Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Document Scan Ubuntu

Cine este "Imparatul"?

Ce obiecte din Italia, Franța, Ma...

Samsung Galaxy Fit 3
 Cumparare baterie pentru un motor

Angajare -job

Telefoane DS Vodafone

Mp4 car se reseteaza in timpul de...
 Ati castigat vreodata ceva? Loto,...

Shogun!

Initiativa europeana pentru taxar...

Instalare centrala de apartament ...
 V-ați culturalizat cu ajutorul te...

Monitor

Boala mar

Schimbare bascula (si altele) For...

Este Rio de Janeiro un oras periculos?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

galeo

galeo

Guru Member

• Grup: Validating
8 saptamani cat ar urma sa stau acolo nu e o perioada asa de lunga, plus ca sunt mai bronzat seman cu ei, deci nu ar trebui sa fie probleme :)

avenirv

avenirv

Guru Member

• Grup: Senior Members
am fost turisti la rio pt 9 nopti de carnaval (4 persoane). pe strazi erau patrule de militari, cate 3. nu a fost nici o problema. bineinteles ca nu ne-am risipit prin rio ci numai in zona ipanema-copacabana-sambodrom-leme-maracana-leblon-catedrala si celelalte obiective turistice.
cineva de la hotel ne-a aranjat un tur de favelas, cea mare in care din cand in cand s-au razboit cu guvernul. am platit, ne-au luat cu un jeep, in favelas ne-au aratat si o locuinta.  cea mai frumoasa vedere pe care o poti avea asupra rio: batea tare catre ipanema si acolo unde este circuitul auto.

Edited by avenirv, 08 December 2014 - 17:45.

mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

Active Member

• Grup: Members
Am stat o perioada in Barra.Avem o cunostinta care locuieste(locuia) in Benfica.In primul rand viata nu este de loc ieftina.Preturile sunt destul de mari.Asemanatoare cu cele din orasele europene.Te descurci  bine cu limba engleza  downtown dar in rest este un pic mai greu.Nu este nici o problema : odata ajuns o sa iti explice cei de acolo ce si cum.Unde si cum.Rio este un oras impresionant.In magazine si localuri se accepta cartea de credit chiar si in taxi.Oameni vorbesc foarte repede dar limba portugheza este ca o cantare.Transportul urban este ok la fel si metroul.De la Aeroport pana in zona centrala cam echivalentul parca a 8-10 dolari.A trecut ceva timp de atunci si lucrurile se misca foarte repede in aceasta zona.Brazilia este o tara minunata.E departe dar cu siguranta o sa fie o experienta interesanta,frumoasa,productiva.

DIY

DIY

Senior Member

Rio de Janeiro este un conglomerat urias si, inevitabil, are zonele lui nasoale. Incearca sa eviti locurile parasite, cum ar fi plajele - pe timp de noapte - daca nu e vreun carnaval, ceva,  zona din downtown dedicata cladirilor de birouri si, in general, zonele turistice pe timp de noapte. Fiindca te duci cu treaba, o  sa intri foarte repede in contact cu localnici. Brazilienii sunt foarte de treaba, primitori si deschisi si foarte amatori sa te ia sub aripa lor. Asa ca cel mai bine e sa mergi pe mana lor. In rest, dupa cum spuneau si altii, nu fi ostentativ, nu lua cu tine prea mult cash (nici deloc nu e bine, fiindca s-au auzit cazuri in care gunpoint robbery s-a tranformat in crima fiindca hotii s-au evervat; cazuri rare, insa), deci vreo $20-40. Taxiul e ieftin, asa ca e bine sa iei taxiul si pentru distante scurte daca ti se pare ca zona nu e safe.
In general, nu e mai de spreriat decat este Bucurestiul pentru ... un nordic, sa zicem.

Ai marele avantaj ca Rio de Janeiro este in mari pregatiri pentru olimpiada din 2016 si una dintre chestiile care lucreaza in favoarea ta tare este aceea ca turistii nu vor veni intr-un loc ce nu pare safe. Asa ca politia lucreaza, deja, din greu la asta.

Lsand la o parte ingrijorarile - normale, de altfel - o sa-ti placa !!

f300

f300

30k si ma duc

A, da am uitat: vezi ca in aeroport e un grup de ATM-uri din care unul (sau unele) nu face decit sa iti ia datele de pe card (+PIN-ul) ca sa-ti goleasca astia contul (evident e cu complicitatea cuiva de acolo ca altminteri e plin de camere si paza si totusi e o chestie care dureaza de ani de zile). Mai ales in locurile unde bintuie turistii sansele sa dai de un ATM "preparat" sint f mari daca nu e la o banca in interior.

szocske

szocske

Junior Member

si atentia mare daca te abordeaza fete, rio este cunoscut pt  operatiunile ,,vaduva neagra"- iti strecoara droguri in bautura, mai tarziu ramai cu costumul lui Adam pe tine..( au fost si cazuri in care turistii abordati au murit de la aceste supradoze ).

rhdghdhs

rhdghdhs

Senior Member

Fratele meu lucreaza in Anglia. Pe un forum englez un cuplu de englezi ziceau ca doresc sa vin in Romania sa viziteze capitala, delta Dunarii si ceva manastiri din moldova. Si cereau si ei parerea,pe acel forum, cum e in Romania, cat e de sigur, ce preturi sunt, etc...  La comentarii, toti le raspundeau ca Romania e o tara de hoti, ca ai sanse sa fii jefuit, ca sunt tigani multi, ca sunt taximetristi hoti, ca te fac bisnitarii, sa evite delta ca e un loc izolat plin de hoti si talhari, ca zona moldova e o zona saraca si acolo o sa fie jefuiti in drumul mare... Deci trageti voi concluziile...
Au fost oameni, au vizitat Romania, si cand s-au intors au zis ca au vazut locuri superbe, femei frumoase,mancare buna si ieftina, bautura ieftina, oameni civilizati, vile superbe, maal-uri impresionante, masini luxoase, deci nu a fost asa rau cum au zis aia...

Edited by rhdghdhs, 30 January 2015 - 12:14.

Abc2020ro2

Abc2020ro2

Member

View Postrhdghdhs, on 30 ianuarie 2015 - 12:03, said:

Fratele meu lucreaza in Anglia. Pe un forum englez un cuplu de englezi ziceau ca doresc sa vin in Romania sa viziteze capitala, delta Dunarii si ceva manastiri din moldova. Si cereau si ei parerea,pe acel forum, cum e in Romania, cat e de sigur, ce preturi sunt, etc...  La comentarii, toti le raspundeau ca Romania e o tara de hoti, ca ai sanse sa fii jefuit, ca sunt tigani multi, ca sunt taximetristi hoti, ca te fac bisnitarii, sa evite delta ca e un loc izolat plin de hoti si talhari, ca zona moldova e o zona saraca si acolo o sa fie jefuiti in drumul mare... Deci trageti voi concluziile...

Exact! Niciun oras din lume nu e periculos. Sunt si ei oameni ca toti oamenii. Ma prinsese noaptea prin Bandung Indonezia si nu gaseam hotelul. Asa ca am intrebat pe cineva de pe strada. Instant in jurul meu s-au strans alti 10 "periculosi" care vroiau sa-mi ia viata. Defaaaapt... toti erau de treaba si se oferisera sa ma ajute. M-au mai prins noptile prin tot felul de orase dastea "periculoase": Kuala Lumpur, Bangkok, Merida, Cancun. Peste tot am fost jefuit, batut, si viata mi-a fost pusa in pericol. lol

Edited by Abc2020ro2, 30 January 2015 - 12:14.

ogaru1972

ogaru1972

New Member

Da, este! Dar daca nu provoci, nu vei avea probleme! Fii atent, umbla cu bani putini la tine, fara carduri eventual. Cat mai lejer. Depinde si de locul in care vei locui. In general in Zona Sul, Sao Conrado, Barra de Tijuca nu ar trebui sa ai probleme!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate