Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vreau sa fac facultate....

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
eu sunt foarte multumit de Facultatea de Automatica si Calc din Craiova unde sunt in anul doi da eu sunt toba de mate si fizica si toti colegii mei de altfel.Altfel nu ne-am descurca.

info e o frectie unde inveti poleiala programarii dar nu inveti cum merge de fapt

#20
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
LOOL Geo. Ai mei tot asa si am avut acelasi sentiment!!! 100% Dar am reusit sa ma insor, sa am un business si toate astea absolut singur, fara acel sprijin moral necesar. Parintii profesori cu adevarat educa si nu cresc. Sux.
Sincer, singura meserie pe care nu as practica-o in orice conditie si pe oricati bani ar fi, este cea de prof. Am zis!

#21
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Nici eu nu vreau sa fiu prof dar ironic se pare ca ma pricep la asta si toti ma enerveaza cu problemele lor si trebuie sa-i invat. Urasc continuitatea profesorimii in familii...

Succes la examene!

#22
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
multumesc....sper sa le iau cu bine....

#23
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by dragos20
eu sunt foarte multumit de Facultatea de Automatica si Calc din Craiova unde sunt in anul doi da eu sunt toba de mate si fizica si toti colegii mei de altfel.Altfel nu ne-am descurca.

info e o frectie unde inveti poleiala programarii dar nu inveti cum merge de fapt

stie el ce stie ! - asta ca sa nu ziceti ca m-am aberat (prea tare) mai sus :)

#24
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
eu te inteleg BigPhantom , numai la Automatica intelegi cate matematica tre sa bagi in tine sa stii calculatoare

#25
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
de cateva zile mi-am dat seama ca cu cat ma straduiesc mai tare sa invat cu atat stau mai mult pe net :)

#26
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
ca la Sims
Study - less Fun
Fun - go online !

Ti se pare, vine primavara, aceeasi senzatie cred ca o avem toti.

#27
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Gee, tocmai am terminat cu Facultatea de Automatica Calculatoae si Electronica din Craiova. Hai ca mate si fizica mai erau cum mai erau, da ce abureli am bagat urmatorii 3 ani in mine numai io stiu.

Bine ca in anu' 5 nu am avaut decat un semestru :P.

bye

#28
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Seven[BERE] cam peste tot e asa. Ma refer la majoritatea facultatilor de Automatica/Calculatoare si la balariile care se fac in "anii de specialitate".
Si eu am terminat pe aceeasi specializare (nu spun la ce universitate ca mai sunt carcotasi).
Ai facut de exemplu Rezistenta Materialelor? Sau diagrama fier-carbon la Tehnologia Materialelor? Asta ca sa nu-ti mai zic cu ce placere am invatat despre diverse tehnici de sudura...  /sHit
Si se presupune ca acum sunt inginer automatist... :ciocan:
Si in definitiv, sunt mult mai utile matematica si fizica din primul an decat ce a urmat in urmatorii...

#29
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
am zis sa scriu si eu aici ca sa nu mai deschid un thread nou.
m-am gandit sa dau la inca o facultate, ca am timp liber destul :).
m-am hotarat sa dau la matematica.
stie cineva care a fost ultima medie de admitere si cam cati au fost pe loc anul trecut?
mercic.

#30
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.06.2003
Ce vremuri  :D Pentru bacalaureat am invatzat 4 zile la limba romana oral. Mate mi-a placut in schimb, iar fizica am avut norocul sa n-o dau, chiar daca eram mate-fizica. La admitere in facultate am copiat  :drac: asa ca admiterea e caca maca.. pe langa ce o sa vina dupa aia. Daca vrei sa dai la electronica si telecomunicatii in Iasi iti pot da mai multe detalii despre profii de acolo, facultatea aia ai terminat-o si eu. De munca in ro nu am gasit, pt ca m-am dus pe microelectronica.. asa ca am chiscat-o din tara dupa licentza. Dar va spun la toti din liceu: BAC-ul e caca maca. E un examen facut sa te sperie. Atata tot. Nu fiti disperati, ca nimeni nu o sa va ia gatul daca se pica, dar fiti optimisti. Sfatul meu e sa mergi la info sau A&C sau Electronica si telecomunicatii, iar din anul trei sa treci pe profil comunicatii. Un post de inginer in Romtelecom e f. bine platit!  ;)

#31
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
revin si eu cu o intrebare: Ce are automatica (materii, avantaje, chstii in plus) si n-are electronica si telecomunicatiile? Sunt intr-o dilmea in a alege intre cele doua... As fi ales automatica, dar mi-e un pik cam frica de nota... Apoi m-au luat profi ca sa aleg telecomunicatiiel ca-s de viitor ca fac si programare si soft si hard... Dar ma uit la telecomunicatii, ce raq se face acolo, microelectonrica, electronica de kko... etc, calculaore canch... Deci care ditnre cele doua se merita?, ce avantaje si dezavantaje au fiecare (adik elemente distincte intre ele)?

#32
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Am si eu o intrebare.Trebuie multa fizica la aceste facultati ? Am intrebat pe cineva si mi-a spus fizica din facultate e total diferita de cea din liceu , si e mult mai interesanta.La fizica nu stiu mai nimic , dar in schimb stiu chimie ..pentru BAC nu e problema, dar la facultate , nu vreau sa ma lovesc e o fizica care sa ma doboare.

Edited by necromanc, 12 September 2004 - 15:41.


#33
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003

Quote

Originally posted by dragos20
eu sunt foarte multumit de Facultatea de Automatica si Calc din Craiova unde sunt in anul doi da eu sunt toba de mate si fizica si toti colegii mei de altfel.Altfel nu ne-am descurca.

info e o frectie unde inveti poleiala programarii dar nu inveti cum merge de fapt



Nu stiu de ce esti multumit. Sunt la aceeasi facultate, in anul 5 si este o porcarie......

@necromanc: eu am facut o singura materie de fizica. Hai sa zicem 2 daca bagi si mecanica dar care a fost usoara. Fizica intr-adevar oribila, nu am inteles mai nimic in primul rand ca matematica necesara se facea in acelasi timp sau dupa cursul respectiv.

#34
mariuspad

mariuspad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 29.06.2004
Geo, asculta aici gandeste-te ce vrei sa faci in viata si sa-ti si placa ca pana la pensie e mult.......... Apoi vezi ce relatii ai printre cunostinte ca sa ai un loc de munca asigurat cand termini facultatea. Am un prieten care a terminat AC cu 9 si acum lucreaza operator PC cu salariul minim pe ecomomie. Nu prea conteaza ce termini in ziua de azi daca ai relatii poti lucra oriunde. Eu am terminat FEFS si pana am prins post in invatamant am fost administrator retea la o firma de paza. Asa ca vezi ce posibilitati de angajare ai si daca iti place postul fa fac. in domeniu.
Bafta!

#35
gvasgvas

gvasgvas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.07.2004
Stie cineva vreo facultate particulara pe unde sa nu fie necesar sa treci foarte des, ca sa poti si lucra intre timp?
Facultatile de stat sunt niste porcarii si oricum nu folosesc la nimic.

#36
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
N-as zice ca facultatile de stat sunt porcarii. SI chiar n-am sa cred niciodata asa ceva. Inseamana ca nu ai trecut prin ce trebuie. Facultatea nu se face la fara frecventa. Ceea ce vrei tu este un surogat ieftin. Chiar crezi ca facultatea nu inseamna nimic? S-au dus vremurile alea. Acum se cauta forta de munca capabila. Si se plateste adecvat fata de trraiul din Romania. geo2001 te sfatuiesc sa te gandesti bine, vezi ce afaceri se dezvolta, rumega bine toate posibilitatile, pregateste-te in ceva palpabil si care ti-ar putea aduce satisfactii materiale si morale.
Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate