Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

MacBook Pro 15 inchi, retina display

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Buna tuturor !
Mi-am facut cadou de Craciun un laptop nou. Este vorba despre un MacBook Pro 15,4 inchi, retina display, modelul 2,5 GhZ, i7 .
L-am commandant direct de la Apple, online. Am platit 1999 lire pe laptop si 237 lire pe guarantee Apple extinsa pe 3 ani = 2236 lire ! Mda, stiu, am fost foarte cuminte anu asta Posted Image  .
Acum ca m-am laudat destul, am nevoie de putin ajutor de la voi.
Ii prima data cand folosesc Mac sau un produs marca Apple !!!
Pana ieri, credeam ca Mac ii tot Windows, doar ca se cheama Mac din cauza ca ii produs Apple (ce prost :P) .
Nah, uite ca mi-a venit minunatia asta extraterestra si ma chinui sa cam umblu pe el.

Nu stiu cum sa-l fac sa nu mai auto corecteze ce scriu !!! Zici ca scriu mesaje pe telefon cu T4 activat...
Nu imi recunoaste tastatura exterioara...Trebuie tastatura marca Apple sau care-i treaba? Tastatura mea ii buna.
Am pus un mouse, si cand invart de rotita in jos pagina merge in sus, si cand dau de rotita inainte pagina merge in jos. Ii pe dos (gay) laptopul meu sau cum sa-i fac sa mearga normal?

Am scos Dropbox pentru Mac, si din nu stiu ce motiv, nu mi se deschide. Nu se intampla nimic...
Am scos TeamViewer pentru Mac si cand sa instalez, imi zice ca nu am nici o locatie disponibila care ar accepta acest software...
Pot sa pun Windows pe el? Se poate? Pierd garantia?

Intr-un fel imi place Mac, dar se pare ca trebuie sa invat 10 mii de chestii noi...si nu stiu de unde sa incep. M-am saturat ca la fiecare 10 minute sa tot caut ceva pe google despre cum sa fac aia si cum sa fac aia...

In rest...Il ador. Ii un laptop care arata foarte elegant...iar ca functionalitate...inca mai trebuie sa tocesc sa invat sa-l folosesc si va zic alta data.
Spoiler
Attached File  10444420_609349759193691_8988337972278146430_n.jpg   26.81K   93 downloadsAttached File  Screen Shot 2014-12-06 at 15.46.04.png   1.51MB   91 downloads

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu ti-am zis de anul trecut sa-ti iei Posted Image

Felicitari pentru achizitie, sa-l stapanesti sanatos Posted Image


ps. citeste ghidul iScule, e foarte interesant si te va ajuta sa intelegi ecosistemul OS X
http://forum.softped.../#entry16311344

Edited by lex404, 06 December 2014 - 18:05.


#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Esti primu om pe care il aud ca da 2200 de lire pe un Mac si vrea sa-i puna Windows :lol:.

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Așa este pus scroll pe mac, invers. Dacă vrei normal intră în System Preferences la mouse sau trackpad și aici debifezi scoll direction natural. Nu e greu, e chiar mai ușor decât windows. În loc de exe ai app, cam tot ce downloadezi vin în format dmg care e un fel de iso. Deschizi dmg și apoi tragi aplicația cu mousele în applications.

#5
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postlex404, on 06 decembrie 2014 - 17:59, said:

Eu ti-am zis de anul trecut sa-ti iei Posted Image

Felicitari pentru achizitie, sa-l stapanesti sanatos Posted Image


ps. citeste ghidul iScule, e foarte interesant si te va ajuta sa intelegi ecosistemul OS X
http://forum.softped.../#entry16311344
Stiu, se pare ca pana la urma am ajuns la vorba ta Posted Image .
Multumesc frumos de urari, si de link. M-am uitat acum, pare interesant si pentru incepatori. O sa il citesc tot imediat cum imi dau seama cum sa trec de la preview la " full-book" :P

View Postgerbil, on 06 decembrie 2014 - 18:08, said:

Așa este pus scroll pe mac, invers. Dacă vrei normal intră în System Preferences la mouse sau trackpad și aici debifezi scoll direction natural. Nu e greu, e chiar mai ușor decât windows. În loc de exe ai app, cam tot ce downloadezi vin în format dmg care e un fel de iso. Deschizi dmg și apoi tragi aplicația cu mousele în applications.
Am rezolvat cu scroll-ul. Mersi !!!!!
Am vazut ca imi descarca dmg si am app si paginile "word" se salveaza in .pages ... Tot invat.
Imi spui te rog si cum dezinstalez un program sau cum vad programele instalate?

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Trash direct. Programele le vezi în applications. Ai Microsoft Office și pe mac dacă ai nevoie.

Edited by gerbil, 06 December 2014 - 18:32.


#7
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Inseamna ca l-ai luat de fite. Pacat de banii aruncati.

#8
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postgerbil, on 06 decembrie 2014 - 18:28, said:

Trash direct. Programele le vezi în applications. Ai Microsoft Office și pe mac dacă ai nevoie.
Adica nu mai dau dezinstal? Odata ce au plecat in trash ii si dezinstalat???
N-am nevoie de Office ca am invatat ca pot sa scriu si ii dau export to word si se salveaza . doc :)

View PostBlue_Ivy, on 06 decembrie 2014 - 18:29, said:

Inseamna ca l-ai luat de fite. Pacat de banii aruncati.
Fite pentru cine? Ca is in Anglia, nu am nici un prieten aici sau pe careva caruia sa ma laud...
L-am luat pentru mine...pur si simplu. Si nu-mi pare rau dupa banii "aruncati" . I-am "aruncat" pe un lucru viabil, care il pot vinde la orice ora mai ieftin sau il pot amaneta in caz de urgenta...
Poate ca daca tineam banii astia in banca...ii cheltuiam pe caramele si tigari zilnic...

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Bagi la trash și îi dai empty. Mac OS X nu are regiștrii ca windowsul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate