Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

OFF TOPIC sau ghiveci de idei religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1394 replies to this topic

#811
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSILIKA, on 15 februarie 2017 - 22:15, said:

Eu ti-am atras atentie ca sa pricepi ca devii nefrecventabil prin comportament.

Bah, eu nu sunt frecventabilă, că nu am statut de cocotă comunală!
Tu trebuie să frecventezi Scripturile, adică să ai abonament la ele, să le citești, adicătelea! :lol:
Ceea ce nu faci!

Credeam că tu și dapix sunteți bărbați în devenire, văd că am de-a face cu niște mimoze! :lol:

[ https://i.imgur.com/wi9j03M.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://images.zaazu.com/img/Flower-Gifts-smiley-flower-flower-gifts-smiley-flower-smiley-smiley-emoticon-000516-huge.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#812
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 16 februarie 2017 - 12:22, said:

Bah, eu nu sunt frecventabilă, că nu am statut de cocotă comunală!
da' ce sensibiloși suntem astazi, tanti...nț, nț

View Postdark, on 16 februarie 2017 - 12:22, said:

Credeam că tu și dapix sunteți bărbați în devenire, văd că am de-a face cu niște mimoze! Posted Image
[ https://i.imgur.com/wi9j03M.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
păi atunci află un mic secret: vezi tanti, bărbații în devenire au anumite prejudecați despre ce trebuie să conțină vocabularul unei doamne, prin urmare, ce scrii dumneata pe aici pentru ei nu deconspiră o atare persoană. Cin' te pune să dialoghezi cu bărbații în devenire dacă vrei să fi considerată o doamnă? Ascultă un sfat și ignoră-i pentru că ei încă (totuși mai am o speranță) nu pot înțelege mostrele din adânca-ți întunecime înțelepciune cu care vrei să îi fericești.Posted Image

Edited by dapix, 16 February 2017 - 17:16.


#813
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 16 februarie 2017 - 12:22, said:

Bah, eu nu sunt frecventabilă, că nu am statut de cocotă comunală!
Tu trebuie să frecventezi Scripturile, adică să ai abonament la ele, să le citești, adicătelea! Posted Image
Ceea ce nu faci!

Credeam că tu și dapix sunteți bărbați în devenire, văd că am de-a face cu niște mimoze! Posted Image

[ https://i.imgur.com/wi9j03M.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cocoana, e adevarat, ma sensibilizez cand vad cocoane care se erijeaza in "copii de Dumnezeu" dar prin comportamentul lor manjesc acest frumos nume. Da' nu e mirare, ereziile merg mana in mana cu caracterului. Cu cat ereziile is mai mari, cu atat comportamentul e mai grotesc, deci nu faci altceva decat sa confirmi banuielile.

#814
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSILIKA, on 17 februarie 2017 - 10:01, said:


Cocoana, e adevarat, ma sensibilizez cand vad cocoane care se erijeaza in "copii de Dumnezeu" dar prin comportamentul lor manjesc acest frumos nume. Da' nu e mirare, ereziile merg mana in mana cu caracterului. Cu cat ereziile is mai mari, cu atat comportamentul e mai grotesc, deci nu faci altceva decat sa confirmi banuielile.
Hai sa renuntam la insinuari si sa discutam despre acele erezii de care amintesti . Banuiesc ca te consideri copil al Tatalui ceresc si il ai pe isus in tine (la caracter ma refer) .

#815
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSILIKA, on 17 februarie 2017 - 10:01, said:


Cocoana, e adevarat, ma sensibilizez cand vad cocoane care se erijeaza in "copii de Dumnezeu" dar prin comportamentul lor manjesc acest frumos nume.

Ce păcate ai găsit tu la mine, ca să justifici o așa judecată aspră pe care o faci?
Faptul că te-am luat puțin de urechi, când era cazul ? a fost spre binele tău, ca să te îndrepți.

#816
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 17 februarie 2017 - 16:51, said:

LE: dark, nu mai spune nimanui ca moartea nu are legatura cu plata pacatului.

Nu am spus niciodată asta.
Omul de paie, da?

Plata păcatului este...MOARTEA.

Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru. (Rom.6:23)

#817
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
asa o fi daca tu zici. om de paie.
dar atunci reformuleaza ce ai zis aici:

View Postdark, on 17 februarie 2017 - 16:18, said:

Normal că eram morți în păcate, fiindcă toți ne-am născut în păcat, provenind din cuplul primordial păcătos! Dar asta nu are nicio legătură cu plata păcatelor !!!!
...pentru ca a fi nascut in pacat nu inseamna a fi considerat avand pacat inainte de a face vreun rau.

Spune si tu, "vom fi morti in pacate" si nu cum a spus Pavel, "eram morti in pacatele noastre".

Edited by dapix, 17 February 2017 - 17:25.


#818
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004
Am vrut să spun că nu are legătură cu plata păcatelor făcută împreună cu Isus, Dapixe, învață-te să analizezi în context !!!!

#819
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
adica? Moartea nu are legatura cu plata pacatelor pe care si Isus a facut-o pentru noi si impreuna cu noi? Ceea ce a facut El pentru noi nu a fost ca sa nu mai murim (inainte de inviere) ci ca sa nu ramanem morti. Daca nu am fi fost deja morti in pacat, Isus nu mai trebuia sa moara pentru noi si impreuna cu noi, pentru ca eram vii. Dar daca a facut-o inseamna ca nu eram vii ci morti, pentru ca nu traiam.

Edited by dapix, 17 February 2017 - 17:38.


#820
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdapix, on 17 februarie 2017 - 17:30, said:

adica? Moartea nu are legatura cu plata pacatelor pe care si Isus a facut-o pentru noi si impreuna cu noi? Ceea ce a facut El pentru noi nu a fost ca sa nu mai murim (inainte de inviere) ci ca sa nu ramanem morti. Daca nu am fi fost deja morti in pacat, Isus nu mai trebuia sa moara pentru noi si impreuna cu noi, pentru ca eram vii. Dar daca a facut-o inseamna ca nu eram vii ci morti, pentru ca nu traiam.
Ar insemna sa fim primiti in ceruri pacatosi asa cum santem chiar fara schimbare . Insa le-a spus chiar si ucenicilor "daca neprihanirea voastra nu o intrece pe a carturarilor cu nici un chip nu veti vedea imparatia cerurilor " ,.Deci nu e cum crezi , adica el a platit si toata lumea care pronunta "isus  a venit in trup sa mantuiasca ce era pierdut" si gata va fi mantuit . Adu-ti aminte ce spune " plecati de la Mine voi ce lucrati nelegiuirea" ., si multe alte asemenea indrumari care te invita sa-ti transformi duhul prin ritualul si invataturile lasate .

Edited by pacopaco1967, 17 February 2017 - 17:44.


#821
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postpacopaco1967, on 17 februarie 2017 - 17:43, said:

Ar insemna sa fim primiti in ceruri pacatosi asa cum santem chiar fara schimbare .
Nici pe departe. Pentru ca sangele Sau ii spala de pacate pe cei ce raman in El si in care si El ramane:

Ioan 6:56 Cine mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne în Mine, şi Eu rămân în el.

Apocalipsa 1:5 şi din partea lui Isus Hristos, Martorul credincios, Cel Întâi Născut din morţi, Domnul împăraţilor pământului! Ale Lui, care ne iubeşte, care ne-a spălat de păcatele noastre cu sângele Său

9 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru. (1 Corinteni 6)

Edited by dapix, 17 February 2017 - 18:08.


#822
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdapix, on 17 februarie 2017 - 18:03, said:

Nici pe departe. Pentru ca sangele Sau ii spala de pacate pe cei ce raman in El si in care si El ramane:

Ioan 6:56 Cine mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne în Mine, şi Eu rămân în el.

Apocalipsa 1:5 şi din partea lui Isus Hristos, Martorul credincios, Cel Întâi Născut din morţi, Domnul împăraţilor pământului! Ale Lui, care ne iubeşte, care ne-a spălat de păcatele noastre cu sângele Său

9 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru. (1 Corinteni 6)

Corect , foarte corect  dar e o chichita aici , trebuie sa-i mananci trupul si sa-i bei sangele pentru a fi curatat . Asta trebuie facut ZILNIC . Altfel nu se va curata complet . Abia cand vei fi curatat  complet , va trimite asupra ta o incercare foarte grea , nu moartea ci suferinta napraznica , nu Tatal ceresc ci Satan , asa cum a facut si in cazul lui iov cand i-a ucis toti cei 10 copii .

#823
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Nu te mai speria si tu cand nu e cazul, pentru ca deja stim ca Satan nu poate supune pe cineva la o incercare mai mare decat poate duce.

Nu v-a ajuns nicio ispita care sa nu fi fost potrivita cu puterea omeneasca. Si Dumnezeu, care este credincios, nu va ingadui sa fiti ispititi peste puterile voastre; ci, impreuna cu ispita, a pregatit si mijlocul sa iesiti din ea, ca s-o puteti rabda. (1Cor.10:13)

Edited by dapix, 17 February 2017 - 20:14.


#824
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 17 februarie 2017 - 10:49, said:

Ce păcate ai găsit tu la mine, ca să justifici o așa judecată aspră pe care o faci?
Faptul că te-am luat puțin de urechi, când era cazul ? a fost spre binele tău, ca să te îndrepți.

Cred ca trebuie sa mai inveti cum "sa indrepti pe cineva".

Ce am considerat nepotrivit la tine, ti-am spus de mai multe ori. Ti-au spus si altii de mult mai multe ori ca mine. Se pare ca nu functioneaza metoda asta.

Iti propun sa-ti iei ultimile 10 topicuri pe care ai postat, sa-ti analizezi ultimile 4-5 posturi scrise de tine pe fiecare topic, si sa te uiti la limbaj si la ce ai vrut sa transmiti si sa te gandesti:

- "oare am jignit pe cutare cu vorba asta",
- "oare ii fac un bine daca ii spun asta",
- "oare il incurajez in directia buna daca ii zic asta"
- "oare generalizez cat zic ca toti penticostalii/baptistii/martorii/adventistii fac/dreg/zic cutare lucru" [adica abordarea "toti in varza, eu stau bine"]
- etc. [is mai multe, le gasesti tu]

Fa-ti singur analiza asta si vezi la ce ai de lucrat. Nu e problema ca gresesti, e problema ca nu vrei sa te corectezi.

#825
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSILIKA, on 17 februarie 2017 - 22:14, said:

Fa-ti singur analiza asta si vezi la ce ai de lucrat. Nu e problema ca gresesti, e problema ca nu vrei sa te corectezi.

Da, bine.
[ http://s8.postimg.org/nxhp538ox/big.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#826
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostSILIKA, on 30 septembrie 2017 - 23:34, said:

3) Dumnezeu le-a spus ca in ziua in care vor manca din pom, ei vor muri. Surpriza a fost ca nu au murit fizic in ziua aceea, asa cum le spusese Dumnezeu. Deci nu moartea fizica a fost adusa in discutie la momentul acela, ci moartea spirituala (mort in pacat).

Nu mi-aduc aminte ca in Biblie sa se pomeneasca despre "moarte spirituala" . Aceasta e o inventie nascocita de unii care nu pot accepta faptul ca daca Dumnezeu spune ca sunt morti atunci ei nu au viata, indiferent de ceea ce vad, cred sau simt. Singurul care poate spune despre cineva daca traieste sau nu, este Cel care e chiar Viata, adica Dumnezeu.

Astfel de constructii ("moarte spirituala") duc la alte nastrusnicii care mai de care mai ciudate cum sunt si ideile urmatoare:

View Postdark, on 01 octombrie 2017 - 08:23, said:

Adam și Eva au început să îmbătrânească din acea zi, deci au primit perspectiva morții fizice, murind zilnic câte puțin.

Daca Dumnezeu spune ca esti mort, atunci esti mort indiferent de prejudecatile pe care le ai despre moarte.

Edited by dapix, 01 October 2017 - 13:03.


#827
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,079
  • Înscris: 10.09.2008
Într-adevăr, nu există în Biblie expresia ”moarte spirituală”, dar ce zici tu că sunt vii din perspectiva lor, dar morți pentru Dumnezeu e exact asta.
Există în schimb ”moarte în greșeli și păcate”, care este moarte spirituală, în contrast cu viața spirituală la care învie oamenii când devin creștini.
Asemănător există expresia ”trăiești, dar ești mort” - cu referire la fapte (Apoc. 3:1)

#828
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 01 octombrie 2017 - 13:00, said:

Daca Dumnezeu spune ca esti mort, atunci esti mort indiferent de prejudecatile pe care le ai despre moarte.

Mai degrabă voi pocăiții nu înțelegeți ce spune Dumnezeu!
Vreți să acreditați ideea că omul de fapt, nu moare. Moartea spirituală este...chin. Adică viață veșnică...în torturi. Și astfel, termenul „moarte” devine un fel de eufemism...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate