Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Concursul anual de videografie de nunta - editia 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Fotografi-Cameramani

Fotografi-Cameramani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2014
Am lansat a doua editie a concursului national de videografie de nunta, organizat de Fotografi-Cameramani.ro.

Inscrierile se pot face pana pe 10 decembrie 2014 si sunt deschise tuturor videografilor de nunta din Romania.

Scopul concursului este sa scoata la suprafata cele mai bune videoclipuri de nunta din anul care tocmai se incheie.
Primii clasati vor ramane in clasamentul acestei editii iar locurile obtinute vor fi mentionate in profilul fiecarui videograf din catalog.
Concursul de videografie cuprinde 6 categorii de concurs, in care se inscriu lucrari ce vor fi jurizate de un juriu strain si o categorie de popularitate, la care participa automat toate lucrarile inscrise.
Juriul din acest an cuprinde mai multe nume celebre din domeniul videografiei de nunta, precum: Leos Brabec, Yulia Vopilova, Vito D'Agostino, Sergio Duarte, Santi Veiga, Ruzal Akhmadyshev (Studio myGraphics).
Pentru inscriere, regulament si detalii complete despre concurs, vezi pagina concursului de videografie - http://www.fotografi...nual_2014/video

Attached Files



#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Buna initiativa, bravos!... ca om de bransa am in schimb o mica remarca; chiar daca termenul videografie este" in picioare", suna ca naiba, eu as recomanda cu respect renuntarea la utilizarea lui in limba romana ...semantica lui cu cel din engleza, nu este similara. Inteleg desigur ca termenul este pandant cu fotografia (traducere, scrierea cu lumina) doar ca aici avem o analogia fortata. Toate bune.

#3
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Nu sunt de acord cu gicaru. Chiar dacă este un termen importat, este necesar. Cum vrei să se numească? Filmare? Nu este potrivit deoarece e mai mult de atât.

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Filmare oricum  s-a folosit dintotdeauna...gandeste-te daca aveam o filmare(desigur) pe pelicula, cum sa-i spui?, tindem sa parem pretentiosi gratuit (este doar o parere personala), fiecare poate folosi ce termen vrea, doar ca videografie, nu-mi pare deloc potrivit, poate de ex. Editorial de nunta ar merge mai Ok.

Edited by CristianAdrian, 09 December 2014 - 00:42.


#5
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Filmarea este doar procesul prin care imaginile ajung pe dispozitivul de stocare. Editorialul este produsul final.
Aici e vorba de o sumă de procese prin care se capturează imagini, se prelucrează și ajung sub forma produsului final. De asta se impune un alt termen - videografie. Și există în limba română, nu știu de ce nu-ți place.
VIDEOGRAFÍE s.f. 1. Fotografie obținută prin mijloace video. 2. Producție de film cu ajutorul metodelor de înregistrare electronică a imaginilor și al tehnicilor electronice postproducție (montaj, trucaj, sonorizare). [< fr. videographie].

#6
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Pana de curand (vre-un an si ceva) nu am avut cunostinta de existenta termenului si traiam bine  mersi. ( am peste 25 ani de profesiei) Este pur si simplu o nedigerare personala a termenului care-mi pare nepotrivit, fortat si impropriu.  In rest, e democratie...

#7
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Dacă tu nu ai știut despre acest termen asta nu înseamnă că nu a existat. S-a inventat prin anii '70. Nu știu la noi când s-a adoptat, dar din moment ce a fost preluat din limba franceză probabil că nu mai târziu de anii '80. După cum spune și definiția, videografia se referă la producțiile video realizate prin mijloace electronice. Deci dacă ai filmat cu camere pe casetă, tot videografie ai făcut, chiar dacă nu știai. Acest termen este clar definit. O problemă adevărată o prezintă denumirea profesiei celui care face videografie, deoarece nu există încă bine definit în limba română. Logic ar trebui să fie videograf, și mulți folosim deja acest termen.

#8
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Sa mor daca-am stiut...de filmat am filmat pe toate tipurile de pelicula si genuri de casete (I'am a pro cameraman) dar nu m-am lovit de el.

#9
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
De apreciat initiativa, poate asa se mai face putina galagie si ne mai cauta cineva de o nunta, un botez, ceva.
De cand s-au facut schimbari majore pe site nu am mai avut nici macar o intrebare de nunta sau botez, ultima cerere  fost pe 28 martie 2014 si de atunci nimic.

#10
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
sunt cativa care iau cashu si restu cu datu, 200 lei x 100 fraieri cotizati= 200 mil jejer, doar sta si misca niste date pe site.

#11
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Daca iei macar un singur client prin intermediul site`ului , acei 200 ron merita din plin. Think about it.

#12
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
Daca iei...
dar daca nu iei?!

#13
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
Eu am luat o singura nunta de cand sunt acolo, cel putin asa imi aduc aminte.
Site-ul se bazeaza pe un singur lucru, google la mila cautarilor organice, adica azi poate e pe prima pagina si maine poate ajunge pe pagina 10, nu are nici un fel de promovare pe facebook sau reviste de profil, TV.
Intradevar, daca pica cel putin 1 nunta pe an pentru cei 200 ron este de ajuns.
Cereri sunt, in mare parte sunt colegi de breasla care sunt curiosi.
Imi place ultima cerere pe care am primit-o  si m-a amuzat teribil :

Quote

Serviciile pe care ni le dorim: - 2 fotografi pentru pregatirile de nunta (unul va merge la mire si unul la mireasa) - 1 fotograf pentru cununia civila care va avea loc in aceaisi zi - 1 fotograf si 1 cameraman pentru ceremonia religioasa si pentru petrecerea de la restaurant - 1 sedinta foto de circa 1-2 ore in ziua evenimentului - sedinta foto de tipul 'Trash the dress' intr-o zi ulterioara evenimentului - montaj video full HD si fotografiile prelucrate pe suport BluRay si DVD - album foto - 100 de foto-marturii magneti de dimensiuni 6x9 sau 7x10 daca oferiti acest serviciu - optional as dori si preturile pentru albume foto nasi si parinti Va rog sa ne informati si despre alte servicii pe care le oferiti.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate