cum sună reglementările, dar de multe ori reţeta nu e reţinută decât dacă e de tip „verde”, pentru afecţiuni psihiatrice. Chiar şi la cele verzi se mai întâmplă ca farmacistul să omită să o reţină, iar cu ceva putere de convingere poţi să o primeşti înapoi, mai ales dacă dai peste un farmacist care îţi înţelege motivele pentru care vrei să o păstrezi (în caz că sunt altele decât dorinţa de a face abuz de medicamente).

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Legal medicamentele pe a caror cutie scrie "Se elibereaza pe baza de prescriptie medicala PRF"se retin la farmacie, cele pe care scrie P6L sint valabile 6 luni de la data prescrierii, TAB II si TAB III un exemplar se da inapoi pacientului restul raman la farmacie, ce motive sa ai sa iei psihotrope fara a asculta de sfatul medicului ? Toate TAB III dau dependenta luate dupa sfatul vecinului. Legal daca pacientul pateste ceva ptr ca a mai luat pe aceeasi reteta medicamente psihotrope farmacistul este pasibil de raspundere. Merita ptr 4 lei cat costa un Diazepam ? Eu zic ca nu.

#7
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Uneori te afli sub tratament cu psihotrope şi din diverse motive nu ajungi la medic pentru o nouă reţetă. Atunci te poate ajuta o reţetă mai veche, care chiar dacă nu mai e valabilă dovedeşte farmacistului că ai o raţiune în a cumpăra acel medicament, şi nu eşti un tâmpit care vrea să se automedicheze. E drept, de multe ori poţi să-l convingi şi dacă nu ai reţetă dacă îi ceri doar câteva pastile (farmaciştii ştiu sau ar trebui să ştie că o doză lipsă poate fi mai dăunătoare decât o doză luată aiurea).

Eu i-aş împuşca pe cei care dau cutii întregi de pastile generatoare de dependenţă doar pentru că nu ştiu să refuze clientul sau vor să facă vânzare. Există şi din ăştia.

Edited by Rabbit, 11 December 2014 - 12:22.


#8
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Eliberarea de medicamente de pe tabelul III (psihotrope), ca sa nu mai vorbesc de tabelul II poate aduce farmacistului un dosar penal.
Nu cred ca merita.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Nu se ( prea ) scot din farmacie tab II/III fara reteta.
Problema e ca se prescriu fara motiv ( sau, cu motive abearante ).
Cum sa prescrii unui pusti de 16 ani, antitusive...si nu pentru o saptamana, ci pentru vreo 2. Copilul sanatos tun.

O colega e suparata tare, s-a despartit de prieten. A primit reteta pentru alprazolam de la medic. La modul ca, nu trebuia sa se marite, erau la distanta oricum... :facepalm:

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Reteta necompensata  nu se retine la farmacie. Daca vrea sa-ti retina reteta o ceri frumos inapoi, nu te certi cu ei daca nu-ti mai dau medicamentele si cumperi din alta farmacie.....La cate farmacii sunt pe suta de metri nu cred ca e vreo problema.....Nici nu merita sa te certi cu ei.....

#11
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Nu mai dezinforma...

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Auzi domnu Clovis eu nu vin sa-ti dau lectii la locul tau de munca cum sa-ti faci meseria....Ai bunul simt sa nu ne inveti pe noi astia care lucram in domeniu ce sa facem. Legile sint facute sa fie respectate de aia n-o sa fim veci pururi nemti vai de curu' nostru.

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Remicade, on 25 ianuarie 2015 - 12:52, said:

Auzi domnu Clovis eu nu vin sa-ti dau lectii la locul tau de munca cum sa-ti faci meseria....Ai bunul simt sa nu ne inveti pe noi astia care lucram in domeniu ce sa facem. Legile sint facute sa fie respectate de aia n-o sa fim veci pururi nemti vai de curu' nostru.
Tu respecta legea...... la cate farmacii pe mp sunt chiar nu-mi fac probleme. Si nu mai dezinforma  ca pentru medicamente banale nu se opreste reteta. Nici macar pentru antibioticele usoare. A pentru medicamente de inima sau psihice, antibiotice puternice poate dar alea oricum sunt compensate de cele mai multe ori iar reteta compensata se opreste. Asa ca nu mai dezinforma  si fa-ti cum trebuie meseria. Nu incerca sa ne aburesti ca nu tine.
PS: Sa-l vad eu pe farmacistul care-mi opreste reteta pentru ibuprofen, paracetamol sau strepsils ca eu la genul asta de retete ma refer....nu la retete cu roswera, augmentin, morfina....

Edited by Clovis, 07 February 2015 - 21:20.


#14
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Clovis, tot respectul că te automedichezi, înseamnă că eşti informat şi ştii ce faci. Dar adu-ţi aminte că nu toţi sunt la fel, iar pentru unii noţiunile astea de bun-simţ sunt o enigmă. Sunt oameni care iau diazepamul ca pe o bomboană pentru gât. Dacă mergem pe ideea selecţiei naturale atunci putem da liber la toate drogurile (ceea ce sunt în esenţă multe medicamente), dar nu cred că asta e soluţia.

Edited by Rabbit, 07 February 2015 - 21:19.


#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Sunt de accord cu tine dar sa opresti o retea simpla...banala ...eu nu am intalnit.
Nu ma tratez dupa ureche....singurul medicament pe care-l folosesc dupa ureche e parasinus (desi stiu ca este foarte toxic) dar e singurul care ma ajuta la raceli. Atat in rest iau de la medic normal. Pana si pe alea de multe ori le iau cu reticenta la cate prostii au in ele (eu inai citesc prospectul si dupa aia iau).
Eu sunt revoltat pe farmacisti ca atunci cand te duci la ei (fie ca ai sau nu reteta) iti recomanda medicamentul cel mai scump chiar daca exista versiunea ieftina. Am patit-o cu niste pastille Tavipec pentru tuse (din plante). Ei imi recomandau numai prostii gen ACC si altele....Bineinteles ca nu am cumparat asa ceva...am cautat pana am gasit Tavipec (ieftin si imi trecea tusea de la el ...era testat). Iti dai seama ca Tavipec-ul tot un medic mi-I l-a dat ca la ce denumire are ......

Edited by Clovis, 07 February 2015 - 21:31.


#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Bai aberantule cu sceptru :D la medicamentele la care se retine reteta scrie pe cutie PRF (se retine la farmacie), nu-ti retine tie nimeni reteta cu paracetamol nu mai tot trolla pe aici. Mai tii minte cand te-am intrebat la Dedeman ce adaptor de priza ptr US sa iau si mi-ai recomandat ala de 50 de lei mai scump desi ala de 10 lei face aceeasi treaba. Faceti pe moralistii dar acolo unde lucrati faceti exact ca toata lumea din tara asta, recomandati ce-i mai scump sa iasa banu. Ce farmacistii or fi niste ingeri ? Avem si noi in spate patroni cum e Anca Vlad de la Catena care vrea bani sa cumpere tablouri, reclamele cu Stela si Arsinel crezi ca le putem plati din paracetamol de 2 lei ???

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 Rabbit, on 11 decembrie 2014 - 12:18, said:

Uneori te afli sub tratament cu psihotrope şi din diverse motive nu ajungi la medic pentru o nouă reţetă. Atunci te poate ajuta o reţetă mai veche, care chiar dacă nu mai e valabilă dovedeşte farmacistului că ai o raţiune în a cumpăra acel medicament, şi nu eşti un tâmpit care vrea să se automedicheze. E drept, de multe ori poţi să-l convingi şi dacă nu ai reţetă dacă îi ceri doar câteva pastile (farmaciştii ştiu sau ar trebui să ştie că o doză lipsă poate fi mai dăunătoare decât o doză luată aiurea).

Eu i-aş împuşca pe cei care dau cutii întregi de pastile generatoare de dependenţă doar pentru că nu ştiu să refuze clientul sau vor să facă vânzare. Există şi din ăştia.
Corect...asa e in practica!Poti sa nu ai bani sa mergi la medic,sau medicul e plecat aiurea in concediu si nu are cine sa iti scrie reteta periodica!Ce faci?Intri in sevraj pe pielea ta?Ajungi la urgente,unde nu cred ca obtii acel tratament!?Sau te rogi pe ici colo, de vreo farmacista mai dosita, sa iti dea cateva pastile sa treci hopul?In fond arati ceva,ai ceva la mana,nu vii aiurea sa ceri pastile de diazepam,sa zicem,ca sa iti faci felul!Te poti suprima si prin alte metode,singur,fara complicatii sau implicatii!


La fel ca pe alte arii,sunt pe aici numai moralisti,care nu stiu ce inseamna boala,nu sunt patiti si nu inteleg omul,il trateaza cu neintelegere!Astia sunt farmacistii de azi,niste vanzatori de medicamente,mai ales in marile lanturi de farmacii,habar nu au,de prospect si posologie,le zici tu ce si cum!Inainte vreme,ajungeai la un farmacist si iti dadea tratament,fara sa mai treci uneori pe la doctor!Culmea e ca azi,e inflatie de farmacii-oare de ce?Populatia a scazut,o fi mai bolnava?

Edited by arab, 07 February 2015 - 22:16.


#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cand imi aduc aminte cum se mai cumpara naposimu cu plasuta(3 lei cutia)....si acum undestoruPosted Image

Edited by I2O, 07 February 2015 - 22:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate