Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Tema iadului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1972 replies to this topic

#1567
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 13 februarie 2018 - 21:12, said:

Nu a venit să-i pedepsească, pentru că nu există. Oamenii care credeau, ei și alții despre ei, că sunt bolnavi pentru că sunt posedați, strigau să nu fie chinuiți din nou și din nou cu ”exorcizările” complicate și nereușite. Erau folosite cătușe și obezi de fier la mâini și picioare.
Cazul Tanacu parca e emblema despre problema exorcizarii "nereusite" . Am inteles abia cum era treaba cu acele  expresii " ai venit sa ne chinuiesti", si nu ca ar fi fost demonul stapanitor ce se temea de isus.Posted Image

#1568
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
deci exista suferinta eterna sau nu?

#1569
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 13 februarie 2018 - 21:12, said:

Nu a venit să-i pedepsească, pentru că nu există. Oamenii care credeau, ei și alții despre ei, că sunt bolnavi pentru că sunt posedați, strigau să nu fie chinuiți din nou și din nou cu ”exorcizările” complicate și nereușite. Erau folosite cătușe și obezi de fier la mâini și picioare.
Dracii rugau pe Isus si ziceau: "Daca ne scoti afara din ei, da-ne voie sa ne ducem in turma aceea de porci." (Mat.8:31)
Dar fariseii ziceau: "Cu ajutorul domnului dracilor scoate El dracii!" (Mat.9:34)
Vindecati pe bolnavi, inviati pe morti, curatati pe leprosi, scoateti afara dracii. Fara plata ati primit, fara plata sa dati. (Mat.10:8)
Cand au auzit fariseii lucrul acesta, au zis: "Omul acesta nu scoate dracii decat cu Beelzebul, domnul dracilor!" (Mat.12:24)
Si daca Eu scot afara dracii cu ajutorul lui Beelzebul, fiii vostri cu cine-i scot? De aceea ei vor fi judecatorii vostri. (Mat.12:27)
Dar, daca Eu scot afara dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Imparatia lui Dumnezeu a venit peste voi. (Mat.12:28)

Acum urmeaza sa-mi spui ca eu nu stiu sa citesc si ca in acel timp drac insemna nu stiu ce :lol: :lol:  La fel cum fac curvele prinse in flagrant si zic ca nu e adevarat :lol: :lol:
Nigga' please!!!!

#1570
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,077
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 14 februarie 2018 - 08:28, said:

Acum urmeaza sa-mi spui ca eu nu stiu sa citesc si ca in acel timp drac insemna nu stiu ce Posted Image Posted Image  La fel cum fac curvele prinse in flagrant si zic ca nu e adevarat Posted Image Posted Image
Nigga' please!!!!

Chiar așa, nu știi să citești și îmi spui tu ce însemna în acel timp drac - în ”koine”, că te dai mai expert. Și să iasă că este rău!
În rest, am dat deja versetele de unde rezultă că nu există draci (ca persoane reale), pe topicele adecvate despre satan și demoni (chiar aici pe prima pagină la Polemici religioase).

#1571
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpro-civilizatie, on 14 februarie 2018 - 00:13, said:

deci exista suferinta eterna sau nu?
Da.
Si este rezervata tuturor celor enumerati, in ordine: elitelor, guvernelor, politicienilor si membrilor de partide, presei, serviciilor secrete si tuturor armatelor cu conducatorii lor puternici,  prin care cei mai sus numiti isi impun mizeriile asupra tuturor oamenilor onesti din lumea asta.
Aprinde o lumanare si vezi cum arde. Aia e rezervata tuturor, ala e destinul lor exceptional, dupa ce si-au terminat treaba de nenorocire a tuturor oamenilor simpli/onesti de pe acest pamant.
In marea lor parte cunosc acest lucru, insa asta nu-i va face sa se intoarca de la mizeriile pe care le proiecteaza pentru intreaga lume locuita.
Iar cand Dumnezeu se va scula la Judecata cu ei, ii va strange pe toti ca pe surcele, ii va lega snopi, si va face un mare foc cu toti laolalta, cu armele lor cu tot. Se va degaja ceva caldura, caci marea lor majoritate au acumulat multe calorii, in special de la solarele unde isi bronzeaza tenul. Posted Image

ps: esti cumva membru de partid?Posted Image


shit...

Edited by Dude_2nd, 15 February 2018 - 08:57.


#1572
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 14 februarie 2018 - 20:00, said:


Chiar așa, nu știi să citești și îmi spui tu ce însemna în acel timp drac - în ”koine”, că te dai mai expert. Și să iasă că este rău!
În rest, am dat deja versetele de unde rezultă că nu există draci (ca persoane reale), pe topicele adecvate despre satan și demoni (chiar aici pe prima pagină la Polemici religioase).
Duh necurat, stimabile.

Caci din multi indraciti ieseau duhuri necurate si scoteau mari tipete; multi slabanogi si schiopi erau tamaduiti. (Fapt.8:7)

Din multi ieseau si draci care strigau si ziceau: "Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu." Dar El ii mustra si nu-i lasa sa vorbeasca, pentru ca stiau ca El este Hristosul. (Luc.4:41)

#1573
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View PostDude_2nd, on 15 februarie 2018 - 08:55, said:

Da.
Si este rezervata tuturor celor enumerati, in ordine: elitelor, guvernelor, politicienilor si membrilor de partide, presei, serviciilor secrete si tuturor armatelor cu conducatorii lor puternici,  prin care cei mai sus numiti isi impun mizeriile asupra tuturor oamenilor onesti din lumea asta.
Aprinde o lumanare si vezi cum arde. Aia e rezervata tuturor, ala e destinul lor exceptional, dupa ce si-au terminat treaba de nenorocire a tuturor oamenilor simpli/onesti de pe acest pamant.
In marea lor parte cunosc acest lucru, insa asta nu-i va face sa se intoarca de la mizeriile pe care le proiecteaza pentru intreaga lume locuita.
Iar cand Dumnezeu se va scula la Judecata cu ei, ii va strange pe toti ca pe surcele, ii va lega snopi, si va face un mare foc cu toti laolalta, cu armele lor cu tot. Se va degaja ceva caldura, caci marea lor majoritate au acumulat multe calorii, in special de la solarele unde isi bronzeaza tenul. Posted Image

ps: esti cumva membru de partid?Posted Image


shit...
de unde sti care sunt criteriile de scapare din iad?
poate dzeu prefera sa bage atei in rai si pe religiosi ii trimite in iad
sau baga in rai pe infractori si in iad pe oamenii cinstiti.
sau ii trimite pe toti in iad ca sa se distreze,in cazul unui dzeu psihopat si sadistic.
sau poate e un computer dezinteresat care tot readuce la viata oamenii in suferinta,la infinit.

#1574
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpro-civilizatie, on 16 februarie 2018 - 12:38, said:

de unde sti care sunt criteriile de scapare din iad?
poate dzeu prefera sa bage atei in rai si pe religiosi ii trimite in iad
sau baga in rai pe infractori si in iad pe oamenii cinstiti.
sau ii trimite pe toti in iad ca sa se distreze,in cazul unui dzeu psihopat si sadistic.
sau poate e un computer dezinteresat care tot readuce la viata oamenii in suferinta,la infinit.
daca si cu parca se plimbau c-o barca... Posted Image

iti dai si tu cu parerea de gard, in loc sa asculti Cuvantul Adevarului.
Inca o data: elitele, presa, guvernele, partidele politice cu toti politicienii si membri lor, armatele cu toti comandantii lor, serviciile, vor fi aruncate in focul care a fost deja pus.
poti sa scapi doar daca te lepezi de oricare din aceste entitati malefice facute cu un singur scop, si anume sa nenoroceasca viata amaratilor ce traiesc pe pamantul acesta.
asadar, esti cumva membru de partid?in cazul in care esti, ai o singuira alegere: sa te lepezi rapid de acel partid. Orice alta optiune cum ar fi: luarea la misto, interpretarea, datul cu parerea sunt nule si neavenite.Posted Image

da...si am uitat dupe Lista stupidele think-tankuri moronice. Si lor le este destinata aceeasi soarta stupida.

Edited by Dude_2nd, 16 February 2018 - 13:11.


#1575
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,495
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSigned_on_ice, on 06 mai 2018 - 22:00, said:

Iadul este locul unde poti sa stai pana la judecata.
Și cei buni și cei răi sau numai cei răi?

#1576
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpro-civilizatie, on 14 februarie 2018 - 00:13, said:

deci exista suferinta eterna sau nu?
Atat timp cat vezi jumatatea goala a paharului simti ca e eterna suferinta. Unii incearca sa-si faca raiul aici pe pamant. Ignora pentru asta ca produc suferinta altora.sau ignora suferinta chiar daca nu o provoaca. Suntem in iad findca avem parte de suferinta.

#1577
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postdark, on 06 mai 2018 - 22:01, said:

Și cei buni și cei răi sau numai cei răi?
Este randuit oamenilor sa moara, iar dupa aceea sa fie judecati.
Imi pui o intrebare dificila
Daca m-as lua dupa dogme as putea sa-ti dau raspunsul pe care l-au dat cei care au stabilit dogma
Insa ma limitez la a-ti spune ce cred eu.
Nu stiu care-s criteriile de selectie intre cei buni si cei rai, nu stiu cum se separa oile de capre, nu stiu cum se pune legea lui in inima omului sa se faca voia lui, deci per ansamblu, nu stiu cine, unde se duce, dupa moarte.

View Postpro-civilizatie, on 14 februarie 2018 - 00:13, said:

deci exista suferinta eterna sau nu?
O intrebare excelenta.
Dupa restauratie, mai poate coexista suferinta eterna?

Edited by Signed_on_ice, 07 May 2018 - 21:55.


#1578
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostSigned_on_ice, on 07 mai 2018 - 21:54, said:

Dupa restauratie, mai poate coexista suferinta eterna?

Biblia este anihilaționistă! Ea împarte omenirea în două clase, "oi și capre"! "Oile" vor primii Darul Vieții Veșnice iar "caprele" vor fi anihilate! Simplu!

#1579
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View Postlogic1, on 14 februarie 2018 - 20:00, said:



Chiar așa, nu știi să citești și Ă®mi spui tu ce Ă®nsemna Ă®n acel timp drac - Ă®n ”koine”, că te dai mai expert. Și să iasă că este rău!
ĂŽn rest, am dat deja versetele de unde rezultă că nu există draci (ca persoane reale), pe topicele adecvate despre satan și demoni (chiar aici pe prima pagină la Polemici religioase).
Și pe Iisus cine L-a ispitit?

#1580
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,077
  • Înscris: 10.09.2008
Pofta lui însuși, pe care evreii o numeau ”satan”. Și în unele scrieri o personificau ca vorbind. ”Fiecare este ispitit, când este atras de pofta lui însuşi şi momit” (Iac. 1:14).

Vezi aici (eventual și postarea anterioară aici.)

#1581
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Sorry, dar e singura reacție pe care o pot avea.

#1582
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,495
  • Înscris: 16.03.2004
Logic, pofta nu răspunde la întrebări.

#1583
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Dacă exista Dumnezeu, inexistenta diavolului este imposibila

#1584
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Spun asta, din punct de vedere al drumului pe care ni L-a trasat Dumnezeu.
Iar doctrina asta a inexistenței diavolului, este foarte periculoasa, pentru ca deschide practic drumul omului spre păcat.
Cea mai mare realizare a diavolului a fost sa convingă lumea ca nu exista :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate