Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Allview WI7

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#1
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
WI7 este noul model de tableta cu Windows 8.1 al celor de la Allview. Pretul de lansare este de 379, dar deja se poate cumpara si la promotii de genul 299 lei. Singurele dezavantaje sunt memoria interna mica, ecranul TN in loc de IPS si autonomia mica de 3 ore.

Caracteristici:
- Windows 8.1
- 1024 x 600 pixels, 7 inches multitouch TN-LCD  capacitive touchscreen
- Quad Core Intel Atom Z3735G, 1,33GHz,Burst up to 1.83 GHz/2M (22nm)
- Intel HD Graphics
- 16 GB internal memory, microSD card-slot up to 32 GB
- 1 GB RAM DDR3
- 2 MP autofocus camera
- 0.3 MP front-facing camera
- WiFi 802.11 b/g/n
- Bluetooth v4.0 with A2DP, microUSB v2.0
- Li-Polimer 2400 mAh battery, up to 150h Stand-by/ 3h typical usage
- 194mm x 107mm x 9.7 mm, 283,7g

[ http://www.allview.ro/typo3temp/pics/6bc9180946.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.allview.ro/typo3temp/pics/710f60209c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.allview.ro/typo3temp/pics/94f968ca10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Voi ce parere aveti? Merita?

Eu ma gandesc sa o iau pentru testare OBD, doar daca reusesc sa o fac sa mearga cu USB OTG.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Autonomia de 3 ore e bataie de joc.Asus EEE obtinea de 2 ori mai mult cu un atom de cateva ori mai gurmand,cu un chipset ce consuma imens(945gm),plus toate perifericele care acum sunt integrate.

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La 2.4 Ah ce sa ii ceri, e bine ca o are si pe aia :))

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
3 ore inseamna 2 maxim in conditii normale,intotdeauna datele de la producatori sunt umflate,poate ca 3 ore idle cu toate oprite si ecranul la minim.Ma gadesc la conversia intr-un HTPC,pentru asa ceva ar fi ideala daca are HDMI.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Eu sincer nu prea ii vad utilitatea. Poate rula Linux? Nu cred. Doar Windows 8.1. Nu ma atrage.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cred ca poate rula Linux,nu stiu cum e sistemul de boot la tabletele astea,dar nici cu 8.1 n-ar avea probleme(ba ar fi mai usor de configurat cu o telecomanda pe usb),DXVA e foarte ok.Ma gandesc la o idee gen atasez tableta cumva de spatele televizorului avand vizibilitate doar receiverul pentru telecomanda/tastatura.De aici poti obtine: a.un HTPC invizibil care reda xyz via XBMC sau ce preferinte aveti sau b.un Smart tv de top(niciun tv exceptand cele capabile de 4k nu au un engine video destul de flexibil precum Windows,practic poti reda orice format doresti),pe care poti viziona filme,poti naviga pe internet fara problemele pe care le au mediaplayerele android(browsere retardate cu suport flash cam subred)sau browserele implicite ce vin cu un tv,poti folosi orice program existent pe windows pe Tv.
Edit:daca suporta HDMI CEC e si mai bine.

Edited by xeleron, 08 December 2014 - 04:58.


#7
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
E interesant cum teoretic licenta de W8 e mai scumpa decat tableta :D

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu e mai scumpa,Microsoft  o da pe naspa in anumite configuratii.

#9
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Dupa cum am zis, teoretic. Cred ca o fac cadou prietenei de Craciun, probabil o voi cumpara chiar azi.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce sa faca cu ea,bateria tine 2 ore.

#11
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Are un laptop antic, se joaca la birou niste prostioare si cum nu implica deplasare zic ca ii va fi buna.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ioi, la asta chiar vezi bateria scazand cu ochii :lol:

Nu as cumpara asa ceva, as mai pune 200 RON si as lua un asus :harhar:

#13
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Alta panarama marca allview.

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu e panarama,la ce pret are e chiar foarte ok.Totusi,eu nu inteleg de ce producatorii nu fac sisteme de genul insa orientate spre HTPC.Daca eliminam din tableta ecranul si acumulatorul  si mai adaugi niste ram ajungi practic la un pc ultracompact excelent,ba mai mult,un HTPC ideal.Daca i se poate adapta un suport VESA astfel incat sa stea atasata de spatele unui TV obtii practic un smart TV de ultima generatie(data fiind arhitectura x86-64 poti instala pe ea tot ce-ti trece prin cap),sau daca nu sa fie pusa intr-o carcasa cum au receiverele TV,carcasa care ii permite sa aiba mai multi conectori.Stiu ca exista Intel Nuc insa cea mai ieftina configuratie e peste 600 Ron si vine fara Memorie,fara spatiu de stocare si fara Wireless(din ce vad pe PCG),si necesita sursa de laptop(alt boltar) atasat.Asa,adaptand o configuratie de tableta(aceasta duce FHD fara probleme), se poate iesi destul de ieftin la o configuratie acceptabila.

#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
La ct costa, nu  e rea deloc. hiar si conectata mereu la alimentare face banii. Este totusi un minilaptop cu W8, nici nu se compara cu panaramele cu Android. Daca o conectezi la un tv si la o tastatura, devine un desktop decent.

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Exact asta incerc sa spun,problema e ca la asa pret se putea configura intr-un adevarat mini pc,si asa cum e ea e ok,problema se pune in prezenta unui singur port usb care necesita un hub,care daca e mai cu pretentii trebuie alimentat si iar apar o suta de mii de cabluri pe birou.

#17
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Tableta asta n-are hdmi? Sau nu vad eu bine?

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Unii zic ca are dupa poze,altii zic ca nu,go4it zice ca fratele de 10 toli are HDMi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate