Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cu masina in Istanbul

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
Ma bate gandul sa vizitam cu prietena sau cu prietenii Instanbulul. 2-4 persoane.
Asa ar arata traseul.

Ne trebuie viza?
Cat este de periculos?
Cat este de scump?
Am petrece vreo 3-5 zile.
Si ce merita vizitat?

Multumesc pt sfaturi.

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Viza, da.
Cam la fel de periculos ca si in Ro.
Scump, depinde ce asteptari/cheltuieli aveti, nu ai specificat daca de combustibil sau si cazare, mancare, etc.
De vizitat? Posted Image
Aveti ce: orasul vechi, insulele, moscheile, muzee, palate, partea asiatica a orasului, Marele Bazar etc.

As recomanda totusi sa luati avionul, e mai simplu si ajungeti mai repede.
Transportul in comun in Ist. e f b organizat, cu masina e mai dificil, se circula aiurea, plus ca mai rau va incurcati.
Istanbulul e frumos de vizitat mergand pe jos, pe strazi sau cu transportul in comun, nu cu masina. E f aglomerat.
In plus, insulele ( Adalar Islands) le poti vizita ajungand cu feriboturile care circula organizat la intervale scurte de timp.

LE: acum vad pe ce arie suntem. Mea culpa. Raman sfaturile in vigoare, exceptand partea cu avionul. :)

Edited by -Diana-, 06 December 2014 - 11:30.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si cu viza, care nu mai trebuie de ceva timp.

#4
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Doar pasaport.
Ai grija ca traficul este super haotic, nu au nici o regula.

Edited by cristian0007, 06 December 2014 - 11:50.


#5
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
E aglomerat, si o sa ai grija masinii mereu. Si eu votez pt avion pt ca drumul cu masina pana acolo nu e chiar grozav, nu vezi nimic special pe drum.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,104
  • Înscris: 05.06.2002
[ http://www.anokhimedia.com/resources/media/images/blog_articles//1371178093_DontDriveHere5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Vezi ca in Turcia e cea mai scumpa benzina din lume, asa ca ai putea pune o canistra in portbagaj, de rezerva.

#8
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004

View Postdjxhouse, on 06 decembrie 2014 - 11:11, said:

Ma bate gandul sa vizitam cu prietena sau cu prietenii Instanbulul. 2-4 persoane.
Asa ar arata traseul.

Ne trebuie viza?
Cat este de periculos?
Cat este de scump?
Am petrece vreo 3-5 zile.
Si ce merita vizitat?

Multumesc pt sfaturi.
Ce este aia, Instanbul?Posted Image

Drumul este OK, este varianta mea preferata pt. Istanbul, l-am parcurs de mai multe ori, in ambele sensuri, recomand. Iti trebuie obligatoriu pasaport.  Pentru ce poti vedea in Istanbul ai topic dedicat aici.

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Traseul este foarte bine ales, pâna la intrarea în Istanbul Posted Image .
De la intarea în oras am facut doua ore si jumatate pâna în cartierul Sultanahmet (este zona istorica a Istanbulului si tot aici gasesti cea mai mare concentrare a obiectivelor turistice). Se merge haotic, pe 4-5-6 benzi pe sens, stop, mers 2-3 metri apoi stop. Si tot asa cale de câtiva kilometri. Daca ai 5 metri liberi fata de masina din fata ta, sa fii sigur ca acest spatiu va fi ocupat istantaneu Posted Image, fara semnalizare, fara claxonare! Fiecare sofer apara poponeata masinii din fata.

Referitor la traficul din Istanbul: eu am fost acolo în anul 2013. Cu un an în urma, în 2012, un grup de prieteni, doua masini, prima masina avea GPS, a doua nu avea si o urmarea pe cea din fata, sa n-o scape din ochi. Cei din ultima masina au lasat geamurile în jos si atât soferul cât si sotia sa aflata pe scaunul din dreapta se rugau de soferii turci din lateralele masinii sa nu le ocupe spatiul de 5 metri fata de masina din fata: "Please, please, please!" soferul, "Please, please, please!" sotia soferuluiPosted Image .

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Post-Diana-, on 06 decembrie 2014 - 11:32, said:

Viza, da.

Ii trebuie  pasaport(fara nicio viza) + o imputernicire auto tradusa si legalizata (daca masina se afla in leasing sau pe numele unei persoane care nu afla in autoturism)

@djxhouse. Traficul este infernal. Incearca sa ajungi in Istanbul noaptea sau dimineata foarte devreme.Incearca sa gasesti un hotel cu parcare . Daca nu gasesti si vei sta prin zona Marelui Bazar/Moschee Baiazid iti pot indica o zona pe Blv Kennedy unde gasesti niste locuri libere pe trotuar.(10-15 minute de mers pe jos)

Edited by polizei, 06 December 2014 - 17:29.


#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Da, am gresit la partea asta, eu am fost in Istanbul cand erau inca vize, nu mai eram la curent cu faptul ca s-au scos.
Mea culpa.

#12
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
taica-miu a ramas fara usa din dreapta in istambul :)

#13
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004
^^ ... a vandut-o?! Posted Image

L. edit - Si mie mi-a lovit masina in Istanbul, cand am fost ultima data, in zona Sirkeci (gara). Dupa 5 zile petrecute acolo, in ultima zi, dupa ce-am dus bagajele in masina si m-am dus sa predau cheile, am vazut cum o masina de butelii mi-a sters partea stanga a barii si aripii din spate.

L-am chemat pe turc, care oprise 10m mai departe sa livreze ceva marfa, i-am aratat julitura, a ridicat din umeri si a facut un gest de lehamite cu mana si mi-a zis "Bye". Am fost negru pana acasa ca, de, masina avea 6 luni, era prima data pentru ea :). Intre timp, s-a obisnuit, pe toate partile :D

Edited by dcr, 06 December 2014 - 20:21.


#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
... a mincat-o ?

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Mai intai: ultimele 15-20 de pagini contin informatii actuale: http://forum.softped...-turcia/unread/

In Turcia viza se acorda in vama. Atentie, inarmati-va cu rabdare. Recomand cu MULTA caldura vama din Lesovo / Hamzabeyli, in detrimentul celei din Cpt. Andreev / Edirne (Edirne ramane pentru mine cel mai scarbos PCTF din cate am trecut pana acum, poate dupa cele cu Ucraina; si am trecut cateva!). As recomanda mai abitir vama din Malko Tarnovo, insa ocolul e marisor (50-80 km, in functie de traseu). Dar NU Edirne! (mai multe info pe topicul de mai sus).

Respectati regulile. Cumparati sticker HDS (50 TL parca la prima achizitie, din care 15 sticker si 35 credit). Este suficient pentru cateva drumuri bune spre Istanbul.

Vezi ce scrie si Polizei mai sus: imputernicire tradusa NEAPARAT in turca, avand apostila de consulat / traducator autorizat / agreat de catre consulat. Simpla traducere in engleza NU este suficienta (sunt patit - 50 EUR spaga acu' 2 ani). Legalizarea costa mai putin si dureaza mai mult! Posted Image

Combustibilul este scump, intr-adevar, insa de calitate net superioara comparativ cu ce gasesti in BG sau RO. Am renuntat sa mai alimentez in BG la ultimele drumuri, pur si simplu nu merita (consum / performanta motor).

Succes!

Edited by Tyby, 23 July 2015 - 20:29.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
NU mai este nevoie de viza, de destul timp. Evident, pentru cetateni romani (si evident iti trebuie oricum pasaport).

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
f300, este nevoie de viza, insa aceasta se acorda in vama.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Citeste te rog direct de la MAE ca nu are rost un ba da-ba nu pe o chestie banala si super-publica: http://www.mae.ro/si...enii_romani.pdf

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate