Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Pret pt meditatii de programare

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

Poll: Pret pt meditatii de programare (19 member(s) have cast votes)

Cat sa cer pt o sedinta de meditatii?

  1. 100 (14 votes [73.68%])

    Percentage of vote: 73.68%

  2. 150 (1 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  3. 200 (1 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  4. mai mult de 200 (3 votes [15.79%])

    Percentage of vote: 15.79%

Vote Guests cannot vote

#19
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.06.2007
yonut_a , nu am detaliat in totalitate programa pe care ma ofer sa o predau. La fel ca domnul respectiv si eu stiu ASM si chiar cu programare low-level probabil as incepe meditatiile. Dar am scris ca programa ce as propune-o eu ii similara cu cea de la facultatea de mate-info (fara matematici). Ce se vinde cu 40 de lei ii algoritmul de numar prim,  si in cel mai bun caz lista inlantuita cu pointeri. (explicatia pointerilor poate fi delicata, in Liceu profesorii mei, cel putin, nu au explicat cum trebuie ;) )

#20
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

 razvan_89, on 29 noiembrie 2014 - 22:25, said:

nu mi-e prieten, mi-e coleg. In lumea asta totul se invarte in jurul banilor Gady_paul Posted Image

Spune-i asta lui @OriginalCopy, care a pierdut sute de ore incercand sa ajute necunoscuti, sau celor care fac parte din comunitatile open-source, sau noua, care stam si scriem niste randuri la o intrebare ce ne-ai adresat-o. In lumea ta, astea ar trebui sa coste bani. Si uite ca nu costa.

#21
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
@Razvan_89 daca tu ai vreo problema in domeniu, adica nu stii sa faci ceva si vii aici sa te ajute cineva ar fi bine sa-ti zica: cat platesti ca sa te ajut?
Tie iti convine sa-i ceri bani cuiva ca-l ajuti, dar daca altul te-ar ajuta ai vrea sa fie pe gratis.

#22
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Prin 97-98 când mă angajasem şi făceam DTP, îmi tot bâzâiam colegul cu întrebări.
Omul mi-a arătat o vreme, apoi, mi-a zis că fiecare răspuns mă costă câte o bere.

După o lună aveam să-i dau peste 50 de beri.

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cerere si oferta.
Socoteala/contextul meu sau al altuia nu se potriveste cu al tau.
Cere cat doresti. Daca primesti, foarte bine, daca nu, te adaptezi.

 alexcrist, on 29 noiembrie 2014 - 22:42, said:

Foarte mulți dintre ei (poate nu toți, dar majoritatea) știu foarte multe lucruri. Dar nu sunt incluse în cursuri, pentru că știu și ei că studenții oricum nu-și dau interesul și-i doare la bască. ... Dar ia intră tu pe un proiect de cercetare, să vezi exact ce știe profesorul, și foarte probabil vei rămâne surprins.

Uite ca eu n-am ramas surprins (pe partea de soft), si am cunoscut destui. Unii inca aveau atat dispret fata de programarea "din industrie" c-o discreditau cu orice ocazie si iti aratau numai banalitati/bad practices. Pana la urma le zice profesori fiindca sunt acolo sa predea. Daca vroiau doar cercetare, sa fi mers unde doar se cerceteaza.

 Gady_paul, on 30 noiembrie 2014 - 00:25, said:

Spune-i asta lui @OriginalCopy, care a pierdut sute de ore incercand sa ajute necunoscuti, sau celor care fac parte din comunitatile open-source, sau noua, care stam si scriem niste randuri la o intrebare ce ne-ai adresat-o. In lumea ta, astea ar trebui sa coste bani. Si uite ca nu costa.

Daca unul face ceva pe gratis, nu inseamna ca toti trebuie sa procedeze la fel. Apoi nici situatia nu-i aceeasi. Asa, si eu am scris diverse tutoriale, am raspuns la tot felul de intrebari, gratuit, dar asta nu inseamna ca daca ar veni cineva la mine sa-i predau diverse, as face-o tot pe gratis.

Edited by dani.user, 30 November 2014 - 10:15.


#24
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Calculează-ţi cât câştigi momentan la serviciu şi cere-i tot atât. De exemplu dacă tu câştigi 8000 de lei pe lună, asta înseamnă cam 50 de lei pe oră.

#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Gady_paul, on 30 noiembrie 2014 - 00:25, said:


Spune-i asta lui @OriginalCopy, care a pierdut sute de ore incercand sa ajute necunoscuti, sau celor care fac parte din comunitatile open-source, sau noua, care stam si scriem niste randuri la o intrebare ce ne-ai adresat-o. In lumea ta, astea ar trebui sa coste bani. Si uite ca nu costa.
Nelocuind in Romania imi permit sa nu alerg dupa bani, pur financiar vorbind, deci din acest punct de vedere lucrurile sunt relative, dar cu timpul e mai greu, deoarece el e universal.

#26
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 OriginalCopy, on 30 noiembrie 2014 - 10:43, said:

Nelocuind in Romania imi permit sa nu alerg dupa bani, pur financiar vorbind, deci din acest punct de vedere lucrurile sunt relative, dar cu timpul e mai greu, deoarece el e universal.
Te descurci mai greu profesional din moment ce a trebuit să emigrezi să îți permiți viața de a nu alerga după bani?

#27
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 m3th0dman, on 30 noiembrie 2014 - 21:18, said:

Te descurci mai greu profesional din moment ce a trebuit să emigrezi să îţi permiţi viaţa de a nu alerga după bani?
Ghici in ce limba am dat BAC-ul, de exemplu. De facultate nici nu mai are rost sa vorbim.

Kid.

#28
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.06.2007
multumesc pentru parerile voastre

#29
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Tu esti ceva de genul ,,frate frate da branza-i pe bani " Posted Image    mai lasa totusi din pret ,25 de lei pe ora eu zic ca e destul.vorba lor,mai primesti si o bere si faci 28.

#30
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 razvan_89, on 29 noiembrie 2014 - 22:37, said:

nu stiu daca profesorii de la facultati dau meditatii, si nici nu ma intereseaza, pt ca si eu am trecut printr-o facultate din Romania si stiu ca multi profesori de acolo nu stiu programare cat mine, unii dintre ei is si pedagogi foarte slabi, daca ii sa intram in detalii cred ca multi dintre voi ati fi de acord cu mine Posted Image

uita-te aici , o sa vezi un domn care pretinde ca ar Dr. facut in Germania si 20 de ani de exp cere 140 le, iar cineva care ii iOs developer cere 200 lei pe sedinta. Domnul ala cu 20 de ani exp inca cere putin la ce pregatire se lauda ca are, dar nu avem de unde sa ii stim noi chiar toate competentele + ca preda in lb germana.

Chiar ma asteptam ca OriginalCopy sa sara la fraza asta si sa-ti zica "Scrie-mi cateva linii de cod, de ale tale, nu de pe net, ca sa-ti zic cat de bun esti", a mai facut asta la o postare Posted Image)))

In legatura cu banii, nu stiu de ce li se pare asa de mult unora...gasisem in Cluj sa fac un curs in IT cu tutore anul trecut si ma costa in jur de 500-600 de euro pentru o saptamana lucratoare, daca nu ma insel erau 4-5 ore de predare timp de 5 zile. Parerea mea e ca e ok sa-i ceri 50 RON pe ora pentru ca ti-e prieten/coleg.

 OriginalCopy, on 30 noiembrie 2014 - 21:31, said:

Ghici in ce limba am dat BAC-ul, de exemplu. De facultate nici nu mai are rost sa vorbim.


Germana :) I'm sure of it !!

Edited by Clau_UK, 02 December 2014 - 13:17.


#31
LCByte

LCByte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2014
30 de lei / ora.
Atat se cere pentru meditatii.

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Se cere pana la intersectia cererii cu oferta, alte criterii sunt irelevante.

#33
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Zi si tu cum gandim problema asta in C sa stim daca meriti 1 leu macar

Pentru un n preluat de la tastatură, să se calculeze următoarele expresii:  2^1-2^2+2^3-2^4......+-2^n



#34
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Inainte sa fiu angajat luam vreo 40-50 RON pe sedinta de 2-3 ore de algoritmica de liceu in C.
Asta presupunea si 30-40 minute de pregatire a materialului didactic din partea mea.
Mi se parea foarte ok pentru ca nu aveam niciun alt venit decit bursa de student si lor li se parea ok ca le explicam in mai multe feluri, de mai multe ori.

Dupa ce m-am angajat am facut cateva sedinte sporadice cu niste studenti de anu 1-2 cu 50 RON, iar de curand am facut cu 2 fete sedinta de 3 ore din care 2h30min de lucru ( deci 30 min pauza ), uneia i-am luat 70 RON ca stiam sigur ca are de unde, iar celeilalte i-am luat 60 RON.
Ideea e ca acu sunt atat de obosit si rupt de la munca, atat de praf,  pretuiesc atat de mult timpul liber cat nu as face decat pentru 100 RON /2 ore, poate nici pentru atat, sa imi bat capul.
Dar as face cu drag pentru 50 RON chiar 40 RON cu fete de la 16 ani in sus :) macar am o sansa ( mica mica )

#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
100 e OK daca e coleg. Si e bine si pentru coleg, pentru ca daca plateste, atunci poate se si tine de treaba. Am incercat si eu gratis cu niste colegi si dupa 3 sedinte s-au lasat. Deci am pierdut timpul deageaba...

Studiatul de pe net pentru cineva complet paralel e complet inutil. Tre sa ai niste baze ca sa poti studia "dupa net". In plus, una e sa-l intrebi pe cineva face to face si sa-ti raspunda rabdator si alta sa intrebi pe un forum si sa fii luat la misto in 94.5% din raspunsuri sau sa primesti doar raspunsuri de-alea jmechere de genu "mai citeste si poate te prinzi" :lol:

#36
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007

 Mosotti, on 18 ianuarie 2017 - 10:36, said:

Studiatul de pe net pentru cineva complet paralel e complet inutil. Tre sa ai niste baze ca sa poti studia "dupa net".

S-o crezi tu. Gasesti materiale pe net, inclusiv video (gratis si platite) cu oameni dedicati care stiu sa explice de 1000 de ori mai bine decat orice ageamiu care crede ca stie sa-i invete pe altii, ca deh, el e angajat ca programator si a terminat si o facultate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate