Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Bmd

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Buna seara!
Doar ce am venit de la cardiolagie si pot sa spun ca am ramas putin nedumerit.
Ekg-ul arata ca as avea ceva probleme (100bpm, tensiune 13/7) dar dupa efectuarea ecografiei a rezultat ca nu am nimic...doar o "reg. mi usoara" - despre care nu am inteles prea multe.
Rog sa ma lamureaca cineva, daca bineinteles are idee despre ce e vorba.
Specific ca am 25 de ani.
Multumesc!

Edited by DGecko, 08 December 2014 - 23:11.


#2
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Ce probleme au iesit pe EKG? Nu ti-a explicat medicul?
"Reg. mi " e prescurtare de la regurgitare mitrala.Aceasta poate avea diferite cauze care pot fi descoperite doar in urma unor examinari paraclinice si examen clinic,nu pe baza de anamneza/forum.
In cazul tau,posibil sa fie prolaps de valva mitrala,afectiune frecventa la tineri.
Ce simptome ai? De ce te-ai prezentat la cardiolog?

Edited by Abbiex, 09 December 2014 - 06:42.


#3
monalisa68

monalisa68

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.12.2014
100b/min  indica  o tahicardie sinusala usoara de cauza emotionala ,indusa de consultatie ;frecventa de 100 b/min la tineri poate fi fiziologica(nu necesita tratament) ,TA este normala, Regurgitarea mitrala prin prolaps de valva mitrala  nu necesita tratament daca nu are rasunet hemodinamic(este usoara/ minora/grad I/II).
Trebuie urmarita ecocardiografic la 2 ani pentru a observa daca se agraveaza iar in caz de agravare (insuficienta mitrala severa simptomatica/ asociata cu HTP/ aparitia Fia necesita plastie valvulara)-nu cred sa fie cazul tau.
Ar fi bine daca ati posta ECG-ul din moment ce s-a spus ca aveti modificari pe ECG si ecografia este curata.

Edited by monalisa68, 15 December 2014 - 09:35.


#4
monalisa68

monalisa68

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.12.2014
100b/min.indica o tahicardie sinusala usoara freventa la tineri(nu necesita tratament)poate fi emotionala indusa de consultatie .TA este normala; Regurgitarea mitrala minora/usoara/ grad I/II nu necesita tratament medicamentos/ interventional/chirurgical. Ar fi bine sa urmariti evolutia insuficientei mitrale cu o ecografie la 2 ani. Atat frecventa cat si insuficienta nu pun probleme. Postati ECG-ul daca vi s-a spus ca sunt modificari.

#5
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Acesta este EKG-ul.

Attached Files



#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
CE anume indica "ciudat"
si Ce inseamna BMD ca sa pot edita acest titlu pus in bataie de joc
multumesc

#7
monalisa68

monalisa68

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.12.2014
ECG -ul  este normal.

Edited by monalisa68, 19 December 2014 - 14:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate