Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Mărul, plantare și întreținere-topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#595
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Uite aici "Auriu de Bistrita" de la Zdravan. :D

Attached Files


Edited by cotzi, 14 October 2021 - 20:40.


#596
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,068
  • Înscris: 17.03.2005
Ala al lui Sorin seamana a Apistar sau dracu stie ce care aduce a apistar....
Pe. Toatw siturile sunt poze cu golden diverse clone sai varietati, Auriul e un mar aplatizat nu conic lung, indiferent de circumstante.
Pot aparea mere mai lungi(mai inalte decat late) in urma tratamentelor hormonale....

Roman are poza asa si asa, ori au fost cine stie cum stropite ori a ales aiurea din pom..
La zdravan e poza ok, una din ele, doua sunt total pe langa.

Eu am de la Marius si pomii sunt ce trebuie.
Marul arata asa...

Repet, este unul din cele mai misto mere galbene... Adica e chiar un mar langa care pui absolut ce mar de top de orice fel vrei si nu isi ia "praf in nas".


Mere sunt multe sa zic de top 3 sau 5...nu e ca la pere unde multi veniti, putini chemati.kricat ai orefera ceva tot iti e greu sa omiti usor altele..
Totusi, in aceste conditii, un top 10 il prinde cu ochii inchisi.

Ps.  Mai zic o treaba, eu cand nudex un fruct o fac in 2 etape...
Prima e propria persoana, o fire cam pretentioasa si care tine cont si de pom pt ca eu ma joc cu ei...
Din ce imi place, dau altora din jur sa guste fara sa spun nici ce e, nici de unde, nici inducand vreo asteptare....doar astept sa vad reactii....
Copilul sau nevasta sunt printre criticii cranceni ai fructelor, adica au si mancat tot ce am eu sau tot ce mi-a teexut mie prin fata, si adesea doar ce e mai bun nu orice ragalie, au si firi foarte selective la fructe pt c nici nu se omoara.... Consuma relativ moderat si avand va dari seama ca isi permit sa faca mofturi.
Si altii patesc acelasi lucru, de la baiatul care ma ajuta prin livada pana la amici samd...

Nota primita de la unii din ei constituie pt mine unn"credit" in plus dar unui soi pentru ca rar de tot spre exemplu fie-mea da "thumbs up" si nota 10...
Cand copilul zice ca e de 9.5 si lasa din mana un alt mar foartr foarte bun pt cel in cauza, asta imi intareste prooria evaluare.
Sau daca aud "vreau si eu un pom d'asta", pentru ca fiecare are si pomii lui.. Apai e clara treaba.

Ei bine, Aurică a avut fara exceptie calificative maxime sau foarte mari.

Attached Files



#597
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004

View Postparintele, on 14 octombrie 2021 - 21:11, said:

La zdravan e poza ok, una din ele, doua sunt total pe langa.
O fi o poza ok la zdravan dar ce am primit eu nu e ok si seamana mult cu ce a primit hersorin de la Botosani,care, eu nu prea cred ca sunt pepiniera ci doar vanzatori. De altfel eu m-am fript cu ei si chiar nu mai am de gand sa comand ceva de la ei. Eu am cules Auriu de Bistrita din livezile scdp Bistrita acum 34 de ani si nu il recunosc in ceea ce am eu in pomul de la zdravan si nici in pozele lui hersorin...

#598
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,068
  • Înscris: 17.03.2005
Inca o precizare, ca am vazut in ultimele zile discutii si critici ba lanadresa lui Roman, ba georgescu ba x sau y...
Referitor la domnul Georgescu am mai zis, nu il cunosc personal dar am discutat de cateva ori telefonic si eu unul nu am de ce sa ma plang.
Stiu ca are o legatura cu zdravan dar nu stiu exact ce e zdravan asta si daca el e cel care controleaza afa erea.
Ca el face pomii... Sau buna parte din ei... Aia stiu dar daca nu e firma sa ori nune controlata de dansul nunstiu cat dij vina ii apartine.
Omul produce pomi.. Ii vinde cum poate... Din censtiu ii vinde si in Iasi intr-un magazin fitosanjtar sau ceva de genul... Ii da si alora de la Botosani... Aia au si din alte surse... Ce fac unii. Altii, cine vinde efectiv, cum tin evidenta, cat de rigurosi sunt fiecare... Asta ma depaseste.

Ce spun eu este ca e posibil ca uneori omul cunoscut sau asociat cu un alt nume cunlscut gen magazin sau vanzator sa nu aiba controlul...si e aiurea sa dai vina pe georgesfu cand el face pomii si aia care vand ii amesteca de ii fac varza.

Eu am luat denla domnia sa,  avea stocuri chiar pe minus, avea plusuri garla.... Daca era sa vrea sa scape de marfa imi baga porcarii pe vat la greu pt ca eu i-am dat mana libera sa imi dea ce are, cat are, cat vrea, ce considers pe langa ce am zis ca m-ar interesa...
Nu s-a lus proema de bani sau altceva... Si la acel moment era prima discutie avuta cu domnia sa..

De ce soun ca pt mine imaginea e a unui om ok, cu experienta si chiar pasiune pt ce face?
Pentru ca nu am avut nimic aiurea, nimic gresit, nimic bagat in plus ca sa mai ciupeasca 50 de lei,
Ba chiar m-a sunat omul sa imi spuna in ziua ridicarii coletului ca nu anlutut sa imi dea ceva ce ma interesa pt ca nu mai avea, ceincativa care credea ca mai sunt fusesera daduti si facuse o confuzie, mi-a trimis totusi un rebut, unul pipernicit, gratis.
La fel de politicos l-am rugat pe cel care a ridicst coletul sa ii plateasca omului inclusiv acel pom si ce imi mai daduse bonus.
Am apreciat atitudinea si corectitudinea, omul a muncit pe pomii aia... Cred ca si domnia sa a apreciat modul in care eu am abordat situatia penteu ca ulterior am discutat si chiar m-a anutat cu niste informatii samd..

Nu cred ca o lepra s-ar fi comportat astfel cu mine pt ca sunt eu mai cu mot.. Eu nu cred...

E. Posibil sa ma insel, e posibil orice, eu va spun ce experienta am avut eu.


Apropos de Roman, ca am discutat de auriu... Iata de ce iau pomi si de la el... Ca sunt si lucruri discutabile, sunt..
Dar eu sunt harsit putin cu pomii si pepinierele si drept sa spun probleme am intalnit "peste tot"... Nu aceelasi dar sunt.

Cand vine vorba insa de anumite lucruri eu nu pot sa omit ca la Roman am gasit lucruri care nunerau oe nicaieri sau din necunoastere, prosrie samd... Erau bramburite.
Pai acum vreo 10 ani lumea habar nu avea care e untoasa de geoagiu... Sau euras... Sau tudor... Sau alte soiuri, astea imi vin in minte, eu voiam geoagiu.

Pai sa imi fie cu iertare dar atunci te lua capul ce geoagiu aveau majoritatea cunoscatorilor, pasionatilor samd..

Cu mici exceptii pamant de flori...
Sau discutii cu diversi gen asta e xenia, asta e novembra, asta nu e ca e nojabriskaya..sine. Altfel, nu e ca novembra...

Repet,. Oameni familiarizari nu pinguini care au vazut pere la tv..

Azi e mult mai simplu si are tot prostul geoagiu sau novembra... Multi au ramuri altoi ale unora din soiuri de la Roman, luate acum nspe ani... Mai direct sau mai indirect ca il barfeau si el ii cam usuia dar trimiteau sageti sa le ia pomi...
Azi sunt experti si au uitat ce balarii dadeau drept soiul x sau y sau z...

De aia va spuneam.... Cand esti floricica si iei 3 pomi, nu stii, nu te intereseaza, ai pretentii pe banii tai si e normal sa critici...

Mai oameni buni, aparentele inseala de foarte multe ori....

View Postcotzi, on 14 octombrie 2021 - 21:38, said:


O fi o poza ok la zdravan dar ce am primit eu nu e ok si seamana mult cu ce a primit hersorin de la Botosani,care, eu nu prea cred ca sunt pepiniera ci doar vanzatori. De altfel eu m-am fript cu ei si chiar nu mai am de gand sa comand ceva de la ei. Eu am cules Auriu de Bistrita din livezile scdp Bistrita acum 34 de ani si nu il recunosc in ceea ce am eu in pomul de la zdravan si nici in pozele lui hersorin...

Pai nu e.. Si imi pare ca nici voi doi nu aveti acelasi soi.

Inca o cheatie, ca sa ne linisrim cu corectitudinea. Apropos doar de amestecarul soiuror.

Afum vreo cativa ani, la ditamai tarful, ditamai firma olandeza, a prezentat niste novembre, pere, ca fiind clona lor de Contesa.

Lumea nu prea stia soiul, vremurile despre care ziceam mai sus, aveau polonezii si incercau sa ridice "Xenia" dsr era o para pe csre lumea nuno orea stia...
Abia dupa ceva timp au aparut incecarile de brevetare, scandaluri, amenintari cu procese, nemtii, olandezii, clubul samd..

Adica, simplu.. Njste baieti din olanda, ot ca. Deja ersu lupte pe soi si nu puteau sa il prezinte cu nume si prenume, s-au gandit sa faca o jmecherie..
Cum nici dracu inca nu stia ce e aia, au vrut sa vanda niste pomi cu numele de Contesa de paris, clona lor, aratandu-le papagalilor niste pere foarte bune, nov3mbra...

Nu ers un parlit de la pepiniera cornesti, nici pepi jera aiudul vesel in fundul curtii.... Ditamai olandezul la ditamai targul....

Si voi va mirati ca nunstiu ce rahat de site facut de un baiat pt o dugheana care vinde raharuri fitosanitare va da mere rosii cu etichets de golden de bistrita land?
Hai ma ce dracu.. Sunteti naivi rau....


#599
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Si eu am Auriu de Bistrita de la Roman si este exact ca in pozele de la parintele pot sa confirm, am avut 3 mere in el care le-a mancat ai mei le-a placut dar au zis ca e prea dulce.
Si am si Auriu de Bistrita de la Zdravan dar acela are merele mai mici si un galben verzuliu, mai crocante dar la gust insa sunt la fel de dulci sper sa gasim soiul original.

#600
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Salut,

Am un mar de vreo 6 ani in curte, in Bucuresti, pe care l-am format tip espalier.

Anul asta a facut vreo 30 de mere pe etajul inferior.

Am atasat poze cu el.

Din pacate eticheta albastra s-a rupt acum 2 ani si nu mai stiu sigur ce este.

Din cate imi aduc aminte (vag), l-am luat de la Roman si scria Jonagold dar vazand poze cu Jonagold acum, nu pare a fi.

Merele (lasate pana acum pt consum direct) sunt f dulci, fara aciditate prea mare, pulpa crem verzui deschis, crocante, de marime medie.

In septembrie erau verzi la coaja, cu doar o usoara tenta de 5% rosu pe zonele expuse, acum s-au colorat.

Are cineva idee ce-ar putea fi ?

Attached Files



#601
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gasesti email-ul in casuta postala...

In alta ordine de idei, cand se coace Granny Smith? L-am cules azi pe cel mai mare (6-7 cm diametru). Obisnuit cu goldenul am cascat gura mare si... sa raman fara "proteza"! Tare ca dracu'! Deloc casant, parca nu ar fi fost copt. Acru, dar nu stie ce, cam ca merele primavaratice din piata, cele culese inainte de a se coace. Altfel, nu ar fi deloc rau. Acum, mai am 2 mere in pom (primul an de rodire), dar mai mici. Am zilnic bruma, dimineata cam 3 grade, oare mai cresc? Asta se pastreaza pentru a se matura cumva? Ca prea-i tare...

Edited by adip1962, 20 October 2021 - 10:46.


#602
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,484
  • Înscris: 28.12.2010
Azi am fost nevoit sa culeg merele Florina desi as fi vrut sa le mai las. Dar am gasit cateva lovite de cotofene asa ca am decis sa le iau pana nu mi le strica pe toate. E primul an cand rodeste acest mar plantat in toamna lui 2018. Cumparat de la Brico marca Yurta pe M106. Un pom care pare foarte rezistent atat la boli cat si la vierme care vierme imi creaza probleme la marul de toamna ( ceva gen Red Delicious ) pe care il am. Campionului i-am facut si o poza desi e departe de cel al lui Cotzi. Mie asta al meu mi se pare foarte mare, ala al lui Cotzi e imens.

Attached Files



#603
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
adip 1962,nu mai cresc,culegeti-le! Merele Granny Smith se transforma incredibil si devin foarte placute, incepind din decembrie.Am soiul de peste 20 de ani.

#604
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Le culesesem. Acum imi pare rau.
Mai aveam 5 mere golden delicious in 2 pomisori. Mici, pricajite... Lasate acolo ca poate cresc. Am vazut ca au inceput pasarile sa dea atacul asa ca le-am cules si mancat. Pe toate!
Nu mai culeg goldenul din pom niciodata! Doar de pe jos. Merele aveau o nuanta portocalie foarte frumoasa pe partea batuta de soare, dar ce gust, ce dulceata... Minunate!

Edited by adip1962, 27 October 2021 - 15:08.


#605
The_Edge

The_Edge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2009
Coajă aspră (ca de Renet), foarte puțin crocant și destul de dulce. Ce ar putea fi?
[ https://lh3.googleusercontent.com/RrI_IsskuGy7XpA-_d-N_j4RIe47fkOA6cRL7kJlPH32P_HdW-wwin63oSW6FoSULX3hSz0DzZw53jODtoWvow8g_akU8SjSnV6Yd6HYULt-hMVyK0Jk8GKM9CsWI7MW9lo3LKjYsGedjarRHEs-lhINEuhTk2IfPfJJy-C2BlyBVz9f3qYcdkB9kQqWzZIkF1oTF5_WNd1vr1GMj-FGNxOY7IvaFf-ilTeBF4sQ5cAcvEVBOs7dr00Va7s9ZiwfwPQ7El-a5YcOW0qXQlIQ6VPQKex914Yz-fHh5t0lAmtatxLMIE6KzQHUfj1hYbrSz0jv62RVC3n1EI679Jh0GkPv1y6zWzfQfOyXv9k1LZ8Pfpg19EdH829-Gn76KzgVDzHOwjpCAz_YW6YU4_mEtPTcjMhnkH0RmOs-X27qPXs2wWXAt5w5GyOVquq3ODDjmDdYK3MN78GeglSTpKCzxBpfs4eQQNBWGWpzPmebWY4aiXfHmtW89UzApUb5i84-bfhBEJKieJJjyvwmh2r5Jw7Tfe328nXMObuDmTcmFRWoePJx5lyFvaxw3BeVYWLszSN7X6fLlpHbvMOdgXvXykehIkooLBEavai9RDjJz498grZJ7pvHHr6LV9pSl2xeX5J_W2zi42g0aJunqWDMBChvUN7V9sOGxN1IaNhz-FI4ESCBLVzcJY2dHT_c1kHzFeOyPgJZC_t549sNvPN0Gc0f=w708-h943-no?authuser=0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#606
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Astazi am profitat de vremea buna si am plantat ultimii copaci.

Din pacate cel la care tineam cel mai mult, un Fuji, cele mai amarate radacini din tot lotul.

L-am plantat, sa vedem ce face. Sa mai comand unul pentru la primavara?

Attached Files

  • Attached File  rad1.jpg   190.13K   27 downloads


#607
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ce-are radacina aia? Cea din stanga pare ca nu a fost taiata bine, parca ar avea o moata...
In rest, vad ca-s hidratate, inspectare vizuala, fasonare si-n pamant cu el. Iar la primavara daca mai vrei unul il poti cumpara.

#608
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Am fasonat-o, mocirlit-o si plantat

Avem o groapa de bagam un Tico si o radacina numai oleaca. Mi s-a parut ca aveam putine radacini subtiri, functionale, si 2 bete groase.

#609
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
scurteaza-l tulpina la 60 - 100 cm ca sa ii cresti sansele de prindere

#610
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poti sa-l tai si-n primavara, nu-i graba. Acum se taie mai mult pomii care-s dezvoltati, sa nu fie rupti de zapada sau vant.

#611
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Soiurile Ariane, Ariwa, Ciprian, Topaz. Merita un loc in gradina sau am frunze de facut compost ?

Ce ma intereseaza la acestea este cum se pastreaza peste iarna in beci si daca au ceva probleme deosebite cu fainarea dau rapanul. In descrierea soiurilor toate par de top 5, realitatea sigur este alta.

Am intentia sa.i pun pe spalier, forma coroana palmeta  la 2.5 mt intre pomi, expozitie sudica.

#612
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Doar Topaz sta peste iarnă.  Ariwa e deja fainos fără gust , Ariane e deshidratat și Ciprian al meu e plecat deja , cred ca era țeapă.

Chiar azi am donat aceste soiuri . Mie imi plac alte soiuri. E doar chestie de gust. Kanzi , Opal și Jonagored sunt primele 3 în topul meu în acest moment.  Toamna am altele și în primăvara altele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate