Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

OFF TOPIC sau ghiveci de idei religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1394 replies to this topic

#829
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postlogic1, on 01 octombrie 2017 - 14:54, said:

Într-adevăr, nu există în Biblie expresia ”moarte spirituală”, dar ce zici tu că sunt vii din perspectiva lor, dar morți pentru Dumnezeu e exact asta.
Afirmatia "vii din perspectiva lor, dar morți pentru Dumnezeu" face inutil orice mesaj din partea lui Dumnezeu, iar Biblia golita de orice invatatura.

View Postlogic1, on 01 octombrie 2017 - 14:54, said:

Asemănător există expresia ”trăiești, dar ești mort” - cu referire la fapte (Apoc. 3:1)
Nu exista o asemenea expresie. In Apoc 3.1 scrie : "iti merge numele ca traiesti, dar esti mort". Cu alte cuvinte, se spune despre tine ca traiesti, dar esti mort. Se spune...

View Postdark, on 01 octombrie 2017 - 15:49, said:

Vreți să acreditați ideea că omul de fapt, nu moare. Moartea spirituală este...chin. Adică viață veșnică...în torturi. Și astfel, termenul „moarte” devine un fel de eufemism...
Nu are nici un sens ce spui... Mai bine ramai la ce scrie.

Edited by dapix, 01 October 2017 - 19:45.


#830
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdapix, on 01 octombrie 2017 - 19:43, said:

Nu exista o asemenea expresie. In Apoc 3.1 scrie : "iti merge numele ca traiesti, dar esti mort". Cu alte cuvinte, se spune despre tine ca traiesti, dar esti mort. Se spune...

Deci există expresia, tocmai ai citat-o. Cu sensul pe care-l subliniezi: ”se spune că trăiești, dar în realitate ești mort” (din perspectiva lui Dumnezeu cu privire la fapte).

#831
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 01 octombrie 2017 - 19:43, said:

Nu are nici un sens ce spui... Mai bine ramai la ce scrie.

Cum scrie? Ai citit?

Ochiul, care ma priveste, nu ma va mai privi; ochiul Tau ma va cauta, si nu voi mai fi. (Iov.7:8)

#832
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Daca am ajuns sa discutam pe versete trunchiate, chiar nu are rost sa mai continui.

#833
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Ce am trunchiat din verset? Posted Image

#834
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postlogic1, on 03 octombrie 2017 - 17:57, said:

În ce privește diferența creștin-necreștin în fața lui Dumnezeu, toți sunt considerați vinovați de păcat, dar numai creștinului i se ține în seamă. Păcatul ”rămâne” acolo unde există ”cunoștința adevărului” (a unei legi/avertizări, a unei încredințări, a unui jurământ voluntar).
Taman pe dos. Numai crestinului nu i se tin in seama pacatele deoarece ii sunt iertate.

View Postlogic1, on 03 octombrie 2017 - 17:57, said:

”cunoștința adevărului”
de fapt e vorba de cunostinta binelui si raului. Adevarul fiind bun.

#835
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdapix, on 03 octombrie 2017 - 20:02, said:

Taman pe dos. Numai crestinului nu i se tin in seama pacatele deoarece ii sunt iertate.

Dacă i se iartă, nu i se mai țin în seamă, evident. Dar discuția nu era despre iertare, ci despre păcate care ”rămân”.

Quote

de fapt e vorba de cunostinta binelui si raului. Adevarul fiind bun.

Da, cel care are cunoștința binelui și răului este considerat matur, responsabil. Eu însă am folosit o expresie biblică echivalentă:

Evrei 10

26 Căci, dacă păcătuim cu voia, după ce am primit cunoştinţa adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate,
27 ci doar o aşteptare înfricoşată a judecăţii şi văpaia unui foc care va mistui pe cei răzvrătiţi.



#836
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postmario_bril, on 06 octombrie 2017 - 21:11, said:

Din respectivele experimente se vede clar că în acea cooperare cimpanzeul se folosește de celălalt ca de o unealtă. Nu există deci vreo inferență făcută de cimpanzeu, ci doar observație și adaptare.
Revenind, animalele nu au rațiune în mod cert.
Tot clar se vede ca "unealta" refuza sa mai coopereze in urmatorul experiment deoarece deduce pe baza experientei anterioare (pe buna dreptate) ca nu se va alege din nou cu nimic din moment ce mediul in care se desfasoara experimentul a ramas neschimbat.

#837
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdapix, on 07 octombrie 2017 - 11:51, said:

Tot clar se vede ca "unealta" refuza sa mai coopereze in urmatorul experiment deoarece deduce pe baza experientei anterioare (pe buna dreptate) ca nu se va alege din nou cu nimic din moment ce mediul in care se desfasoara experimentul a ramas neschimbat.
Tot nu este o inferență, ci o adaptare. Inferența apare când folosim concepte abstracte, să știi.

#838
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
sa-ti spun drept, eu am fost convins ca animalale nu pot abstractiza realitatea dar m-am inselat din moment ce comunicarea (de ex. prin sunete) lor e imposibila fara o capacitate minima de abstractizare a mediului inconjurator.

Edited by dapix, 10 October 2017 - 17:27.


#839
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdapix, on 10 octombrie 2017 - 17:22, said:

sa-ti spun drept, eu am fost convins ca animalale nu pot abstractiza realitatea dar m-am inselat din moment ce comunicarea (de ex. prin sunete) lor e imposibila fara o capacitate minima de abstractizare a mediului inconjurator.
Dezvoltă această concluzie și demonstreaz-o dacă se poate.

#840
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
animalele pot folosi sunete pentru comunicare, deci pot sa construiasca propria versiune a realitatii cu ele. Astfel, ele pot asocia anumite sunete unor obiecte/fiinte concrete existente in jurul lor. Respectivele sunete nu sunt ele insele obiecte reale ci reprezinta simboluri abstracte ale lor.
In acest context, daca-i spui unei maimute sa-ti ia bricheta din buzunar si sa aprinda focul, ea va putea face ceea ce-i ceri asociind respectivele simboluri abstracte (sunetele) cu obiecte concrete din realitate.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OuXs19GeW0Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#841
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdapix, on 11 octombrie 2017 - 22:16, said:

animalele pot folosi sunete pentru comunicare, deci pot sa construiasca propria versiune a realitatii cu ele. Astfel, ele pot asocia anumite sunete unor obiecte/fiinte concrete existente in jurul lor. Respectivele sunete nu sunt ele insele obiecte reale ci reprezinta simboluri abstracte ale lor.
In acest context, daca-i spui unei maimute sa-ti ia bricheta din buzunar si sa aprinda focul, ea va putea face ceea ce-i ceri asociind respectivele simboluri abstracte (sunetele) cu obiecte concrete din realitate.
Sunetele nu sunt simboluri abstracte, nu știu de unde ai scos aiureala asta.
Cât privește chestiunea subliniată, nu văd cum ai reușit inferența respectivă. Poate o explici.

#842
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostDude_2nd, on 23 octombrie 2017 - 17:30, said:

Eronat.
eronata e doar prejudecata ta privitoare la Imparatia lui Dumnezeu pe Terra. De altfel, chiar vorbele lui Petru ti-o demonteaza:
Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde. (2Pet.3:10)
Stii ce inseamna "a arde" ?

View PostDude_2nd, on 23 octombrie 2017 - 17:30, said:

Dupa cum iti descopera Prorocul, insa tu NU crezi. Posted Image
ce sa cred? Ca nu stii nici 2 randuri din rugaciunea de capatai "Tatal nostru"? Asta o cred.

View PostDude_2nd, on 23 octombrie 2017 - 17:30, said:

"Tu te uitai la el, si s-a dezlipit o piatra fara ajutorul vreunei maini, a izbit picioarele de fier si de lut ale chipului si le-a facut bucati. Atunci fierul, lutul, arama, argintul si aurul s-au sfaramat impreuna si s-au facut ca pleava din arie vara; le-a luat vantul, si nici urma nu s-a mai gasit din ele. Dar piatra care sfaramase chipul s-a facut un munte mare si a umplut tot pamantul."
Aceasta este Vestea Buna a Evangheliei/Imparatiei vesnice a lui YHWH Dumnezeu. Posted Image( Intre noi fie vorba, Daniel fiind Prorocul preferat al lui Isus. Posted Image  )
Versetul pe care l-ai dat nu se refera la locatia Imparatiei lui Dumnezeu. Din cate stiu, Imparatia lui Dumnezeu nu se afla in 'iazul de foc', acolo se afla doar moartea, 'diabolul' si adeptii lui care stalcesc versete.

View Postlogic1, on 23 octombrie 2017 - 17:21, said:

Împărăția de 1000 de ani va fi în principiu pe Terra, acesta este mesajul biblic, dar Universul e deschis...
The Kingdom of Heaven will be ON Earth
Nu era vorba despre perioada de 1000 de ani de pe Pamant ci de Imparatia lui Dumnezeu, cea vesnica, despre care Dude_2nd spunea ca va fi pe Pamant inventand un verset ("sa vie Imparatia Ta, precum in cer asa si aici pe pamant"), deoarece nu exista nimic scris in Biblie care sa-i sustina afirmatia, din contra vezi 2Pet.3:10.
Auzi la el: "sa vie Imparatia Ta, precum in cer asa si aici pe pamant", sa mori de ras nu alta.Posted Image

Edited by dapix, 24 October 2017 - 12:45.


#843
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Dapix, do you do SOZO prayer? Posted Image

#844
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
do you?

#845
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
NO

#846
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 24 octombrie 2017 - 12:43, said:

eronata e doar prejudecata ta privitoare la Imparatia lui Dumnezeu pe Terra. De altfel, chiar vorbele lui Petru ti-o demonteaza:
Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde. (2Pet.3:10)
Stii ce inseamna "a arde" ?

Dar tu știi ce înseamnă a citi Biblia cu atenție?

Tot Petru spune și:

Iar cerurile si pamantul de acum sunt pazite si pastrate, prin acelasi cuvant, pentru focul din ziua de judecata si de pieire a oamenilor nelegiuiti. (2Pet.3:7)

de ce zice ”de acum” ? Nu este același Pământ și același Cer ca cele de la Potop?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate