Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Pret pt meditatii de programare

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

Poll: Pret pt meditatii de programare (19 member(s) have cast votes)

Cat sa cer pt o sedinta de meditatii?

  1. 100 (14 votes [73.68%])

    Percentage of vote: 73.68%

  2. 150 (1 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  3. 200 (1 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  4. mai mult de 200 (3 votes [15.79%])

    Percentage of vote: 15.79%

Vote Guests cannot vote

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
Bine, răbdarea "internetului" este direct proporțională cu implicarea învățăcelului

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postlaffin, on 18 ianuarie 2017 - 11:14, said:

S-o crezi tu. Gasesti materiale pe net, inclusiv video (gratis si platite) cu oameni dedicati care stiu sa explice de 1000 de ori mai bine decat orice ageamiu care crede ca stie sa-i invete pe altii, ca deh, el e angajat ca programator si a terminat si o facultate.
Problema ta si a altora care tot urla ca gasesti gratis pe net este ca nu se pot pune in pielea cuiva care NU STIE NIMIC. Orice cacat din-ala de video de care vorbeste are nevoie de niste baze. Daca iei unu de pe strada si ii dai cea mai tare carte de C++ n-o sa inteleaga nimic. Si cum nici nu are pe cine sa intrebe (MULT SI DES, nu pe colegu la tigara), o sa invete pe dracu.

Nu poti incepe un limbaj de programare fara sa ai niste BAZE. Tre sa-i explici omului, de exemplu, ce inseamna o variabila, degeaba ia o carte de C++ si ii explica tipuri de date ca habar n-are ce mortii ma-sii is chinezariile alea. Ce e un byte? Well, pentru tine, care nu se poate pune in locul cuiva care nu stie nimic despre subiect raspunsul este "meh, e simplu, e pe net" :lol:

Daca nu ma crezi, pune-o pe maica-ta la un video din-ala si vezi ce programe face dup-aia :w00t:

Daca inveti programare singur cuc de pe net o sa fii la fel de meserias ca ala care invata sa puna faianta de pe net. Toata strimba si pica aleator dupa 3 saptamini...

#39
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

View Postlaffin, on 18 ianuarie 2017 - 11:14, said:

S-o crezi tu. Gasesti materiale pe net, inclusiv video (gratis si platite) cu oameni dedicati care stiu sa explice de 1000 de ori mai bine decat orice ageamiu care crede ca stie sa-i invete pe altii, ca deh, el e angajat ca programator si a terminat si o facultate.
bine omule, pe net sunt "ageamii" care au impresii,
tu esti dispus sa dai meditatii ?
daca da, spune si tu un pret, actualizam oferta

#40
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Eu pina sa ma angajez am  invatat cum se parcurge o matrice de la un asistent de facultate si cam atat.
Nu am facut prega, nu am facut liceu de info, iar la cursurile/lab/sem din facultate nu prea am fost.

Dupa ce m-am angajat mi-a explicat un coleg functorii din STL si boost .. iar in rest am furat de la altii singurel :)

Deci invatat singur din carti, de pe net, mult-mult trial and error.
Pe vremea mea nu erau atatea chestii de mura-n-gura, tutoriale video ca la prosti, cacaturi de astea.
Plus ca, da, daca as fi avut pe cineva care sa ma ajute, sa-mi raspunda la intrebari mura-n gura, basca mea, as fi evoluat MULT-MULT mai repede.

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ce ai facut tu e irelevant. Exista copii care invata sa citeasca singuri la 3 ani, in timp ce ma-sa se uita la telenovele. Dupa-aia mai si cer de mincare in spaniola. Insa pentru marea majoritate a oamenilor este nevoie ca cineva sa-i invete. De-aia exista gradinite, scoli, facultati si mama dracului si nu ti se spune sa te uiti "pa net" sau sa te descurci singur ca e gratis.

Oricum e amuzant ca atunci cind cineva intreaba daca e necesara facultatea se tot urla ca vai ce importanta e si daca zice unu ca vrea meditatii, e trimis "pa net" :lol:

Cineva care vrea meditatii probabil deja si-a dat seama ca nu poate invata singur, de-aia vrea meditatii...

#42
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Da, dar nu poate invata singur din 2 motive:
- e mai slab dotat de natura
- e lenes

#43
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,490
  • Înscris: 16.03.2007

View PostMosotti, on 18 ianuarie 2017 - 12:21, said:

Problema ta si a altora care tot urla ca gasesti gratis pe net este ca nu se pot pune in pielea cuiva care NU STIE NIMIC. Orice cacat din-ala de video de care vorbeste are nevoie de niste baze. Daca iei unu de pe strada si ii dai cea mai tare carte de C++ n-o sa inteleaga nimic. Si cum nici nu are pe cine sa intrebe (MULT SI DES, nu pe colegu la tigara), o sa invete pe dracu.

Nu poti incepe un limbaj de programare fara sa ai niste BAZE. Tre sa-i explici omului, de exemplu, ce inseamna o variabila, degeaba ia o carte de C++ si ii explica tipuri de date ca habar n-are ce mortii ma-sii is chinezariile alea. Ce e un byte? Well, pentru tine, care nu se poate pune in locul cuiva care nu stie nimic despre subiect raspunsul este "meh, e simplu, e pe net" Posted Image

Daca nu ma crezi, pune-o pe maica-ta la un video din-ala si vezi ce programe face dup-aia Posted Image

Daca inveti programare singur cuc de pe net o sa fii la fel de meserias ca ala care invata sa puna faianta de pe net. Toata strimba si pica aleator dupa 3 saptamini...

Problema ta si a altora care tot urla ca nu se poate sa inveti singur e ca se gandesc cum au incercat ei sa invete cu o nu stiu ce carte recomandata de nu stiu ce vecin care pune faianta in timpul liber. Bineinteles ca a iesit o ciorba in capetele voastre si nu ati priceput nimic. Uite, Lynda.com de exemplu (dar nu numai) au resurse video foarte bine structurate si punctuale care probabil ar putea s-o invete si pe ma-ta mare programare. Posted Image

View PostMarianG, on 18 ianuarie 2017 - 12:58, said:

bine omule, pe net sunt "ageamii" care au impresii,
tu esti dispus sa dai meditatii ?
daca da, spune si tu un pret, actualizam oferta

Asta ai inteles tu din ce am scris eu acolo?

#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postlaffin, on 20 ianuarie 2017 - 10:36, said:

Problema ta si a altora care tot urla ca nu se poate sa inveti singur e ca se gandesc cum au incercat ei sa invete cu o nu stiu ce carte recomandata de nu stiu ce vecin care pune faianta in timpul liber. Bineinteles ca a iesit o ciorba in capetele voastre si nu ati priceput nimic. Uite, Lynda.com de exemplu (dar nu numai) au resurse video foarte bine structurate si punctuale care probabil ar putea s-o invete si pe ma-ta mare programare. Posted Image
Problema nu-i a mea, ca io m-am descurcat fara facultate si fara meditatii, deci probabil ca n-o iesit nici o ciorba :w00t:

Poti sa te pisi pe saiturile random pe care le tot dai exemplu, alea sint simple afaceri, iti iau banii fix ca la meditatii, doar ca nu ai profesor individual, ca sa-l freci la cap cu intrebari. Zi-mi citi stii tu ca au invatat singuri si citi au ajuns programatori. Maica-mea nu stie nici sa tina mausu-n mina, iti garantez ca n-o sa ajunga nici o programatoare, eventual imi da o tigaie-n cap :w00t:

#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Eu stiu care n-au facultate ori cursuri online dar au facut programare prin liceu, aici au inteles cat sa-si ia zborul si pe urma doar cu documentatia aferenta.

Edited by neagu_laurentiu, 20 January 2017 - 12:21.


#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
Si totusi, nu ati vrea sa discutati despre preturi, fie ele si pentru servicii gen lynda [dot] com ?

#47
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.11.2013
Eu nu inteleg rostul postarii, sincer. Daca te intereseaza doar banii, fa-l sa-ti dea cat mai mult posibil si aia e, daca esti un negociator bun, il fraieresti sa dea si 200 pe sedinta. Daca totusi te roade sentimentu' asta de a avea un pret corect, ceri mult, oferi putin, meditatiile se invartde la 20-30 de lei pe pana la 60-70 in cel mai rau caz din cate stiu eu. Avand in vedere ca tu n-ai studii pedagogice si nici nu esti vreun programator super experimentat cu zeci de ani de vechime, mi se pare furt pe fata sa ceri 150 pentru 2 ore nenorocite in care explici ce cursuri ai facut tu prin facultate :)))

Nu se rezuma treburile asa drastic la bani, dar daca vrei sa faci o chestie din meditatii, gaseste-ti multi elevi, fa un pret calumea si ofera sedinte bune si iti ies si bani. Daca te gandesti sa mai faci un salariu din colegu' tau, el n-o sa invete mai nimic, tu n-o sa prea faci bani.

#48
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.05.2008
1.Cine stie sa predea bine algoritmica aplicata in IT merita poate 100 ron pe sedinta banuiesc ca este un pret maricel pentru Romania.Posted Image
Consider ca asta este baza si demarajul ,asta este cel mai dificil poata sa ceara si mai mult, putini stiu sa explice,in orice caz din 10 persoane poate 1-2 pot chiar transmite cu adevarat mesajul spre receptor. Posted Image

2.Apoi strict aplicat in C&iC++ poate sa scada  ceva pretul,apoi de la functii in sus iar pretul poate creste. Posted Image

3.Netul ar fi bun daca ti-ar veni pe tava ce ai nevoie dar nu este intocmai,in multe cazuri mai mult incurca.
de ex: cauti un program in C cu factorial  ce gasesti ? Un program recursiv ,codul este ok frumos pictat dar nu este ceea ce trebuie  Posted Image.


cu respect, Iulian

Edited by iulian_1976, 27 January 2017 - 01:52.


#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
Postati aici daca aveti nevoie de meditatii

View PostRegulament said:

Nu cautam locuri de munca, nu cautam pe cineva sa ne faca proiectul pe bani, nu cautam sa rezolvam altora proiectul pe bani !

Persoanele disponibile vor contacta solicitantul prin sistemul de mesagerie privata.
Daca nu este nimeni disponibil atunci asta e soarta si nu trebuie sa postati in mod repetat.

Daca ati primit ajutor de la un coleg si vreti sa oferiti feedback o veti face in mod civilizat.
Mentionez ca discutia despre preturi si tactici / metodologii de predare raman subiectul princinpal al acestui topic.
Amintesc faptul ca

View PostRegulament said:

Este o arie pentru cei pasionati care vor sa ajute !


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate