Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Muzica Indie

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
In 2005 am devenit un fan puternic al muzicii indie, datorita unor prieteni avizati de pe un alt forum. As dori sa deschid un thread in care sa comentam noi aparitii sau revelatii personale in acest curent underground (sau sa-i spunem -- separat) al muzicii contemporane.

O sa incep eu cu Antony and The Johnsons.

Ca gen, i-as descrie simplu ca pure sadcore. Piese triste, compuse in general in jurul unei linii melodice puse pe pian, beneficiind de vocea exceptional de nuantata a lui Antony.
Grupul este un reprezentat pur al miscarii indie, preferand concerte in cluburi cu audienta relativ redusa, dar cu acustica deosebita, pentru a pune in valoare vocea incredibila a lui Antony. Toate bootlegurile pe care le am suna exceptional si pregnant in simplitatea lor, o supriza cu adevarat placuta, intr-un peisaj comercial mainstream dominat de procesari la infinit ale sunetului neinspirat si ale vocilor debile ale unor solisti pentru care look-ul este cel mai important aspect al carierei lor si care se vand in primul rand ca pe niste produse ieftine, de supermarket.

Versurile (si artwork-ul / look-ul lor) graviteaza in jurul unor teme mai rare si in abordari stranii: homosexualitate, travestiri, transsexualism etc. Insa muzica este de o sensibilitate extrem de rar gasita in muzica de azi.

Ultimul lor album, 'I Am A Bird Now' (2005), marcheaza o maturizare superba a grupului. De pe acest album va recomand:
My Lady's Story
For Today I Am A Boy
Bird Gerhl

Alte piese puternice (de pe albume mai vechi):
The Lake
Soft Black Stars
Cripple And The Starfish
River Of Sorrow.


Astept cu interes si alte recomandari ale iubitorilor de indie. Sau oricum orice este non-mainstream.

#2
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
super si eu ascult dar ce ai postat tu nu am  :(

#3
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
hmm...nu as spune ca sunt neaparat iubitor de indie, insa din ce am mai ascultat si imi aduc aminte mi-au placut: Four Tet, Sebadoh, Sonic Youth, Stereolab. Sunt stiluri diferite de indie dar suna f bine !

#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Four Tet au cam scrantit-o cu ultimul album, nu m-a impresionat.
Sonic Youth si Stereolab sunt deja clasici :)
Sebadoh n-am incercat inca. Thx for the tip :)

#5
sp59

sp59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.07.2005
Nu stiu daca toate trupele pe care o sa le insir fac parte din Indie-fiindca in ziua de azi e foarte greu de delimitat genurile si sub-genurile muzicale-insa cu siguranta le consider valoroase:Black Flag,Stereolab,Tuxedomoon,Legendary Pink Dots,Cocteau Twins,Pixies,Dead Can Dance,Screaming Trees,Mudhoney,Gastr Del Sol,Gene Loves Jezebel,Jesus And Mary Chain,Giant Sand,Radical Dance Faction,
God Is My Co-Pilot,Savage Republic,Grandaddy,Ani Difranco,Arab Strap,Red House Painters,Tindersticks,Durutti Column,Minimal Compact,Loop,The Hair And Skin Trading Co.,Trisomie 21,Jah Wobble,Interpol,The Fall,Inspiral Carpets,Happy Mondays,Stone Roses,Husker Du si multe altele

#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
indie nu e neaparat un gen, exista indie rock, indie pop etc
ai dreptate, e greu sa-i delimitezi azi, unii au atat de mare succes incat au trecut, vrand-nevrand, in mainstream, desi raman indie ca si atitudine fata de muzica pe care o fac. Un exemplu clasic sunt Manic Street Preachers. Cand au scos "Motorcycle Emptiness", toata lumea a zis ca e un imn al muzicii indie :)

multe idei interesante, sp59 :)

#7
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
cateva formatii si albume care mi s-au parut interesante saptamana asta:

The High Dials - War Of The Wakening Phantoms [2005]

Minus Story - No Rest For Ghosts [2005]

I Am Kloot - Gods And Monsters [2005]

#8
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
bunaciuni de saptamana asta:

Page France - Hello, Dear Wind

Boards of Canada - Hi Scores

Turin Brakes - The Optimist LP

Edited by glumetu, 23 February 2006 - 10:18.


#9
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Nu stiam ca exista deja un topic pentru muzica indie. :P Intre timp au mai aparut si alte formatii foarte bune (Morningwood,  Klaxons, Noisettes etc.)  dar nici despre cele cu vechime nu se poate spune ca au stat degeaba, ci au scos albume noi (Modest  Mouse, Sonic Youth etc.)
Recomand cu caldura The Yeah Yeah Yeahs,  Death Cab for Cutie, Broken Social Scene, Arcade Fire, Kaiser Chiefs, LCD Soundsystem, The Strokes, etc. ca sa mentionez doar cateva nume mai sonore.

#10
voltgirl

voltgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.06.2007
oameni buni....ma faceti curioasa :rolleyes: Aud tot mai multe despre acest gen de muzica,.cica e nou,acuma aparut.n-am habar, da daca tot suntem aici, imi ziceti si mie de unde fac rost de niste piese destea? :P  se gesesc pe DC sau pe undeva?

#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postvoltgirl, on Jun 30 2007, 23:29, said:

oameni buni....ma faceti curioasa :rolleyes: Aud tot mai multe despre acest gen de muzica,.cica e nou,acuma aparut.n-am habar, da daca tot suntem aici, imi ziceti si mie de unde fac rost de niste piese destea? :P  se gesesc pe DC sau pe undeva?
muzica indie nu este de loc noua, este doar acel tip de muzica pe care nu o vei gasi foarte usor prin magazine (dar foarte usor pe net :) )

mai bine zi ce fel de muzica te atrage (ca si mood) si pot sa-ti recomand ceva interesant.

nu toata muzica indie suna atragator, de multe ori iti ia ceva vointa ca sa o intelegi, dar o data ce o faci, vei vrea mai mult.

#12
Zahar

Zahar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.10.2007
Ok...in ultima vreme s-au dezvoltat o gramada de subgenuri la noi in tara printre care si indie.  :D
Ce anume ascultati voi, fani ai acestui stil?


Incep eu ce-mi vine momentan in minte:
Blonde Redhead
Death Cab for Cutie
The Kooks
Muse

#13
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Well, s-ar putea sa fac o confuzie. Arctic Monkeys sau Hard-Fi canta indie?

#14
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Arctic Monkeys ar fi indie, dupa mine.

Alte trupe indie pe care le ascult:
The Pigeon Detectives
Klaxons
The Enemy
Babyshambles

Edited by MadMike.Mitza, 31 October 2007 - 15:25.


#15
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
OK :).

Atunci se adauga si Keane, The Shins, Offspring.

#16
background.girl

background.girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.06.2007
Interpol
Black Heart Procession
The Cinematics

Edited by background.girl, 02 November 2007 - 13:06.


#17
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Si sa nu uitam de The Kooks. :D

#18
background.girl

background.girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.06.2007
Stie cineva unde pot gasi un torrent S>L cu Longview albumul Mercury? Am cautat de am innebunit, si am gasit doar cateva care nu merg. Nu cred ca nu exista, poate ati gasit voi alte metode...

Edited by background.girl, 06 November 2007 - 17:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate