Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

OFF TOPIC sau ghiveci de idei religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1394 replies to this topic

#19
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 altul2, on 08 decembrie 2014 - 09:51, said:

Minciuni ateiste
Dispare acolo de unde apare.
De unde apare?
Apare abracadabra şi dispare abracadabra ?

#20
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 genius, on 08 decembrie 2014 - 10:01, said:

Apare abracadabra şi dispare abracadabra ?

Da

#21
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 altul2, on 08 decembrie 2014 - 10:08, said:

Da
Din ce apare ?!!?

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca sufletul omului e nemuritor... si pentru fiecare om e necesar un suflet nou... nereciclat, cine fabrica sufletele? unde e fabrica de suflete?

copii mici... sugarii au si ei suflet?


dumnezeu stie ce-i moartea daca e atotstiutor???
poate sa moara daca vrea? daca e atotputernic?

Edited by Nero-d, 08 December 2014 - 10:25.


#23
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 Nero-d, on 08 decembrie 2014 - 10:22, said:

copii mici... sugarii au si ei suflet?
Dar paramecii au ?!!?

#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pe parameci il poti intreba... si-ti da raspunsul dand din coada... sugarul nu intelege intrebarea... mai ales daca neebotezat

copiii inca nebotezati, sunt păgâni?
sunt stapaniti/posedati de diavol? ca unii cam asa se comporta

Edited by Nero-d, 08 December 2014 - 10:29.


#25
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Dude_2nd, on 07 decembrie 2014 - 18:42, said:

ma gândeam ca daca are pereti, o pereche de aripi ar fi binevenite.


Daca are pereti iti trebuie doar gheare, in caz ca iti da prin minte sa faci alpinism. :console:

 barbu78, on 07 decembrie 2014 - 18:01, said:

Pentru a usura treaba moderatorilor si pentru ca membrii forumului sa nu poarte grija iesirii din cadrul unui subiect, ..

Ai scapat-o vad pe dark de grija altora, ca se stresa, biata de ea...Felicitari pentru deschiderea unui asemenea topic!

#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004

 karuna, on 08 decembrie 2014 - 10:34, said:



Daca are pereti iti trebuie doar gheare, in caz ca iti da prin minte sa faci alpinism. Posted Image



Ai scapat-o vad pe dark de grija altora, ca se stresa, biata de ea...Felicitari pentru deschiderea unui asemenea topic!

Tare asta, am dat si like.Posted Image

#27
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 genius, on 08 decembrie 2014 - 10:21, said:

Din ce apare ?!!?

Din nimic

 Nero-d, on 08 decembrie 2014 - 10:26, said:

copiii inca nebotezati, sunt păgâni?
Da, botezul se numeste crestinare

#28
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 altul2, on 08 decembrie 2014 - 10:52, said:

Din nimic
Şi nimicul unde sălăşluieşte ?

#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in capul unora...

#30
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 barbu78, on 07 decembrie 2014 - 18:01, said:

Pentru a usura treaba moderatorilor si pentru ca membrii forumului sa nu poarte grija iesirii din cadrul unui subiect, iesire de multe ori subiectiva sau facuta din motive obiective, propun un spatiu unde discutiile sa se poarte liber de constringerea off topic, restul regulamentului forumului se va aplica fara limitari.
Propun ca daca pe un subiect se ajunge la o fundatura, discutia sa se poarte aici, tematica generala ortodoxie - religie pastrindu-se.
Impletirea ideilor si a subiectelor va face utilizarea greoaie dar, este treaba utilizatorilor si farmecul "ghiveciului de idei".

Excelenta idee. M-am gandit si eu la ea de mai multe ori si chiar am propus recent crearea unei intregi sectiuni de acest gen. Insa titlul nu e dintre cele mai inspirate. Eu zis sa denumim acest topic: "Sodoma si Gomora".

#31
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 karuna, on 08 decembrie 2014 - 10:34, said:

Ai scapat-o vad pe dark de grija altora, ca se stresa, biata de ea...Felicitari pentru deschiderea unui asemenea topic!
Multumesc!
Chiar si aici, ea poate face off topic!Posted Image Posted Image Posted Image

 dacoroman2310, on 08 decembrie 2014 - 14:22, said:

Excelenta idee. M-am gandit si eu la ea de mai multe ori si chiar am propus recent crearea unei intregi sectiuni de acest gen. Insa titlul nu e dintre cele mai inspirate. Eu zis sa denumim acest topic: "Sodoma si Gomora".

Sodoma si Gomora este deja mai multe subiecte, depinde ce vrei sa diseci.
Titlul trebuie sa sugereze clar ce se va discuta la acel subiect. Multumesc!

Aici ar putea fi o maternitate de... suflete ale subiectelor...Posted Image  Posted Image

Edited by barbu78, 08 December 2014 - 14:41.


#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cu cat moare omul mai repede, mai devreme, cu atat are mai mari sanse sa nu pacatuiasca deci ajunge in rai...
viate fiind lipsita de semnificatie si extrem de scurta... ce rost mai are... direct la viata vesnica ar fi mai eficient

au voie crestinii sa se barbiereasca? sa-si tunda/vopseasca parul, piersing, etc?

dumnezeu e imbracat sau dezbracat? de ce?

@dacoromane... tu baga subiecte traznite... lasa titlul...

Edited by Nero-d, 08 December 2014 - 18:02.


#33
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 Nero-d, on 08 decembrie 2014 - 18:00, said:

cu cat moare omul mai repede, mai devreme, cu atat are mai mari sanse sa nu pacatuiasca deci ajunge in rai...
viata fiind lipsita de semnificatie si extrem de scurta... ce rost mai are... direct la viata vesnica ar fi mai eficient
Viata nu este lipsita de semnificatie, daca stai si te gandesti asa omeneste, care este sensul vietii, de exemplu la un om de rand, sa muncesti toata viata ca un sclav, aproape tot timpul la serviciu, apoi restu cumparaturi, si cate ceva repede pe langa casa, o ora de tv si apoi somn. Salariul nu mai ajunge, preturile si taxele din ce in ce mai mari, toata viata cu stressul zilei de maine, si la sfarsit dupa ce ai trudit toata viata asta mizerabila si ai facut cu chiu cu vai ceva mori brusc si te duci fara nimic la groapa, cu mainile goale...
Cu ce te-ai ales? Ai facut ceva pentru viata vesnica? Nimic.
Deci, care ar fi rostul vietii?
Pai viata noastra scurta este doar un examen, un test, o scoala, o pregatire pentru viata vesnica, acesta este singurul sens al vietii.
Unii considera si gandesc ca avem doar aceasta viata si atat, deci ce zic ei, sa ne traim viata la maxim... daca ar realiza cum stau de fapt lucrurile.
Orice om are drept la viata vesnica, sa ne imaginam ca fiecaruia i se atribuie un "ghem" al vietii, viata pe pamant sunt doar primii 3 cm de pe ghem si sunt evidentiati cu rosu, celalalt capat al vietii vesnice de fapt nu exista, ghemul nu are celalalt capat, ei, toti oamenii se zbat in orgolii, mandrie, eu personal, cum sa-si satisfaca viata din primii 3 cm de ghem, foarte putini se gandesc sa valorifice acesti 3 cm care sunt destinati pentru acces la restul de ghem al vietii.
Cum se pot compara acesti 3 cm din ghem cu infinitul de rest al ghemului, si totusi, putini realizeaza asta, prin ignorarea imenistatii restului de ghem arata ca pe ei i intereseaza doar aceasta viata scurta de "3 cm"

Edited by bogdan_popescu, 08 December 2014 - 19:01.


#34
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nesemnificativa ca durata... cateva zeci de ani de chin, inseamna fix nimic in comparatie cu vesnicia... doar stie toata lumea ca dincolo e adevarata viata... aici e doar un test

ce ma nedumereste este ca n-am intalnit nici un credincios pe care sa-l se bucure iminenţa intalnirii cu dumnezeu
oare de ce se feresc de moarte???

Edited by Nero-d, 08 December 2014 - 19:16.


#35
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 Nero-d, on 08 decembrie 2014 - 19:15, said:

ce ma nedumereste este ca n-am intalnit nici un credincios pe care sa-l se bucure iminenţa intalnirii cu dumnezeu
oare de ce se feresc de moarte???
Pai inseamna ca nu era destul de credincios :D
Semnele revenirii Domnului Isus sunt clare, s-au declansat, revenirea lui este foarte aproape, daca nu patim ceva intre timp nu o sa mai apucam sa murim, il vom vedea revenind cu ochii nostrii, pe mine ma bucura nespus iminenta intalnirii cu Isus, problema este ca nu ma consider inca pregatit.
Conform cartii apocalipsei inainte de revenirea sa va fi un timp de stramtorare cum n-a fost de cand este omul pe pamant, in mila sa Dumnezeu i va "adormi" (vor muri) pe cei care stie el ca nu vor rezista in acel timp de incercare, i va adormi si se vor trezi din nou la viata la revenirea sa, deci cei care mor astfel si se stiu pregatiti pot sa se considere privilegiati ca o sa "se odihneasca" in timp ce altii vor indura timpul de stramtorare.

#36
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 barbu78, on 07 decembrie 2014 - 18:01, said:

Pentru a usura treaba moderatorilor si pentru ca membrii forumului sa nu poarte grija iesirii din cadrul unui subiect, iesire de multe ori subiectiva sau facuta din motive obiective, propun un spatiu unde discutiile sa se poarte liber de constringerea off topic, restul regulamentului forumului se va aplica fara limitari.
Propun ca daca pe un subiect se ajunge la o fundatura, discutia sa se poarte aici, tematica generala ortodoxie - religie pastrindu-se.
Impletirea ideilor si a subiectelor va face utilizarea greoaie dar, este treaba utilizatorilor si farmecul "ghiveciului de idei".
Barbule, o idee grozava.Posted Image
Tocmai ma gadeam ca ar fi cazul sa-mi iau talpasita de pe Softpedia. Ca de fiecare data cand ma screm sa scriu ceva interesant vine cate un pacalici care nu intelege despre ce-i vorba si trage concluzia ca e off topic. Ba mai da si suspendare si avertismente. Ca, cica, de ce comentez.
Ce-i drept, e clar ca daca el nu intelege, eu trebuie sa scriu la nivelul lui sau eventual sa tac.

Deci avem un tred in care fiecare scrie ce-l taie capul, cu conditia sa nu fluiere in biserica.
Bun !
Stai sa vezi ca vine Krugar si-l inchide imediat, pe motiv ca e topic idiot, iar pe mine ma suspenda pentru ...off topic.Posted Image
Dupa aia mai scrie si cu rosu.
Sa vada toata lumea ce stie sa faca.
Or ideea asta, cu moderatorii care trebuie protejati de efortul de a intelege ce e on si ce e off, e cum nu se poate mai buna.
E pacat sa-si taie singuri craca de sub picioare.Posted Image

Deci on topic, Posted Image "mortii sunt morti sau sunt vii?"

 dacoroman2310, on 08 decembrie 2014 - 14:22, said:

Excelenta idee. M-am gandit si eu la ea de mai multe ori si chiar am propus recent crearea unei intregi sectiuni de acest gen. Insa titlul nu e dintre cele mai inspirate. Eu zis sa denumim acest topic: "Sodoma si Gomora".
Mai degraba "Balciul desertaciunilor".
Da iti dai seama cum suna pe aria de ortodoxie ...

Edited by Stokkolm, 08 December 2014 - 19:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate