Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pensie Privata Pilonul 3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Actiuni acum cand bursele sunt pe maxime istorice?

8-9% pe an! Gandeste-te ca 8-9% se aplica si la sold. Au randamente f bune inca! Cand vor ajunge la 6% merita in imo

Acțiunile sunt volatile rau dupa mine

#38
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postbyea, on 04 decembrie 2014 - 23:52, said:

Da, legea e inca incompleta in ceea ce priveste calculul pensiei la finalul perioadei de cotizare.

Si nu tine de contractul semnat cu banca/societatea de pensii la care ti-ai facut contractul.
Ce fac ei e sa ia banii de la tine, sa isi retina comisioanele si apoi sa-i investeasca in numele tau.

Statul nu contribuie cu nimic la banii stransi, doar iti ofera o deducere fiscala in limita a 400 EUR de la impozitul pe venit. Adica tu vei plati la stat impozit mai mic cu 16% din suma pe care o depui anual la fondul de pensii ales.

Si eu am P3. E o varianta buna penru cine nu poate sa stranga bani altfel. Eu am o disciplina deficitara Posted Image cand e vorba de bani, adica si daca pun deoparte ii cheltuiesc imediat ce s-a strans o suma mai consistenta.
Macar nu ma trezesc la 60 de ani ca nu am nimic pus deoparte.

Imi place cand oamenii gandesc asa, unii se intreaba daca ajung la 60 de ani.......daca se prabuseste fondul ala cand implinesti 59 de ani, oare cum ai sa te trezesti la 60 de ani? voi chiar credeti ca fondurile astea cresc precum copacii din padure? si se duc ele 50-80 de ani in timp asa, tare mi-e ca e o prosteala teribila, si personal, ti-as recomanda, baga banul la ciorap, mai cumpara un lantic de aur, un lingoas de argint, ca asta inseamna valoare, si va ramane valoare.

#39
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostMembruAnonim, on 09 aprilie 2015 - 05:49, said:

Actiuni acum cand bursele sunt pe maxime istorice?

8-9% pe an! Gandeste-te ca 8-9% se aplica si la sold. Au randamente f bune inca! Cand vor ajunge la 6% merita in imo

Acțiunile sunt volatile rau dupa mine

Nu bursele sint la maxime, banii sint la minime istorice :D

Nu cumperi actiuni individuale, cumperi fonduri care au mai multe actiuni poate si obligatiuni.
Banca investeste in fix acelasi lucru. Numai ca in loc de 0.09% cit e taxa la un asemena fond iti salta 1%. Nu face nici un efort, numai putina hirtogaraie.
Stai sa vezi ce randamente o sa ai cind scade piata de actiuni. Ai 8-9% exact pentru ca piata e la maxime istorice.
Gindeste-te ca daca ai 8-9% pe an in 7 ani ti se dubleaza suma. Cam in 10 ani ai platit aia 16%. Dupa 10 ani piezi bani daca mergi prin pilonul 3.
O sa rizi dar 1% pe an in 30 de ani se traduce in ~30% din pensie pe care o pierzi (adica daca cu comision 0 aveai 100k de euro cu comision 1% ai numai 70k). A, 4% upfront? 34%.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vorbesti vorbe. Imi dau seama ca n-ai citit in viata ta un prospect de listare nici de la p3 nici de la un fond. Si nu ai cumparat niciodata un fond! Ca nu stii comisioanele pare-se deloc.

In plus daca au citi de la inceput subiectul ai descoperi ca sunt niste deduceri fiscsle care iti acopera cu mult comisioanele, in loc sa dai taxe la stat ii iei tu.

Cand o sa ai habar in ce baga banii un pilonul 3, mai vorbim.

#41
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Recunosc ca nu stiu mare lucru de pilonul 3 decit ce ati scris voi aici. Ca banii bagati sint neimpozitabili in limita a 400E.
Care sint celelalte avantaje fiscale?

PS:


Am trecut foarte rapid prin
http://razvanpascu.r...ie-facultativa/

si am descoperit ca stiam tot.
Singurul avantaj fiscal sint aia 16% din maxim 400E.
Investitiile sint excat cum am spus:

In functie de profilul de risc al fondului de pensii private pilonul III, banii sunt investiti mai mult sau mai putin in depozite bancare, actiuni, obligatiuni emise de stat sau de catre companii private, etc

Edited by wizardofoz, 09 April 2015 - 07:47.


#42
afanaca

afanaca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2015
Criza pensiilor e reala si e mai naspa la stat decat la privat? Pe ce te bazezi tu cand zici asta? Pe faptul ca tu ai o pensie privata?
Mie imi miroase a frauda de cand mi-au zis scandinavii de varsta voastra la bere. Va repet, eu am 24 de ani si pentru ca nimeni nu scrie ce sex, varsta, sau venit are, forumul este o forma de conversatie fara rost si insemnatate.
Va amintitit de criza bancilor comerciale din anii 90? Tata a pierdut miliarde atunci, dobanzile erau de 20%+. http://ro.wikipedia....ar_din_România
Eu nu ma mai intorc in Romania nici sa ma bati.
In Europa se numeste LLLP, life-long learning program. Oamenii trebuie recalificati tot timpul sa-si mareasca sansele pentru un loc de munca, pentru ca sistemul de pensii indiferent daca privat sau de stat, se va prabusi.
8-9% este mai mult decat am auzit ca ar fi normal. Ori e o minciuna gogonata, ori o gluma.

#43
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu ti-am zis ca ce ti-au zis scandinavii aia e fix pix. Evident nimeni nu poate garanta ca o institutie nu da faliment, ca o tara nu se duce dracu, ca bursa nu cade etc.
Evident criza pensiilor e inca mai naspa la stat pentru ca din motive pur demografice nu mai o sa fie nimeni sa plateasca pensii din citiva ani. Banii investiti cu cap de bine de rau ii ai.

Edited by wizardofoz, 09 April 2015 - 10:51.


#44
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Salutare la toti,

Fiecare informatie transmisa de voi completeaza mai mult sau mai putin realitatea pensiei facultative.

Va impartasesc cateva informatii cu referire la acest instrument de economisire:

1. Este un instrument care merita luat in calcul atunci cand iti construiesti un portofoliu de active pentru "cel mai lung concediu din viata ta" .

2. Pe perioada contributiilor se castiga deducere de maxim 400Euro pe an de stat (limita care se poate schimba oricand), dar la final, perioada beneficiilor, se va plati impozit pe suma incasata. (ca pentru orice venit castigat, statul isi ia partea de impozit)
   a) Posibil ca deducerile castigate pe perioada contributiilor sa fie mancate de impozitul care se va aplica in perioada beneficiilor. (cine stie ce impozit se va aplica atunci?... )
   b ) Posibil sa nu fie ca la a) si amanarea de la plata impozitului sa aduca randamente mult mai bune decat impozitul platit in perioada beneficiilor.
   c) opusul lui b ). Impozitul platit in perioada beneficiilor sa fie mai mare ca deducerile si randamentele castigate pe perioada contributiilor.
2.1. Indiferent de scenariu, cand doresti sa investesti trebuie valorificat fiecare beneficiu fiscal oferit de stat. (indiferent de forma lui)

3. Referitor la ce bani se aduna in cont, se foloseste formula dobanzii compuse. (varibilele depind strict de input-urile in formula.)
a) plata lunara de 150 lei timp de 360 de luni, cu randament real (cel castigat - inflatia) de 5%p.a (sau 0.42% pe luna) in medie, rezulta o suma finala de 124.839 lei. (am ignorat comisioanele pentru ca acestea se pot schimba oricand).
* am 65 de ani acum si trebuie sa aleg cum imi voi imparte acesti bani.
1. anuitati cu plata lunara: aleg sa primesc lunar o suma de bani pentru 10 ani, cat presupun ca voi mai trai. Nasol daca traiesc mai mult de 10 ani.
  Asta inseamna o pensie de 1205 lei pe luna (brut, pentru ca nu stim ce impozit se va aplica). Am luat in calcul ca anuitatea imi mai ofera un randament pentru banii care raman de plata, de 3%p.a.
2. pensie viagera, destul de dificil de calculat acum pentru ca depinde foarte mult de ce oferte vor fi atunci pentru astfel de anuitati.
3. posibil sa existe si alte variante atunci, dar cu siguranta nu se incaseaza toti bani intr-o singura suma. (decat in cazul in care suma acumulata este sub pensia medie posibil de platit pe 5 ani).
b ) se pot contrui mii de scenarii, dar pentru cea mai buna posibilitate puteti lua legatura cu consilieri financiari (nasol ca oferta e mica din punct de vedere al profesionalismului acestor persoane)

4. Ca si modalitate de calcul, foarte simplu este indicat pe fluturasul de salariu.
sau:
Salariu brut
- CAS
- CASS
- SOMAJ
= Salariu BAZA de Calcul
- impozit aplicat la baza
- alte deduceri
- contributie P3
= salariu net.



5. Realitatea e ca nu stim ce va fi peste x ani. Important pentru mine cel putin, e sa avem ceva pus deoparte in cazul in care ajungem sa vedem soarele din anul si ziua x.
Ca va fi sau nu fondul respectiv, putin ma ingrijoreaza asta. Am libertatea oricand sa imi mut fondul de pensii la alta firma.

Edited by alexxxxyy, 19 April 2015 - 13:13.


#45
afanaca

afanaca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2015

View Postalexxxxyy, on 19 aprilie 2015 - 12:56, said:

Salutare la toti,

Fiecare informatie transmisa de voi completeaza mai mult sau mai putin realitatea pensiei facultative.

Va impartasesc cateva informatii cu referire la acest instrument de economisire:

1. Este un instrument care merita luat in calcul atunci cand iti construiesti un portofoliu de active pentru "cel mai lung concediu din viata ta" .

2. Pe perioada contributiilor se castiga deducere de maxim 400Euro pe an de stat (limita care se poate schimba oricand), dar la final, perioada beneficiilor, se va plati impozit pe suma incasata. (ca pentru orice venit castigat, statul isi ia partea de impozit)
   a) Posibil ca deducerile castigate pe perioada contributiilor sa fie mancate de impozitul care se va aplica in perioada beneficiilor. (cine stie ce impozit se va aplica atunci?... )
   b ) Posibil sa nu fie ca la a) si amanarea de la plata impozitului sa aduca randamente mult mai bune decat impozitul platit in perioada beneficiilor.
   c) opusul lui b ). Impozitul platit in perioada beneficiilor sa fie mai mare ca deducerile si randamentele castigate pe perioada contributiilor.
2.1. Indiferent de scenariu, cand doresti sa investesti trebuie valorificat fiecare beneficiu fiscal oferit de stat. (indiferent de forma lui)

3. Referitor la ce bani se aduna in cont, se foloseste formula dobanzii compuse. (varibilele depind strict de input-urile in formula.)
a) plata lunara de 150 lei timp de 360 de luni, cu randament real (cel castigat - inflatia) de 5%p.a (sau 0.42% pe luna) in medie, rezulta o suma finala de 124.839 lei. (am ignorat comisioanele pentru ca acestea se pot schimba oricand).
* am 65 de ani acum si trebuie sa aleg cum imi voi imparte acesti bani.
1. anuitati cu plata lunara: aleg sa primesc lunar o suma de bani pentru 10 ani, cat presupun ca voi mai trai. Nasol daca traiesc mai mult de 10 ani.
  Asta inseamna o pensie de 1205 lei pe luna (brut, pentru ca nu stim ce impozit se va aplica). Am luat in calcul ca anuitatea imi mai ofera un randament pentru banii care raman de plata, de 3%p.a.
2. pensie viagera, destul de dificil de calculat acum pentru ca depinde foarte mult de ce oferte vor fi atunci pentru astfel de anuitati.
3. posibil sa existe si alte variante atunci, dar cu siguranta nu se incaseaza toti bani intr-o singura suma. (decat in cazul in care suma acumulata este sub pensia medie posibil de platit pe 5 ani).
b ) se pot contrui mii de scenarii, dar pentru cea mai buna posibilitate puteti lua legatura cu consilieri financiari (nasol ca oferta e mica din punct de vedere al profesionalismului acestor persoane)

4. Ca si modalitate de calcul, foarte simplu este indicat pe fluturasul de salariu.
sau:
Salariu brut
- CAS
- CASS
- SOMAJ
= Salariu BAZA de Calcul
- impozit aplicat la baza
- alte deduceri
- contributie P3
= salariu net.



5. Realitatea e ca nu stim ce va fi peste x ani. Important pentru mine cel putin, e sa avem ceva pus deoparte in cazul in care ajungem sa vedem soarele din anul si ziua x.
Ca va fi sau nu fondul respectiv, putin ma ingrijoreaza asta. Am libertatea oricand sa imi mut fondul de pensii la alta firma.

Domnul meu, nimeni nu va primi nimic inapoi in Romania. Matale nu intelegi? Taica-miu trebuia sa primeasca banii anul asta, si l-au mai pus sa plateasca, sub diferite pretexte, inca 5 ani. Duamne fereste, credeti ca eu o sa-mi mai pierd mult timpul aici sa va explic asta?

Eu sunt in Ungaria si mi-am investit toti banii in actiuni la diverse index european sau mondial, guvernele vor cadea, Romania va fi prima.

Scoateti-va banii cat mai puteti. Romania nu are de unde sa plateasca aceste pensii, este o criza mondiala a pensiilor. Muncitorii devin din ce in ce mai putini, asistatii din ce in ce mai multi.

Daca eu, un student din elita studenteasca, am ales sa plec din tara, credeti sa sunt nebun?

Din ce in ce mai multi tineri vor pleca din tara si nu va mai plati nici macar atatia taxe la stat.  Deci colaps al statului roman, care de altfel s-a imprumutat in Octombrie 2014, cu 20 de miliarde de EURO. Fara sa apara deloc in presa. Avem datorie 95 de miliarde de EURO, cine va plati banii astia? Suntem un stat esuat, nu mai platiti pensie privata sau de stat in RO pentru ca nu primiti nimic inapoi. Investiti in colapsul ordinii mondiale instaurate de americani si doar cateva state vor reusi sa supravietuiasca, alea care exporta resurse.

Nu va mai pierdeti in detalii cu calcule, este inutil.

#46
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
@ afnacaca

Posted Image)

M-am distrat copios...

Ai dreptate Posted Image)

Edited by alexxxxyy, 19 April 2015 - 18:07.


#47
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
La 2.1 am obiectia ca acele beneficii fiscale nu vin moaca, ci cu o groaza de tinichele agatate de coada. Platesti pentru ele pina iti iese pe nas prin faptul ca esti captiv unei firme (sau unui numar mic de firme) cu comportament de oligopol si comisioane jecmanitoare.
Cistigul nu e 400E ci 17% din 400, adica cacamaca... 60E pe an.
Impozitul in Romania e mic si ca atare nu merita sacrificii prea mari pentru scutirile de impozit.

#48
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
@wizardofoz

Ai dreptate, pentru unii 150 de lei pe luna poate insemna un sacrificiu. Pentru altii nu.

In alta ordine de idei se pare ca iti scapa ideea pensiei facultative.

Mult succes in viitorul tau.

#49
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Ah, ce-mi plac raspunsurile de genul "habar n-ai" "nu stii nimic" "iti scapa ideea" etc. fara nici un argument sau explicatie.
Ce-mi scapa? ca o investitie cu comisioane prea mari te costa pe termen lung mult mai mult decit banii pe care ii scutesti de la stat?

#50
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Ca sa primesti totusi un raspuns, ca e singurul lucru de care te agati fara ca tu sa ai vreun argument, iti voi spune ca, in acest moment, comisionul aplicat la fiecare contributie este de 5%.
Daca se contributie cu 150 de lei, administratorul de fond incaseaza cei 150 de lei, dar vireaza in contul tau doar 0.95%. iar ceea ce ramane in contul tau este folosit pentru a se achiziona unitati de fond.

Ca orice furnizor de fonduri de investitii, sau fonduri de unit-uri (unitati de fond), are niste cheltuieli de emitere cu astfel de unitati. Pe langa acest cost, mai sunt si costurile de administrare, taxele de intretinere si auditare a fondului, plus fondul de garantare pe care trebuie sa il plateasca fiecare administrator de fond. Sau tu vrei totul gratuit?

#51
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Deci, in cel mai bun caz, cel in care nu ai lovit inca limitarea de 400E, avatajul tau s-a redus la la ~12% (17%-5%).
Cum ramine cu comisioanele anuale? Parca 1% se spune mai sus?

Quote

Sau tu vrei totul gratuit?

Nu chiar.
Fondurile la care constribui eu  au comisioane de genul 0.09% anual si nici un comision initial.

Edited by wizardofoz, 20 April 2015 - 23:11.


#52
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
@ wizardofoz

Tot iti scapa ideea......

Ce legatura a comisionul admnistratorului de fond cu deductibilitatea acordata de stat ??
Statul putea sa nu acorde niciun fel de beneficiu fiscal si pensia facultativa tot ar fi ramas un instrument de luat in calcul.

Dar ca sa primesti totusi un raspuns, ca vad ca e singurul lucru de care te legi, sunt 2 comisioane aplicate:
* unul de 5% aplicat la contributie. Orice administrator de fond (unitati de fond) are cheltuieli cu emiterea si intretinerea unui astfel de fond, cu auditul, cu fondul de garantare, etc...
* cel aplicat la fondul de active nete, care este de 2.4%. DE AICI isi scoate admnistratorul banii. Administratorul este interesat sa aibe un fond cat mai mare. Sper ca poti intelege de ce...

Sunt comisioanele administratorului de fond de pensii facultative. Sper ca poti vedea ca e FACULTATIVA. Daca are comisioane prea mari pentru tine, cauta o varianta care ti se pare convenabila.

Comentariile tale sunt sterile si nu aduc valoare acestui subiect.

PS. Daca tu consideri avantajul de la stat de 16% ca randament al fondului, faci erori grave si folosesti in comparatia ta, nu mere cu pere (macar sunt fructe), dar compari mere cu cartofi !!!!!
PSS. Iar acel 0.09% nu este anual, cel mai probabil este lunar.

Edited by alexxxxyy, 20 April 2015 - 23:23.


#53
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
2.4%? Posted Image
Trebuie sa fii nebun sa pui banii in asemenea tzeapa.
Nu inteleg ce esti asa sensibil si defensiv cind vorbim de singurul lucru care conteaza, randamentul. Ai vreun fond al tau pe care il vinzi aici?

Quote

Status putea sa nu acorde niciun fel de beneficiu fiscal si pensia facultativa tot ar fi ramas un instrument de luat in calcul.

Vrei sa spui ca un loc in care sa-mi bag banii ca sa-mi ia niste smecheri comisioane si unde nu am acces la bani pina la 65 (?) de ani e un lucru pe care si-l doreste cineva?

Daca ati sti cum trebuie sa mearga un sistem de pensii private ati realiza ce tzeapa gigantica e ce exista in Romania.

Quote

Comentariile tale sunt sterile si nu aduc valoare acestui subiect.

Comentariile tale sint defensive si aburitoare.

#54
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Ce sa mai, esti un guru !   :)

Edited by alexxxxyy, 20 April 2015 - 23:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate